چه زمانی باید از قانون یک سوم استفاده کرد و چه زمانی آن را نادیده گرفت؟Reviewed by نورنگار on Apr 4Rating: 5.0قانون یک سوم در عکاسی | آموزش ترکیب بندی عکس-مجله نورنگاردر این پادکست ، قصد داریم درمورد قانون یک سوم در عکاسی صحبت کنیم و مشاهده کنیم که چه زمانی باید از آن استفاده کرد و چه زمانی آن را نادیده گرفت..چه زمانی باید از قانون یک سوم استفاده کرد و چه زمانی آن را نادیده گرفت؟

برای بیان این قانون به ساده‌ترین شکل می‌توان گفت، وقتی می‌خواید از دوستتان عکس بگیرید، باید آن را در یک طرف کادر قرار دهید و نه در مرکز کادر. توضیح دلیل بهتر شدن عکس‌هایی که با قانون یک سوم در عکاسی گرفته شده‌اند، کار سختی است. اما به طور کلی، بدون در نظر گرفتن موارد خاص، چشمان بیننده به سمتی که برای چشم هاش جذاب تر است تغییر جهت می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید: سه عنصر عکاسی که خلاقیت شما را افزایش می‌دهد

 

وقتی که سوژه  در مرکز کادر باشد، چشمان بیننده نیازی به حرکت ندارد و مستقیم، سوژه اصلی رو می‌بیند. اما اگر در یک طرف کادر قرار داشته باشد، چشم به سمت سوژه حرکت می‌کند و می‌تواند در اطراف کادر، بچرخد.البته توجه کنید زمان‌هایی هم وجود داره که لازم است این قانون را بشکنید تا عکس‌های شما کلیشه‌ای نشود. در پادکست زیر، به مواردی اشاره خواهیم کرد که بهتر است در آن‌ها قانون یک سوم را بشکنید.