دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

7 اشتباهی که من در عکاسی انجام داده‌ام و شما می‌توانید از آن اجتناب کنید

چاپ
7 اشتباهی که من در عکاسی انجام داده‌ام و شما می‌توانید از آن اجتناب کنید

همه اشتباه می‌کنند. اما اشتباهات در عکاسی کسانی که تازه دوربین گرفته‌اند احتمالا بیشتر از بقیه است. در این مقاله من درباره اشتباهاتی که در اوایل کار باعث می‌شد تا عکس هایم خراب شوند برای‌تان توضیح می‌دهم. امیدوارم بتوانید از این نکات استفاده کنید و عکس‌های خیلی بهتری بگیرید.

1- اولین مورد از اشتباهات در عکاسی ، تنظیمات نادرست “وای، من امروز چند عکس فوق‌العاده با سرعت بالای شاتر گرفتم.” به این دلیل که هنگام عکاسی در نور کم و بدون سه‌پایه حساسیت دوربین شما بالا رفته. این اتفاق بارها افتاده است. همچنین اگر به هر دلیلی فرمت عکاسی خودرا از RAW به JPEG تغیر دادید ،مطمئن شوید که دوباره دوربین را روی فرمت RAW تنظیم کرده‌اید. وایت بالانس؟ حالت‌های نوردهی؟ حالت AF؟ جبران نوردهی؟ حالت‌های اندازه‌گیری؟ قبل از شروع به عکاسی تنظیمات دوربین خودرا دوباره چک کنین.

2- دومین مورد از اشتباهات در عکاسی ، اشیاء مزاحم پس‌زمینه اگر شما می‌خواهید از اعضاء خانواده، دوستتان و یا از حیوان خونگیتان عکس بگیرید به پس‌زمینه آنها توجه کنید .اگر یکم پاهایتان را جابه‌جا کنید می‌توانید تفاوت بین یک پرتره عالی و پرتره‌ای که در خیابان زیر تیر چراغ برق می‌گیرید را ببینید. هنگامی که اینستاگرام و فیس بوک خودرا چک می‌کنید می‌بینید که تعدادی از پرتره‌ها ناخواسته دید بصری خوبی دارند.

 

اشتباهات در عکاسی

3- سومین مورد از اشتباهات در عکاسی ، لنز کثیف در واقع لکه‌ها و گرد وغبار زیادی‌ بر‌ روی لنز یا فیلتر شما وجود دارد که درعکسی که می‌گیرید تاثیر می‌گذارند، گاهی اوقات یک خراش کوچیک می‌تواند نور را به سمت راست خیره کند، با این‌حال یک لنز تمیز دلیلی بر عکاسی خوب نمی‌شود. هرچند که یک‌روز که در حال عکاسی در یک منطقه صنعتی متروکه بودم، متوجه یک شعله عجیب در عکس‌هایم شدم و بعد از چک کردن LCD دوربینم به سراغ فیلتر رفتم تمیز بود، سنسور را هم چک کردم تمیز بود، من عکس را برای دوستانم فرستادم و آنها بسیار تعجب کردند، در قسمت انتهایی لنزم یک لکه بزرگ بود ، همیشه لنزتان را تمیز نگه دارید.

11dirt

4- چهارمین مورد از اشتباهات در عکاسی ، فرمت نکردن کارت حافظه همیشه قبل از اینکه کارت حافظه خودتان را فرمت کنین یک صدایی از پشت سرتان به شما می‌گوید “چرا قبل از فرمت کردن عکس ها، 1دقیقه برنمی‌گردید تا مطمئن شوید همه عکس‌ها را از کارت حافظه به کامپیوتر منتقل کردید؟” من یکبار این صدا را نادیده گرفتم و عکس‌هایم را گم کردم. خداروشکر، من برنامه بازیابی (Recovery) را دانلود کردم و توانستم اکثریت عکس‌ها را بازگردانم، اما می‌توانست خیلی بدتر از این شود، اگر عکس‌های خودتان را فرمت کردید، اطلاعات ممکن است هنوز باقی مانده باشد، ولی همیشه به آن صدا گوش دهید.

اشتباهات در عکاسی

5- پنجمین مورد از اشتباهات در عکاسی ، تغیر وضعیت بدنی ما همه دنیا را از چشمانمان می‌بینیم . من اغلب پیشنهاد می‌کنم که وضعیت بدنی خودتان را عوض کنید تا به یک دیدگاه جدید برسید ، اما اغلب خودم در تغییر این وضعیت دچار مشکل می‌شوم، این لزوما یک اشتباه نیست، ولی مطمئنم که با تغیر وضعیت بدنی‌ام می‌توانم عکس‌های بهتری بگیرم، با نوشتن این مطلب نه تنها می‌خواهم این روش را پیشنهاد بدهم بلکه می‌خواهم به خودم نیز یادآور شوم که این روش را تمرین کنم.

 

اشتباهات در عکاسی

6- ششمین مورد از اشتباهات در عکاسی ، تمام شدن باطری یا پر شدن حافظه این دو کاملا باهم متفاوت هستند، ولی نتیجه یکسانی دارند، در قدیم اگر فیلم دوربین شما تمام می‌شد فیلم را عوض میکردید ولی در حال حاضر اگر باطری دوربین شما تمام شود یا کارت حافظه آن پر شود در حقیقت دوربین شما با یک اسباب‌بازی فرقی ندارد، یک دوستی به من می‌گفت زمانی که برای سفری وسایلش را جمع می‌کرد همه لباس‌هایی که فکر می‌کرد نیاز دارد را جمع می‌کرد و نصف لباس‌هارا در کوله پشتی گذاشت و این کار برای سفر عکاسی مناسب نیست، حرف آخر، باطری و کارت حافظه بیشتر از چیزی که نیاز هست بردارید.

 

اشتباهات در عکاسی

7- هفتمین مورد از اشتباهات در عکاسی ، عکس‌های تار با سه‌پایه : سه‌پایه ممکن است احساس اطمینان کاذب به شما بدهد، این‌که دوربین شما روی سه‌پایه محکم بسته شده به این معنی نمی‌باشد که موقع عکس گرفتن نمی‌تواند لرزش داشته باشد ، از سه‌پایه استفاده کنید و قسمت پایینی سه‌پایه را محکم کنید و سپس مطمئن شوید دوربین روی حالت (mirror lock-up) باشد و یا در حالت بدون آینه (mirrorless) و در دوربین های کامپکت درحالت (point-and-shoot to timer ) باشد یا از ریموت کنترل شاتر استفاده کنید. اگر می‌خواهید بیشتر دقت کنین اول دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید که فکوس انجام شود و بعد عکس را بگیرید.
باد دشمن سه‌پایه است ، در باد یک وزنه سنگین به پایین سه‌پایه آویزان کنید یا سعی کنید یک حفاظ در مقابل باد برای ‌سه‌پایه قرار دهید ، و برای عکاسی بهتر ، وقتی که شاتر باز است سه‌پایه را تکان ندهید.

 

اشتباهات در عکاسی

[porto_blog post_layout=”medium” columns=”3″ post_in=”8784″ number=”1″]

نویسنده : مهتاب حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
7 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
6 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
11 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
11 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
12 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه