خرید سه پایه ⭐| راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی - مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Jul 15Rating: 5.0راهنمای خرید سه پایه دوربین ⭐اگر قصد تهیه پایه دوربین دارید قبل از خرید سه پایه بهتر است این مقاله را بخوانید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.خرید سه پایه ممکن است کار خیلی آسانی به نظر برسد، اما برخی اوقات می‌تواند این کار خیلی سخت به نظر برسد. به همین خاطر ما قصد داریم در این مقاله راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی تمام نکاتی که ممکن است هنگام خرید به آن نیاز داشته باشید، را برای شما آماده کنیم. .راهنمای جامع انتخاب سه پایه

هنگامی خرید سه پایه اگر به سراغ یک سه پایه ارزان قیمت بروید، دو اتفاق رخ می‌دهد:

۱- شما باید زمان زیادی را برای نصب دوربین خودتان صرف کنید. این زمان را شما می‌توانید به جای این کار، برای عکاسی صرف کنید.

۲- شما متوجه خواهید شد که می‌توانید همین میزان پول را برای خرید یک سه پایه‌ی با کیفیت‌تر خرج کنید.

من متوجه شده‌ام که برای اکثر عکاس‌های تازه کار، صرف هزینه زیادی برای یک سه پایه، خرج اضافی است ولی من خیلی از شاگردان خودم را دیده‌ام که درگیر تنظیم سه پایه‌های تقلبی و ضعیف خودشان هستند. هنگامی که من سه پایه خودم را به آن‌ها قرض می‌دهم، آن‌ها متوجه می‌شوند که سه پایه‌های خودشان خیلی بی کیفیت هستند.

سه پایه دوربین
حتما بخوانید : بهترین مارک سه پایه دوربین برای عکاسان

سرعت خیلی مهم است

شما ممکن است فکر کنید اگر از یک سه پایه استفاده کنید، وقت زیادی برای قاب بندی تصاویر خودتان دارید. برخی اوقات این موضوع درست است اما خیلی وقت‌ها هم اینطور نیست. خیلی از صحنه ها به سرعت تغییر می‌کنند. به خصوص اگر در حال عکاسی طبیعت باشید، آب و هوا و حیات وحش به سرعت تغییر می‌کنند و منتظر شما نمی‌مانند تا سه پایه خودتان را تنظیم کنید.

موضوعاتی که باید هنگام خرید سه پایه و هد سه پایه در نظر بگیرید:

۱- سرعت جمع شدن پایه‌ها

انواع سه پایه

من نمی‌توانم پایه‌های پیچشی که مجبور هستید باز و بسته کنید را تحمل کنم. من ترجیح می‌دهم از قفل‌های زبانه‌ای استفاده کنم که به سرعت پایه‌ها را آزاد می‌کنند. قفل کردن پایه‌ها نیز با این نوع قفل فقط به یک فشار دست نیاز دارد. اگر شما از یک سه پایه با چهار پایه‎‌ی پیچشی استفاده می‌کنید، درحالی که شما هنوز مشغول تنظیم سه پایه هستید، من در لوکیشن بعدی خواهم بود.

۲- سرعت تنظیم بال هد

پس از اینکه سه پایه خودتان را روی زمین گذاشتید و تنظیم کردید، باید دوربین خودتان را روی آن قرار دهید. به نظر من بهترین بال هد، چیزی است که فقط با یک اهرم باز و بسته شود. به این صورت می‌توانم فقط با دوبار چرخاندن اهرم دوربین خودم را در موقعیت درست قرار دهم.

راهنمای خرید سه پایه عکاسی

بال هد و پن هد
حتما بخوانید : بال هد بهتر است یا پن هد؟

همچنین بهتر است از بال هدی استفاده کنید که به شما این اجازه را بدهد که به سرعت بین حالت Portrait و Landscape سوئیچ کنید. خیلی از سه پایه‌های ارزان قیمت از مانت هایی استفاده می‌کنند که باید در ابتدا آن‌ها را باز کنید و پس از اینکه در موقعیت موردنظر قرار گرفت دوباره آن را سفت کنید. مشکل این ساز و کار این است که حتی با نفس کشیدن شما هم تکان می‌خورد.

۳- آزاد سازی سریع و آسان

راهنمای خرید پایه

درمورد سه پایه یانتنگ ارزان قیمتم، چیزی که من را خیلی آزار می‌داد گیره آزادسازی سریعی بود که دوربین را به هد سه پایه متصل می‌کرد. من ترجیح می‌دهم از هد روان مانفروتو خودم با گیره‌ی آزادسازی سریع قابل اعتمادی که دارد استفاده کنم.

نصب دوربین روی هد سه پایه باید سریع و آسان باشد. هنگام خرید سه پایه بهتر است از فروشنده بخواهید طرز کار آن را به شما نشان دهد و خودتان هم چندبار دوربینتان را روی آن نصب و باز کنید و تا زمانی که با این کار احساس راحتی نکرده‌اید هیچ سه پایه‌ای را نخرید.

۴- سه پایه تا چه اندازه‌ای باید سنگین باشد؟

جواب این سوال به نیازهای شما و اینکه چه میزان وزنی را می‌توانید حمل کنید بستگی دارد. شما هر وزنی را که انتخاب کنید، یا مقاومت سه پایه و یا قابل حمل بودن آن را از دست می‌دهید. سه پایه‌های خیلی سنگین حتی در برابر بادهای شدید هم مقاوم هستند ولی باد به راحتی سه پایه‌های سبک فیبرکربن را می‌لرزاند. البته می‌توانید یک کیسه سنگین را به میله مرکزی سه پایه خودتان متصل کنید تا مقاومت بیشتری در برابر باد داشته باشد.

سه پایه عکاسی
حتما بخوانید : هفت اشتباه رایج در استفاده از سه‌پایه

۵- سه پایه من باید چقدر بزرگ باشد؟

این موضوع هم به شما بستگی دارد. من پس از اینکه سه پایه خودم را در بانکوک گم کردم، ترجیح می‌دهم سه پایه‌ی کوچکی داشته باشم که بتوانم آن را به راحتی داخل کیف دوربینم جای دهم. یک سه پایه کوچک به احتمال زیاد از مقاومت خیلی کمی برخوردار خواهد بود ولی لوکیشنی که من قصد عکاسی از آن را دارم، به احتمال زیاد باز شدیدی نخواهد وزید و به همین خاطر یک سه پایه کوچک برای من مناسب است. ولی عکاس‌های قدبلند باید سه پایه‌ای بگیرند که هم قد آن‌ها باشد.

۶- آیا به تراز سه پایه نیاز خواهم داشت؟

راهنمای خرید سه پایه دوربین

با وجود اینکه خیلی ضروری نیست، اما بهتر است روی سه پایه‌ای که می‌گیرید یک تراز وجود داشته باشد. اگر خیلی خوش شانس باشید و داخل دوربین خودتان یک تراز دیجیتالی داشته باشید، احتمالا هیچ نیازی به تراز نخواهید داشت. همچنین می‌توانید یک تراز اکسترنال را هم به هات شوی دوربین عکاسی خودتان متصل کنید.