مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبارایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

تمام نکات مهم خرید لنز های ثابت دوربین عکاسی

یکی از سوالات متداول کسانی که قصد خرید دوربین عکاسی دارند این است که بهترین گزینه برای خرید لنزهای ثابت دوربین عکاسی کدام است. ما در این مقاله بطور مفصل به این مورد پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

مجموع بازدید : 2523 زمان مطالعه : 5
تمام نکات مهم خرید لنز های ثابت دوربین عکاسی

با مطالعه این پست با تمام نکات مهم خرید لنز های ثابت دوربین عکاسی آشنا می‌شوید. از آنجایی که عکاسان به کاری که انجام می دهند علاقه دارند برای هرچه بهتر شدن جلوه و کیفیت عکس‌هایشان تلاش می کنند و سعی می کنند که لنزهای متفاوتی را مورد بررسی قرار بدهند.

بیشتر عکاسان معمولاً لنزهای ثابت که کیفیت بهتری نسبت به لنزهای زومی که معمولاً به عنوان لنز کیت استاندارد عرضه می‌شوند را پیشنهاد می‌دهند. اما باید بدانید که کدام لنز ثابت را لازم دارید و آیا ارزش خرید دارد؟ در این پست، ما راهنمای خرید لنز ثابت دوربین عکاسی را در اختیار شما قرار می دهیم.

با ما همراه باشید تا در ادامه خواهیم گفت :

 • تمام نکات مهم برای خرید لنز های ثابت دوربین عکاسی
 • لنز ثابت دوربین عکاسی چیست
 • انواع لنز ثابت دوربین عکاسی
تمام نکاتی مهم خرید لنز های ثابت دوربین عکاسی

خرید لنز های ثابت دوربین عکاسی

لنز ثابت چیست ؟

لنزهای ثابت دارای فاصله‌ی کانونی مشخص و ثابتی هستند یعنی شما نمی‌توانید بزرگنمایی یا کوچک نمایی کنید. از آنجایی که آن‌ها قسمت‌های متحرک کمتری دارند و می‌توانند بر مولفه‌های کیفیت بالاتر فوکوس کنند، عملکرد نوری آن‌ها عموماً بهتر از لنزهای زوم است.

لنزهای ثابت دارای تنوع گسترده‌ای از سبک‌ها و فاصله‌های کانونی است، بطور مثال: از لنزهای زاویه‌ی باز برای عکاسی دورنما گرفته تا لنزهای زاویه‌ی بسته‌ی محبوب عکاسان ورزشی.

راهنمای کامل خرید لنز ثابت دوربین عکاسی

هنگام خرید یک لنز ثابت، شما باید در مورد نوع لنزها و فاصله ی کانونی که می خواهید، فکر کنید. لنز 50 میلی متری یک لنز استاندارد برای عکاسان مبتدی است. این لنز دارای یک پرسپکتیو ساده است که فهم لنزهای ثابت را پیش از کار کردن با لنزهای پیچیده تر، آسان می کند.

یک روش خوب برای اندازه گیری فاصله ی کانونی که لازم است بدانید این است که کدام فاصله ی کانونی را معمولاً در عکاسی روزانه با لنزهای کیت بکار می برید.

بیشتر از همه با چه روشی عکاسی می کنید؟

فواصل کانونی مختلف برای انواع مختلف عکاسی عالی هستند. اگر به پرتره علاقمند هستید، لنز 85 میلی متری را در نظر بگیرید. اما اگر یک عکاس خیابانی هستید، لنز 35 میلی متری مناسب است.

لنز ثابتی را بخرید که با بدنه دوربین عکاسی شما سازگاری خوبی داشته باشد

خرید لنزی که سازگاری خوبی با بدنه ی دوربین دارد، مهم است. این به حسگری که دوربین شما استفاده می کند، بستگی دارد. برای مثال، دوربین های بدون آینه ی نسل سوم ماکرو الیمپوس و پاناسونیک باید با لنزهای چهار سوم ماکرو جفت شوند.

یک دوربین DSLR یا بدون آینه با حسگر APS-C، عکس ها را کراپ یا برش می دهد که بدان معنی است که لنز 35 میلی متری که استفاده می کنید، همان پرسپکتیوی که لنز 50 میلی متری در یک دوربین فریم کامل دارد را ارائه می دهد.

فکر کردن در رابطه با بروزرسانی کردن دوربین عکاسی مهم است. برای مثال، برخی از لنزهای ثابت تنها بر حسگرهای APS-C خوب کار می کنند و به طور کامل با دوربین فریم کامل بهینه نمی شوند.

اگر در مورد بروزرسانی دوربین خود به یک دوربین فریم کامل فکر می کنید، بهتر است تا یک لنز ثابت فریم کامل خریداری نمایید تا بتوانید با دوربین APS-C خود بکار ببرید.

چگونه از دوربین خود استفاده می کنید؟

اگر شما یک عکاس حرفه ای و فعال هستید و قصد استفاده از دوربین در سفر را دارید، در صورت برداشتن چندین لنز باید در رابطه با وزن اضافی که خواهید داشت فکر کنید.

برخی از مسافران، لنزهای زوم را ترجیح می دهند، بنابراین آن ها قادر به عکاسی در هر لحظه می باشند. لنزهای زوم اگرچه سنگین تر از لنزهای ثابت هستند اما می توانند در مسافت طولانی در صورتی که فقط یک لنز را به همراه داشته باشید، سبک تر باشند. به علاوه، انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهند. اما برای بیشتر مردمی که خواهان بهبود عکاسی خود هستند، باید در برهه ای از زمان سطح عکاسی خو با لنزهای ثابت را نیز بهبود دهند.

خصوصیات لنز ثابت دوریبن عکاسی

بیشتر عکاسان حرفه ای حداقل چندین لنز ثابت دارند زیرا کیفیت عکس ها با فاصله ی کانونی ثابت بهتر می شود. در این بخش از مقاله ، می خواهیم ویژگی لنز ثابت دوربین عکاسی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

شما باید برای شات یا عکس با لنز های ثابت زحمت بکشید

داشتن یک لنز ثابت، عکاسی از روی تنبلی را به چالش می کشد. در حالی که بزرگنمایی یا کوچک نمایی آسان با استفاده از از لنز زوم برای تنظیم و ترکیب بندی وسوسه انگیز است، لنزهای ثابت شما را مجبور به تجسم شات خود و حرکت برای ترکیب بندی یا تنظیم دینامیک تر می کنند.

چرا باید از لنز ثابت برای عکاسی استفاده کنیم ؟

لنزهای ثابت سبک تر و کوچک تر هستند

چون لنزهای ثابت دارای فاصله ی کانونی ثابتی هستند، پس به قسمت های بسیار کمتری نیاز دارند که موجب کوچک تر شدن و سبک تر شدن آن ها نسبت به لنزهای زوم می شوند.

لنزهای ثابت، دیافراگم بزرگ تری دارند

لنزهای ثابت دارای دیافراگم بزرگتری هستند و نور بیشتری وارد عکس می شود. این بدان معناست که شما می توانید سرعت شاتر را افزایش دهید. به همین دلیل لنز های ثابت بهترین تجهیزات برای عکاسی با نور کم است.

لنزهای ثابت، عمق میدان دید را کمتر می کنند

عکاسان پرتره عاشق لنزهای ثابت برای عمق کم میدان دید هستند. لنزهای ثابتی همچون : لنزهای ثابت 50 میلی متری به جدا کردن سوژه از طریق محو کردن پس زمینه کمک می کنند.

لنزهای ثابت، تصاویر واضح تر با موج کمتر ایجاد می کنند

لنزهای زوم شامل آرایش پیچیده ای از المان های لنز متحرک هستند در حالی که طراحی لنزهای ثابت برای المان های ساده تر و عموماً با کیفیت بالاتر هستند. از یک لنز ثابت استفاده کنید تا نه تنها از عکس های واضح تر بلکه نقص بصری کمتری نیز لذت ببرید.

شما می توانید نحوه ی کارکرد عکاسی را بهتر بفهمید

وقتی که با یک فاصله ی کانونی کار می کنید، بهتر می فهمید که یک شات یا عکس خاص باید چه ویژگی هایی داشته باشد. استفاده از یک فاصله ی کانونی به آشنا شدن شما با تنظیمات درست نوردهی (اکسپوژز) کمک می کند که نقطه ی شروع عالی برای کاوش عمیق تر در کار با دوربین پیچیده است.

انواع مختلف لنزهای ثابت

انواع مختلف لنزهای ثابت

لنزها ثابت استاندارد

لنزهای ثابت استاندارد عموماً پرسپکتیوی که شما می بینید را با چشم غیرمسلح تقلید می کنند. محدوده ی این لنزها از 40 میلی متر تا 65 میلی متر است که 50 میلی متر لنز ثابت استاندارد در نظر گرفته می شود. (در واقع، لنز 50 میلی متری گزینه مورد علاقه ی هنری کارتیر-برسون بود).

لنزهای زاویه ی بسته یا تله فوتو

شما معمولاً لنزهای تله فوتو را بیشتر در دستان عکاسان پرتره یا ورزشی می بینید. این لنزها دارای فاصله ی کانونی بیشتر از 80 میلی متر هستن که گزینه های محبوب آن شامل لنزهای 85، 100 و 135 میلی متری است.

به یاد داشته باشید که لنزهایی با فاصله ی کانونی بیشتر، عمق میدان دید کمتری را ایجاد می کنند حتی اگر دارای تنظیمات دیافراگم مشابه ی لنزهایی با فاصله ی کانونی کمتر باشند. لنزهای زاویه ی بسته، فضا را فشرده و نماها را مسطح می کنند که این ویژگی ها، لنزهای زاویه ی بسته را برای گرفتن عکس های ، پرتره مناسب و عالی می سازند.

لنزهای زاویه ی بسته می توانند به فراتر از 400 میلی متر گسترش یابند اما سپس وارد حوزه ی لنزهای زاویه ی بسته می شوند. این لنزها به شما امکان دور بودن از سوژه را می دهند اما آن ها نیازمند دیافراگم بزرگ و تثبیت کننده ی تصویر درون لنزها هستند.

لنزهای زاویه باز

لنزهای زاویه باز بیشتر در عکاسی دورنما و معماری بکار می روند که معمولاً دارای فاصله های کانونی کمتر از 40 میلی متر هستند، که لنزهای 28 میلی متری جز محبوب ترین لنزها به شمار می روند.

وقتی که فاصله ی کانونی به 8 میلی متر کاهش می یابد، لنزهای زاویه ی باز معمولاً لنزهای چشم ماهی نامیده می شوند. با استفاده از این لنزها، شما یک پرسپکتیو منحصر به فرد کروی به دست می آورید که می تواند زاویه ی دید 180 درجه را بگیرد.

لنزهای زاویه باز

لنزهای ماکرو

به دلیل طراحی های ساده، لنزهای ثابت می توانند با شیشه های ویژه ترکیب شوند که امکان شات های بسیار نزدیک را می دهد. لنزهای ماکرو، برای مثال، بزرگنمایی 1:1 را ممکن می سازد تا شما به اندازه ی کافی به اهداف عکاسی نزدیک شوید. مرسوم ترین لنزها برای عکاسی طبیعت بی جان، محصول و هر نوع دیگر از عکاسی، ماکرو هستند.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

2 پاسخ به “تمام نکات مهم خرید لنز های ثابت دوربین عکاسی”

 1. محمد گفت:

  سلام این مورد خیلی آموزنده بود

  • مهلا شریفان (کارشناس فروش) گفت:

   سلام وقت بخیر ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.