021-7356

بررسی Hands-On لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art

بررسی Hands-On لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art

فرمول اپتیکال جدید

ممکن است که این لنز از لحاظ فاصله کانونی و ماکزیمم دیافراگم شبیه به لنز قدیمی‌تر همین برند یعنی سیگما 85mm f/1.4 DG HSM Art که در سال 2016 عرضه شد باشد اما تنها شباهت این لنزها در همین دو مورد است. طراحی اپتیکال این لنز جدید به صورت کامل تغییر کرده است و متشکل از 15 عنصر در 11 گروه مختلف با 5 عنصر SLD یا Super Low Dispersion و یک عنصر کروی است.

لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art

سیگما عقیده دارد که این طراحی باعث وضوح فوق‌العاده در تمامی دیافراگم‌ها و فلر کنترل‌شده خواهد شد. این ادعاها در اولین عکس‌هایی که با این لنز گرفتیم به صورت کامل ثابت شدند. مثل تمامی لنزهای موجود در سری Global Vision سیگما (Art، Contemporary و Sport)، تک تک لنزهای 85 میلیمتر این کمپانی توسط سیستم اندازه‌گیری A1 MTF خود سیگما قبل از ارسال تست می‌شوند.

سبک‌تر و کوچک‌تر از لنز 85mm f/1.4 Art قبلی

با وجود طراحی اپتیکال بلند پروازانه، این لنز جدید تقریبا یک اینچ کوچک‌تر از مدل قبلی است و حدود 450 گرم سبک‌تر از نسل قبلی 85mm f/1.4 Art سیگما است. اکثر لنزهای سری Art سیگما به نظر خیلی بزرگ و سنگین می‌رسیدند اما این لنز جدید خیلی سبک و کوچک به نظر می‌رسد.

البته کیفیت ساخت قربانی این کاهش وزن نشده است و ساخت این لنز دقیقا چیزی است که ما انتظار داریم. این لنز از ترکیب آلومینیوم و کامپوزیت حرارتی پایدار سیگما ساخته شده است و یک مانت از جنس برنز نیز تکمیل کننده‌ی این ترکیب است. همچنین این لنز قابلیت مقاومت در برابر گرد و خاک و پاشیدن آب را نیز دارد

حلقه دیافراگم فیزیکی

لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art

تمامی لنزهای سری DN سیگما با در نظر داشتن فیلمبرداری و همچنین عکاسی طراحی شده‌اند. به همین دلیل این لنز 85 میلیمتر جدید یک حلقه فیزیکی دیافراگم کلیک‌کننده دارد که در صورت نیاز به فیلمبرداری می‌توانید آن را به یک حلقه دیافراگم کاملا بی صدا تبدیل کنید. در صورتی که ترجیح می‌دهید دیافراگم دوربین را توسط دوربین کنترل کنید، می‌توانید این حلقه را با استفاده از یک کلید اختصاصی در حالت A قرار دهید تا از تغییر تصادفی دیافراگم جلوگیری شود.

همچنین روی لنز یک کلید AF-L نیز وجود دارد که به صورت پیشفرض اتوفوکوس را قفل می‌کند اما در دوربین‌های سازگار می‌توانید با استفاده از منوی دوربین عملکرد آن را شخصی‌سازی کنید.

استفاده از Stepping Motor برای اتوفوکوس

لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art

لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art برای استفاده از هر دو سیستم تشخیص کنتراست (لایکا، سیگما و پاناسونیک) و تشخیص فاز (تقریبا تمامی برندهای دیگر) بهینه شده است و از یک Stepping Motor به همراه یک گروه عناصر فوکوس کوچک و سبک وزن برای فوکوس استفاده می‌کند. برخلاف برخی از لنزهای 85mm با دیافراگم باز که می‌توانیم به آن‌ها اشاره کنیم، اتوفوکوس این دوربین خیلی سریع است و برای استفاده در زمان فیلمبرداری نیز نسبتا سریع است. با اینکه ما امکان تست این لنز را در کنار مدل قبلی خودش یعنی 85mm f/1.4 Art نداشتیم اما به نظر می‌رسد که فوکوس خودکار در این لنز کمی سریع‌تر است.

حلقه فیلتر 77 میلیمتر و هود لنز همراه

لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art

با وجود یک هود لنز نسبتا بزرگ، این لنز به نظر خیلی بزرگتر از چیزی که هست می‌رسد اما زمانی که به عکاسی مشغول نیستید، می‌توانید این هود را به صورت معکوس روی لنز نصب کنید تا در دست و پای شما نباشد. حلقه‌ی فیلتر جلوی دوربین نیز دارای ابعاد خیلی منطقی 77 میلیمتر است.

هدف سیگما از عرضه‌ی این لنز عکاس‌های حرفه‌ای و علاقه‌مندان به عکاسی پرتره است و به همین خاطر یک دیافراگم 11 تیغه دایره‌ای در آن قرار داده است تا مطمئن شود در دیافراگم‌های واید تا متوسط دیافراگم کاملا دایره‌ای است. البته نمی‌توان انتظار عکس‌های خیلی کلوزآپ را از این دوربین داشت زیرا حداقل فاصله فوکوس این لنز 85 سانتی‌متر است و ماکزیمم بزرگنمایی آن نیز 1:8.4 یا 0.12x است. این بدین معنی است که شما نمی‌توانید از لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art برای عکاسی ماکرو استفاده کنید.

سازگار با USB DOCK UD-11 سیگما

این لنز با داک USB سیگما UD-11 سازگار است. این داک مثل یک بدنه دوربین به لنز متصل می‌شود و شما به راحتی می‌توانید میان‌افزار لنز را به روزرسانی کنید و برخی از عملیات‌های لنز را هم شخصی‌سازی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.