مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

اگر ناخواسته تصاویر کارت‌حافظه پاک شد، چه کنیم؟

مجموع بازدید : 4139 زمان مطالعه : 13
اگر ناخواسته تصاویر کارت‌حافظه پاک شد، چه کنیم؟

مشکلات مربوط به دوربین ممکن است زمانی اتفاق بیوفتد که در سفر یا مکانی هستید که امکان دسترسی به مرکزی برای پیدا کردن علت و برطرف کردن آن امکان پذیر نباشد. این می‌تواند یک اتفاق ناخوشایند برای یک علاقمند به عکاسی باشد، که مجبور باشد دوربین خود را کنار بگذارد و فقط به تماشای اطراف بسنده کند و نتواند تصاویری را که می‌خواهد ثبت کند.

 

در این مقاله به ما همراه باشید تا بتوانید توانمندی لازم در جهت رفع ایرادات جزئی کارت‌حافظه دوربین خود بدست آورید. (بخش چهارم)

 

همه‌ی ما دچار اشتباه می‌شویم و ممکن است به‌طور ناخواسته فایلی را پاک کنیم. در کامپیوتر، بیشتر مواقع این اشتباهات جبران ناپذیر است. این حقیقت در مواردی که تصاویر از روی کارت‌حافظه پاک یا فرمت شوند لزوماً برقرار نیست زیرا سیستم ذخیره سازی کارت حافظه، اطلاعاتی را در اختیار دارد که این امکان وجود دارد که تصاویر از دست رفته را اغلب با استفاده از یک نرم افزار بازیابی اطلاعات، به طور کامل بازیابی کرد.

 

کارت‌حافظه

 

 

یک دسته مهم از تصاویر را از کارت حافظه خود حذف کردید؟ نگران نباشید، راه‌هایی برای بازیابی تصاویر وجود دارد. برای یادگیری چگونگی بازیابی عکس‌ها به اینجا بروید و با دنبال کردن مراحلی که ذکر شده اطلاعات کارت خود را برگردانید.

 

کارت‌حافظه

 

 

امید است که با دنبال کردن این مراحل عکس‌هایتان بازگردانده شوند. اگر نشد راه‌های دیگری چون سرویس بازیابی داده حرفه‌ای را امتحان کنید.

 

یکی از مشکلات مربوط به کارت حافظه زمانی رخ می‌دهد که حجم باقی‌مانده کارت حافظه با آنچه انتظار می‌رود برابری نمی‌کند. طبیعی است که میزان حافظه ی قابل دسترس برای یک کارت حافظه از آنچه که بر روی آن نوشته شده است کمی کمتر باشد. برای مثال کارت حافظه‌ی SanDisk Extreme Pro شما ممکن است که فضای ذخیره سازی را 29.8 گیگابایت نشان دهد در حالی که بر روی آن برچسب 32 گیگابایت زده شده است. این موضوع در مورد بقیه کارت‌ها هم صدق می‌کند.

 

کارت‌حافظه

 

اما اگر فضای قابل دسترس را 40 مگابایت نشان می‌دهد درحالی که اطلاعات زیادی را بر روی آن ذخیره نکرده‌اید، این یک اتفاق غیرنرمال است. سعی کنید منابعی که ارائه شده‌است را دنبال کنید تا فضای ذخیره‌سازی خود را بازیابی کنید.

 

هنگامی که به این مشکل برخورد کردید دو احتمال وجود دارد. اولی در مواقعی است که وسیله‌ای که شما با آن کارت حافظه را به کامپیوتر خود متصل کردید، قدرت پشتیبانی این حجم از داده را نداشته‌باشد. مثلا کارت حافظه شما 64G است ولی دستگاه خواننده کارت شما فقط تا 32G را پشتیبانی می کند. واضح است که این مشکل سخت افزاری است و شما با تعویض خواننده کارت حافظه خود و ارتقا آن به مدل های بالاتر از سد این مشکل عبور می کنید.

 

حالت دوم زمانی رخ می دهد که شما فایل‌هایی را قبلا از کارت حافظه خود پاک کردید اما آن‌ها به طور کامل پاک نشده‌اند و بصورت پنهان در کارت‌حافظه باقی مانده‌اند.

 

متاسفانه در این حالت مجبور به فرمت کردن کارت حافظه خود، به روش low-level هستید که باعث می‌شود هیچ اطلاعاتی داخل کارت‌حافظه باقی نماند. اما قبل آن می‌توانید اطلاعات مورد نیاز داخل کارت حافظه را به یک مکان داخل حافظه کامپیوتر انتقال دهید.

 

برای low-level فرمت کردن، شما می‌توانید برنامه HDD LLF Low Level Format Tool را از سایت Hddguru.com دانلود کنید. ورژن رایگان این برنامه با سرعت پایین است اما با توجه به حجم پایین کارت حافظه‌ها این مسئله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 

پیش از فرمت کردن به این روش مطمئن شوید که پوشه مورد نظر را درست انتخاب کرده‌باشید چون پس از انجام آن به هیچ وجه بازیابی اطلاعات امکان پذیر نیست. هنگامی که فرمت low-level انجام شد شما باید یکبار دیگر پوشه را فرمت معمولی کنید و پس از آن از همه حجم کارت‌حافظه خود لذت ببرید.

ممکن است گاهی اوقات در فرمت کردن کارت حافظه چه با دوربین و یا کامپیوتر، با مشکلاتی رو به رو شوید.

توجه: در برخی از مواقع باید برای فرمت کارت‌حافظه به جای استفاده از گزینه های پیش فرض موجود بر روی کامپیوترتان، از ابزار فرمت ثالثی (مانند SD Formatter 4.0) استفاده نمایید.

به شدت توصیه می شود همواره برای فرمت کردن کارت های SD/SDHC/SDXC، از برنامه SD Formatter بجای برنامه پیش فرض سیستم شخصی خود، استفاده کنید. به طور معمول برنامه های فرمت کردن پیش فرض در سیستم عامل ها، توانایی فرمت کرن هر نوع از حافظه را دارند. ولی این برنامه جامع برای کارت های SD/SDHC/SDXC بهینه نیست و باعث ضعیف شدن عملکرد آن‌ها می‌شود. این کارت ها دارای یک بخش محافظت شده برای بالا بردن امنیت آن‌ها هستند.

 

 

 

هنگامی که با برنامه SD Formatter کارت‌حافظه را فرمت می‌کنید این برنامه به بخش های محافظت شده کارت کاری ندارد و آن ها را دست کاری نمی‌کند. اما وقتی با برنامه‌های فرمت کردن پیش فرض سیستم عامل یا دیگر برنامه‌ها این کار را انجام می‌دهید، چون بطور اختصاصی برای SDcard طراحی نشده‌اند، امکان آسیب به بخش‌های حفاظت شده وجود دارد.

 

هنگامی که SDcard با برنامه “BitLocker To Go” ویندوز رمز‌گذاری شده باشد، برنامه SD Formatter توانایی فرمت کردن آن را ندارد. پس لطفا ابتدا آن را از حالت رمز گذاری شده خارج کنید، سپس فرمت را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.