021-7356

معرفی دوربین نیکون D3400 + ویدئو

7 سال پیش - زمان مطالعه : 8 دقیقه

معرفی دوربین نیکون D3400 + ویدئو

همراه با نیکون D3400 ، دو نسخه جدید از لنزهای کیت نیکون عرضه می‌شود. لنزهای AF-P نیکون همانند لنزهای STM کانن از موتورهای پله ای استفاده می‌کنند که باعث می‌شود در هنگام کار با Live View، فوکوس به صورت نرم تر و بسیار آرام تر انجام شود.

هر کدام از این لنزهای کیت نیز در دو مدل عرضه می شوند، لنزهای Nikkor 18-55mm و Nikkor 70-300mm که در یک مدل همراه با سیستم لرزشگیر تصویر اپتیکی (VR) و دیگری بدون این قابلیت، به فروش می رسند. نام این لنزها تنها در یک عبارت “VR” با یکدیگر تفاوت دارد.

نیکون برای مناطق مختلف جهان، ==. کیت اصلی همراه با لنزNikkor 18-55mm VR عرضه شده و قیمتی برابر با 650 دلار دارد (این نسخه در استرالیا به فروش نمی رسد). کیت این دوربین همراه با لنز فاقد لرزشگیر Nikkor  18-55mm است و 700 دلار در استرالیا قیمت دارد (این نسخه در آمریکا به فروش نمی رسد). انتخاب دیگر برای خریداران، کیت دوربین به همراه دولنز Nikkor 18-55mm VR (دارای لرزشگیر) و نسخه بدون لرزشگیر لنز تله زوم Nikkor 70-300mm است.

البته این مدل کیت بسیار عجیب به نظر می رسد، زیرا وجود لرزشگیر در لنزی که زیاد از لرزشگیر استفاده نمی‌کند (Nikkor 18-55mm VR) و نداشتن لرزشگیر در لنزی که وجود این قابلیت برای آن امتیاز بزرگی خواهد بود (Nikkor 70-300mm) کمی عجیب است. به همین دلیل احتمالا ما در نورنگار این کیت را عرضه نخواهیم کرد. نیکون این نمونه کیت D3400 را با قیمتی زیر 1000 دلار (999.95 دلار) وارد بازار کرده است.

 

nikon_dslr_d3400_ladybug_a5-sample-960-large

ارائه تصاویر شارپ تر

به طور کلی، دوربین D3400 به نسبت قیمت خود کیفیت عکس و فیلم بسیار خوبی را ارائه می دهد. حسگر جدید این دوربین، دارای دقت تفکیک پذیری (رزولوشن) مشابهی در مقایسه با D3300 است، با این حال عدم وجود فیلتر LowPass در این حسگر (که تا حدودی باعث کمتر شدن شارپنش عکس می شود)، سبب می شود که نیکون D3400 در مقایسه با نمونه پیشین خود در نور کمتر، تصاویر شارپ تری را بگیرد.

هر چند به نظر می رسد تفاوت مشخصی در بین بخش ‌های پر نور و کم نور عکس‌های این دو دوربین وجود ندارد، ولی وجود شارپنس بیشتر در عکس های D3400 کاملا محسوس است.

عملکرد تراز سفیدی اتوماتیک در نیکون D3400 خیلی جالب نیست و گاهی اوقات تم رنگ ارغوانی در هنگام تست در زیر نور LED و همچنین تم آبی‌رنگ در نور روز دیده می شود. به همین دلیل عکس‌های این دوربین کمی سرد به نظر می آیند.

البته در صورتی که زیاد در مورد دقت رنگ‌ها و مقایسه آن با دوربین‌های حرفه‌ای‌تر وسواس نداشته باشید، اصلا متوجه آن نخواهید شد و احتمالا می‌توانید با تنظیم دستی یا استفاده از حالت‌های پیش‌فرض برای تراز سفیدی، آن را برطرف کنید. این موارد، در این گونه دوربین ها زیاد عجیب نیست.

همچنین اگر در حالت RAW نیز عکاسی کرده باشید، در هنگام پردازش تغییر محسوسی در میزان نویز موجود در تصویر در مقایسه با حالت فشرده نخواهید دید. پردازش فایل های JPEG در این دوربین بسیار خوب انجام می شود.

با این حال می توانید با پردازش فایل های خام ، بخشی از جزئیات پر نور یا highlight در هنگام عکاسی با ISO زیاد، و نقاط تاریک در عکاسی با حساسیت حسگر کم را بازیابی کرده و مشکل تراز سفیدی، که پیش تر در مورد آن بحث کردیم را نیز اصلاح کنید.

بررسی نمونه تصاویر این دوربین

 

معرفی دوربین نیکون D3400

 

کیفیت تصاویر JPEG تا ISO 1600 مناسب است. تراز سفیدی عکس ها نیز خوب به نظر می رسد.

 

معرفی دوربین نیکون D3400

 

کیفیت تصاویر JPEG در ISO 3200 نیز خوب به نظر می رسد و به شما آزادی عمل بیشتری برای عکاسی اکشن در نور روز با لنز کیت که دارای دیافراگم محدودی است را می دهد. در ISO 6400 مشاهده می کنید که کمی از جزئیات تصویر کاسته می شود، هر چند توازن بین جزئیات تصویر و کاهش نویز در فایل JPEG، در سراسر محدوده حساسیت دوربین، هم چنان مناسب باقی می ماند.

 

معرفی دوربین نیکون D3400

 

با مقایسه حالت تراز سفیدی خودکار و دستی، به تفاوت ملموس این دو پی می‌برید. پیشنهاد می‌کنیم در چنین حالتی از تنظیمات دستی تراز سفیدی استفاده کنید.

 

معرفی دوربین نیکون D3400

 

تراز سفیدی سردی که توسط دوربین به طور اتوماتیک در نور روز انتخاب می شود، سبب می گردد که در مقایسه با فایل خام (RAW)، تصاویر یکنواخت و با کنتراست کمتری به نظر برسند.

 

معرفی دوربین نیکون D3400

 

 رنگ ها در عکس‌های این دوربین عموما روشن و اشباع شده به نظر می‌رسند. خوشبختانه، اگر نیاز داشته باشید، انتخاب حالت تراز سفیدی دستی در دوربین بسیار ساده است.

به طور کلی، نیکون D3400 به لطف پردازنده پرقدرتی که دارد هم وضعیت پردازش نویز آن خیلی خوب شده و هم به اندازه کافی در هنگام فوکوس کردن و عکسبرداری سریع است. این دوربین به دلیل حالت عکسبرداری پیاپی سریعی که دارد، دوربین مناسبی برای عکاسی از کودکان، حیوانات خانگی و سفر به شمار می‌رود.

نیکون D3400 با سرعت 5 فریم بر ثانیه از بسیاری از دوربین‌های هم قیمت خود سریع تر است. اگرچه در هنگام عکاسی پیاپی نیز فوکوس خودکار دوربین عمل می کند، با این حال سرعت و دقت آن، به مود انتخاب شده فوکوس خودکار و سرعت حرکت سوژه بستگی دارد.

فراموش نکنید که در حالت عکاسی پرسرعت پی‌درپی، امکان تنظیم نوردهی برای هر عکس وجود ندارد، و این بدان معنی است که تنظیمات نور و سرعت شاتر تنها برای نخستین عکس گرفته شده تنظیم می شوند. به این ترتیب در هنگام عکاسی از سوژه‌هایی که در بین فضاهای تاریک و روشن حرکت می‌کنند، ممکن است تصاویر گرفته شده بسته به شرایط تنظیم شده برای نخستین عکس، بعضا کم نور یا خیلی روشن شوند.

یکی از نکات مهم، تعداد کم نقاط فوکوس در منظره یاب این دوربین است. تعداد 11 نقطه فوکوس پوشش خوبی در تمام کادر ندارد و گاهی اوقات باید کادر را کمی تغییر دهید تا مطمئن شوید که سوژه مورد نظر شما روی یکی از نقاط فوکوس دوربین قرار بگیرد.

همانطور که گفته شد لنزهای جدید معرفی شده نیز باعث افزایش سرعت عکسبرداری در حالت Live View در D3400 شده اند. با وجود آنکه عکاسی در این حالت خیلی سریع نیست، ولی اکنون نیکون زمان لازم برای فوکوس و گرفتن عکس در حالت Live View را به زیر یک ثانیه کاهش داده است.

نتیجه گیری

طراحی و ویژگی‌های اصلی این دوربین در مقایسه با D3300 تغییری نکرده است، با این حال، فیلمبرداری با این دوربین بسیار آسان تر شده است. مشخص نیست چرا نیکون جک میکروفون را از روی دوربین D3400 برداشته است. شاید آمار استفاده کاربران D3300 از این جک زیاد نبوده و نیکون حدس زده که کاربران نیازی به آن ندارند!

علاوه بر مشکلات اشاره شده در رابطه با کم بودن نقطه های فوکوس خودکار، نکات منفی دیگری نیز در ارتباط با این دوربین وجود دارد. تنظیمات لرزشگیر برای لنزهای AF-P در منوهای این دوربین قرار دارد، و هیچ نشانگری بر روی صفحه نمایش یا منظره یاب این دوربین موجود نیست تا به شما اعلام کند که آیا این سیستم روشن است و یا خاموش.

پس تعجبی ندارد که به صورت تصادفی، تصاویر زیادی را در هنگام خاموش بودن سیستم لرزشگیر بگیرید. نکته عجیب اینکه مانند بسیاری از مدل‌های قدیمی‌تر نیکون، در این دوربین نیز همچنان نمی‌توانید از Self timer به صورت مداوم استفاده کنید و با گرفتن هر تصویر باید دوباره آن را فعال کنید. ضمنا امکان انتخاب دیافراگم دستی در هنگام فیلمبرداری نیز وجود ندارد.

 

nikon-d3400-miniatura-114293

 

یکی دیگر از موارد ناامید کننده در D3400، پشتیبانی نکردن نیکون از ارتباط این دوربین با گوشی‌های هوشمند از طریق WiFi است. البته این نخستین دوربین از این سری است که به قابلیت اختصاصی Bluetooth Low Energy (BLE) مجهز شده است. اما متاسفانه تنها راه ارتباطی این دوربین از طریق بلوتوث است و سیستم Wi Fi در آن تعبیه نشده است.

بدین ترتیب امکان ارتباط دائمی دوربین با دستگاه‌های هوشمند وجود ندارد. البه از طریق ارتباط با پهنای باند کم بلوتوثی، می‌توانید فایل های تصویری بسیار کوچک در حدود 2 مگاپیکسلی را ارسال کنید، اما این حجم حتی از حجم عکس های سلفی گرفته شده با گوشی های قدیمی نیز کمتر است.

بنابراین همان طور که حدس می زنید، انتقال ویدئو هم از این طریق کاملا غیر ممکن خواهد بود. یکی از خصوصیات این مدل از دوربین‌های ارزان قیمت کمبود وجود امکانات در آنها برای ارتباط با دیگر وسایل است، بنابراین اگر قیمت فاکتور مهمی برای شما باشد، دلیلی برای نخریدن D3400 وجود ندارد.

به عنوان نتیجه گیری باید گفت که نیکون D3400 همانند نمونه پیشین خود D3300، انتخاب مناسب و ارزان قیمتی در بین دوربین‌های SLR دیجیتال غیر حرفه‌ای است و با همه نکات منفی گفته شده، از رقبای مشابه و هم قیمت خود بهتر است. بنابراین همچنان ما این دوربین را برای کاربران تازه‌کار پیشنهاد می‌دهیم.

2 دیدگاه

  • ریحان گفت:

    سلام من به تازگی این دوربینوخریدم،نمیدونم چراتصاویرثبت نمیشه،کارت حافظه روش انداختم و دکمه قفل slotروهم فعال کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
4 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
9 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه