مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجمعرفی لوکیشن عکاسیویدئو/پادکست

9 راه استفاده از انعکاس برای عکاسی خلاقانه‌تر

آینه‌ها، پنجره‌ها ، دریاچه و یا حتی یک آبگیر کوچک مهم نیست که در کجا واقع شده باشند! تصویر بازتابیده شده در سطح آن‌ها درهرحال چشمگیر خواهد بود. همچنین ما هرزمانی درون آینه به خودمان می‌نگریم نیز از دیدن بازتاب تصویرمان در آینه  لذت می‌بریم. زیرا بازتاب به خودی خود جذاب است. در این مطلب به شما ایده‌هایی خواهیم داد تا از جذابیت تصاویر منعکس‌شده برای عکاسی خلاقانه‌تر بهره ببرید.

مجموع بازدید : 1776 زمان مطالعه : 4
9 راه استفاده از انعکاس برای عکاسی خلاقانه‌تر

در این مطلب برای شما ایده هایی برای استفاده از انعکاس در عکاسی خلاقانه‌تر بیان خواهیم کرد.

از به تصویر کشیدن آسمان به‌صورت کسل‌کننده اجتناب کنید!

اولین نکته‌ی استفاده خلاقانه از استفاده از انعکاس در عکاسی ، اجتناب از به تصویر کشیدن آسمان به شکلی کسل‌کننده و تکراری است. برای مثال بعد از باران آسمانی ابری و خاکستری خواهیم داشت، از طرف دیگر بارش باران موجب ایجاد گودال‌هایی پر از آب می‌شود. این یعنی امکان به تصویر کشیدن آسمانی زیبا از طریق تصاویر منعکس‌شده‌ی آن در گودال‌های آب! پس دفعه بعد که در چنین موقعیتی قرار گرفتید، سعی کنید بجای آسمان، بیشتر به زمین نگاه کنید.

آموزش عکاسی

اگر می‌خواهید کمی پیشرفته‌تر از این عمل کنید می‌توانید یک فلاش اکسترنال نیز با خود به همراه داشته باشید و با نورپردازی سوژه آن را از پس‌زمینه متمایز کرده و همچنین انعکاس دقیق‌تری داشته باشید.

عکاسی در بازتاب آب

فضای خالی را پر کنید

مشابه آنچه در نکته قبلی به آن اشاره شد، شما می‌توانید درجاهایی غیر از آسمان هم فضاهایی داشته باشید که فاقد جذابیت بصری باشند. اما اگر همین فضای فاقد جذابیت بصری منعکس‌کننده‌ی تصویر باشد، تبدیل به فضایی جذاب و پر از جزئیات خواهد شد! فقط کافی ست زاویه مناسب را برای ثبت تصویر بازتابیده شده بیابید.

خلاقیت در عکاسی

به دنبال خلق بافت باشید

استفاده از انعکاس در عکاسی لزوماً نباید عیناً تصویری از واقعیت باشد. بافت سطح بازتابنده‌ی تصویر می‌تواند موجب تحریف و تغییر تصویر شود. همین تغییر در تصویر خود می‌تواند به جذابیت آن کمک کند. این بافت می‌تواند به‌طور طبیعی روی سطوح براق یا آب روان وجود داشته باشد و یا به برتاب سنگ در یک آب  راکد ایجاد شود. پس همیشه به دنبال یک انعکاس بی‌نقص و کامل نباشید!

عکاسی از آب

همچنین به یاد داشته باشید، گاهی این بازتاب‌ها خود به‌تنهایی می‌توانند یک تصویر مستقل باشند.

انتزاعی عکاسی کنید

آنچه در انتهای نکته قبلی گفته شد، یعنی امکان نگاه کردن به یک بازتاب دارای بافت و تحریف‌شده به‌عنوان یک تصویر مستقل، می‌تواند الهام‌بخش شما برای عکاسی انتزاعی با فرمی غیرمعمول باشد. البته راه‌های زیادی برای ثبت عکس‌های انتزاعی وجود دارد، اما این‌گونه بازتاب‌ها یکی از بهترین آن‌هاست.

پرسپکتیو در عکاسی

پرسپکتیو را تغییر دهید

در بخشی از این مطلب گفته شد برخی از اجسام و سوژه‌ها دارای جذابیت نیستند که با پیدا کردن انعکاس روی سطح آن‌ها می‌توان به آن‌ها جذابیت بخشید. اما اگر کمی گسترده‌تر به اطرافتان نگاه کنید متوجه می‌شوید برخی از مکان‌های بزرگ فاقد جذابیت برای عکاسی هم امکان تبدیل‌شدن به سوژه‌ای جذاب را دارند .

از انعکاس برای تداخل تصاویر استفاده کنید

فقط کافی ست کمی جایتان را تغییر دهید و به دنبال پرسپکتیوی جدید باشید. این مورد همچنین تمرینی خواهد بود برای تغییر دیدگاه و بهبود دید در عکاسی و به شما خواهد آموخت که کمی تغییر زاویه‌ی دید و یا نگاه کردن به سوژه از چند قدم عقب‌تر چقدر تغییر ایجاد می‌کند.

به دنبال اشکال متقارن باشید

تقارن به‌خودی‌خود جذاب است. دیدن تقارن موجب ایجاد آرامش در وجود ما می‌شود. این به‌هیچ‌وجه به معنای قرار دادن سوژه یا خط افق در مرکز کادر نیست! البته این هم یکی از راه‌های ایجاد تقارن است، اما تنها راه نیست. شما می‌توانید از طریق بازتاب تصویر یک شکل متقارن داشته باشید، اما آن را در مرکز قاب قرار نداده باشید و همچنان تصویری زیبا ثبت کرده باشید.

عکاسی از رودخانه

سوژه خود را قاب کنید

می‌توانید با استفاده از بازتاب سوژه خود را در یک قاب محدود به نمایش بگذارید زیرا بازتاب تصویر در محدوده‌ی مشخصی از تصویر موجب جلب‌توجه و تمرکز بیشتر روی سوژه خواهد شد. ساده‌ترین مثال برای این کار ثبت تصویر درون آینه‌ای است که روی دیوار نصب‌شده، یا اگر بخواهید کمی خلاقانه‌تر عمل کنید می‌توانید از تصویر بازتابیده شده در شیشه‌های یک عینک استفاده کنید.

استفاده از بازتاب در عکاسی

از استفاده از انعکاس در عکاسی برای تداخل تصاویر استفاده کنید

یکی از جذاب‌ترین و البته سخت‌ترین خلاقیت‌های قابل انجام در عکاسی از انعکاس سوژه‌ها، ایجاد تداخل در آن‌هاست! یا به عبارت دقیق‌تر پیدا کردن زاویه‌ای که تصویر دو سوژه باهم تداخل پیدا می‌کنند. این شکل از عکاسی نیاز به فوکوس و نورسنجی به نسبت دقیق دارد.

عکاسی در شیشه

اگر در ثبت چنین عکسی موفق باشید و اگر بین سوژه‌ها ارتباط معنایی برقرار باشد، می‌توانید مطمئن باشید عکس بسیار خوبی ثبت کرده‌اید. عکسی که چیزی را نشان خواهد داد که جز عکاس، دیگران از دیدنش غافل بوده‌اند.

بازتاب خود یک سوژه است

صرفاً بازتاب تصاویر خود یک سوژه قابل‌توجه برای عکاسی است و اهمیتی ندارد که سوژه چه باشد. نیازی نیست حتماً از یکی از سوژه‌های عکاسی مطرح‌شده در این مطلب را انتخاب کنید! می‌توانید دوربین خود را بردارید و در سطح شهر قدم بزنید و ببینید موقعیت عکاسی با کدام‌یک از روش‌های مطرح‌شده برای شما ایجاد می‌شود.

آموزش عکاسی از رودخانه

امیدوار هستیم این مطلب استفاده از انعکاس در عکاسی نیز برای شما الهام‌بخش بوده باشد. اگر در مورد هر یک از موارد مطرح‌شده نظری دارید، و یا ایده خلاقانه دیگری با موضوع انعکاس در نظر دارید با ما در بخش نظرات این مطلب در میان بگذارید.

 

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.