تعداد شاتر ⭐️ | نحوه محاسبه میزان کارکرد شاتر دوربین عکاسی - مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Jan 15Rating: 5.0تعداد شاتر ⭐ تعداد شاتر دوربین | نحوه محاسبه کارکرد دوربین و سنجیدن طول عمر یک دوربین عکاسی | چطور مدت زمان کارکرد یک دوربین دیجیتال را بفهمیم؟مانند تمام دستگاه‌های دیگر، سیستم مکانیکی دوربین‌ نیز محدودیت‌های خاص خودش را دارد. صرف‌نظر از این محدودیت‌ها، حفظ و نگهداری از دوربینمان برای پایین نیامدن کیفیت آن در ماجراجویی‌های عکاسی دیگر نیز ممکن است ضروری باشد. این قضیه شبیه به نگهداری از ماشینتان است. چراکه بسته به مدل ماشینتان نیاز است که بعد از کیلومترها رانندگی کردن، آن را سرویس و یا تعمیر کنید. .نحوه محاسبه تعداد شاتر در دوربین‌های عکاسی

در دوربین عکاسی نیز این موضوع با عمر مفید شاتر و تعداد دفعاتی که شاتر آن می‌تواند بدون افت کیفیت بزند، دیده می‌شود. هر دوربین عکاسی با هر برند یا بدنه‌ای یک عمر مفید شاتر دارد. ممکن است این عمر مفید حدود ۳۰ هزار تا صدها هزار عکس باشد. همانند تمام قطعات غیرثابتی که بعد از مدتی کارایی خودشان را از دست می‌دهند، شاتر نیز بعد از عمر مفیدش کارایی‌اش را ازدست ‌داده و به اشتباه بیفتد. هیچ استثنایی برای آن وجود ندارد و اصلا فرقی نمی‌کند دوربین شما از چه برندی است. بهرحال با تمام شدن عمر شاتر، عکاسی با دوربین نیز تقریباً غیرممکن می‌‌شود.

روش‌های نگهداری دوربین
حتما بخوانید : ‌روش‌هایی برای استفاده نکردن از خدمات طلایی نورنگار

چگونه می‌توان به کارایی شاتر دوربین پی برد؟

برای اینکه بدانید عمر مفید شاتر دوربینتان چقدر است، بهترین کار این است که به وب‌سایت شرکت سازنده دوربینتان سر زده و در آنجا مدل دوربینتان را جست‌وجو کنید. بدون شک قادر خواهید بود اطلاعاتی راجع به عمر مفید دوربینتان را از این طریق پیدا کنید. اما اگر بازهم این روش برایتان مفید نبود، می‌توانید خیلی ساده مدل دوربینتان را در موتورهای جستجوگر تحت عنوان “عمر مفید شاتر” جستجو کرده و نتایج بدست آمده را بررسی و مقایسه کنید.

با این‌ حال ممکن است عددی که شرکت سازنده برای عمر مفید شاتر مدل دوربینتان پیش‌بینی کرده مطابق چیزی که در واقعیت وجود دارد نباشد. شخصا تجربه کرده‌ام که خیلی وقت‌ها این عدد کمتر از تعداد واقعی شات دوربین است و دوربینی داشته‌ام که با عمر مفید اعلام شده ۱۰۰ هزار شات، نزدیک به ۱۴۰ هزار شات زده بود و همچنان کار می‌کرد! اما ممکن است کمی بدشانسی بیاورید و شاتر دوربیناتن قبل از رسیدن به عدد اعلام شده از کار بیفتد. این احتمالا بستگی به نوع استفاده ار دوربین هم دارد. پس بهترین کار این است که به انجمن‌های عکاسی آنلاین سر زده و نظرات کسانی که این مدل را داشته‌اند را بشنوید و از تجربیات شخصی‌شان آگاه شوید. از این طریق می‌توانید دریابید کسانی که مدل مشابه دوربین شما را داشته‌اند عمر مفید واقعی آن را چقدر بیان کرده‌اند و آیا این رقم واقعی پایین‌تر از عمر مفیدی است که شرکت سازنده آن پیش‌بینی کرده است یا نه.

