رادیو فلاش godox x1 ⭐️ بررسی و کاربرد رادیو فلاش گوداکس-مجله نورنگارReviewed by نورنگار on May 15Rating: 5.0روش استفاده و عملکرد فلاش‌ها و رادیو فلاش godox x1 این شرکت را توضیح دهم تا روش‌های کاربرد آن‌ها، و موقعیت‌هایی که به کار گرفته می‌شوند نیز آشنا شوید.یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های کنترل فلاش از راه دور، مربوط به فلاش‌های Godox است. این سری از فلاش‌ها چند سالی است که از یک سیستم ارتباط راه دور رادیویی استفاده می‌کنند که می‌تواند بدون ارتباط مستقیم چشمی (حتی از پشت مانع) هم امکان کنترل فلاش و سینک فلاش با دوربین را به شما بدهد. این سیستم کنترلی، یک سیستم بسیار کارآمد است و بین تمامی فلاش‌های این شرکت و همچنین فلاش‌هایی که از این استاندارد استفاده می کنند (مانند فلاش‌های Hahnel، D&E و …) به صورت یکپارچه عمل کند. شاید کار کردن و استفاده از این سیستم یکپارچه، با نام‌های عجیب و اعداد و ارقامی که در ابتدا می‌شنوید، کمی پیچیده به نظر برسد. اما من تصمیم دارم در اینجا، روش استفاده و عملکرد فلاش‌ها و رادیو فلاش godox x1 این شرکت را به ساده‌ترین روش برایتان توضیح دهم تا علاوه بر یادگیری روش‌های کاربرد آن‌ها، با موقعیت‌هایی که هر یک از آن‌ها به کار گرفته می‌شوند نیز آشنا شوید. همچنین می توانید ویدئو بررسی این محصول توسط کارشناس نورنگار را نیز در انتهای صفحه ببینید. .بررسی رادیو فلاش های X1 گوداکس+ویدئو

فلاش‌های گوداکس Godox را می‌توان یک سیستم نوردهی انقلابی در دنیای عکاسی به شمار آورد. سیستم نوردهی یکپارچه این شرکت می‌تواند به خوبی از پس قابلیت‌هایی مانند TTL یا نوردهی خودکار توسط دوربین، نوردهی با سرعت بالا یا HSS و کنترل دستی قدرت فلاش از راه دور برآید. تمامی محصولات این شرکت که می‌توانند از این سیستم یکپارچه استفاده کنند، برای ارتباط فلاش و فرستنده روی دوربین، با کانال ارتباطی بی‌سیم روی فرکانس ۲٫۴ GHz کار می‌کنند. اگرچه من در این آموزش با دوربین‌های نیکون کار می‌کنم، اما روش استفاده و به کارگیری این محصولات برای برند‌های دیگر نیز دقیقاً به همین روش است. خبر خوب اینکه رادیو فلاش godox x1 برای کانن، نیکون و سونی ، به راحتی در بازار ایران در دسترس است و شما می‌توانید بسته به دوربینی که استفاده می‌کنید، ریموت کنترل و فلاش‌های مورد نیاز کار خودتان را به سادگی تهیه کنید.

وقتی درباره سیستم‌های کنترل نور گوداکس صحبت می‌کنیم، باید بدانیم که این سیستم‌های نوردهی، همواره از دو قطعه جداگانه تشکیل می‌شوند:

فرستنده یا Transmitter: فرستنده را گاهی اوقات به عنوان ریموت فلاش هم می‌نامند. این دستگاه همان چیزی است که روی دوربین شما قرار می‌گیرد و فرمان تابش نور را به فلاش‌های دیگر ارسال می‌کند. یکی از مشهور‌ترین فرستنده‌ها که ما هم در این مقاله درباره آن توضیح می‌دهیم، فرستنده Godox X1T است. این دستگاه کوچک می‌تواند روی کفشک فلاش دوربین قرار گیرد و علاوه بر اینکه امکان ارتباط با فلاش‌های دیگر را میسر می‌کند و به عنوان تریگر استفاده می‌شود، می‌تواند قدرت و شدت تابش نور آن‌ها را نیز کنترل کند. در واقع این ریموت کنترل یک صفحه دیجیتالی کوچک هم دارد که از روی آن می‌توانید نوع تابش نور (خودکار یا دستی)، گروه‌های فلاش‌ها و همچنین شدت تابش فلاش‌ها را از راه دور تغییر دهید.

