مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

دوربین DSLR چیست؟ به زبان ساده برای تازه‌کارها

درست است که با پیشرفت تکنولوژی، گوشی های هوشمند با دوربین هایی با کیفیت بالا عرضه شده اند. اما با این همه کیفیت عکس های حاصل از آن ها به هیچ عنوان با دوربین های DSLR قابل مقایسه نیست. از طرفی گستردگی مدل های این دوربین به حدی است که افراد حرفه ای و مبتدی را پوشش می دهد. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله بیشتر و بهتر با دوربین DSLR و ساختار و عملکردشان آشنا شویم.

مجموع بازدید : 11045 زمان مطالعه : 5
دوربین DSLR چیست؟ به زبان ساده برای تازه‌کارها

دوربین های عکاسی در شکل ها و طرح های مختلف در بازار موجود است اما وقتی صحبت از مدل های پیشرفته می شود، اسم دوربین های DSLR  به میان می آید. DSLR مخفف Digital Single Lens Reflex است که این اسم عملا مترادف با ” دوربین های پیشرفته و حرفه ای ” است.

به معنای تک لنزی بازتابی دیجیتال است. یعنی دوربینی متشکل از سیستم آینه و منشور. این نسل از دوربین ها طیف گسترده ای را شامل می شوند و کاربران مختلف از آماتور تا پیشرفته را پوشش می دهند، در حالی که  تا سال 2005 فقط توسط حرفه ای ها و علاقه مندان به عکاسی استفاده می شد. این دوربین ها برای اولین بار در سال 1991 وارد بازار شدند و تا امروز پیشرفت چشمگیری داشته اند.

دوربین های DSLR

 

تفاوت دوربین DSLR با SLR چیست؟

اول از همه اشاره می کنیم که SLR  مخفف Single Lens Reflex است به معنای تک لنزی بازتابی. DSLR جای گزینی مدرن برای دوربین های سنتی SLR است. تفاوت اصلی این دو نسل از دوربین این است که یک DSLR از یک حسگر یا صفحه حساس به نور برای ثبت داده های تصویر استفاده می کند، در حالی که یک دوربین SLR از یک فیلم حساس به نور کمک می گیرد. در واقع وقتی نور به فیلم دوربین های SLR  برسد، بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی که بر سطح فیلم رخ می دهد، عکس ثبت می شود در صورتی که در دوربین های DSLR این گونه نیست( در ادامه مفصل به تشریح آن می پردازیم.).

تفاوت دوربین DSLR با SLR چیست؟

 

یک دوربین DSLR  از چه اجزایی تشکیل شده است؟

تصویری که در زیر مشاهده می کنید اجزای تشکیل دهنده یک دوربین DSLR  را نشان می دهد:

ساختار دوربین DSLR

 1. لنز (Lens)
 2. آینه بازتابی 45 درجه (Reflex Mirror)
 3. شاتر (Shutter)
 4. حسگر(صفحه حساس به نور) (Sensor)
 5. صفحه فوکوس(Focusing Screen)
 6. لنز متمرکز کننده(Condenser Lens)
 7. منشور پنج وجهی (Pentaprism)
 8. منظره یاب یا چشمی (Viewfinder)

 

یک دوربین DSLR  چگونه کار می کند؟

وقتی از چشمی دوربین DSLR نگاه می کنید، هر چیزی که می بینید از لنزهای متصل به دوربین عبور می کند؛ به این معنی که دقیقا همان چیزی را که می بینید می توانید ثبت کنید. این پروسه دیدن سوژه و ثبت آن به صورت زیر است: نور از سمت سوژه مورد نظر شما برای عکاسی به سمت لنز (1) می آید. لنز مجموعه ای از عدسی ها و دیافراگم است که در کنار هم قرار گرفته اند. نور ورودی به دوربین ابتدا از لنز عبور می کند و با آینه بازتابی که با زاویه 45 درجه (2) در داخل محفظه دوربین قرار دارد،  برخورد می کند. در ادامه نور را به صورت عمودی به یک عنصر نوری به نام ” پنتاپریسم”  یا منشور پنج وجهی(7) منتقل می کند که در این مسیر نور از صفحه فوکوس (5) نیز عبور می کند. بازتاب هایی که در منشور پنج وجهی رخ می دهد، شکلی شبیه عدد چهار انگلیسی به خود می گیرند و باعث هدایت نور به سمت منظره یاب(8) می شوند. در واقع نور عمودی به نور افقی تبدیل می شود.

یک دوربین DSLR  چگونه کار می کند؟

 

تا به این جا، تصویر سوژه و کادر انتخابی ما در منظره یاب قابل رویت است و حالا نوبت به ثبت آن می رسد. در این حالت اگر دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید فوکوس سوژه تکمیل می شود و اگر تا آخر آن را فشار دهید، آینه بازتابی تغییر حالت می دهد و به سمت بالا می چرخد. با این حرکت مسیر عمودی نور مسدود می شود و اجازه می دهد تا نور روی یک مسیر مستقیم عبور کند. سپس شاتر(3) باز می شود و نور به صفحه حساس به نور (4) می رسد. پس از دریافت نور بر روی حسگر، عکس ثبت می گردد و روی صفحه نمایش می توان آن را دید.

در واقع دوربین اطلاعات ثبت شده را از حسگر یا همان صفحه حساس به نور می گیرد، آن را به یک قالب مناسب تبدیل می کند و سپس برای ثبت نهایی به کارت حافظه می فرستد. در آخر آینه بازتابی به حالت 45 درجه (2) بر می گردد تا هدایت نور مجددا به سمت منظره یاب برگردد. تمام پروسه ای که گفتیم ممکن است در کسری از ثانیه اتفاق بیافتد .
برخی از DSLR های حرفه ای می توانند این کار را حتی تا 11 بار در یک ثانیه هم انجام دهند. تا زمانی که دوربین در حال ثبت عکس است، منظره یاب قابل استفاده نیست و تصویری در آن دیده نمی شود. به این دلیل که مسیر دیدن سوژه بسته است و مسیر ثبت عکس فعال است. در بسیاری از دوربین های DSLR ، منظره یاب ها تنها 95% تصویری که توسط حسگر ثبت می شود را نشان می دهند.

به زبان ساده تر تصویری که از منظره یاب می بینید، نسبت  به تصویری که روی صفحه نمایش می آید کوچک تر است. این 5% مربوط به بحث “پوشش منظره یاب” است و در دوربین های پیشرفته میزان پوشش منظره یاب به 100% می رسد.

نکات مثبت دوربین های DSLR:

این دسته از دوربین ها(DSLR) که تا به این جا معرفی کردیم، نسبت به سایر دوربین ها مزایایی دارند:

 • قابلیت تعویض لنز دارند – هیچ لنز واحدی وجود ندارد که بتواند تمام ژانر های عکاسی را پوشش دهد. دوربین های DSLR قابلیت تعویض لنز دارند. برای هر نوع از این دوربین ها لنز های متنوعی در دسترس است. از لنز هایی با زاویه باز یا در اصطلاح wide برای عکاسی از منظره و طبیعت گرفته تا عکس های اکشن، ورزشی و حیات وحش و لنز های پرتره با دیافراگم بزرگ که باعث ایجاد تاری در بک گراند می شود.

 

 • امکان فوکوس دستی دارند – در دوربین های DSLR ، عکاس تصویر را از طریق لنز می بیند. برای ثبت آن، آینه ای نور را از لنز به منظره یاب منعکس می کند. هنگام ثبت عکس، آینه با چرخش به سمت بالا باعث می شود تا نور از لنز به حسگر برسد. چون این امکان وجود دارد تا ما قبل از ثبت، تصویر را از منظره یاب ببینیم، امکان فوکوس دقیق دستی و سایر تنظیمات برای گرفتن عکس بهتر وجود دارد.

 

 • اتصالات و لوازم جانبی – گزینه دیگری که شاید بتوان به عنوان یک مزیت از آن نام برد، امکان استفاده از لوازم جانبی و اتصالات است. طیف گسترده ای از تجهیزات مثل میکروفون، پایه، ریموت یا کنترل از راه دور و … طراحی شده و استفاده از DSLR ها را آسان تر کرده اند.

 

مزیت دوربین DSLR

هر چه بزرگ تر، بهتر!!

در مقایسه با اولین دوربین ها، حتی کوچک ترین دوربین های DSLR هم بسیار بزرگ هستند. افزایش اندازه باعث می شود آن ها برای حمل و نقل نسبت به آن دوربین های جمع و جور با مشکل همراه باشند، اما این افزایش سایز و وزن به معنای افزایش کیفیت تصویر است، آن هم به لطف حسگر های بزرگ تر موجود در دوربین.

این حسگر های بزرگ در شرایطی که نور محیط کم است بسیار کار آمدند. هر چه حسگر بزرگ تر باشد، نور بیش تری را می بیند و دریافت می کند و هر چه نور دریافتی بیش تر باشد، تصویری که به ثبت می رسد واضح تر خواهد بود.

برای درک بهتر یک مثال می زنیم؛ آیا تا به حال از عملکرد دوربین گوشی هوشمند خود در مکانی مثل یک رستوران یا کافه کم نور نا امید شده اید؟ این مثالی است از این که حسگر دوربین گوشی قادر به دریافت نور کافی نیست. در همان شرایط، DSLR بسیار بهتر عمل می کند.

و اما فوکوس خودکار که در بالا هم به آن اشاره کردیم، به خاطر سرعت بالایی که دارد امکان عکس برداری پیوسته و ردیابی سوژه را فراهم می کند و این یعنی به کمک چنین دوربینی می توان از هر نوع سوژه متحرک نیز عکاسی کنیم.

ناگفته نماند که کیفیت و نوع لنز بر سرعت و دقت فوکوس خودکار اثر گذار است. لنز های قدیمی در این زمینه کند هستند اما یک DSLR این کار را در سریع ترین زمان ممکن انجام می دهد.

شرکت های سازنده هر دوربین لنز های همراه خود را با یک سیستم نصب اختصاصی ارائه می دهد اما شرکت هایی هستند که فقط تولید لنز را بر عهده دارند مثل سیگما، تامرون و … که تمایل دارند لنز هایی را وارد بازار کنند تا بتواند همه عکاسان فعال در ژانر های مختلف را همراهی کند.

یک دوربین DSLR  از چه اجزایی تشکیل شده است؟

مراقب گرد و غبار باشید!

بر خلاف دوربین های عکاسی قدیمی که از فیلم برای ثبت عکس استفاده می کردند، اشاره کردیم که دوربین های امروزی از حسگر استفاده می کنند. از آنجا این حسگر مستعد جذب گرد و غبار است، لازم است همیشه در  هنگام اتصال هر لنزی، ورودی دوربین را بپوشانید. خوشبختانه از سال 2007، DSLR ها دارای سیستم خودکار حذف گرد و غبار شده اند اما این سیستم برای زدودن لکه ها از روی حسگر کارایی ندارد. اکیداً پیشنهاد می شود برای تمیز کردن حسگر دوربین خود به مراکز معتبر مراجعه کنید.

در نهایت امیدواریم آنچه گفته شد به انتخاب بهتر شما کمک کند و مسیر را برایتان هموار سازد.پس خلاصه آنچه گفتیم:

DSLR ها کیفیت تصویر بالا و لنز های متنوعی دارند که آنها برای عکاسی روزمره و بسیاری از شرایط مناسب می کند. اما هم سایز بزرگی دارند و هم سنگین وزن هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی کمک ما حساب کنید?

2 پاسخ به “دوربین DSLR چیست؟ به زبان ساده برای تازه‌کارها”

 1. مهسا طاهری گفت:

  بسیار عالی …چه با حوصله و هنر توصیف کردید دوربین رو و کاش درباره ی فیلمبرداری با این دوربیها بیشتر راهنمایی کنید

 2. مهدی دانشمند گفت:

  من از سالیان قبل با دوربینهایslr دستی و بصورت خودآموز کار کردم و بازخوردهای خوبی هم میگرفتم.
  از آنطرف هم با اصطلاحات روز آشنا شدم اما معنای واقعی آنها را نمیدانستم که به لطف شما عزیزان اطلاعات و سواد خود را در این زمینه بالاتر میبرم.
  آرزوی موفقیت در کارها و مهمتر آسایش و آرامش برای شما عزیزان دارم.
  مهدی دانشمند تروجنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.