مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

چگونه عکس پروفایل حرفه ای بگیریم؟

داشتن یک عکس پروفایل حرفه ای برای همه بدون توجه به اینکه شما چه کسی و چه شغلی دارید، ضروری است.

 

دوست دارید بدانید که چگونه می‌توان بدون کمک عکاس حرفه‌ای یا رفتن به آتلیه و صرف هزینه زیاد، عکس پروفایل حرفه‌ای بگیرید؟ در این مطلب با نحوه گرفتن عکس پروفایل، اشتباهات رایج و نحوه جذاب کردن تصاویر  در شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌شوید.

مجموع بازدید : 5810 زمان مطالعه : 5
چگونه عکس پروفایل حرفه ای بگیریم؟
فهرست مطالب پنهان

یک عکس پروفایل حرفه‌ای چطور باید باشد؟

در اغلب مطالبی که در مورد آموزش ساخت پروفایل حرفه ای نوشته شده، تأکید زیادی روی تصویر انتخابی برای پروفایل است، چون تصویر پروفایل حرفه ای اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر نقش مهمی در تعامل با کاربران دارد.

هر یک از ما روزانه صدها عکس پروفایل از افراد دیگر می‌بینیم، اما فقط برخی از آنها می‌توانند توجه ما را جلب کرده و به فردی علاقه‌مند کنند.

اگر شما هم علاقه دارید که یکی از تصاویر پروفایل را داشته باشید بهتر است تمام موارد زیر را در نظر داشته باشید:

از تصویر چهره خود استفاده کنید

به‌جای استفاده از عکس حیوان، گل یا شخصیت کارتونی موردعلاقه در پروفایل، برای داشتن عکس پروفایل حرفه‌ای، چهره خود را نشان دهید. چهره‌ها بر تصمیمات و قضاوت‌هایی که افراد در مورد صاحب تصویر انجام می‌دهند، تأثیر می‌گذارد. هیچ‌کس دوست ندارد شخصی ناشناس و بدون تصویر واقعی را دنبال کند.

از تصویر چهره خود استفاده کنید

تصاویر پروفایل خود را به‌درستی برش دهید

حتی بهترین عکس را می‌توان با برش نادرست خراب کرد. در هنگام کات کردن عکس حرفه‌ای پروفایل خود سعی کنید یک قسمت از پس‌زمینه را حفظ کرده و صورت را طوری قرار دهید که فضای بیشتری را اشغال کند. البته باید توجه کنید که صورت را خیلی نزدیک و زوم شده قرار ندهید.

تصاویر پروفایل خود را به‌درستی برش دهید

از عکس‌های مشابه در همه اکانت‌های خود استفاده کنید

این نکته برای افرادی که نام‌های کاربری مختلفی دارند، مفید خواهد بود. اگر یک برند تجاری دارید، با استفاده از عکس پروفایل یکسان، مشتریان شما در برای یافتن کسب‌وکارتان در صفحات مختلف شبکه‌های اجتماعی راحت‌تر خواهند بود.

از عکس‌های گروهی به‌عنوان تصویر پروفایل استفاده نکنید

برای داشتن یک عکس حرفه‌ای پروفایل، استفاده از تصاویر دسته‌جمعی اصلاً انتخاب خوبی نیست، زیرا ممکن است دنبال‌کنندگان جدید شما را گیج کند. همیشه از عکس‌های شخصی خود بدون دوستان، اقوام، حیوانات خانگی یا حتی اشیاء بزرگ استفاده کنید. همچنین بهتر است تصویر پروفایل از جدیدترین عکس‌های شما باشد تا تصاویر کودکی‌تان.

از عکس‌های گروهی به‌عنوان تصویر پروفایل استفاده نکنید

از تصویر سلفی استفاده نکنید

تاحدامکان از تصویر سلفی که دست شما هم هنگام عکاسی مشخص است، استفاده نکنید. اگر هم سلفی می‌گیرید، طوری نباشد که بینندگان متوجه شوند که این عکس توسط خودتان گرفته شده است.

لوگو یا اسم برند خود را به‌عکس اضافه کنید

اگر یک تاجر هستید، می‌توانید به‌راحتی لوگوی شرکت خود را به‌عکس پروفایل اضافه کنید. شما همچنین می‌توانید عکسی را انتخاب کنید که یکی از المان‌های شغلی شما در آن باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر عکاس هستید، عکس پروفایل پیج کاری شما عکسی باشد که در آن دوربین در دست دارید. یا اگر کوهنورد هستید، کوه‌ها در پس‌زمینه عکس پروفایل شما مشخص باشد.

لوگو یا اسم برند خود را به‌عکس اضافه کنید

 برای انتخاب تصویر پروفایل یک نظرسنجی انجام دهید

با بارگذاری عکس‌ها در PhotoFeeler می‌توانید بفهمید مردم واقعاً در مورد تصاویر شما چه فکر می‌کنند. در این سایت می‌توانید چند عکس بارگذاری کنید و ببینید کدام یک برای مخاطب جذاب‌تر است. البته برای این کار از استوری اینستاگرام هم می‌شود استفاده کرد.

از کلاژها استفاده نکنید

اگر می‌خواهید یک عکس پروفایل حرفه‌ای داشته باشید، از تصاویر چندتایی که کلاژ شده، استفاده نکنید.

چنین عکس‌هایی در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب هستند، اما برای عکس پروفایل مناسب نیستند. دلیل این امر در 2 نکته خلاصه می‌شود؛ اولاً، شما نمی‌توانید عکس را به‌درستی برش دهید. دوماً برای کاربران بسیار دشوار خواهد بود که روی چهره شما تمرکز کنند.

از کلاژها استفاده نکنید

چطور یک عکس پروفایل حرفه‌ای بگیریم؟

اگر عکسی ندارید که هیچ‌کدام از شرایط بالا را داشته باشد و می‌خواهید برای پروفایل حرفه ای اینستاگرام خود، تصویری درجه یک داشته باشید، نکات زیر را در هنگام عکاسی رعایت کنید.

از رنگ‌های متضاد استفاده کنید

در عکس پروفایل حرفه‌ای خود از رنگ‌هایی استفاده کنید که با طراحی شبکه اجتماعی شما متضاد است. به‌عنوان‌مثال، رنگ اصلی در فیس‌بوک و اینستاگرام آبی است و برای پروفایل خود بهتر است رنگ نارنجی یا زرد را به تصویر خود اضافه کنید تا چشم‌نواز شود.

از رنگ‌های متضاد استفاده کنید

از یک دوربین خوب استفاده کنید

اگر می‌خواهید عکس شما واقعاً جذاب باشد، توصیه می‌کنیم از یک دوربین با سنسور بزرگ استفاده کنید. با کمک آن، می‌توانید تصاویر دقیق‌تری داشته باشید.

خوشبختانه اکثر گوشی‌های مدرن دوربین قوی دارند؛ بنابراین، اگر دوربین دیجیتال ندارید، می‌توانید از همان گوشی استفاده کنید. فقط به‌خاطر داشته باشید که باید به‌جای دوربین سلفی از دوربین عقب استفاده کنید؛ چون دوربین قوی‌تری است و کمتر چهره شما را تغییر می‌دهد.

بهترین دوربین موبایل 2021

برای عکس پروفایل حرفه‌ای مکانی با نور خوب انتخاب کنید

نورپردازی اصل مهمی در عکاسی است و نباید آن را نادیده بگیرید. می‌توانید مکانی زیر درخت را در نور روز انتخاب کنید یا در اتاق نزدیک پنجره عکس بگیرید. نور طبیعی بهترین گزینه برای گرفتن پروفایل حرفه ای اینستاگرام است. در نور مستقیم خورشید عکس نگیرید. بهتر است برای گرفتن عکس پروفایل یک ساعت طلایی انتخاب کنید.

برای عکس پروفایل حرفه‌ای مکانی با نور خوب انتخاب کنید

اپلیکیشن‌های زیادی هستند که برای مشخص‌کردن ساعت طلایی در عکاسی به شما کمک می‌کند. اگر هم نور کم دارید با خرید رینگ لایت یا دیگر تجهیزات نورپردازی عکاسی،نور لازم را ایجاد کنید. با نصب دو منبع نوری در سمت چپ و راست صورت و استفاده از زمینه سفید، پرتره‌ای با نور مناسب و زیبا خواهید داشت.

نورپردازی درعکاسی

زاویه جذاب صورت را انتخاب کنید

برای گرفتن یک عکس خوب، باید زاویه خوب صورت را پیدا کنید. این زاویه برای هر فردی منحصر‌به‌فرد است. سعی کنید چندین عکس از زوایای مختلف بگیرید و یکی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید.

از قانون یک‌سوم استفاده کنید

قانون یک‌سوم یکی از مهم‌ترین قوانین ترکیب‌بندی در عکاسی است. کادر تصویر در این قانون به‌صورت یک جدول 3 در 3 تصور می‌شود. برای ثبت یک عکس پروفایل حرفه‌ای بهتر است، سوژه که شما هستید در کانون این جدول 9 تایی نباشد. مقاله چطور از قانون یک‌سوم در عکاسی استفاده کنیم؟ به شما کمک خواهد کرد تا برای پیاده کردن این قانون دقیق‌تر بدانید که چه کاری باید انجام دهید.

از قانون یک‌سوم را فراموش نکنید

دست‌ها را پنهان نکنید

اگر قصد دارید یک عکس قدی بگیرید، نباید دست‌ها را در جیب یا پشت بدن پنهان کنید. در عوض، آنها را به رخ بکشید. این کار تصویر شما را برای چشم بیننده جذاب‌تر می‌کند.

