مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

چگونه در زیرآب عکاسی کنیم؟

عکاسی زیر آب حتی در آب‌های کاملا واضح هم محدودیت‌های زیادی دارد. شما تا زمانی که وارد آب نشده‌اید از شرایط آن مطلع نیستید اما این شرایط فقط در صورتی که خودتان بخواهید می‌توانند باعث موفقیت و یا شکست شما شوند.با مجله نورنگار همراه باشید…

مجموع بازدید : 1786 زمان مطالعه : 5
چگونه در زیرآب عکاسی کنیم؟

شروع عکاسی در زیرآب

عکس برداری در زیر آب نیازمند روش ها و ابزار های ضدآب و مخصوص است که چندان تهیه این وسایل کم هزینه نیست اما نتیجه این کار ثبت عکس های متفاوت و خارق العاده ای است که تاکنون در عکاسی تجربه نکرده اید!

همه ی دوربین ها بدنه محافظ ضد آب مخصوص خود را دارند که شما میتوانید باتوجه به مدل دوربینتان آن را تهیه کنید؛ البته لازم به ذکر است که این کاور های شیشه ای قیمت زیادی دارند اما کاور های پلاستیکی قیمتی مناسب تر نسبت به بدنه های شیشه ای دارند؛ البته این کاور ها شکل دوربین را ندارند اما برای عکاسی در عمق کم، بسیار مناسب هستند و به شما در عکاسی در زیر آب کمک زیادی میرساند.

کاور ضدآب شیشه ای دوربین من اخیرا شانس آموزش عکاسی زیر آب در کنفرانس عکاسی بودویر را داشته‌ام. کلاس‌های من تماما زیر آب و با کمک دو نفر از مدل‌های بودویر برگزار می‌شدند. استخری که در آن کلاس‌ها را شروع کردیم یک استخر بزرگ به همراه هیتر بود که کمک می‌کرد مدل‌ها و دانش‌آموزها کاملا راحت باشند و احساس سرما نکنند؛ با این وجود این استخر یک هفته قبل از پایان کلاس‌ها بسته شد و ما مجبور شدیم یک استخر جدید پیدا کنیم.

آموزش عکاسی در آب

استخر جدید یک چشمه آبگرم داخلی بود که بخاری هم داشت. هنگامی که خارج از استودیوی خودتان کار می‎‌کنید باید از قبل محیط را ببینید اما من امکان این کار را نداشتم. وقتی من به این استخر رسیدم متوجه شدم که بخاری‌ها برای مدت زیادی روشن بوده‌اند و باعث شده‌اند آب تار شود.

عکس منظره

با اینکه این شرایط کار را برای من خیلی سخت می‌کرد، از فرصت استفاده کردم تا یک نکته طلائی را به هنرآموزان خودم آموزش دهم؛ استادهای دیگر ممکن است درمورد بدترین شرایط ممکن با هنرآموزان صحبت کنند اما اینکه بتوانید آن‌ها را به صورت فیزیکی با شرایط آشنا کنید کار بسیار با ارزشی است.

آموزش عکاسی زیر آب

به دلیل شفافیت پائین آب نتوانستیم از لباس‌های بلند استفاده کنیم. برای اینکه بتوانیم جزئیات را به صورت کامل ثبت کنیم باید تا جای ممکن به سطح آب نزدیک می‌ماندیم و به همین خاطر پیشنهاد دادم هنرآموزها روی سر مدل تمرکز کنند. در چنین شرایطی استفاده از لنزهای واید برای نزدیک شدن به سوژه خیلی ضروری است. تنظیمات دوربینی که استفاده می‌کردیم دیافراگم f9 و ایزو 640 بود و برای اینکه مدل دراماتیک‌تر به نظر برسد از یک نور Stella Pro استفاده کردم. همچنین برای Hair Light هم از یک Lume Cube استفاده کردم. از آن‌جایی که آب خیلی کدر بود سوژه نمی‌توانست دوربین را ببیند و به همین خاطر من از او خواستم به یک جهت ثابت نگاه کند.

عکاسی در نور

عکاسی زیر آب

هر شرایطی می‌تواند مشکلات خاص خودش را داشته باشد اما مطلع بودن از اینکه چطور به این شرایط غلبه کنید کمک می‌کند تحت هر شرایطی آرامش خودتان را حفظ کنید. اینکه بتوانید مشکلات مختلف را حل کنید خیلی خوب است اما بهتر است همیشه قبل از شروع عکاسی لوکیشن را بازبینی کنید.

اقدامات مفید جهت ثبت عکس بهتر

شما باید با سوژه مورد نظرتان در آب تا جایی که ممکن است فاصله ی کمی داشته باشید؛ در غیر اینصورت عکس های شما تار خواهد شد؛ علت این است که به دلیل شکست نور در آب سوژه شما نزدیک تر و بزرگ تر از حد واقعی به نظر میرسد.

شما میتوانید برای اینکه نور اضافی به تصویر مورد نظرتان برسانید از فلاش داخل دوربین استفاده کنید ؛ اما این کار یک مشکلی دارد و آن این است که تا زمانی که در نزدیکی سوژه قرار نگیرید فلاش مؤثر نخواهد بود و در اینجا فلاش باعث میشود ذرات معلق موجود در آب در عکس شما ظاهر شود. بهتر است به جای استفاده از فلاش از یک نورافکن قوی ضدآب استفاده کنید تا حباب های نورانی در تصویرتان ثبت نشود .

عکاسی در زیر آباگر شما در نزدیک سطح آب عکسبرداری کنید میتوانید از نور طبیعی خارج از محیط آب استفاده کنید؛ همچنین هر چه به سطح آب نزدیک شوید رنگ ها روشن تر و صاف تر میشوند.

کنترل تنظیمات قبل از ورود به آب

نکته مهم در زمینه عکاسی در زیرآب این است که پیدا کردن و تغییر دادن تنظیمات دوربین در زیرآب کار دشواری است؛ به ویژه اینکه قرار است دوربین شما در یک محافظ ضد آب جاساز شود؛ قبل از اینکه دوربین را به آب ببرید تنظیمات مورد نیاز آن را انجام دهید و بعد با خیال راحت عکاسی در آب را شروع کنید .

 به این نکته مهم توجه داشته باشید که اگر دوربین شما ضدآب است باید آن را بعد از عکاسی کاملا خشک و تمیز کنید.

آمادگی برای رو به رویی با اتفاق های جدید

شما و مدلتان باید خود را برای تفاوت هر چیزی در زیر آب با روی آب آماده کنید؛ لباس های مجلل در زمین، در زیرآب ممکن است تبدیل به یک سری لباس های ژولیده شود.

این نکته که عکاس آماتور هستید یا حرفه ای دیگر مهم نیست؛ به هر حال شما میخواهید وارد یک محیط جدیدی برای عکاسی بشوید که دوباره حس یک تازه کار به شما دست خواهد داد؛ احساس نا امیدی نکنید چون قرار است اتفاق خارق العاده ای بیافتد؛ سعی کنید از قبل از شروع عکاسی، ایده پردازی کنید و ذهن خود را کاملا آمادهکنید.

عکاسی در زیرآب

با مدلینگ خود مهربان باشید؛ گفتن این مطلب حائز اهمیت است که مدلینگ بودن در زیر آب کاملا دشوار است؛ حتی دوربین را به درستی نمیبینند و یا دوربین را به شکل یک لکه سیاه و تار میبینند. آنها در شرایطی قرار میگیرند که احتمالا تا کنون در آن نبوده اند حتی اگر این شرایط را هم تجربه کرده باشند بازهم با زندگی روزمره آنها متفاوت است؛ اکثر مدل ها در زیر آب سعی میکنند که ژست جذاب بگیرند اما برعکس این جواب میدهد! ژست آنها باعث میشود که چشمان و بینی و دهان آنها از حالت طبیعی خارج شود؛ سعی کنید به آنها بگویید که چهره طبیعی خود را حفظ کنند و بعد ژست بدن را به آن ها بگویید.

مدلینگ در عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب از عروس و داماد!

مدتی است که در قاره اروپا و آمریکا عکاسی زیر آب از عروس و داماد رواج پیدا کرده است . در زیر چند نمونه از این عکس ها را با شما به اشتراک میگذاریم:

عکاسی عروسی در زیرآب

عکس عروس و داماد در زیرآب

عکاسی در زیرآب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.