مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

فیلترهای دایره‌ای یا مربعی؟

مجموع بازدید : 1836 زمان مطالعه : 5
فیلترهای دایره‌ای یا مربعی؟

بسیار اشتباه است که فکر کنیم فیلتر های عکاسی، قدیمی و استفاده از آن ها غیر ضروری است، . هنوز چیزهای زیادی درباره تاثیرات استفاده از فیلترهای قدیمی می توان گفت.

 

بعضی از فیلترهای عکاسی مانند فیلتر پُلاریزه و ND، می توانند اثراتی را ایجاد کنند که ایجاد آن ها بسیار زمان بر است و یا حتی به صورت دیجیتالی امکان ایجاد آن ها وجود ندارد، از طرف دیگر برخی دیگر از فیلترها شما را قادر به عکاسی در شرایطی می کنند که در شرایط عادی گرفتن این عکس ها به لنز دوربین آسیب وارد می کند.

 

بنابراین برای به دست آوردن تمام جلوه ها تنها به فوتوشاپ تکیه نکنید، از آن فاصله بگیرید و لذت استفاده از پنج فیلتری که هر عکاسی باید داشته باشد را تجربه کنید. آن ها تصاویر شما را به معنای واقعی کلمه خوش نور خواهند کرد.

 

فیلترهای دایره ای یا مربعی ؟

 

دو نوع طراحی پایه ای برای فیلتر وجود دارد، آن هایی که دایره ای هستند به صورت مستقیم به جلوی لنز متصل می شوند و آن هایی که مربعی هستند به یک نگه دارنده ی فیلتر متصل می شوند و باید آن ها را با استفاده از یک حلقه تبدیل به لنز متصل نمایید. (که این مبدل نیز به جلوی لنز متصل می شود)

 

فیلترهای دایره

 

اگر برای دوربین تنها از یک لنز استفاده می کنید و یا لنزهایی با اندازه دهانه یکسان دارید، در این صورت فیلترهای دایره ای انتخاب مناسبی هستند، اما اگر لنزهای مختلف که دارای اندازه های مختلفی هستند را در اختیار دارید نیاز به فیلترهایی دارید که هریک متناسب با اندازه لنز شما باشند.

 

در سیستم فیلترهای مربعی تنها نیاز است که یک مجموعه از فیلترها را خریداری نمایید، به عنوان کسی که فیلترها را در اختیار دارد تنها لازم است که برای لنزهای با اندازه ی دهانه مختلف مبدل های مناسب را خریداری نمایید.

 

فیلترهای مربعی

 

این که باید از چه نوع طراحی فیلتر استفاده کنید به این که از چه نوع فیلتری می خواهید استفاده کنید نیز بستگی دارد زیرا برخی از فیلترها تنها با اتصال مستقیم به لنز قابل استفاده می باشند یا اینکه برخی از فیلترها تنها به صورت مربعی هستند.

 

به عنوان مثال فیلترهای تصحیح رنگ آسمان بهتر است که به صورت دایره ای باشد و مستقیم به لنز متصل شود، اما فیلترهایی مانند فیلترهای ND تدریجی بهتر است که به صورت مربعی مورد استفاده قرار گیرند.

 

در بخش های بعدی مقاله با ما همراه باشید تا در هر قسمت به معرفی یکی از این فیلترها بپردازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.