حالا که به اندازه کافی در مورد عمر مفید شاتر دوربین اطلاعات کسب کردیم وقت آن است که بدانیم بعد از اتمام عمر مفید شاتر دوربین چه اتفاقی برای آن می‌افتد. این‌طور می‌توان گفت که بعدازاینکه عمر مفید شاتر دوبین تمام می‌شود، خود دوربین به‌طور کل از کار نمی‌افتد و عمر آن تمام نمی‌شود و بلکه فقط از کارایی‌اش کاسته می‌شود (درست همانند ماشین که بعد از طی کردن مقدار مشخصی کارایی قبلی‌اش را از دست می‌دهد). پس بعد از به اتمام رسیدن عمر مفید شاتر دوربین تنها نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد. بهترین راه برای پیش‌بینی این مراقبت و نگهداری آگاهی از وضعیت فعلی و عملکرد شاتر دوربینتان است.

اما سؤال اصلی اینجاست که از کجا می‌توانیم بدانیم که شاتر دوربینمان چقدر کار کرده است؟ جواب بسیار ساده است. تعداد عکس‌هایی که دوربینتان گرفته است نشان می‌دهد که شاتر شما چقدر یا چند بار کار کرده است. اما برای جلوگیری از اتفاقاتی که ممکن است در آینده در اثر مطلع نبودن از پایان عمر مفید دوربینتان برایتان اتفاق بیفتد، بسیار مهم است بدانید چگونه تعداد کارکرد شاتر دوربینتان را محاسبه کنید. به همین دلیل ما سعی کرده‌ایم در این مقاله به شما کمک کنیم تا اطلاعات لازم در این زمینه را به دست بیاورید.

نکته مهم: اگر قصد خرید یک دوربین دست ‌دوم را دارید، حتماً قبل از اینکه بخواهید هر تصمیمی برای خرید بگیرید عمر مفید شاتر و تعداد دفعاتی که با آن عکس گرفته شده است را چک کنید. چراکه دوربینی که نزدیک به پایان عمر مفید شاترش باشد احتمالا قیمتی هم اندازه یک دوربین کم کارکرد نخواهد داشت.

شاتر دوربین

مطلب مرتبط: بهترین تنظیمات دوربین چیست؟

محاسبه تعداد کارکرد شاتر دوربین‌های نیکون (Nikon) و پنتاکس (Pentax)

این دو دوربین یعنی نیکون و پنتاکس باهم چه چیزهایی را به اشتراک دارند؟ هر دو آن‌ها در قسمت اطلاعات EXIF عکس‌ها، جزئیات تعداد کارکرد شاتر را دارند. به خاطر همین هم اگر دوربینتان یکی از این دو برند باشد کار شما بسیار راحت‌تر خواهد بود. اما بازهم اگر دوربینتان جزءِ این دو برند نبود جای هیچ نگرانی نیست. چراکه نرم‌افزارهای رایگانی وجود دارند که این کار را حتی بدون نیاز به وصل کردن دوربین به رایانه‌تان انجام می‌دهند. بدین ترتیب که کافی است فقط آخرین عکسی که با دوربین گرفته ‌شده را آپلود کنید تا این نرم‌افزار تمام اطلاعات را با جزئیات دقیق در اختیارتان قرار دهد. حتی بعضی از وب‌سایت‌هایی نیز وجود دارند که به‌طور آنلاین این کار را برایتان انجام می‌دهند که شامل موارد زیر هستند:

MyShutterCount.com

ShutterCounter.com

CameraShutterCount.com

اگر با آپلود کردن عکس مشکل دارید و مایل نیستید این کار را انجام دهید، می‌توانید با دانلود کردن یک نرم‌افزار مطابق روشی که گفته شد به تمام اطلاعات EXIF دوربینتان دسترسی داشته باشید و از دفعات کلی کارکرد شاتر دوربینتان مطلع شوید.

اما متأسفانه اکثر نرم‌افزارها اطلاعات دقیق EXIF دوربینتان را به شما نشان نمی‌دهد و شما به یک نرم‌افزاری نیاز دارید تا به شما کل اطلاعات EXIF دوربینتان را نشان بدهد. نرم‌افزاری پیشنهادی ما به شما EXIFTool است که هم برای کاربران سیستم‌عامل ویندوز (Windows) و هم برای کاربران مک (Mac) موجود است. به‌محض اینکه نرم‌افزارتان نصب شد می‌توانید وارد قسمت command prompt در سیستم‌عامل ویندوز و یا shell terminal در سیستم‌عامل مک شوید. سپس کافی است مراحل زیر را انجام بدهید:

(exiftool source_jpeg_file.jpg | find “Shutter Count” (replace “source_jpeg_file.jpg” with the name of your actual JPEG file

عددی که درنتیجه این اقدام به دست می‌آید عمر مفید شاتر دوربینتان است.

محاسبه تعداد کارکرد شاتر دوربین‌های کانن

درحالی‌که دوربین‌های نیکون و پنتاکس با ذخیره کردن اطلاعات عمر مفید شاتر در عکس‌ها کار را برای کاربرانشان راحت‌تر کرده‌اند، دوربین کانن برعکس، قضیه را یکم سخت‌تر کرده است. مگر اینکه شما از چند مدل معدود مانند ۱Dx استفاده کنید، اما به‌غیراز این مدل‌ها روش‌های فوق‌الذکر و منابع آنلاین به شما هیچ کمکی نخواهند کرد. اما بااین‌حال بازهم چند روش متعدد وجود دارد که از طریق آن‌ها قادر خواهید بود تعداد کارکرد شاتر دوربینتان را محاسبه کنید.

اولین روش این است که یک نرم‌افزار رایگان که اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار می‌دهد را دانلود کنید. شرکتی که نام آن آستروجارگون (AstroJargon) است ۲ نرم‌افزار مجزا را برای این کار طراحی کرده است.  کاربران سیستم‌عامل ویندوز می‌توانند از نرم‌افزار EOSinfo استفاده بکنند و کاربران سیستم‌عامل مک نیز می‌توانند از نرم‌افزار ۴۰D Shutter Count استفاده کنند. برای استفاده از هرکدام از این نرم‌افزارها کافی است دوربینتان را توسط کابل مخصوص خودش به رایانه‌تان وصل کنید و نرم‌افزار را اجرا کنید. یک نرم‌افزار دیگری نیز برای این کار وجود دارد که EOS Inspector نام دارد و فقط مخصوص سیستم‌عامل مک است.

روش دیگر نیز این است که به یکی از فروشگاه‌های تعمیر و خدمات سر بزنید و از آن‌ها بخواهید تا تعداد دفعات کارکرد شاتر دوربینتان را به شما بگویند. مطمئناً نرم‌افزار آن‌ها به‌راحتی اطلاعات موردنیازتان را در اختیارتان قرار خواهد داد.

روش سوم نیز نصب یک برنامه به نام (Magic Lantern) است که به‌طور مستقیم روی دوربینتان نصب می‌شود. این برنامه طبق توضیحی که در وب‌سایتش داده است به شکل یک پلاگین روی کارت حافظه SD و یا CF شما نصب ‌شده و یک سری ویژگی‌های جدیدی را به همراه دارد که قابل ‌استفاده در دوربین‌های کانن EOS است. اینها امکاناتی هستند که معمولا کارخانه سازنده این ویژگی‌ها را در این دوربین‌ها قرار نداده است. برای مثال یکی از این ویژگی‌ها دسترسی به عمر مفید شاتر و تعداد عکس‌های گرفته‌ شده تاکنون است. اما این را هم در نظر داشته باشید که نصب چنین برنامه‌هایی روی دوربینتان ممکن است خطرات خاص خودشان را نیز داشته باشند و احتمالا دوربینتان را از گارانتی خارج می کند.

تعداد شات دوربین

محاسبه تعداد کارکرد شاتر دوربین‌های پاناسونیک (Panasonic) و الیمپوس (Olympus)

برخلاف برندهای قبلی، دوربین‌های DSLR الیمپوس و پاناسونیک، نسخه‌های جدید طوری طراحی شده‌اند که تعداد عکس‌های گرفته‌شده و استفاده پرده شاتر دوربین را نشان می‌دهند. برای دسترسی به این منوی مخفی، شما باید یک سری از دکمه‌های دوربینتان را فشار بدهید (مانند یک سری کدهای مخفی بازی‌های رایانه‌ای که با وارد کردنشان برخی امکانات برایتان باز می‌شود). اما ممکن است این کدها نسبت به هر مدل دوربینی متفاوت باشند، بنابراین مطمئن شوید که اطلاعات مخصوص دوربین خودتان را وارد کرده‌اید.

