مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبارایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

اصلاح کمای لنز با یک تکنیک ساده

کمای لنز که با اسم «انحرافات Comatic» هم شناخته می‌شود نوعی از انحرافات نوری است که باعث خواهد شد نقاط خارج از محور نور به صورت دنباله دار دیده شوند. با عبور اشعه‌های نور از لبه‌های کادر و گذر آن‌ها از سطوح کروی میزان بزرگنمایی آن‌ها تغییر خواهد کرد و باعث خلق یک سری شکل‌های دایره‌ای نامتقارن با ابعاد در حال افزایش خواهد شد و همگی با هم یک شکل مخروطی مثل تصویر زیر را ایجاد خواهند کرد:

مجموع بازدید : 620 زمان مطالعه : 3
اصلاح کمای لنز با یک تکنیک ساده

لنزهایی که از کمای لنز خیلی سخت رنج می‎‌برند نقاط روشن و با وضوح بالایی را در مرکز کادر نمایش می‌دهند که در نزدیکی لبه‌های کادر تارتر هستند. این موضوع را می‌توان به صورت وضوح در زمان عکاسی از آسمان شب که ستاره‌ها در مرکز تصویر مثل نقطه دیده می‌شوند و در لبه‌ها به صورت دنباله‌دار دیده می‌شوند، مشاهده کرد.

کمای لنز

انحرافات Comatic می‌توانند بسته به اینکه از محور اپتیکال دور می‌شوند یا نه هم یک موضوع مثبت و هم منفی باشند.

کاربرد لنز فیش آی

کما در لنزها

امروزه کما یک مشکل نسبتا متداول در تلسکوپ‌ها، میکروسکوپ‌ها و لنزهای عکاسی است و بیشتر در دیافراگم‌های واید قابل مشاهده است. برخلاف انحرافات رنگی، کما به صورت همیشگی به عکس شما آسیب خواهد رساند و در زمان ادیت هم نمی‌توان آن را برطرف کرد. به همین خاطر باید در زمان خرید لنز مراقب باشید لنزی را انتخاب کنید که کمترین میزان کما را داشته باشد.

همچنین باید لنزهایی که می‌خرید را هم تست کنید تا مطمئن شوید مرکز زدایی (de-center) نشده است. مرکز زدایی لنز ممکن است باعث بروز انحرافات زیادی از جمله انحراف کما در یک لنز شود.

با اینکه برخی لنزها به دلیل داشتن انحرافات کماتیک مشهور هستند اما اکثر لنزهای امروزی از دیگر فرم‌های انحراف تصویر مثل آستیگماتیسک یا ترکیبی از انحرافات دیگر رنج می‌برند. به همین خاطر خیلی از عکاس‌ها به اشتباه هر گونه شکل غیر دایره‌ای در اطراف کادر تصویر را با عدم توانایی لنز در کنترل کما مرتبط می‌دانند. حقیقت این است که کمای لنز در لنزهای امروزی موضوع کاملا نادری است زیرا در ساخت خیلی از این لنزها از عناصر اصلاح کننده برای برطرف کردن کمای لنز استفاده شده است.

در زمان عکاسی از آسمان شب یکی از مهم‌ترین فاکتورهای یک لنز عملکرد کمای آن است. از آنجایی که با فوکوس درست تمامی ستاره‌ها نقاط کوچکی از نور هستند، ممکن است در نزدیکی لبه‌های تصویر و به خصوص در دیافراگم‌های بازتر مثل f/1.4 یا f/2.8 به شکل مخروط یا دنباله دار به تصویر کشیده شوند.

وینیت در عکاسی

نحوه‌ی کاهش کما

به جز تعویض لنز با لنزی که عملکرد کمای بهتری دارد، تنها روش برای کاهش کما در زمان عکاسی این است که از دیافراگم‌های کوچک‌تر استفاده کنید. استفاده از دیافراگم‌های کوچک‌تر باعث خواهد شد که تیغه‌های دیافراگم مانع اشعه‌های نوری که از لبه‌های خارجی عناصر کروی به سنسور دوربین می‌رسند شود و عملا انحرافات کماتیک را از بین ببرد.

برای مثال در صورتی که یک لنز در دیافراگم f/1.4 کمای زیادی را نشان می‌دهد، بستن دیافراگم و استفاده از مقادیری مثل f/2 یا f/2.8 باعث خواهد شد عملکرد آن به شکل دراماتیکی بهبود یابد. این موضوع ممکن است همیشه عملی نباشد زیرا باعث افزایش مدت نوردهی خواهد شد که برای عکاسی نجومی مناسب نیست اما می‌توانید از آن استفاده کنید.

امیدواریم که این مقاله در درک کامل انحرافات کماتیک و کمای لنز به شما کمک کرده باشد. در صورتی که سوال دیگری در این باره دارید، از قسمت نظرات همین مطلب با ما در ارتباط باشید.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.