021-7356

چه فیلتری برای پهپادها مناسب‌تر است؟

چه فیلتری برای پهپادها مناسب‌تر است؟

در عصر تصاویر دیجیتال، فیلتر برای پهپاد معمولاً به عنوان یک ابزار کنترل تصویر نادیده گرفته می‌شوند. اما گاهی اوقات فیلتر‌ها می‌توانند بسیار مفید باشند، مخصوصا زمان عکاسی با استفاده از پهپاد. فیلترهای متداول که برای پهپادهای عکاسی استفاده می‌شوند عبارتند از: فیلتر UV که معمولاً به عنوان فیلتر محافظ استفاده می‌شود، فیلتر تراکم خنثی (ND)، که باعث کاهش سطح نور می‌شود، و و فیلترهای پلاریزه کننده دایره‌ای (CP)، که باعث کاهش درخشش می‌شوند هستند، برخلاف فیلترهای معمولی دوربین‌ها که به صورت پیچشی نصب می‌شوند در بسیاری از موارد، فیلترهای پهپادها برای دوربین ویژه‌ای که از آنها استفاده می‌شود ساخته شده اند تا از عدم تعادل گیم بالی که بر روی آن سوار شده اند جلوگیری کند

فیلترهای UV

از نظر فنی، UV مخفف Ultra Violet یا فرابنفش است، به‌این معنی که فیلترهای UV طول موج ماوراء بنفش را به سمت لنزها مسدود می‌کنند. اگرچه بخشی از طیف نور مرئی نیست، سنسورهای دوربین و فیلم نسبت به اشعه ماوراء بنفش حساس هستند و با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بیش از حد باعث کاهش کنتراست تصویر می‌شوند. از‌‌این لحاظ، فیلترهای ماوراء بنفش از کار افتاده هستند زیرا پوشش‌های لنز مدرن معمولاً مضرترین اشعه ماوراء بنفش را فیلتر می‌کنند جدا از اشعه ماوراء بنفش، فیلترهای UV نسبت به نور مرئی نوعی فیلتر شفاف هستند.‌این امر باعث می‌شود آنها به عنوان یک فیلتر محافظ معروف شوند – یک مانع شیشه‌ای اضافی بین لنزهای گران قیمت برای جایگزین شما و جهان بزرگ.

فیلتر برای پهپاد

در کاربردهای مصرف کننده، معقول است که همیشه فیلتر UV را بی‌خیال شوید. اگر کیفیت تصویر نگرانی اصلی شماست، باید در صورت لزوم فقط از فیلتر UV استفاده کنید. در دنیای واقعی، هیچ فیلتری کاملاً شفاف نیست، هرچه لایه‌های بیشتری بین سنسور تصویر و چیزی که می‌خواهید از آن عکاسی کنید قرار دهید، برای کاهش کیفیت پتانسیل بیشتری وجود دارد. فیلترهای ارزان قیمت که پوشش خوبی ندارند همچنین می‌توانند جلوه‌های ناخواسته مانند تابش و شبح‌ایجاد کنند. بنابراین، شما باید خطرات آسیب لنز را در برابر هرگونه تأثیر منفی بر کیفیت تصویر، مقایسه کنید.

فیلترهای ND

ND یا همان فیلتر چگالی خنثی، احتمالاً مفیدترین فیلتر برای پهپاد موجود در مجموعه عکاسی است. ND تقریباً یک لنز عینک آفتابی برای دوربین شما است و باعث می‌شود سطح نور بدون تغییر رنگ یا عوارض جانبی دیگر کاهش یابد.

فیلتر برای پهپاد

ND‌ها ابزاری نوری برای کنترل نوردهی را فراهم می‌کنند. برای روشن شدن‌ این موضوع، یک دوربین معمولی دارای سه روش برای کنترل قرار گرفتن در معرض است:

  • دیافراگم
  • سرعت شاتر
  • ایزو

هر یک از‌اینها عملکرد خاص خودش را دارد. تغییر دیافراگم عمق میدان را تغییر می‌دهد. تغییر سرعت شاتر در تاری حرکت موثر است. تنظیم ISO دوربین می‌تواند سطح نویز را افزایش یا کاهش دهد. علاوه بر‌این، بسیاری از پهپادها دارای دیافراگم‌های ثابت و تنظیم محدود یا غیرقابل تنظیم هستند، و شما را با سرعت شاتر به عنوان تنها گزینه رها می‌کنند.

از آنجا که نور بیشتر نیاز به افزایش سرعت شاتر دارد، ممکن است فکر کنید که زیاد نور مشکلی ‌ایجاد نمی‌کند. هرچه شاتر سرعت بیشتری داشته باشد، تاری تصویر کمتر می‌شود. در حالی که ممکن است فکر کنید ما نمی‌خواهیم تصاویر مبهم داشته باشیم، در حقیقت، هنگام فیلمبرداری، شما می‌خواهید تاری حرکت داشته باشید.  یکی از مهمترین پیشرفت‌های استاپ موشن، اختراع تاری حرکت بود.

تصاویری که مبهم هستند، دارای کیفیت “غیرقابل توصیف” هستند. به عنوان یک قانون کوچک، شما می‌خواهید مخرج سرعت شاتر خود را از نرخ فریم 2 برابر کنید. بنابراین، برای نرخ فریم 30 فریم در ثانیه، سرعت شاتر  1/60 ثانیه‌ای را می‌خواهید. برای 24 فریم در ثانیه شما می‌خواهید 1/48 ثانیه یا به همان اندازه تنظیمات دوربین خود را تغییر دهید.

استفاده از فیلترهای ND به شما امکان می‌دهد یک تاری طبیعی حرکت را در شرایط روشن حفظ کنید. همچنین، سنسورهای تصویر ممکن است سطح بیش از حد نور را دوست نداشته باشند، بنابراین پایین آوردن میزان نور ورودی به سطح جزئی همچنین می‌تواند کیفیت کلی تصویر را بهبود بخشد.

ND‌ها در یک سری نقاط قوت قرار می‌گیرند که، که به صورت گیج کننده، با یکی از‌این چندین روش اندازه گیری می‌شوند.

نماد شماره ND (به عنوان مثال، ND 1.2)

نماد شماره ND (به عنوان مثال، ND16)

کاهش نور در f / stop (به عنوان مثال،4-stop)

گشودگی دیافراگم، به عنوان بخشی از لنزهای کامل (به عنوان مثال،1/16)

این می‌تواند تصمیم گیری در مورد استفاده از قدرت را دشوار کند. با استفاده از یک دوربین زمینی معمولی، برای افزایش قدرت، اغلب می‌توانید فیلترهای ND را روی هم قرار دهید “، اما امکان استفاده از‌این روش فیلتر برای پهپاد توصیه نمی‌شود (به بخش” چرا انباشت یک‌ایده بد است “در زیر مراجعه کنید). بنابراین، شما باید فیلتر صحیح را انتخاب کنید یا مطمئن شوید که یک مجموعه را در دست دارید. سازنده فیلترهای پهپاد Polar Pro یک نمودار مفید برای انتخاب ND‌ها و انواع دیگر فیلترها ارائه می‌دهد. در مورد ND‌ها، Polar Pro موارد زیر را پیشنهاد می‌کند.

موارد استفاده کاهش f-stop عدد ND
در غروب یا طلوع آفتاب یا در جایی که سرعت شاتر در غیر‌این صورت در 1/250ثانیه باشد 2-stop ND4
شرایط ابری یا سرعت شاتر در غیر‌این صورت در 1/500 ثانیه باشد 3-stop ND8
شرایطی که در غیر‌این صورت سرعت شاتر در 1/1000 ثانیه باشد 4-stop ND16
شرایطی که در غیر‌این صورت سرعت شاتر در 1/1250ثانیه باشد 5-stop ND32
تحت شرایط بسیار روشن 6-stop ND64

 

فیلتر برای پهپاد

فیلترهای پلاریزه

فیلترهای پلاریزه عمدتا فیلترهای “کاهش تابش نور” در نظر گرفته می‌شوند. از آنجا که بازتابها ذاتاً قطبی هستند، می‌توان آنها را تنها با عبور دادن نور با قطبش مخالف بازتاب از بین برد. نکته‌این است که فیلتر برای پهپاد برای رسیدن به اثر مطلوب باید به زاویه صحیح چرخانده شود. در غیر‌این صورت، ممکن است بازتاب را تقویت کند!‌ این واقعیت تمایل به محدود کردن پلاریزه در برنامه‌های ویدیویی، جایی که هم دوربین و هم سوژه تولید کننده بازتاب در آن وجود دارد، می‌باشد. با‌ این حال، با ترکیب دقیق، پلاریزه‌ها می‌توانند به طور مثمر ثمر در فیلم استفاده شوند.

[relatedpost post=””]

فیلتر برای پهپاد

آنها همچنین هنگام عکاسی در بیرون منافع دیگری را ارائه می‌دهند. پلاریزه‌ها می‌توانند در تقویت زنده بودن عکس در آسمان ابری کمک کنند علاوه بر‌این، پلاریزه مانند فیلترهای ND عمل می‌کنند زیرا باعث کاهش سطح کلی نور می‌شوند. با‌این حال، برای تنظیمات روشن،‌این ممکن است تقریباً کافی نباشد، بنابراین ممکن است به فیلتر ترکیبی احتیاج داشته باشید

یک سردرگمی‌رایج‌این است که “پلاریزه دایره‌ای” (CP) به معنای پلاریزه “چرخان” است. پلاریزه‌ها می‌توانند دایره یا خطی باشند، اما ‌این شرایط هیچ ارتباطی با شکل فیلتر یا چرخش آن ندارد.‌این به فیزیک پلاریزه شدن ارتباط دارد، اگرچه نتیجه نهایی یکسان است. پلاریزه‌های خطی (LP) با برخی از فن آوری‌های فوکوس اتوماتیک SLR ناسازگار هستند، به همین دلیل فیلترهای مورد استفاده برای فیلم و عکاسی تقریباً همیشه از پلاریزه‌های دایره‌ای استفاده می‌کنند.

چرا انباشته کردن فیلترها فکر بدی است؟

پهپاد‌ها به طور معمول بر روی یک گیمبال سوار شده اند که باید دقیقاً متعادل شوند. برخی از روش‌ها برای خنثی کردن وزن اضافه شده در فیلترهای چندگانه، ضربه زدن به سکه‌ها را در قسمت پشتی گیمبال است.

مشکل دیگر در انباشت‌این است که پهپاد‌ها تمایل به استفاده از لنزهای با زاویه دید عریض دارند. فیلترهای انباشته می‌توانند منجر به کم کردن زاویه دید دوربین شوند.

فیلترهای ترکیبی

از آنجا که انباشته کردن فیلترها همیشه ممکن یا مطلوب نیست، فرد هنگام نیاز به بیش از یک نوع فیلتر چه کاری انجام می‌دهد؟ در‌اینجا بحث فیلترهای ترکیبی به میان می‌آیند.  فیلتر برای پهپاد، رایج ترین ترکیبی ND / PL است.‌این ترکیبی از فیلتر ND با استفاده از پلاریزه است.

فیلتر برای پهپاد

جمع بندی

در عصر دستکاری تصویر دیجیتال، می‌توان به راحتی از فواید ماندگار فیلترها در بسیاری از شرایط غافل شد. در مورد فیلتر برای پهپاد ،‌این امر خصوصاً در مورد فیلترهای ND و پلاریزه ND اعمال می‌شود زیرا به شما امکان می‌دهند فیلم را با تاری طبیعی حرکت ضبط کنید و با پایین آوردن سرعت شاتر، کاهش ظاهر کرکره نورد “ژلو” را کاهش دهید. . پلاریزه‌ها باعث کاهش درخشش می‌شوند و می‌توانند صحنه‌های روز را تقویت کنند. اشعه ماوراء بنفش گرچه به دلیل خاصیت تصفیه آن چندان مورد نیاز نیست، اما یک مانع محافظ بین لنزهای گران قیمت برای جایگزین شما و جهان است. از آنجا که دوربین‌های هوایی غالباً از گیمبال‌های متعادل استفاده می‌کنند، احتمالاً فیلترهای پیچشی قدیمی‌کار نمی‌کنند. در عوض، شما باید به دنبال فیلترهای سفارشی باشید که بطور اختصاصی برای هواپیما یا دوربین گیمبال ساخته شده اند.

کدام یک از فیلترها را برای عکاسی با پهپاد خود ترجیح می‌دهید؟ در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
4 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
3 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
6 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
9 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه