دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • تجهیزات صدا

 • لوازم جانبی

 • لوازم جانبی موبایل

 • محصولات دست دوم

 • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

فیلتر لنز دوربین عکاسی چیست؟ + انواع فیلتر

چاپ
فیلتر لنز دوربین عکاسی چیست؟ + انواع فیلتر

در این مقاله می‌خواهیم درباره این که فیلتر لنز دوربین چیست و انواع فیلتر لنز دوربین عکاسی توضیح دهیم.

فیلتر لنز دوربین چیست و چند مدل فیلتر برای عکاسی وجود دارد؟

خرید فیلتر لنز یک راه عالی برای محافظت از سطح لنز در برابر گردوغبار، رطوبت و جای اثر انگشت است اما کارکرد اصلی آن فقط محافظت از لنز نیست و  به بهتر شدن عکس‌هایی که می‌گیرد هم کمک خواهند.

به عنوان یک عکاس احتمالاً فیلترهای لنز دوربین را دیده‌اید یا حتی از آنها استفاده کرده‌اید. عکاسان از این شیشه‌های کوچک به دلایل زیادی استفاده می‌کنند، اما رایج‌ترین دلیل استفاده از آنها برای مدیریت شرایط نوری دشوار هنگام عکاسی است. در واقع فیلترها به حداقل رساندن تابش  نور و بازتاب آن، افزایش شدت رنگ، کاهش نور ورودی به لنز و موارد دیگر کمک می‌کنند.

هر فیلتر لنز با هدف خاصی استفاده می‌شود، زیرا هر کدام برای ارائه جلوه خاصی ساخته شده است.

اینکه چند نوع فیلتر برای عکاسی هست و نحوه کار هر کدام چگونه است همراه با نمونه عکس هر کدام را در ادامه آورده‌ایم.

فیلترهای کلوزآپ (Close-up Lens Filter)

فیلتر لنز کلوزآپ که به عنوان فیلترهای ماکرو یا دیوپتر شناخته می شوند، برای عکاسی ماکرو بدون نیاز به لنز اختصاصی استفاده می‌شوند. بسیاری از عکاسان به خرید این تکه‌های شیشه‌ای کوچک متوسل می‌شوند به جای آنکه روی لنزهای ماکرو گران‌تر سرمایه‌گذاری کنند، به‌خصوص زمانی که فقط برای موقعیت خاص نیاز به عکاسی از نزدیک دارند.

[relatedpost post=”136677″]

 

فیلترهای لنز کلوزآپ درست مانند عینک مطالعه یا ذره‌بین است به لنزهای معمولی کمک می‌کند تا روی سوژه و جزئیات آن تمرکز بیشتری داشته باشند.

جشنواره عکس نورنگار

فیلتر جلوه‌های ویژه

فیلترهای جلوه‌های ویژه کارهای زیادی برای بهبود تصاویر انجام می‌دهند. شاید محبوب‌ترین نوع فیلتر جلوه‌های ویژه فیلتر starburst باشد که بدون زحمت منابع نوری مانند چراغ‌های خیابانی را در عکس شما برجسته‌تر می‌کند.

انواع دیگر فیلتر لنز جلوه‌های ویژه دیگر عبارتند از فیلترهای مادون قرمز، بوکه، فیلترهای چند بینی و … با این حال، بسیاری از این نوع فیلترها امروزه محبوبیت خود را از دست داده‌اند، زیرا افکت‌های این لنزها، در فتوشاپ قابل اجراست. البته چیزی که به‌راحتی قابل اجرا روی فتوشاپ نیست، اثرات منحصربه‌فرد فیلترهای بوکه در ایجاد تاری خارج از حالت فوکوس است.

فیلتر لنز UV

دوربین‌های فعلی موجود در بازار خودشان نور فرابنفش را تا حد زیادی کاهش می‌دهند و مثل گذشته استفاده از فیلتر UV ضروری نیست اما همچنان عکاس‌های زیادی هستند که از فیلترهای UV یا قابلیت کاهش فراینفش استفاده می‌کنند.

اگر قصد عکاسی کنار دریا در هوای شرجی، در ارتفاعات بالا، در برف را دارید یا شرایطی که شدت نور فرابنفش محیط زیاد است، می‌توانید از فیلترهای UV-410 یا UV-415 را انتخاب کنید.

[relatedpost post=”119190″]

در اغلب موارد این فیلترها ظاهر و پوشش شفافی دارند، البته در مواردی هم دارای ظاهری با رنگ گرم‌تر و شبیه کهربا دارند. این فیلترها نیاز نورپردازی بیشتری  دارند  تا عکس شما همانطوری که دوست دارید ثبت شود.

فیلترهای اسکای لایت

یک جایگزین برای فیلترهای UV/Haze، فیلترهای Skylight هستند که دو مدل از آنها برای خرید وجود دارد: Skylight 1A  و Skylight 1B

برخلاف فیلترهای UV/Haze که ظاهری به رنگ کهربایی گرم دارند، فیلترهای Skylight دارای رنگ سرخابی هستند که هنگام عکاسی از رنگ پوست یا استفاده از فیلم رنگی که اغلب سوگیری آبی رنگ دارند، برای متعادل شدن رنگ از آنها استفاده می‌شود.

[relatedpost post=”14445″]

فیلتر پلاریزه

اگر از عادت به عکاسی از مناظر طبیعی یا عکاسی پرتره بیرون از فضای بسته دارید خرید فیلتر لنز پلاریزه برای شما ضروری است. فیلترهای پلاریزه برای عکاسی از ابرها و آسمان، اشباع رنگ در تصاویر و از بین بردن تابش و بازتاب نور از سطوح آب، شیشه و سایر سطوح صیقلی کاربرد دارند.

فیلترهای پلاریزه به دو شکل خطی و دایره‌ای به فروش می‌رسند. هر دو با وجود اینکه ظاهر و عملکرد یکسانی دارند اما برای لنزهای خاص طراحی شده‌اند. فیلترهای لنز پلاریزه دایره‌ای به طور خاص برای لنزهای فوکوس خودکار ساخته شده، در حالی که فیلترهای خطی برای با لنزهایی با فوکوس دستی هستند.

فیلترهای چگالی خنثی (ND)

کاربرد فیلتر چگالی خنثی یا همان ND برای کاهش شدت نوری ورودی به لنز است.  قدرت فیلتر ND از ND2 تا ND1000 و بالاتر است. برای درک بهتر این اعداد باید گفت که در فیلتر لنز ND2 نور  به اندازه یک وقفه و ND1000  نور به اندازه 10 وقفه کاهش پیدا می‌کند.

[relatedpost post=”143143″]

خرید فیلتر ND عمدتاً برای کارهای پرتره و عکاسی منظره است و بر همین اساس به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 • فیلترهای پرتره: فیلترهای ND2، ND4 و ND8 را می توان به طور کلی به عنوان فیلترهای عمودی توصیف کرد. زمانی که نور زیادی برای عکاسی با دیافراگم باز وجود دارد، با لنزهای پرایم استفاده می‌شوند. عملکرد دیگر آنها، زمانی استفاده با فلاش برای کاهش و تعدیل نور است.
 • فیلترهای منظره: این فیلترها به شما امکان می‌دهد در طول روز عکس‌های بهتری بگیرید. همچنین برای ثبت تصویر از سطح آب یا حرکت ابرها ایده‌آل هستند.
 • فیلترهای مخصوص خورشید گرفتگی: اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که یک خورشید گرفتگی کامل را ببینید برای عکاسی از آن باید باید از فیلتر فوق تاریک ND100000 استفاده کنید.

علاوه بر مواردی که گفته شد، فیلترهای ND به طور گسترده توسط فیلمسازان و فیلمبرداران به عنوان ابزاری استفاده برای کنترل نوردهی بهتر استفاده می‌شود. همچنین فیلترهای ND به شما این امکان را می‌دهند که سرعت شاتر خود را کاهش دهید و برای همین برای عکاسی از آب جاری یا افراد حین حرکت عالی است.

فیلترهای GND

فیلتر چگالی خنثی درجه‌بندی شده که به عنوان فیلترهای ND Grad یا GND شناخته می شوند، برعکس فیلترهای ND که یکدست خاکستری هستند از خاکستری کمرنگ به پررنگ بوده  و در سه مدل لبه نرم، لبه سخت و معکوس عرضه می‌شوند.

[relatedpost post=”152144″]

در واقع بخشی از این مدل فیلتر لنز رنگ تیره دارد و برای عکاسی از طبیعت زمانی که نور در آسمان زیاد است و شما می‌خواهید منظره با نور طبیعی باشد اما آسمان بیش از حد روشن نباشد، کاربردی هستند.

فیلتر لنز دوربین برای تصحیح رنگ

فیلترهای رنگی لنز، همچنین به عنوان فیلترهای خنک‌کننده و گرم‌کننده و تبدیل رنگ شناخته می‌شوند، برای اصلاح ویا افزایش جلوه رنگ صحنه شما استفاده می شوند. همچنین ایجاد صحنه تاریک‌تر یا آفتابی‌تر بسیار عالی هستند.

برای کسانی که ترجیح می‌دهند از فرآیند تصحیح رنگ در فتوشاپ استفاده نکنند، این نوع فیلترهای لنز برای زیباتر، دقیق‌تر و واقعی‌تر به نظر رسیدن تصاویر مفید است.

اگر به دنبال خرید فیلترهای لنز هستید اما نمی‌دانید کدامیک برای شما مناسب است، همچنین همکاران ما در بخش فروش نورنگار راهنمایی لازم را به شما ارائه خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
2 هفته پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
12 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
1 سال پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
1 سال پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه