مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیعمومیویدئوویدئو/پادکست

چگونه یک دوربین دست دوم را هنگام خرید بررسی کنیم؟

دنیای دوربین‌ها در کنار دنیای عجیب تکنولوژی در حال پیشرفت است، و هر از گاهی شاهد مدل‌های جدیدی از آنها با قیمت و کارایی بهتر هستیم. برخی عکاسان حرفه‌ای هم دوست دارند بهترین‌ها را داشته باشند و برای ارتقای دوربین خود، مدل قدیمی‌تر خود را با اینکه سالم است فروخته و مدل جدید تهیه می‌کنند. از این رو در بازار دوربین‌های دست دوم می‌توان محصولات خوب ، سالم و البته با قیمت بهتری تهیه کرد؛ به شرطی که بتوان کارکرد و میزان سلامت محصول را تشخیص داد. به همین خاطر در این مقاله باهم چگونگی بررسی و خرید دوربین های کارکرده DSLR را بررسی می‌کنیم.

مجموع بازدید : 2980 زمان مطالعه : 5
چگونه یک دوربین دست دوم را هنگام خرید بررسی کنیم؟

دوربین های کارکرده را در بخش های زسر می توان بررسی کرد:

بررسی ظاهر دوربین های کارکرده

اولین موردی که شاید به راحتی بتوان بررسی کرد ظاهر دوربین های کارکرده است. آثار پوسیدگی و شکستگی دوربین های کارکرده طبیعتاً بسیار مهم هستند که ممکن است از ظاهر دوربین هم مشخص باشد.

سطوح پلاستیکی معمولاً در اثر سایش زیاد و در واقع استفاده‌ی زیاد، صیقلی و براق می‌شوند. از این نکته می‌توان در بررسی دکمه‌های پلاستیکی شاتر و بخش‌های پرکاربرد دوربین استفاده کرد. به این منظور باید ابتدا در اینترنت عکس‌های دوربین را مشاهده کنید تا بدانید که شاتر و دیگر بخش‌ها در ابتدا چه قدر صاف و براق بوده‌اند.

دوربین کارکرده

نکته‌ی دیگر در مورد دکمه‌هایی فلزی یا پلاستیکی دارای روکش است. به مرور زمان روکش این بخش‌ها از بین می‌رود و این موضوع نشان می‌دهد که دوربین چه قدر کار کرده است. بند دوربین و درپوش لنز هم در اثر استفاده‌ی زیاد کهنه می‌شوند. در مورد لنز دقت کنید که اتصال لنز به بدنه باید به راحتی صورت بگیرد. اگر پین‌ها و قفل لنز مشکل پیدا کرده باشد نمی‌توان آن را به راحتی متصل کرد.

تعداد شاتر یا مقدار کارکرد

حتما می‌دانید که شاتر دوربین‌های DSLR تا بی‌نهایت کار نمی‌کند؛ عمر محدودی دارد و پس از آن می‌بایست مکانیزم شاتر به کلی تعویض شود.

تولیدکنندگان دوربین‌ها در معرفی محصولات خود عمر مفید تعداد شات هایی که با هر مدل می‌توان زد را ذکر می‌کنند و با جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید عمر مفید شاتر هر مدل را پیدا کنید. می‌توان از فروشنده سوال کرد که دوربین وی تاکنون چند تصویر ثبت کرده و تخمین زد که چه مقدار از عمر مفید آن سپری شده است. البته راه بهتر این است که خودتان همه چیز را بررسی کنید. ما در مقاله‌ای به طور کامل نحوه محاسبه تعداد شاتر دوربین های کارکرده را آموزش دادیم.

دوربین های کارکرده

در بررسی شاتر باید به نکته‌ی بسیار مهم دیگری نیز توجه کرد و آن عملکرد صحیح شاتر است. با دوربین چندین عکس بگیرید و سرعت شاتر های مختلف را امتحان کنید. همه چیز باید طبیعی باشد، گیر کردن و صدای جیرجیر غیر طبیعی علامت خوبی برای تشخیص خرابی دوربین است. در این صورت دوربین باید تمیز و یا کاملاً تعمیر شود.

نمایشگر دوربین های کارکرده

نمایشگر دوربین برای بررسی عکس‌ها بسیار مهم است. نمایشگر را را از نزدیک و با دقت مشاهده کنید. معمولا مهم‌ترین مشکل در نمایشگر دوربین های  عکاسی کارکرده پیکسل‌های سوخته است که اگر تصویری تک‌رنگ روی نمایشگر باشد، به وضوح مشخص می‌شود. مشکل دیگر ترک‌هایی است که در روکش پلاستیکی نمایشگر به وجود می‌آید. البته پیکسل‌های سوخته روی عکس‌های دوربین تأثیری ندارند ولی می‌توانند پوئنی منفی برای دوربین محسوب گردند.

اگر نمایشگر دوربین در نمایش رنگ‌ها مشکل داشته باشد نشانه‌ی این است که دوربین به شکل بدی مورد استفاده قرار گرفته است.

دوربین دست دوم

بخش دیگری که درست مثل نمایشگر مهم است، منظره‌یاب اپتیکال است. اگر ترک و حتی گرد و خاک در این بخش دوربین دیده شود، برای برطرف کردن مشکل باید آن را به نمایندگی خدمات پس از فروش تحویل دهید.

یک راه ساده برای بررسی منظره‌یاب این است که بدون اتصال لنز به دوربین، به دقت از آن به منبع نور درخشان نگاه کنید. بهتر است این کار در محیطی که گرد و غبار آن کم است انجام شود تا بهترین نتیجه را بگیرید.

بررسی حسگر دوربین های کارکرده

حسگر دوربین شاید مهمترین بخش دوربین دست دوم باشد، پس این بخش را با دقت بررسی کنید. یک روش خوب برای بررسی ایرادات احتمالی حسگر دوربین های کارکرده ، عکاسی از سوژه‌ای پرنور مثل آسمان آبی و روشن است. دیوار سفید با نور زیاد هم می‌تواند جایگزین شود. برای انجام این آزمایش لنز را  در حالت حداقل گشادگی دیافراگم یا معادل آن، حداکثر عدد F تنظیم کنید. مثلاً بر روی  22/F تنظیم کنید. سپس نتیجه‌ی کار را روی کامپیوتر در اندازه‌ی اصلی بررسی کنید و ببینید مشکلی مثل ذرات غبار وجود نداشته باشد.

خرید دوربین کارکرده

پیکسل‌های معیوب یا سوخته روی حسگر با این روش شناسایی می‌شوند. بد نیست تصویری از یک سوژه‌ی کاملاً تاریک بیاندازید. مثلاً می‌توان درپوش لنز را روی آن قرار داد و عکس گرفت. مقایسه‌ی این عکس با عکس سوژه‌ی سفید برای اعتبارسنجی مفید است.

توصیه‌ی دیگر این است که با آزاد کردن آینه، حسگر را هم بررسی کنید. آزاد کردن آینه معمولاً در منوهای دوربین انجام می‌شود. ممکن است ذرات گرد و خاک روی حسگر نشسته باشد و به راحتی پاک شود.

به جعبه‌ی آینه هم نگاهی بیاندازید چرا که ممکن است خاک گرفته باشد. اگر حسگر خراش برداشته باش، مشکل دوربین جدی خواهد بود اما گرد و خاک را می‌توان با احتیاط پاک کرد. ممکن است فروشندگان دوربین های کارکرده خود را بدون لنز بفروشند و لنزهای خود را برای استفاده بر روی دوربین جدید نگهدارند. اما در این بین برخی هم ممکن است دوربین های کارکرده را همراه لنز کیت خود دوربین به فروش برسانند که در این زمان بررسی لنز نیز اهمیت پیدا می‌کند.

فروش دوربین کارکرده

دو قسمت جلو و عقب لنز را به دقت بررسی کنید که مبادا دارای خراش و یا مشکلاتی از این قبیل باشد. توجه داشته باشید دیافراگم هم باید به درستی کار کند به همین خاطر حلقه‌ی تغییر دیافراگم را بچرخانید و مطمئن شوید که تیغه‌ها به آرامی بسته می‌شوند. بد نیست با خود چند فیلتر داشته باشید که با قطر لنز هماهنگ باشد. در این صورت می‌توان فیلترها را به لنز متصل کرد و از سالم بودن رزوه‌های آن مطمئن شد.

یکی از اشکالاتی که در مورد لنزهای کارکرده پیش می‌آید، کثیف شدن سطح لنز در اثر رشد قارچ‌هاست. از فروشنده بپرسید که دوربین و متعلقات آن را کجا نگهداری می‌کرده چرا که ممکن است این مشکل ساده لنز را به کلی خراب کند و حتی نتوان آن را تعمیر کرد. نگهداری لنز در کیف آن هم به مدت طولانی مشکل‌ساز است. باید لنز را در محیط خشک نگهداری کرد تا از رشد قارچ‌ها ممانعت به عمل آید.

اگر لنز سقوط کرده باشد، احتمالاً روی آن خراش و فرورفتگی دیده می‌شود. اگر لنز سالم باشد نرم و روان کار می‌کند. لنز را به بدنه‌ی دوربین متصل کنید و بررسی کنید که موتور فوکوس خودکار در فواصل مختلف چطور عمل فوکوس را انجام می‌دهد. نباید مانعی در برابر باز و جمع شدن لنز وجود داشته باشد.

لوازم جانبی همراه دوربین

اگر فروشنده جعبه‌ی محصول و متعلقاتی همراه آن را در شرایط خوبی نگه داشته باشد، برایتان مفید واقع می‌شود. اگر دفترچه از بین رفته باشد مشکلی نیست اما متعلقات ضروری مثل شارژر ،باتری، درب محافظ بدنه را نمی‌توان نادیده گرفت.

قیمت دوربین کارکرده

شاید فروشنده تجهیزات جانبی مفیدی مثل فیلترهای لنز، کارت‌خوان، باتری‌های یدکی و کارت حافظه هم تهیه کرده باشد و با هزینه‌ی خوبی بتوان صاحب این لوازم جانبی هم شد اما باید دقت کنید که باتری‌ها و کارت‌های حافظه صحیح و سالم باشند. همه چیز را به دقت بررسی کنید.

امیدواریم این مقاله بتواند به  شما را در خرید دوربین های کارکرده کمک کند. در نهایت خالی از لطف نیست که بدانید کارشناسان نورنگار سعی می‌کنند کالاهای دست دوم را با دقت بررسی کنند که برای خریدار ،خریدی امن و بی دردسر را رقم بزنند. توجه کنید اگر قصد خرید یا فروش تجهیزات عکاسی دست دوم داشته باشید می‌توانید به اینجا مراجعه کنید و با بخش دست دوم ما آشنا شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.