اما نکته جالب‌تر اینکه برخی از فلاش های این شرکت (Godox) هم هستند که می‌توانند به عنوان تریگر هم عمل کنند. به این فلاش‌ها، فلاش‌های Master هم گفته می‌شود. البته این نام ربطی به مدل آن‌ها ندارد. یعنی نام Master به عنوان “فرمانده” به گروهی از فلاش‌ها گفته می‌شود که می‌توانند علاوه بر اینکه خودشان یک وسیله تابش نور هستند، می‌توانند روی دوربین شما قرار بگیرند و به جای “تریگر”، کار کنترل فلاش‌های دیگر را نیز با آن‌ها انجام دهید. در واقع این یک نام کلی برای یک قابلیت خاص در این فلاش‌ها است.

فلاش پرتابل

گیرنده یا Slave: گیرنده در سیستم‌های فلاش به دو مفهوم جداگانه گفته می‌شود. گیرنده‌های Godox که شامل مدل Godox X1R می‌شود یک وسیله جانبی محسوب می‌شود. یک چیزی مثل کنترل از راه دور که با باطری کار می‌کند و تنها کاری که انجام می‌دهد این است که به فلاش‌های مختلف وصل می‌شود و امکان ارتباط از راه دور، بین دوربین و فرستنده از یک طرف و فلاش از طرف دیگر را ممکن می‌کند. این گیرنده و فرستنده را می‌توانید به صورت یکجا در یک بسته بندی تهیه کنید. یعنی بسته تریگر از راه دور Godox X1 شامل دو قطعه جداگانه می‌شود. فرستنده که روی دوربین وصل می‌شود و گیرنده که روی فلاش وصل می‌شود. نکته مهم اینکه این گیرنده و فرستنده، باید حتماً با هم هماهنگ و صد البته با دوربین و فلاش نیز همنام باشند. یعنی اگر از دوربین و فلاش کانن (یا فلاش‌هایی که با کانن کار می‌کنند) استفاده می‌کنید، باید از نسخه کاننی این فرستنده و گیرنده استفاده کنید. برای اینکه مطمئن شوید که فرستنده و گیرنده Godox شما، مخصوص کانن هستند، روی جعبه آن، به حرف انتهای نام محصول توجه کنید:

نام رادیو فلاش godox x1 نام کلی این محصول، حرف t به معنی Transmitter یا فرستنده و حرف r به معنی Reciver یا گیرنده است. حرف بعدی هم نام برند را مشخص می‌کند. به عنوان مثال C برای مدل کانن، N برای مدل نیکون و S برای مدل سونی این محصول است.

اما تا اینجا ما درباره گیرنده‌ای که همراه با فرستنده استفاده می‌شود صحبت کردیم؛ که می توانید برای محصولات مختلفی استفاده کنید. این در حالی است که وقتی مشخصات فلاش‌های سری X شرکت Godox را مطالعه می‌کنید، درباره اغلب آن‌ها، عبارت Slave Flash هم در مشخصات محصول دیده می‌شود. Slave Flash درباره این فلاش ها، به این معنی است که این فلاش خاص، بری اینکه بتواند امواج فرستنده را دریافت کند، نیاز به گیرنده ندارد. دقیقاً مثل تلویزیون‌هایی که یک گیرنده دیجیتال در خودشان دارند، این فلاش ها هم یک گیرنده فلاش در داخل بدنه شان طراحی شده است.

بنابراین در صورتی که یک فرستنده (مانند Godox X1-T) یا یک فلاش Master (که می‌تواند امواج کنترل فلاش را ارسال کند) داشته باشید، دیگر نیازی به گیرنده جداگانه برای فلاشی که دورتر از دوربین قرار دارد ندارید و این فلاش می‌تواند بدون واسطه از راه دور و هماهنگ با دوربین فلاش بزند. در واقع شما بسته به کاربرد و این که از فلاش های سری X  گوداکس استفاده می کنید یا خیر می توانید فرستنده و گیرنده رادیو فلاش godox x1 را به صورت کیت و یا جدا تهیه کنید.

رادیو فلاش آتلیه

مشاهده رادیو تریگرهای سری X1 گوداکس

کدام مدل‌ها می‌توانند امواج را منتقل کنند

حالا که با سیستم فلاش‌های Godox که می‌توانند از راه دور کنترل شوند آشنا شدیم، به سراغ فلاش‌های این شرکت می‌رویم تا ببینیم هر کدام از آن‌ها چه امکاناتی به ما می‌دهند و چطور می‌توانند کنترل شوند.

۱-فلاش Godox Wistro :

فلاش‌های Wistro محبوب‌ترین فلاش‌های استودیویی Godox در بازار ایران هستند. این فلاش‌ها را با نام کلی AD600 هم می‌نامند و دلیل آن هم قدرت ۶۰۰ ژول این فلاش ها است. یعنی علاوه بر امکان ارتباط از راه دور، یکی از قدرتمند‌ترین فلاش‌های استودیویی هم هستند. طبیعتاً به این دلیل که می‌توانند از راه دور کنترل شوند، با این قدرت بالایی که دارند، یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی با فلاش در فضای باز و زیر نور خورشید هم به شمار می‌روند. کنترل بسیار جزئی نور و نورسنجی بسیار دقیق، این فلاش را در میان عکاسان پرتره و عروسی بسیار محبوب کرده است.

بیشتر بخوانید: ۷ روش آسان برای اجرای نورپردازی پرتره

توجه داشته باشید که وقتی درباره فلاش Wistro AD600 صحبت می‌کنیم، با چهار مدل مختلف از آن‌ها روبرو هستیم که علیرغم قدرت بالا و ارتباط بی‌سیم، کمی با هم متفاوت هستند:

AD600/ AD600B/AD600M/AD600BM/

فلاش آتلیه پرتابل

دو مدل AD600 و AD600B هر دو دارای قدرت ۶۰۰ ژول هستند. اما به نام آن‌ها دقت کنید: حرف M را در انتهای نام آن‌ها نمی‌بینید. به این علت که هر دوی آن‌ها می‌توانند با قابلیت TTL عکاسی کنند. یعنی نورسنجی خودکار براساس دید دوربین دارند. این قابلیت بسیار مهمی است و طبیعتاً کاربرد آن‌ها را راحت تر و سریع‌تر می‌کند.

اما چرا یکی از آن‌ها حرف B هم دارد؟

حرف B در اینجا، مخفف نام Bowens است. Bowens یکی از مشهورترین شرکت‌های سازنده فلاش است و آن‌قدر محبوب شده که استاندارد مانت یا دهانه آن، تبدیل به یک استاندارد بین‌المللی شده است. مثلاً کاسه‌های Bowens، اسنوت‌های Bowens، بیوتی‌دیش های Bowens، و بسیاری دیگر از تجهیزات شکل‌دهنده نور که در بازار موجود هستند، همگی با همین استاندارد ساخته می‌شوند. این حرف B در انتهای نام این فلاش نشان می‌دهد که این فلاش، با اغلب تجهیزات موجود در بازار هماهنگ است. بنابراین اگر فلاش‌های دیگری در استودیو دارید یا می‌خواهید از برای خودتان، چند نوع تجهیزات شکل دهنده نور انتخاب کنید، این مدل احتمالاً دستتان را باز خواهد گذاشت تا تجهیزات با کیفیتی را با قیمت‌های مناسب‌ خریداری کنید.

در کنار این مدل، دو مدل دیگر نیز وجود دارد که در انتهای نام آن‌ها M می‌بینیم. این علامت M تفاوت قیمت فاحشی هم با مدل‌های قبلی دارد و دلیل آن هم فقدان قابلیت نورسنجی TTL در آن‌هاست. در واقع این مدل‌ها، صرفاً می‌توانند به صورت فلا‌ش‌های استودیویی عادی، به صورت دستی کنترل شوند. بنابراین اگر در فضای باز با آن‌ها عکاسی می‌کنید، نمی‌توانید آن‌ها را روی مد TTL قرار دهید و صرفاً باید خودتان به صورت دستی، نور آن را (از راه دور) کم و زیاد کنید. این دو مدل هم مانند دو مدل قبلی با و بدون مانت Bowens ارائه می‌شوند و باز هم مانند مدل قبلی، تنها مدل‌های Bowens آن در بازار ایران در دسترس هستند.

اما چیزی که این فلاش‌ها را متمایز می‌کند، قدرت بالای آن‌ها در کنار امکان پرتابل بودن آن‌هاست. به این معنی که این فلاش‌ها، با باطری پرقدرت لیتیوم-یون کار می‌کنند و نیازی به سیم برق ندارند. بنابراین می‌توانید به راحتی آن‌ها را به جنگل‌ها، کوه‌ها یا ساحل دریا ببرید و از امکانات بی‌نظیر نوردهی در این مناطق استفاده کنید.

ضمناً همه این فلاش ها به صورت داخلی از سیستم کنترل از راه دور فلاش‌های Godox که روی کانال ارتباطی بی‌سیم ۲٫۴ GHz کار می‌کند پشتیبانی می‌کنند. به بیان ساده تر اینکه همه آن‌ها دارای گیرنده یا Receiver داخلی Godox هستند و فقط به یک فرستنده رادیو فلاش godox x1 نیاز دارند. کافیست فرستنده Godox X1-T را روی دوربینتان قرار دهید تا از راه دور، همه این فلاش‌ها را کنترل کنید.

با این فلاش ها می‌توانید در تمامی شرایط نوردهی مشکل در فضای باز، بهترین نورپردازی را انجام دهید و یکی از بهترین و پرفروش‌ترین فلاش‌های حرفه‌ای برای فضای باز هستند. تفاوت‌های سری فلاش‌های AD600 در یک نگاه:

مدل فلاشمد نوردهی (TTL (Through the Lensنوع مانت
AD600بلهمانت Godox
AD600Mخیرمانت Godox
AD600BبلهمانتBowens
AD600BMخیرمانتBowens

 

برای مطالعه مشخصات دقیق‌تر این فلاش ها، به صفحه هر کدام در وب‌سایت نورنگار مراجعه کنید.

رادیو فلاش پرتابل

۲-فلاش Godox Wistro Flash AD360 II

این فلاش هم یکی دیگر از فلاش‌های پرتابل Godox است که می‌تواند توسط فرستنده رادیو فلاش godox x1 و راه دور کنترل شود. فلاش Godox Wistro AD360 II که برای دو برند نیکون  i-TTL (مشاهده محصول) و کانن E-TTL II (مشاهده محصول) در دسترس است، همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، می‌تواند از قابلیت TTL دوربین‌های کانن و نیکون پشتیبانی کند. نکته مهم اینکه این فلاش، می‌تواند از باطری لیتیوم یون جانبی PB960 این شرکت استفاده کند که حجمی برابر ۴۵۰۰ میلی آمپر دارد. قدرت خروجی بالای این فلاش بسیار بالاست و به دلیل استفاده از این باطری قدرتمند، می‌تواند با هر بار شارژ کامل، حدود ۴۵۰ شات بزند. ضمناً زمان شارژ مجدد آن نیز بسته به قدرت تابش بین ۱ تا ۴٫۵ ثانیه متغیر است که برای فلاشی در این سطح بسیار خوب است.

اما چرا باید یک فلاش اکسترنال را شبیه به این بسازند و با سیم به یک باطری جانبی متصل شود؟ اصولاً قدرت این فلاش با عدد راهنمای ۸۰ و حداکثر توان ۳۶۰ ژول، بسیار بالاتر از فلاش‌های عادی اکسترنال است. به گفته خود شرکت Godox قدرت آن تقریباً ۵ تا ۷ برابر یک فلاش عادی اکسترنال است و طبیعتاً می‌توانید آن را به عنوان یک فلاش استودیویی در فضای باز یا حتی داخل آتلیه نیز استفاده کنید. با این تفاوت که بسیار کوچک و پرتابل است و همه جا می‌توانید آن را همراه ببرید.

در واقع ظاهر این فلاش خیلی شبیه به فلاش‌های اکسترنال است، اما جلوی آن یک لامپ پرقدرت نصب می‌شود و تابشی همانند فلاش‌های استودیویی دارد.

این فلاش نیز از راه دور توسط فرستنده رادیو فلاش godox x1 کنترل می‌شود و ضمناً در داخل خود گیرنده دارد. بنابراین نیازی به گیرنده جداگانه ندارید. از نظر قدرت، دست کمی از فلاش‌های عمومی آتلیه‌ای ندارند، اما به دلیل بدنه کوچکی که دارند نمی‌توانید این فلاش را همراه با شکل‌دهنده‌های نور استاندارد (مثل سافت‌باکس‌ها) استفاده کنید. مگر اینکه آن‌ها را روی پایه‌های مخصوص فلاش‌های اکسترنال وصل کنید. البته خود فلاش هم یک پایه کوچک دارد که می‌توانید با آن، فلاش را روی سه‌پایه‌های عادی نصب کنید یا مثلاً روی میز قرار دهید.

۳-فلاش Godox Thinklite Camera Flash TT685

این فلاش، یکی از محبوب ترین فلاش‌های اکسترنال Godox است. زیرا نه تنها می‌تواند روی دوربین نصب شود و به عنوان فلاش Master، دیگر فلاش‌های Godox را کنترل کند، بلکه به این علت که دارای گیرنده داخلی سری X هم هست، می‌تواند بدون نیاز به گیرنده، از سیستم نورپردازی راه دور یا Off Camera Flash نیز پشتیبانی کند. اصولاً فلاش Godox TT685 را می‌توان ارزان‌ترین گزینه دارای گیرنده در بین فلاش‌های Godox در نظر گرفت. ضمناً به این دلیل که از هر سه برند کانن (TT685C)، نیکون (TT685N)، و سونی (TT685S) و همچنین از باطری‌های قلمی AA پشتیبانی می‌کند، یک فلاش عمومی بسیار محبوب و پر کاربرد هم به شمار می‌آید.

انواع قابلیت‌های فلاش مانند TTL، HighSpeed Sync، پرده اول و دوم و نوردهی دستی هم در این فلاش موجود بوده و قدرت آن نیز با عدد راهنمای ۶۰، برابر با فلاش‌های رده بالای کانن و نیکون است.

۴-فلاش Godox VING V850II Li-ion

از نظر امکانات و قابلیت‌ها، فلاش v850II را می‌توان نسخه پیشرفته‌تر فلاش اکسترنال TT685 در نظر گرفت. در واقع تغییرات زیادی نسبت به نسخه قبلی ندارد و بیشتر به باطری و شارژ آن باز می‌گردد. باطری‌های لیتیوم یون، مانند همان باطری‌هایی که در دوربین‌های دیجیتال قرار می‌گیرند، نه تنها قدرت بیشتری دارند و تعداد شات بیشتری می‌توان با آن‌ها زد، بلکه سرعت شارژ فلاش نیز افزایش پیدا می‌کند. باطری این فلاش ۲۰۰۰ mAh است و با هر بار شارژ می‌توانید ۶۵۰ تابش با نور کامل داشته باشید. ضمناً هر تابش، در صورت تنظیم روی نور کامل، نهایتاً ۱٫۵ ثانیه برای شارژ مجدد زمان نیاز دارد. بنابراین اگر روی قدرت‌های تابشی کمتر، مثلاً ۱/۲، ¼ یا ۱/۸ استفاده کنید، زمان شارژ زیر یک ثانیه است که برای عکاسی سریع اهمیت زیادی دارد.

این فلاش هم مانند مدل‌های قبلی به گیرنده رادیو فلاش godox x1 نیازی ندارد. زیرا همین گیرنده در داخل خود فلاش کار شده است و صرفاً با یک فرستنده  رادیو فلاش godox x1 می‌توانید از راه دور، آن را کنترل کنید.

۵-فلاش Godox Pocket Flash AD200

فلاش Godox AD200 را می‌توان نسخه جیبی AD600 به شمار آورد. هم از نظر امکانات و هم از نظر ظاهر، این فلاش، نسخه‌ای مینیاتوری از فلاش‌های اکسترنال AD600 است که واقعاً می‌توانید آن را در جیب بگذارید. مانند فلاش‌های قبلی که معرفی شد، این فلاش هم در داخل خود دارای گیرنده سری X است و نیازی ندارد تا یک گیرنده رادیو فلاش godox x1 جداگانه برای آن خریداری کنید. اما سؤال اینجاست که چرا باید به جای یک فلاش اکسترنال که می‌تواند روی دوربین هم استفاده شود، از این فلاش‌ها استفاده کرد؟

اگرچه این فلاش، نسخه کوچک شده‌ای از فلاش های استودیویی AD600 است، اما قدرت خیلی کمتری دارند. قدرت تابش این فلاش‌ها، دقیقاً مشابه TT685 یا v860 II است. اما سه نکته مهم درباره آن‌ها وجود دارد. اول اینکه از باطری لیتیوم یون استفاده می‌کند و طبیعتاً سرعت شارژ و طول عمر بالایی دارد. بنابراین اینجا نسبت به یک فلاش اکسترنال TT685 بالاتر قرار می‌گیرد. دوم اینکه این فلاش‌ها می‌توانند مستقیماً روی پایه‌های نگه‌دارنده فلاش نصب شوند و دیگر نیازی به پایه‌های نگه‌دارنده فلاش و مانت های مخصوص ندارند. و نهایتاً اینکه این فلاش‌ها می‌توانند با هد‌های مختلف استفاده شوند. به عنوان مثال همان هد لامپی که روی فلاش Godox Wistro AD360 II می‌تواند جایگزین هد فلاش عادی آن شود و به جای تابش نور محدود، از تجهیزات شکل‌دهنده نور مانند سافت‌باکس و چتر استفاده کند. خصوصاً اینکه اگر هد Speed Light آن را نصب کنید، نور مدلینگ (نور راهنما) LED هم دارد و می‌توانید به راحتی با آن نورپردازی کنید.

اما مهم‌ترین نکته اینکه این فلاش به قدری کوچک است که می‌توانید آن را در جیب بگذارید. به همین دلیل هم در نام آن عبارت Pocket را می‌بینیم.

بنابراین یک فلاش استودیویی قدرتمند می‌تواند در جیب شما باشد تا با قیمتی بسیار مناسب‌تر از AD600 در فضای باز از قدرت یک فلاش پیشرفته استفاده کنید.

فرستنده رادیو فلاش godox x1 را می‌توان یکی از بهترین راه‌های ارتباطی بین دوربین و فلاش در نظر گرفت. خصوصاً اگر بخواهید از فلاش‌هایی استفاده کنید که گیرنده این سیستم ارتباطی را در خود داشته باشند. با این سیستم ارتباطی، شما می‌توانید فلاش را دور از دوربین قرار داده و با تغییر زاویه نور نسبت به سوژه، خلاقیت خودتان را افزایش دهید و به دنیای نورپردازی حرفه‌ای پا بگذارید.