دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

استفاده از خطوط راهنما در عکاسی از پاییز

تکنیک و ترفند
استفاده از خطوط راهنما در عکاسی از پاییز

برای علاقه‌مندان به عکاسی منظره پائیز محبوب‌ترین زمان سال است. این فصل، حقیقتا یک فصل فتوژنیک است که یک بوم از رنگ‌های گرم و شاد می‌سازد که آرام‌ آرام تبدیل به یک صحنه غنی و رنگارنگ می‌شود. هوای پاک و عطر مخصوص پائیز همیشه به صورت غیرارادی من را به بیرون می‌کشاند. به همین دلیل به نظر من الان بهترین فرصت است تا از چند نمونه قدیمی که در آن‌ها از خطوط راهنما استفاده شده‌است استفاده کنم. الگو گرفتن از این عکس‌ها باعث می‌شود عکس‌های پائیزی فوق‌العاده زیبایی بگیرید.

 

بیشتر بخوانید: تنظیمات دوربین برای عکاسی از غروب پاییز

 

توجه کاربر را به سوژه خودتان جلب کنید

 

مشخص کردن سوژه و خطوط راهنما در ترکیب‌هایی که می‌سازید خیلی مهم است. یکی از تمرین‌هایی که من در ابتدای رسیدن به صحنه انجام می‌دهم این است که ببینم نقطه قابل‌توجه منظره چه چیزی است. به عنوان مثال یک سوژه می‌تواند خورشید در حال غروب، یک آبشار زیبا و یا یک ساختمان خاص باشد. هنگامی که نقطه قابل توجه خودتان را پیدا کردید، عقب بایستید و تمام خطوط راهنمایی که در اطراف تصویر قرار دارند را پیدا کنید. هنگامی که خطوط راهنما و نقطه قابل‌توجه را پیدا کردید دوربین خودتان را روشن کنید و آن‌را بر روی حالت زنده قرار دهید. سپس آنقدر با ترکیب کار کنید که بتوانید یک رابطه محکم بین خطوط راهنما و نقطه قابل‌توجه پیدا کنید.

 

عکاسی از پاییز

 

مطالعه بیشتر: نکات عکاسی از برگ‌های پاییزی خیابان ولیعصر

 

در دنیای دو بعدی عمق ایجاد کنید

 

در تصویر بالا علاوه بر اینکه دیوار سنگی باعث ایجاد عمق کنار به کنار می‌شود، عمق جلو به عقب هم ایجاد می‌کند. این عمق در یک تصویر دوبعدی چشم بیننده را در عکس می‌چرخاند و توجه او را به آسمان دراماتیک بالای خط درخت‌ها جلب می‌کند. اگر می‌خواستم این عکس را به گونه‌ای بگیرم که از جاده دیده می‌شد، مستقیما روبروی همین دیوار سنگی می‌ایستادم و از یک لنز 18 میلی‌متر استفاده می‌کردم، تصویر به دست آمده، یک تصویر صاف می‌شد که هیچ‌گونه عمقی نداشت.

 

عکاسی از غروب

 

برای لنزهای واید مناسب است

 

لنزهای واید ابزارهای فوق‌العاده‌ای هستند زیرا به شما اجازه می‌دهند گستردگی صحنه پیش‌روی خودتان را به نمایش بگذارید. البته به یاد داشته باشید که این لنزها با وجود اینکه می‌توانند خیلی به شما کمک کنند، باعث دردسر هم می‌شوند. اگر از لنزهای واید به ندرت استفاده می‌کنید، اولین نکته‌ای که پس از اتصال آن به دوربین خودتان متوجه می‌شوید، تفاوت زیاد آن با لنزهای محدوده نرمال تا تله‌فوتو است. با استفاده از یک لنز تله‌فوتو جداکردن سوژه خیلی ساده است و می‌توانید به راحتی سوژه خودتان را هایلایت کنید.

 

این کار به آسانی با قاب‌بندی بسته‌ای که این لنزها می‌کنند و عمق کم میدان انجام می‌شود. هنگامی که با لنزهای واید عکاسی می‌کنید تنظیم ذهنی ضروری است و باید نظم بیشتری را در ترکیب‌بندی عکس خودتان داشته باشید. اگر هنگام استفاده از لنز واید مراقب نباشید و بزرگی صحنه را ثبت کنید، باعث می‌شود عکس خیلی زمخت‌ به نظر برسد که منجر به گیج‌شدن بیننده عکس می‌شود. استفاده از خطوط راهنما به شما کمک می‌کند که ترکیب عکس‌های واید را تقسیم بندی کنید تا یک نقشه بسازید تا بیننده را به سمت چیزی که می‌خواهید بیننده ببیند راهنمایی کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *