دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • صدابرداری

  • لوازم جانبی

  • محصولات دست دوم

پلت‌فرم IGTV چه کاربردی برای عکاسان دارد؟

چاپ
پلت‌فرم IGTV چه کاربردی برای عکاسان دارد؟

این پلت‌فرم که ابتدا با امکان به اشتراک‌گذاری عکس معرفی شده بود، اکنون محبوب‌ترین شبکه‌ اجتماعی برای به اشتراک گذاری ویدئو هم محسوب می‌شود. اما محدودیت‌های این برنامه برای نمایش ویدئو‌های بلند و همچنین نحوه نمایش ویدئو‌های افقی که سطح کوچکی از صفحه را می‌پوشاند، باعث شد تا توسعه دهندگان اینستاگرام به فکر پلت‌فرم جدیدی برای نمایش ویدئو بیفتند. مدتی است که قابلیت جدیدی در اکانت‌های اینستاگرام افزوده شده که قابلیت IGTV نام دارد. IGTV هم به عنوان بخشی از برنامه اینستاگرام و هم به عنوان یک اپلیکیشن جداگانه، می‌تواند برای نمایش و به اشتراک‌گذاری ویدئو‌های بلند‌تر به صورت عمودی مورد استفاده قرار گیرند. از آنجا که اینستاگرام برای عکاسان اهمیت زیادی دارد، داشتن اطلاعات درباره این بخش از برنامه و محدودیت‌ها و قابلیت‌های آن نیز می‌تواند برایتان مفید باشد. با هم نگاهی به امکانات IGTV و بررسی این نرم‌افزار مفید می‌پردازیم.

برنامه IGTV چیست؟

قابلیت IGTV را می‌توان یک راهکار پیشرفته و امروزی از تلویزیون‌های قدیمی در قالب دنیای مجازی دانست که اینستاگرام سعی دارد آن را به عنوان یک پلت‌فرم نمایش ویدئو‌های طولانی در شبکه اجتماعی پررونق خودش جا بیندازد. اگرچه در طی این سال‌ها Youtube به عنوان سردمدار پخش ویدئو‌های آنلاین، توانسته است بسیار پر مخاطب شود، اما قابلیت IGTV سعی دارد با توجه به حجم عظیم مخاطبی که در طول روز با موبایل های خود سرگرم هستند، بخشی از این بازدید را به سوی خود بکشد.

باید توجه داشته باشیم که طبق آخرین آمار در ایالات متحده، میزان مخاطبین نوجوان تلویزیون به لطف همین شبکه‌های اجتماعی آنلاین، تا 40 درصد کاهش داشته است و بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند محتوای ویدئو‌یی مورد علاقه‌شان را به صورت آنلاین در گوشی‌های موبایلشان تماشا کنند. ضمن اینکه تخمین زده می‌شود تا سال 2021 (یعنی تقریباً طی دو سال آینده) نزدیک به 80 درصد از حجم ترافیک اینترنتی شبکه‌های موبایل را ویدئو‌های آنلاین مصرف کنند. به همین دلیل هم بعید نیست که اینستاگرام از اینکه این حجم را به Youtube ببازد، نگران باشد.

نکته مهم درباره قابلیت IGTV این است که هر کسی که یک اکانت اینستاگرام دارد، هم اکنون می‌تواند ویدئو‌های بلند را روی IGTV به اشتراک بگذارد و این کار نیاز به ثبت‌نام جدید یا نصب برنامه تازه‌ای ندارد. اکنون هر کسی می‌تواند ویدئو‌هایی با طول مدت زمان 10 دقیقه را به اشتراک بگذارد. اکانت‌های پرمخاطب نیز می‌توانند ویدئوهای 1 ساعتی نیز منتشر کنند، اما اینستاگرام اعلام کرده که به زودی این محدودیت را برمی‌دارد و همه اکانت‌ها می‌توانند ویدئو‌های طولانی 1 ساعتی منتشر کنند.

به یاد داریم که در روز‌های نخستین اینستاگرام، همه عکس‌ها و ویدئو‌ها فقط می‌توانستند به صورت مربعی (نسبت مساوی 1:1) منتشر شوند و این محدودیت باعث می‌شد تا خیلی از ویدئو‌ها و عکس‌ها با کادربندی متفاوت و احتمالاً ناقص دیده شوند. درباره قابلیت IGTV نیز یک محدودیت بسیار عجیب را شاهد هستیم. در اینجا، برخلاف Youtube و تقریباً همه پلت‌فرم‌های ویدئویی که تا بحال دیده‌ایم، ویدئو‌ها باید فقط به صورت عمودی منتشر شوند.

شاید به این علت است که اینستاگرام تاکید دارد که این پلت‌فرم صرفاً برای گوشی‌های موبایل توسعه داده شده و قرار نیست کاربرد دیگری داشته باشد. بنابراین حتی اگر از تلویزیون‌های هوشمند، لپ‌تاپ، پروجکتور یا هر صفحه نمایش افقی دیگری برای تماشای IGTV استفاده می‌کنید، احتمالاً کناره‌های تصویر عمودی IGTV را به رنگ سیاه می‌بینید. البته از آنجا که کاربران خود اینستاگرام در طی این سال‌ها عادت کرده‌اند که استوری‌های خودشان را به صورت عمودی ضبط و منتشر کنند، احتمالاً با این محدودیت چندان مشکلی نخواهند داشت.

اینستاگرام

شما می‌توانید برای تماشای IGTV در همان برنامه اینستاگرام، روی آیکن IGTV زیر پروفایل هر کانال کلیک کنید یا از برنامه اختصاصی IGTV استفاده کنید. وقتی کسی یک ویدئو در IGTV خودش منتشر می‌کند، همه کسانی که آن شخص را دنبال کرده‌اند در برنامه اینستاگرام خودشان، یک ناتیفیکیشن (پیغام اعلان) دریافت می‌کنند که آن‌ها را از انتشار ویدئوی جدید باخبر می‌کند.

در اینجا هم همانند خود برنامه اینستاگرام، ویدئو‌های جدید را می‌توانید براساس علاقه خودتان دنبال کنید، آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید، لایک کنید یا برای آن‌ها کامنت بگذارید. مدیر عامل Kevin Systrom در همایش معرفی قابلیت IGTV توضیح داد که این برنامه فعلاً هیچ نوع تبلیغی را نمایش نمی‌دهد، اما این مسئله احتمالاً چندان طول نخواهد کشید. به‌هرحال تبلیغات می‌تواند بخش مهمی از هزینه‌های توسعه چنین پلتفرمی را تأمین کند و شاید در آینده نه چندان دور، همانند یوتیوب یا آپارات، پیش از شروع ویدئو‌ها مجبور باشیم یک سری ویدئو‌های تبلیغاتی را هم مشاهده کنیم.

نکات مهمی درباره IGTV

همان‌طور که گفتیم، ویدئو‌هایی که می‌توانید روی IGTV به نمایش بگذارید، باید به صورت عمودی باشد. اما مشکل اینجاست که هیچ کدام از ویدئو‌های استانداردی که تا به امروز تجربه کرده ایم چنین نسبتی ندارند. تقریباً همه ویدئو‌ها به صورت افقی فیلم‌برداری می‌کنند و هیچ دلیلی برای ضبط ویدئو به صورت عمودی وجود ندارد. روشی که خیلی از اکانت‌ها استفاده می‌کنند این است که ویدئو‌های عمودی را روی زمینه‌ای افقی از همان ویدئو که محو شده است قرار می‌دهند تا به این ترتیب، کناره‌های تصویر تناسب بیشتری با قاب عمودی داشته باشد. برخی از اکانت‌ها هم با چرخاندن ویدئو‌های افقی، آن‌ها را به صورت عمودی اما با چرخش 90 درجه منتشر می‌کنند تا به این ترتیب کاربران بتوانند با چرخاندن گوشی به صورت 90 درجه، عملاً ویدئو‌ها را به صورت تمام صفحه روی صفحات موبایل خودشان ببینند.

طبیعتاً هر دوی این روش‌ها برای کاربران عادی مشکل است. زیرا به هرحال باید قبل از انتشار ویدئوها، آن‌ها را در نرم‌افزارهای ویرایشگر جانبی، تغییر دهند. متأسفانه خود IGTV یا اینستاگرام هیچ روشی برای چرخاندن ویدئو‌های افقی به کاربر نمی‌دهند و احتمالاً می‌خواهند آن‌ها را ترغیب کنند تا ویدئو‌های خود را به صورت آماتوری و ساده و به همان شکلی که به شکل Portrait فیلم‌برداری می‌کنند منتشر کنند.

دیدن ویدئو‌های عمودی روی موبایل برای اغلب کاربران ساده‌تر است و معمولاً ترجیح می‌دهند تا بدون اینکه گوشی‌هایشان را بچرخانند، حتی ویدئو‌های یوتیوب را هم با اندازه کوچک‌تر و به شکل عمودی ببینند. اجبار برای انتشار ویدئو‌ها به صورت عمودی، هرچند برای اینستاگرام و کاربرانش، یک روش خلاقانه محسوب می‌شود، اما برای کسانی که در کار تولید محتوا هستند، اصلاً خبر خوبی نیست. زیرا باید ویدئو‌های خودشان را برای دو فرمت یا کراپ مختلف تهیه کنند یا از همان ابتدا مطمئن شوند که سوژه در جایی قرار دارد که می‌توان به راحتی ویدئو را کراپ کرد. این محدودیت، یعنی مجبور هستید که پیش از انتشار، ویدئو‌ها را ویرایش کنید و می‌دانیم که ویرایش ویدئو در موبایل، برخلاف ویرایش عکس، بسیار مشکل‌تر بوده و حتی ممکن است خیلی از گوشی‌های موبایل امکان نصب و رندر ویدئو‌های برش خورده را نداشته باشد.

IGTV شبیه Youtube است، نه کانال تلویزیون

حتی با اینکه می‌توانید ویدئو‌های 1 ساعتی را روی IGTV منتشر کنید و به تماشای کانال‌های مختلف بنشینید، اما نباید تصور کنید که از این به بعد قرار است سریال‌های تلویزیونی را روی آن ببینید. اصولاً قابلیت IGTV برای این ارائه شده که بتوانید Vloggerها و برنامه‌سازان ویدئویی مورد علاقه خودتان را دنبال کنید و از محتواهای ویدئویی که تولید می‌کنند باخبر شوید. بعید است شبکه‌های تلویزیونی بخواهند روی IGTV کانالی را بگیرند و اصولاً این محدودیت عمودی بودن ویدئو‌ها، مورد علاقه کسانی که سال‌ها پروژه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی را اجرا کرده‌اند نیست. اتفاقاً فیس‌بوک به عنوان مالک اینستاگرام، برنامه جداگانه‌ای را برای ورود به این حوزه در ذهن دارد که  Facebook Watchنام دارد. اما IGTV کانال تلویزیونی نیست. بلکه می‌خواهد برنامه‌سازان اینترنتی معروف که تا امروز یوتیوبر (Youtuber) نام داشتند را به سوی خود بکشد تا برنامه‌هایی اختصاصی برای IGTV بسازند و احتمالاً به زودی شاهد گروهی از برنامه‌سازان به نام IGTVer باشیم!

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته برای اینکه بهترین Vlogger دنیای مجازی باشید

این احتمال چندان هم بعید نیست. زیرا امروز با سلبریتی‌هایی روبرو هستیم که در دنیای اینستاگرام بیشتر از دنیای واقعی محبوبیت دارند و بیش از چند میلیون نفر، ویدئو‌های استوری آن‌ها را دنبال می‌کنند. به نظر می‌رسد همه تلاش اینستاگرام این است که محدودیت ویدئو‌های طولانی را برای این برنامه‌سازان از بین ببرد و از طرفی، بازدید کنندگان پرتعداد کانال‌های اینستاگرام را هم در همان فضای ساده و سبک این برنامه نگه دارد تا لود شدن ویدئو‌های طولانی، بازدید صدها کانال پی‌درپی را برای کاربرانش سخت نکند.

رویکرد ویدئو‌های عمودی برای فعالان اقتصادی و کانال‌های پرمخاطب هم همانند استوری‌ها، بر پایه ویدئو‌های غیر حرفه‌ای است. اجبار به تولید چنین ویدئو‌هایی، به گروه تولید محتوای این برند‌ها آسودگی تولید ویدئوهای غیر حرفه‌ای را می‌دهد. زیرا اصولاً کسی عادت ندارد ویدئو‌های عمودی با کیفیت حرفه‌ای ببیند. بنابراین ویدئو‌ها، زنده‌تر، ساده‌ و سرراست و واقعی‌تر به نظر می‌آیند و احتمالاً تأثیر بیشتری روی مخاطبی که ویدئو‌های حرفه‌ای را تبلیغاتی می‌داند خواهد گذاشت.

IGTV اینستاگرام

 اعتیاد آور بودن تجربه قابلیت IGTV!

حتی اگر فرض کنیم که قرار نیست برنامه‌های مورد علاقه‌تان را روی قابلیت IGTV ببینید، اما تجربه استفاده از آن تقریباً شبیه به تلویزیون است. کافیست برنامه را باز کنید، وارد کانال مورد نظرتان شوید و ویدئوی IGTV آن کانال بلافاصله شروع به پخش می‌کند. جالب اینجاست که وقتی ویدئوها پخش نمی‌شوند (مثلاً اینترنت قطع می‌شود یا هنوز لود نشده است) به جای نمایش لود شدن ویدئو که در اغلب پخش‌کننده‌ها می‌بینیم، برفک‌های قدیمی تلویزیون را مشاهده می کنیم که حداقل برای ما ایرانیان خاطرات قدیمی جالبی را تداعی می‌کند.

در اینجا هم مانند ویدئو‌های فیسبوک، در هنگام پخش می‌توانید کامنت بگذارید و نظرات دیگران را بخوانید. اما مهم‌تر از همه امکان دنبال کردن ویدئو‌های آموزشی است که معمولاً زمانی کمتر از 1 ساعت دارند و به این ترتیب کانال‌های آموزشی که سعی می کنند محتوای رایگان در اختیار عکاسان قرار دهند، در این پلت‌فرم می‌توانند امکان استفاده ساده‌تر کاربران از تولیدات خودشان را فراهم کنند.

از یک ویدئو خسته شدید یا محتوای آن را جالب نمی‌دانید؟ کافیست صفحه را به سمت چپ و راست بکشید تا به ویدئو‌های قبلی و بعدی بروید. یا صفحه را به بالا بکشید و لیست ویدئو‌های منتشر شده را ببینید و گروه‌بندی ویدئوی مورد نظرتان را انتخاب کنید. به این ترتیب به راحتی می‌توانید ویدئو‌های کاربران دیگر یا اینفلوئنسر‌های اینستاگرامی که در IGTV گذاشته‌اند را هم تماشا کنید.

بیشتر بخوانید: عکاسان چگونه می‌توانند از اینستاگرام بهره ببرند؟

استفاده عکاسان از قابلیت IGTV چه است؟

این روز‌ها انتشار کلیپ‌های پشت صحنه عکاسی یا کلیپ‌های حرفه‌ای ویدئویی از نمونه کارهای عکاسی و فیلم‌برداری بسیار مرسوم شده است. مشکلی که درباره این کلیپ‌ها وجود دارد، اجبار به قطعه قطعه کردن ویدئو و عدم توانایی نمایش تمام صفحه آن‌ها در صفحه اینستاگرام است که باعث می‌شود تا مخاطبین عکاسان نتوانند کیفیت کامل ویدئوی منتشر شده را در صفحه یا کانال آن‌ها ببینند. استفاده از این قابلیت، به ما امکان می‌دهد تا ویدئو‌ها را با کیفیت بالاتری به نمایش بگذاریم و طبیعتاً تأثیرگذاری آن‌ها را نیز افزایش دهیم.

کد تخفیف نورنگار

سؤالات مرسوم درباره IGTV

چه نوع ویدئویی را می‌توان در IGTV قرار داد؟ پلت‌فرم IGTV از ویدئو‌هایی با رزولوشن 4K که بیشتر از 15 ثانیه باشند پشتیبانی می‌کند. نسبت ویدئو‌ها باید 16:9 باشد (یعنی دقیقاً همان ویدئوی HD اما به صورت عمودی) می‌دانیم که استوری های اینستاگرام هم همان نسبت را دارند.

تعداد بازدید در IGTV چگونه محاسبه می‌شود؟ براساس توضیح اینستاگرام، هر بار پخش ویدئو که بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد، یک بازدید از ویدئو در IGTV محسوب می‌شود.

ویدئوی IGTV چند دقیقه می‌تواند باشد؟ همان‌طور که گفته شد، این ویدئو‌ها می‌تواند تا یک ساعت نیز باشد. اما این حجم ویدئو تنها محدود به برخی از اکانت‌های پربازدید می‌شود و به همین دلیل احتمالاً شما در ابتدای کار نمی‌توانید ویدئویی بلند‌تر از 10 دقیقه را روی IGTV بگذارید.

چطور IGTV ببینیم؟ لازم نیست برنامه IGTV را دانلود و نصب کنید. اگر از اینستاگرام استفاده می‌کنید، می‌توانید با کلیک کردن روی آیکن IGTV در بالای شبکه تصاویر در هر صفحه، وارد بخش قابلیت IGTV همان کانال بشوید و ویدئو‌ها را همان‌جا مشاهده کنید.

آیا می‌توانم بیشتر از یک کانال IGTV داشته باشم؟ خیر. هر اکانت اینستاگرام تنها می‌تواند یک کانال IGTV داشته باشد. زیرا براساس توضیح خود اینستاگرام هر تولید کننده محتوا، یک کانال محسوب می‌شود.

ما به طور پیوسته این صفحه را با اطلاعات جدیدی که درباره قابلیت IGTV منتشر شود به روز خواهیم کرد. اما اگر در حال حاضر سوالی درباره این برنامه و قابلیت در اینستاگرام دارید می‌توانید در بخش کامنت‌ها بپرسید.

مترجم: امیر یاری

نویسنده : نورنگار - آ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
6 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
7 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
10 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
10 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
11 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه