مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

راهنمای خرید بهترین پارچه سبز کروماکی

دغدغه‌های گذشته کارگردان‌های هالیوود با نیاز اکثر تولیدکنندگان محتوا یکی شده است، به‌عنوان‌مثال پارچه سبز کروماکی. شما می‌توانید خیلی راحت و با یک جستجو ساده، با استفاده از ابزارهای متنوع و ارزان، یک صفحه سبز برای فیلم‌برداری ایجاد کنید. اما اگر به دنبال خرید بهترین پارچه سبز کروماکی هستید، مسیر را درست آمده‌اید. در این مقاله از مجله نورنگار می‌خواهیم ببینیم بهترین پارچه برای کروماکی چیست؟ بهتر است چه نوع پارچه سبز کروماکی بخریم؟

 

پس از خواندن این مقاله باتوجه‌به معیارهایی چون جنس، رنگ و کارایی پارچه کروماکی می‌توانید تصمیم بگیرید که چه پارچه سبز فیلم‌برداری برای شما مناسب است. با ما همراه باشید.

مجموع بازدید : 10183 زمان مطالعه : 5
راهنمای خرید بهترین پارچه سبز کروماکی

چرا از رنگ سبز استفاده می‌کنیم؟

در بدن و پوست انسان رنگ سبز وجود ندارد و به همین خاطر، پارچه فیلم‌برداری سبزرنگ است. پارچه پرده سبز کمک می‌کند تا فیلم‌بردار به‌آسانی پس‌زمینه سبز فیلم را ضبط کند و پس از آن جلوه‌های ویژه موردنظر را با پس‌زمینه جایگزین کند.

البته درست است که بازیگران جلوی دوربین از اکسسوری و لباس‌های سبز استفاده می‌کنند، اما تغییر این موارد به‌مراتب از تغییر رنگ پوست راحت‌تر است. بااین‌حال بهتر است که اگر از پرده سبز استفاده می‌کنید تاحدامکان در قسمت‌های دیگر صحنه از رنگ سبز استفاده نشود؛ البته این قانون درباره پرده آبی نیز صدق می‌کند.

 

پرده کروماکی سبز

خرید پرده کروماکی سبز

سایر رنگ‌ها هم در هنگام ادیت ویدیو با نرم‌افزارهایی مثل پریمیر و حتی اپلیکیشن‌های موبایل به راحتی قابل حذف هستند اما رنگ سبز به دلیل کم‌کاربرد بودن در لباس یا آرایش و همینطور به دلایل فنی بهتر از سایر رنگ‌ها است.

نکات مهم قبل از خرید پرده سبز ( راهنمای خرید بهترین پرده سبز )

قبل از خرید پارچه پرده سبز به چند نکته توجه کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید:

رنگ پرده عکاسی

در هنگام خرید پارچه پرده سبز، رنگ سبز روشن فسفری را انتخاب کنید. عکس زیر، نمونه مناسبی از پارچه سبز کروماکی است:

رنگ پرده عکاسی

البته بعد از رنگ سبز، رنگ آبی و بعد از آن قرمز، طوسی، سفید و … هم برای پس‌زمینه کاربرد دارند. باتوجه‌به تنوع رنگ پرده‌های فیلم‌برداری باید بر اساس صحنه فیلم‌، رنگ لباس سوژه و دیگر رنگ‌های صحنه، رنگ پارچه کروماکی را انتخاب کنید.

پارچه‌ای بدون بازتاب نور

پارچه‌ای انتخاب کنید که بازتاب نور نداشته و جنس آن شبیه به کاغذ رنگی روغنی نباشد. بعضی از پارچه‌ها، هنگام نورپردازی نور بر روی سوژه سایه سبز ایجاد می‌کنند. این سایه هنگام ادیت ویدئو و حذف پرده سبز به علت همرنگ بودن با پس‌زمینه حذف می‌شوند و ادیت ویدئو را مشکل می‌کند.

پارچه چروک ممنوع!

پیشنهاد می‌کنیم که پارچه‌ای ضخیم انتخاب کنید که به‌راحتی چروک نشود. پارچه‌‌هایی که به‌راحتی چروک می‌شوند، باعث ایجاد سایه در تصویر می‌شوند.

از طرفی اگر بخواهید پارچه‌ای با این ابعاد را اتو بزنید، قسمت‌های دیگر آن دچار چروک می‌شود. برای همین اگر کیفیت محتوا و فیلمی که می‌خواهید آماده کنید برای شما اهمیت دارد، حتماً ضخامت پارچه را در نظر بگیرید. مثلاً پارچه کروماکی‌هایی که در رول‌های استوانه‌ای‌شکل در بازار هستند کمتر دچار چین‌وچروک می‌شوند. اگر هم پارچه را به‌صورت مستقیم خریداری کردید، از یک وسیله استوانه‌ای برای پیچیدن پارچه کروماکی به دور آن، استفاده کنید.

قابلیت کشسانی کروماکی

برای تنظیم پرده سبز، به پارچه‌ای احتیاج دارید که خاصیت کشسانی داشته باشد. قطعاً در هنگام تنظیم صحنه و متصل کردن پرده، آن را زیاد جابه‌جا خواهید کرد. طبیعتاً پارچه‌ای نیاز شما را برطرف خواهد کرد که نرم باشد و پس از کشیده شدن به حالت اولیه برگردد.

قابلیت حمل پرده کروماکی

بهتر است قبل از خرید به این سؤالات پاسخ دهید: قرار است که پرده سبز را کجا نصب کنید؟ آیا قرار است که پرده سبز ثابت باشد یا آن را جابه‌جا کنید؟ پاسخ به این سؤال‌ها به شما در انتخاب بهترین پارچه کروماکی کمک می‌کند. مثلاً اگر برای فیلم‌برداری به مکان‌های مختلف سر می‌زنید، از پارچه‌هایی که تا شده و در یک ساک دستی کوچک جا می‌شوند، استفاده کنید.

ابعاد پرده سبز

در هنگام خرید پرده سبز از خود بپرسید که هدفتان چیست؟ می‌خواهید عکاسی کنید یا برای فیلم‌برداری از آن استفاده کنید؟ با پاسخ به این سؤال، ابعاد پرده سبز موردنظرتان را در خواهید یافت. مثلاً اگر کار شما عکاسی محصول باشد، فضایی کوچک به‌اندازه یک تخته وایت برد برای شما سایز مناسبی است.

کیفیت و دوام پرده سبز

پرده سبز برای یک عکاس همچون کفش مخصوص برای یک دونده، ضروری است. پس بهتر است تا در زمان خرید، به کیفیت پارچه توجه کنید. خرید فون عکاسی با کیفیت برای شما سه مزیت دارد:

 • نیازی نیست برای خرید فون، چندین بار هزینه کنید.
 • با خرید فون عکاسی خوب، خیالتان راحت است که کارها سر صحنه خوب پیش خواهد رفت.
 • اگر فون کیفیت بالایی داشته باشد، در هنگام شستشو دیرتر آسیب می‌بیند.

انواع پارچه سبز فیلم‌برداری

بهترین پارچه پرده سبز چگونه است؟ پرده‌های سبز کروماکی دو نوع هستند. یک مدل ثابت است و داخل استودیو استفاده می‌شود. نوع دیگر پارچه سبز، قابل‌حمل است و به آنها فون‌های پرتابل گفته می‌شود. این پارچه‌ها جنس‌های مختلفی دارند که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

پرده سبز مخمل

مخمل یکی از پارچه‌های پرطرف‌دار کروماکی است. در آتلیه‌ها از پارچه سبز مخمل برای کنترل پس‌زمینه عکاسی و فیلم‌برداری استفاده می‌شود. فون‌های مخمل، رنگ‌بندی متنوعی دارند و معمولاً برای عکاسی از محصول، آتلیه کودک و بزرگسال از آن استفاده می‌شود.

پرده سبز مخمل، جنس کرکی و ضخیمی دارد اما درعین‌حال، جنس رویه آن نرم، قابل انعطاف و ضدچروک است. اما در عوض، مخمل زود کثیف می‌شود و نیاز به شستشو دقیق دارد زیرا اگر به‌صورت صحیح شسته نشود، بافت آن آسیب می‌بیند. بهترین کار برای شستشوی مخمل، سپردن آن به خشک‌شویی است.

از نظر قیمتی، پرده سبز مخمل نسبت به دیگر پارچه‌های کروماکی قیمت متوسط رو به بالایی دارد. فون‌های مخملی در بازار در دو سایز مختلف تولید و عرضه می‌شوند. ابعاد بزرگ فون مخملی 3 در 5 است. این ابعاد برای کسانی که به دنبال عکاسی و فیلم‌برداری به‌صورت قدی هستند، مناسب است. ابعاد 2 در 3 نیز موجود است که برای عکاسی محصول و عکاسی پرتره از نیم‌تنه به بالا، از آن استفاده می‌شود. این فون‌ها تا نمی‌خورند و به‌صورت رولی در بازار موجودند.

پرده سبز مخمل

پرده سبز مخمل شطرنجی

جنس پرده سبزهای شطرنجی، مخمل است. بافت این نوع فون‌ها ظریف است و جلوی بازتاب نور را به‌خوبی می‌گیرند. این پارچه، یکی از بهترین پارچه‌های کروماکی هستند و برای عکاسی و فیلم‌برداری پیشرفته مورداستفاده قرار می‌گیرند. از دیگر مزایای پرده سبز‌های مخمل شطرنجی، استحکام بالای آنهاست. این پارچه در رنگ‌های مختلفی همچون؛ سبز، زرد، قرمز، طوسی و… تولید می‌شود.

پرده سبز مخمل شطرنجی

فون پارچه‌ای

فون‌های پارچه‌ای با فون فابریک، جنس‌های مختلفی دارد. کتان، برزنت، کرباس و… از جمله جنس‌های فون پارچه‌ای هستند. البته، هرکدام از این پارچه‌ها جنس و کیفیت متفاوتی با یکدیگر دارند. در ادامه، فون‌های پارچه‌ای با جنس موسلین، پارچه‌های کرباس شده و وینیل را بررسی خواهیم کرد.

موسلین

فون‌های عکاسی موسلین، نوعی پارچه کتان هستند. یکی از ویژگی‌های پارچه موسلین قابلیت شستشوی آسان آنهاست. پارچه موسلین سبک و فون‌های عکاسی از جنس آن، قابلیت حمل آسان دارند. این پارچه‌ها نور را منعکس نمی‌کنند و به‌خاطر جنس پارچه، پس‌زمینه‌ای متفاوت برای عکاسی ایجاد می‌کنند. اما در کنار تمام این‌ها، پارچه موسلین خیلی زود چروک می‌شود. بهترین راه برای صاف کردن آن، ترکیب آب و گرما است. می‌توانید برای صاف کردن آن از بخارشوی و یا اتو بخار استفاده کنید.

موسلین، پارچه سبز برای فیلمبرداری یا عکاسی

وینیل

وینیل، یکی از جدیدترین و گران‌قیمت‌ترین پارچه‌ها برای کروماکی است. ترکیبات این پارچه از الیاف پلی‌استر و روکش PVC است و باعث می‌شود که انعکاس نور در آن دیده نشود. پارچه‌های وینیل خاصیت کشسانی بالا و عمری طولانی دارند. پارچه‌های وینیل، ضد آب هستند. به همین خاطر اگر روی آنها غذا، آب یا خوراکی دیگری ریخته شود، فقط لازم است که پارچه را در آب خیس کنید تا دوباره تمیز شود. به‌خاطر همین خاصیت ضد آب بودن، این پارچه‌ها برای پس‌زمینه عکاسی کودکان مناسب هستند.

وینیل : پارچه کروماکی برای عکاسی و فیلمبرداری

پارچه کرباس

پارچه کرباس ساده و بدون نقش است و جنسی از کتان و پنبه دارد. به پارچه‌های کرباس داک و برزنت هم گفته می‌شود. این پارچه، ضخامت و استحکام بالایی دارد، نور را به خود جذب می‌کند و در برابر آب مقاوم است. شستشوی پارچه‌های کرباس سخت است و باید در حمل و نگهداری آن بسیار دقت کنید.

پارچه کرباس برای عکاسی و فیلمبرداری

گزینه‌های ارزان برای ساخت پرده سبز

اگر در ابتدای کار عکاسی هستید و به دنبال پرده سبز ارزان می‌گردید، چند پیشنهاد ارزان برای شما داریم. هرچند که در هنگام استفاده و ساخت پرده سبز، حتماً نکاتی را که برای خرید پرده سبز بیان کردیم را به کار بگیرید تا خروجی کار شما حرفه‌ای باشد.

وسایل پیشنهادی ساخت پرده سبز ارزان

اگر هزینه ساخت پرده سبز برای شما بالاست، از وسایلی که در ادامه معرفی می‌کنیم، استفاده کنید. فقط این نکته را به‌خاطر داشته باشید که بهترین نوع پرده سبز، مات است و نور را منعکس نمی‌کند.

دیوار

آیا آتلیه دارید و به‌صورت ثابت در یک مکان فعالیت می‌کنید؟ در این صورت می‌توانید تا یک دیوار در آتلیه را به ساخت پرده سبز اختصاص دهید و آن را سبز کنید. رنگ سبزی که انتخاب می‌کنید باید مات باشد و نور را منعکس نکند. در بازار، رنگ‌هایی پلاستیکی به نام کروماکی وجود دارد و به‌صورت اختصاصی تولید شده است. با این که دیوار سبز، چروک نمی‌شود اما متأسفانه قابل‌حمل نیست.

چوب

اگر تکه چوبی بزرگ دارید، می‌توانید آن را با رنگ پلاستیک کروماکی رنگ کنید و یک پرده سبز چوبی بسازید. مزیت ساختن پرده سبز با چوب، یک‌دست بودن و ثابت بودن آن است. مانند پارچه چروک یا جمع نمی‌شود و برای استفاده در حالت ایستاده یا وصل کردن به دیوار، عالی است.

مقوا

مقوا، گزینه‌ای دیگر برای ساخت پرده سبز است. این وسیله، سبک و قابل‌حمل است. به‌راحتی، نصب می‌شود و یک‌دست است. مقوای اشتنباخ یا فابریانا، جایگزین مناسبی برای پرده سبز هستند.

می‌توانید سایز مقوا را باتوجه‌به موضوع تولید محتوا و یا عکاسی خود، تغییر دهید. البته به‌خاطر جنس مقوا قادر نیستید که همیشه از آن استفاده کرده و یا جای آن را مدام عوض کنید. در عوض می‌توانید آن را جایی نصب کنید که هیچ‌وقت نیاز به کندن آن نباشد.

 نمد

نمد، یکی از دیگر موارد در دسترس برای ساخت پرده سبز است. نمد از نظر قیمتی ارزان است. هر مقدار نمد که لازم دارید را می‌توانید در ابعاد مربع و مستطیل تهیه کنید. می‌توانید پرده سبز نمدی را به دیوار و به‌جای پرده سبز نصب کنید یا روی یک میز قرار دهید.

پارچه پلی‌استر معمولی

در دسترس‌ترین پارچه با قیمت مناسب برای پارچه سبز، پلی‌استر است. پلی‌استر جنس نسبتاً محکمی دارد و چروک نمی‌شود.

از کجا پارچه سبز کروماکی بخریم؟

اگر قصد خرید پارچه کروماکی دارید، می‌توانید به صفحه محصولات فروشگاه نورنگار مراجعه کنید. همچنین می‌توانید سؤالات خود در خصوص خرید پرده سبز کروماکی از مشاوران ما به‌صورت تلفنی بپرسید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. حالا شما بگویید که هنگام خرید پرده سبز کروماکی، دیگر به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ نظرات خود را با در میان بگذارید.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

8 پاسخ به “راهنمای خرید بهترین پارچه سبز کروماکی”

 1. سلام
  معرفی عالی، بعضی از ای باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.
  پیشنهاد میکنم این محصولات رو هم ببینید:
  پرده

 2. جواد شریفی گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت عزیزم من از خدمتتون میخواستم بپرسم کدام از این پردها همکارتراست و بدرد هر کاری میخورد با تشکر از اطلاعات با ارزشتان

 3. نیما اخباری گفت:

  سلام . من می خوام از فاصله دور از دخترم فیلم بگیرم و نیاز دارم پشت و زیر پاش صفحه سبز باشه و نورپردازی هم بشه ..یه حیاط خلوت داریم . برای نورپردازی و صفحه کروماکی و سه پایه و میکروفون راهنمایی می خواستم چون جمعه هم می سه ازتون خرید کرد و روز دیگه توی طرح ساختم هست

  • نورنگار - آ.ف گفت:

   سلام بله جمعه ها فروشگاه باز است و ازطریق سایت اطلاع رسانی می شود / مشاوران ما در فروشگاه کمکتون می کنند

 4. ابوالفضل گفت:

  سلام خسته نباشید من میخوام استریم رو شروع کنم بهترین جنس پرده سبز برای استریم چیه؟

  • نورنگار - آ.ف گفت:

   سلام بستگی به اندازه سوژه و فاصله دوربین از پرده سبز دارد فون شطرنجی قیمت بهتری دارد اما برای فیلمبرداری و عکاسی خیلی نزدیک مناسب نیست ، فون های کاغذی و مخملی در این شرایط مناسب تر هستند، اما اگر خیلی تصاویر بسته نیستند فون شطرنجی مناسب است

 5. Saralashkari گفت:

  باسلام.ضمن از تشکر از مطالب مفیدتون من یه سوالی داشتم من سه ساله که تولید محتوا میکنم و در حال حاضر درحال تکمیل کردن تجهیزاتم هستم چون پرده ی سبز برام اهمیت زیادی داره و همینطور کیفیت ویدئوهام خیلی برام حائز اهمیته بنظرتون از چه نوع پرده ی سبزی در چه ابعادی استفاده کنم بهتر هست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🌸

  • سمیرا توکلی گفت:

   سلام، بستگی به ابعاد سوژه و قاب‌بندی‌ تصویرتون داره که از چه سایزی استفاده کنید. اگر رنگ بک‌گراندتون رو تغییر میدید باید پرده کروماکی استفاده کنید. انواع مختلفی داره مثل شطرنجی، مخمل، کاغذی و… که با توجه به سلیقه و بودجه تون می‌تونید انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.