در اغلب مدل‌های دوربین الیمپوس تنظیمات مخصوص به ترتیب زیر است:

 • دوربینتان را روشن کنید
 • درب کارت حافظه‌تان را بازکنید.
 • دکمه PLAY + OK را هم‌زمان باهم فشار دهید.
 • دکمه دیال دوربین را دقیقاً در این جهات فشار بدهید: بالا، پایین، چپ و سپس راست.
 • دکمه شاتر را به‌طور کامل فشار دهید.
 • دکمه دیال را به سمت بالا فشار دهید.
 • تنظیمات دوربین پاناسونیک نیز به شرح زیر است:
 • کارت حافظه را در قسمت مخصوص خودش قرار بدهید.
 • دکمه روشن یا همان ON دوربین را فشار داده و یک عکس بگیرید.
 • دکمه OFF را فشار داده و دوربین را خاموش‌کنید.
 • حالت دستی را انتخاب کنید.

 

به‌طور هم‌زمان این دکمه‌ها را باهم فشار داده و نگهدارید: Q.MENU/Fn2, DISP/Fn1 و سپس دکمه چرخشی را به سمت راست بچرخانید و هم‌زمان با آن دوربین را روشن کنید.

حالا دکمه‌های Q.MENU/Fn2 را باهم فشار داده و نگهدارید و سپس دکمه MENU/SET را زده و دکمه چرخشی را به سمت چپ بچرخانید.

مرحله قبلی را تکرار کنید، سپس دکمه Q.MENU/Fn2 را فشار دهید، هم‌زمان دکمه‌های MENU/SET و LEFT ARROW را فشار دهید. سپس یک صفحه ‌ای ظاهر خواهد شد که دو طرف آن (سمت راست و چپ) نوشته دارد.

دکمه DISP/Fn1 را فشار دهید تا یکی از دو گزینه‌ها در منو انتخاب شود.

عددی که در مقابل نوشته PWRCNT نمایش داده‌شده تعداد دفعاتی است که دوربین روشن ‌شده است، عدد مقابل SHTCNT تعداد باز و بسته شدن شاتر دوربینتان است و عدد مقابل STBCNT هم تعداد دفعاتی است که فلاش دوربینتان روشن شده است.

دوربین را خاموش‌ کنید تا به حالت قبلی و عادی خودش بازگردد.

محاسبه تعداد کارکرد شاتر دوربین‌های سونی

می‌توان گفت که در میان برندهای مختلف دوربین‌های عکاسی، سونی جزءِ دوربین‌هایی است که شرکت سازنده آن دسترسی راحت به اطلاعاتی در مورد تعداد کارکرد شاتر دوربین را در اختیار کاربرانش قرار نداده است. برای دسترسی به اطلاعات موردنیازتان می‌توانید وارد وب‌سایت مجانی و بسیار کارآمد Sony Alpha Shutter Count شده و تعداد کارکرد شاتر دوربینتان را محاسبه کنید.

البته لازم به ذکر است که بسته به مدل دوربینتان ممکن است روش EXIF که در مورد دوربین‌های نیکون و پنتاکس در بالا توضیح دادیم نیز به دردتان بخورد و از طریق همین روش هم بتوانید به اطلاعات دلخواهتان دسترسی داشته باشید.

برای محاسبه تعداد کارکرد شاتر برندهای دیگر نظیر دوربین‌های سری DSLR برند لایکا (Leica) بهترین روش محاسبه همان شیوه EXIF است.

اگرچه بسته به انواع مختلف مدل‌هایی که از دوربین های مختلف در بازار است، ممکن است برخی از این ترفند‌ها عمل نکنند یا نحوه عملکرد انها دقیقا به همین شکل نباشد. متاسفانه هیچ روش استانداردی برای این کار وجود ندارد. بنابراین خیلی خوب است اگر ترفندهای خودتان را با ما نیز به اشتراک بگذارید.

اگر روش‌های دیگر و یا اپلیکیشن‌های خوبی برای این کار و به‌خصوص برای برندهایی که ذکر شد سراغ دارید حتماً آن‌ها را با ما نیز به اشتراک بگذارید. ما بسیار مشتاق هستیم تا آن‌ها را در کامنت‌هایتان بخوانیم. پس بیایید در اینجا یک منبع عالی برای همه خوانندگان و کاربران نورنگار ایجاد کنیم.

نویسنده: امیر یاری