صورت را بین دستان خود قرار دهید

چنین ژست‌هایی برای عکس پروفایل حرفه ای دخترانه و برای وبلاگ‌نویسان بسیار محبوب است. به‌این‌ترتیب می‌توانید ویژگی‌های چشم‌های خود را برجسته کرده و یک قاب فوق‌العاده برای پرتره‌ای جذاب داشته باشید.

صورت را بین دستان خود قرار دهید

لباس مناسب بپوشید و درست آرایش کنید

اگر می‌خواهید یک عکس پروفایل زیبا بگیرید به‌ویژه عکس پروفایل پیج کاری، لازم نیست یک لباس گران‌قیمت مانند کت‌وشلوار بپوشید. می‌توانید تیشرت موردعلاقه خود را بپوشید. بااین‌حال، مطمئن شوید ظاهری مرتب داشته و هیچ‌گونه چروک روی آن وجود ندارد.

برای عکس پروفایل حرفه ای دخترانه نیز آرایش مناسب را فراموش نکنید، بهتر است به‌جای آرایش برنزه یا با تم روشن از یک آرایش طبیعی معقول استفاده کنید که تنها برخی عیوب صورت را شما را بپوشاند نه این که اغراق‌آمیز باشد.

لبخند بزنید

چه برای گرفتن عکس پروفایل حرفه‌ای یا عکس پروفایل پیج کاری، عکس افراد خندان توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند و احساس صمیمیت را منتقل خواهد کرد.

بااین‌حال، شما باید برخی از تفاوت‌های ظریفی را در نظر بگیرید، از جمله اینکه لبخندهای طبیعی برای عکس پروفایل حرفه ای دخترانه مناسب است، درحالی‌که در عکس پروفایل مردانه، بهتر است لبخند محکمی بزنید.

هنگام عکاسی لبخند بزنید

غبغب خود را مخفی کنید

در اغلب عکس‌هایی که ما می‌گیریم چانه معمولاً شل به نظر می‌رسد. برای رفع این مشکل، بهتر است صورت خود را به سمت دوربین بکشید. همچنین اگر کمی صورت خود را به سمت دوربین با کمی زاویه بچرخانید، بین نوک بینی و گونه فاصله‌ای ایجاد خواهد شد و اجزای صورت با نسبت طبیعی به نظر می‌رسد.

مستقیم به دوربین نگاه کنید

برای گرفتن عکس پروفایل حرفه‌ای، توصیه می‌شود تمام‌رخ عکس بگیرید. از نظر روان‌شناسی این نوع عکس با شانه‌های باز به‌عنوان نشانه احترام به مخاطب تلقی می‌شود. حتی اگر راهنماهای آموزش ساخت پروفایل حرفه ای را هم بخوانید به این امر تأکید شده است.

مستقیم به دوربین نگاه کنید

از حالت تایمر خودکار و حالت عکاسی پشت‌سرهم استفاده کنید

اکثر دوربین‌های مدرن به شما اجازه می‌دهند تا ثبت تصویر را با تأخیر زمانی را حداقل 10 ثانیه تنظیم کنید. کافی است ژست‌های مناسب برای عکس‌های پروفایل را در مکان مناسب بگیرید. حالت پشت‌سرهم را فعال کنید تا هم‌زمان چندین عکس بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

از دیافراگم مناسب استفاده کنید

اگر با دوربین حرفه‌ای عکس می‌گیرید، از دیافراگم بزرگی مانند f/1.8 یا f/1.4 استفاده کنید، قادر خواهید بود تصویر بوکه شگفت‌انگیزی ثبت کنید. اگر دیافراگم کوچک‌تر مانند f/6.0 را انتخاب کنید، ویژگی‌ها و جزئیات پس‌زمینه برجسته‌تر خواهید کرد. فقط بستگی به شما دارد که از چه دیافراگمی استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم دیافراگم بزرگ‌تر را برای جداکردن سوژه از پس‌زمینه انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود مشخصات عکس شما برای بینندگان جالب‌تر باشد.

تصاویر خود را ویرایش کنید

روتوش عکس باعث بهبود رنگ‌ها، ازبین‌بردن عیوب مختلف پوست و بهبود ظاهر کلی تصویر خواهد شد. برنامه‌های مثل فتوشاپ و لایت روم به شما کمک خواهد کرد. در صورت نداشتن زمان یا تجربه برای ویرایش عکس‌ها به‌تنهایی، می‌توانید از افراد متخصص در این زمینه هم کمک بگیرید.

تصاویر خود را ویرایش کنید

فراموش نکنید که اولین گام در آموزش ساخت پروفایل حرفه ای این است که تصویری جذاب داشته باشید و به‌درستی از آن استفاده کنید. یک عکس پروفایل حرفه‌ای از لحاظ روان‌شناسی جنبه‌های مثبت شخصیتی شما را به نمایش گذاشته و در جذب مخاطب بسیار مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.