021-7356

دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • صدابرداری

  • لوازم جانبی

  • محصولات دست دوم

عکاسی جیمز وب از یک ابرنواختر که به ندرت دیده می شود

عکاسی جیمز وب از یک ابرنواختر که به ندرت دیده می شود

یک ستاره بزرگ و درخشان از مرکز با ستاره های کوچکتر پراکنده در سراسر تصویر می درخشد . ابر توده ای از مواد ، ستاره مرکزی را احاطه کرده است . مواد بیشتری در بالا و پایین نسبت به کناره ها ، در برخی مکان ها به ستاره های پس زمینه اجازه می دهد تا از میان آنها دیده شوند . یک ماده ابر زرد رنگ که نزدیک به ستاره است.

 

تلسکوپ فضایی جیمز وب چیزی را که به عنوان ستاره Wolf-Rayet شناخته می شود ، ثبت کرده است . مرحله کوتاهی که درست قبل از تبدیل شدن به ابرنواختر اتفاق می افتد. با توجه به کوتاه بودن زمان حضور یک ستاره در این مرحله ، یکی از نادرترین مشاهدات نجومی است.

 

به گفته آژانس فضایی اروپا (ESA) ، ستاره Wolf-Rayet یکی از اولین مشاهدات انجام شده با عکاسی جیمز وب از یک ابرنواختر بود ، اگرچه عکس‌ها امروز منتشر شده است . این عکس از ستاره ای به نام WR 124 است و چیزی را نشان می دهد که ESA آن را “جزئیات بی سابقه” از جرم آسمانی که در فاصله 15000 سال نوری از زمین در صورت فلکی قوس قرار دارد.

 

آژانس فضایی اروپا توضیح می دهد: “ستارگان عظیم در چرخه زندگی خود با هم رقابت می کنند ، و همه آنها قبل از تبدیل شدن به یک ابرنواختر ، مرحله مختصری از Wolf-Rayet را طی می کنند که مشاهدات دقیق جیمزوب را برای ستاره شناسان ارزشمند می کند.”

 

ستاره‌های Wolf-Rayet در حال پرتاب کردن لایه‌های بیرونی خود هستند که در نتیجه هاله‌های مشخصه‌ای از گاز و غبار ایجاد می‌شود . ستاره WR 124 تقریبا 30 برابر جرم خورشید است و تاکنون 10 خورشید کوچک از خود رها کرده است . همانطور که گاز پرتاب شده از ستاره دور می شود و سرد می شود ، غبار کیهانی تشکیل می شود و در نور مادون قرمز قابل تشخیص توسط جیمزوب می درخشد.

 

آژانس فضایی اروپا دو تصویر از ستاره Wolf-Rayet به اشتراک گذاشته است : یکی فقط تصویر فروسرخ میانی که توسط دوربین MIRI جیمزوب گرفته شده است ، که همانطور که میبینید در زیر نشان داده شده است ، در حالی که تصویر دیگر تصویری نزدیک به فروسرخ (گرفته شده توسط NIRCam Webb) را نشان می دهد.

 

عکاسی جیمز وب از یک ابرنواختر که به ندرت دیده می شود

 

ابر بزرگ و درخشانی از رنگ های زرد ، صورتی و بنفش ستاره سفیدی را احاطه کرده است که شبیه دانه های برف ریز است . چند ستاره پس زمینه آبی کوچک قابل مشاهده است . شکاف های تاریک ابر را می شکنند و نواحی روشن کوچک در بالا و پایین سمت چپ مانند دست های بچه قورباغه هایی به نظر می رسند که به سمت ستاره مرکزی شنا می کنند. مناطقی وجود دارد که توده‌هایی از مواد داغ روشن توسط ستاره به بیرون پرتاب می‌شوند ، مانند موهایی که پشت سر کسی که جلوی پنکه ایستاده است بیرون می‌ریزد.

 

ستارگان و کهکشان‌های پس‌زمینه در تصویر ، حس مقیاس را برای گاز و غبار رنگی که در عکس قابل مشاهده هستند ، ارائه می‌دهند . این گاز در منطقه‌ای به وسعت 10 سال نوری به بیرون پرتاب می‌شود . در صحبت از گرد و غبار ، ESA توضیح می دهد که این موضوع برای نحوه عملکرد کیهان بسیار مهم است ، از نحوه تشکیل ستاره ها گرفته تا نحوه جمع شدن آن برای تشکیل سیارات.

 

آژانس فضایی اروپا می‌گوید : منشأ غبار کیهانی که می‌تواند از انفجار ابرنواختر جان سالم به در ببرد و به بودجه کلی غبار کیهان کمک کند ، برای ستاره‌شناسان بسیار جالب است.

 

علیرغم نقش‌های اساسی فراوانی که غبار بازی می‌کند ، هنوز گرد و غبار در کیهان بیشتر از آن چیزی است که نظریه‌های تشکیل غبار کنونی اخترشناسان می‌توانند توضیح دهند. کیهان با مازاد بودجه گرد و غبار کار می کند.

 

به عنوان ویترینی برای اینکه توانایی عکاسی جیمز وب از یک ابرنواختر تا چه حد پیشرفته است ، ESA همچنین عکسی از WR 124 را که توسط تلسکوپ فضایی هابل در سال 2015 گرفته شده بود ، آپلود کرده است :

 

عکاسی جیمز وب از یک ابرنواختر

 

این یک تصویر نوری از تلسکوپ فضایی هابل ناسا/ESA از ستاره درخشان و داغ Wolf-Rayet 124 (WR 124) است . این تصویر توسط دوربین سیاره ای میدان وسیع هابل 2 گرفته شده و توسط ESA/Hubble در سال 2015 منتشر شد.

 

آژانس فضایی اروپا همچنین یک ابزار لغزنده قابل کشیدن ارائه کرده است که تفاوت بین آنچه این دو رصدخانه قادر به ضبط هستند را نشان می دهد.

 

منبع خبر : پتاپیکسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *