021-7356

چطور با خطوط مورب عکس‌های جذاب‌تری بگیریم؟

چطور با خطوط مورب عکس‌های جذاب‌تری بگیریم؟

خطوط زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها در ترکیب بندی عکس خودتان استفاده کنید. استفاده از این خطوط به عکس شما زندگی می‌بخشد و باعث خواهد شد به چشم مخاطب زیبا به نظر برسند. علاوه بر خطوط مورب در عکاسی شما می‌توانید از خطوط افقی و عمودی هم استفاده کنید.

عکاس می‌تواند به روش‌های مختلفی از خطوط مورب استفاده کند تا توجه مخاطب را به جهت دلخواه جلب کند و افکت‌های پویایی در عکس خودش ایجاد کند. برای بهبود تصاویری که می‌گیرید شما باید تا جایی که می‌توانید تکنیک‌های ترکیب بندی مختلف را یاد بگیرید. شما باید چشم‌های خودتان را تمرین دهید تا عناصر ترکیب بندی مختلف را ببیند و بتوانید از آن‌ها استفاده کنید تا راحت‌تر بتوانید یک پیغام یا احساس خاص را از طریق تصویر خودتان منتقل کنید.

در ادامه‌ی این مقاله ما در مورد روش‌های مختلف استفاده از خطوط مورب در ترکیب بندی صحبت خواهیم کرد تا شما راحت‌تر بتوانید از آن‌ها در تصاویر خودتان استفاده کنید.

خطوط مورب چه خطوطی هستند؟

خطوط مورب معمولا خطوطی هستند که از گوشه‌ی پائین به سمت گوشه‌ی بالا یا از گوشه‌ی سمت چپ به سمت گوشه‌ی سمت راست تصویر حرکت می‌کنند. این خطوط حامل احساسات هستند و توجه مخاطب را به سمت یک نقطه‌ی خاص هدایت می‌کنند و باعث خواهند شد آن نقطه به مرکز توجه تصویر تبدیل شود. شما می‌توانید از این تکنیک برای برجسته کردن یکی از عناصر موجود در تصویر مثل یک انسان، خیابان، ماشین یا گروهی از عناصر استفاده کنید.

خطوط مورب در عکاسی

این تکنیک ترکیب بندی مثل دیگر تکنیک‌های موجود در عکاسی از انواع قدیمی‌تر هنر مثل نقاشی سرچشمه گرفته است. شما برای درک و استفاده از این تکنیک نیازی نیست که لزوما یک استاد هنرهای بصری باشید.

با استفاد از خطوط مورب در ترکیب بندی شما می‌توانید احساس حرکت و انرژی را به تصاویر خودتان القاء کنید. همچنین بسته به روشی که از این خطوط استفاده می‌کنید، ممکن است بتوانید احساس عدم قطعیت را هم به تصاویر خودتان اضافه کنید.

ترکیب بندی با استفاده از خطوط مورب

همانطور که قبلا هم ذکر شد روش‌های زیادی برای استفاده از خطوط مورب در ترکیب بندی وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

خطوط راهنما

خطوط افقی و عمودی معمولا یک احساس تعادل یا هارمونی را در تصویر ایجاد می‌کنند، در حالی که خطوط مورب می‌توانند احساس حرکت را به تصاویر شما بیافزایند. برای مثال در عکاسی طبیعت شما می‌توانید از این خطوط به عنوان خط راهنما استفاده کنید. با این کار اجازه می‌دهید مخاطب سوژه اصلی تصویر را پیدا کند. جاده‌ها و لبه‌های ساختمان‌ها برخی از نمونه‌های استفاده از خطوط مورب به عنوان خط راهنما هستند.

[relatedpost post=”70781″]

افزایش تنش

شما می‌توانید از این نوع خطوط برای افزودن احساس تنش به تصاویر خودتان هم استفاده کنید. در حالی که خطوط افقی باعث ایجاد حس آرامش در تصویر می‌شوند، شما می‌توانید از خطوط مورب برای افزایش تنش و فعالیت در تصاویر استفاده کنید. برخی از عکاس‌ها قادر هستند با استفاده از خطوط افقی احساس تعادل را به یک تصویر ببخشند و در عین حال با استفاده از این تکنیک به آن احساس تنش بیافزایند.

ایجاد عمق

خطوط مورب در عکاسی

با استفاده از تجهیزات مناسب دوربین و توجه به جزئیات شما می‌توانید یک احساس عمق کاملا واضح و روشن در تصاویر خودتان ایجاد کنید. در واقع عکاس‌ها از این تکنیک در زمان عکاسی با عمق میدان کم از این تکنیک برای ایجاد احساس عمق در تصاویر خودشان استفاده می‌کنند.

در واقع با استفاده از این تکنیک یک لایه مرموز جدید به تصویر اضافه می‌کنید که به چشم مخاطب خیلی جذاب خواهد بود.

عدم تعادل

خطوط مورب روش خیلی خوبی برای ایجاد احساس عدم پایداری در ترکیب بندی تصویر هستند. در تحقیقات مختلف ثابت شده است که عدم وجود پایداری در یک تصویر باعث خواهد شد مخاطب مدت زمان بیشتری به آن نگاه کند. این احساس باعث خواهد شد به نظر برسد، تصویر توانایی هیپنوتیزم کردن مخاطب را دارد.

برای مثال در صورتی که در زمان عکاسی از یک ساختمان کمی دوربین را بچرخانید باعث ایجاد احساس عدم تعادل در آن خواهید شد. این کار بلافاصله درکی که مخاطب ممکن است از سوژه‌ی شما داشته باشد را به چالش خواهد کشید.

[relatedpost post=”128980″]

نکاتی در مورد استفاده از خطوط مورب در ترکیب بندی

اکنون که متوجه شدید خطوط مورب چه خطوطی هستند و چه کاربردهای مختلفی در عکاسی دارند زمان آن رسیده است که با روش‌های مختلف استفاده از این خطوط در ترکیب بندی آشنا شوید.

چرخاندن دوربین

در خیلی از شرایط این کار یکی از کلیشه‌های عکاسی محسوب می‌شود. اما بهترین روش برای استفاده از خطوط مورب در ترکیب بندی این است که دوربین خودتان را با زاویه خاصی بچرخانید.

این کار به شما اجازه می‌دهد یک احساس دراماتیک در تصویر خودتان ایجاد کنید و پویایی آن را افزایش دهید.

استفاده از خطوط راهنما

استفاده از خطوط راهنما در عکاسی خیلی ضروری است. در صورتی که از سوژه‌های در حال حرکت عکاسی می‌کنید یک خط راهنمای قطری در تصویر خودتان پیدا کنید و سپس منتظر بمانید تا سوژه وارد کادر تصویر شود.

همچنین به یاد داشته باشید در تصاویری که خطوط مورب همگرا هستند و در جهت‌های مختلفی ایجاد می‌شوند حتی در صورتی که عکس از یک منظره‌ی آرام باشد هم احساس حرکت و اکشن تقویت خواهد شد.

تمرین با سوژه‌های عمودی مثل درخت‌ها و ساختمان‌ها

خطوط مورب در عکاسی

استفاده‌ی استادانه از این تکنیک ترکیب‌بندی مهارتی است که به تمرین مستمر نیاز دارد. بنابراین شما باید با استفاده از عناصری که هر روز مشاهده می‌کنید مثل درخت‌ها و ساختمان‌ها تمرین کنید. می‌توانید با استفاده از موقعیت خورشید به صورت غیرمستقیم از سایه‌ی اشیاء به عنوان خطوط مورب استفاده کنید.

با تمرین مکرر و مطالعه‌ی دقیق شما به زودی ترکیب‌بندی تصاویر را یاد خواهید گرفت.

به دنبال مثلث‌ها بگردید

اشیاء مثلثی معمولا حداقل یک خط مورب دارند. بنابراین با استفاده از آن‌ها شما به سادگی یاد خواهید گرفت که چگونه می‌توانید از خطوط مورب در ترکیب بندی خودتان استفاده کنید.

[relatedpost post=”107403″]

انواع خطوط مورب در عکاسی

با وجود اینکه ما از این قوانین با عنوان قوانین ترکیب بندی یاد می‌کنیم اما منظور ما قوانین سفت و سخت ریاضی نیست. انواع خطوطی که ما در طبیعت مشاهده می‌کنیم و تشخیص می‌دهیم یک موضوع کاملا درونی است و بسته به اینکه چگونه به اشیاء مختلف نگاه می‌کنیم تغییر خواهد کرد.

خطوط مورب در عکاسی

برای مثال خیلی‌ها فقط خطوطی را مورب می‌دانند که نسبت به محور عمودی یا افقی تصویر مورب باشند اما برخی عکاس‌های دیگر برای دسترسی به خطوط مورب دوربین خودشان را می‌چرخانند. اما شما می‌توانید خودتان تصمیم بگیرید که دقیقا چه چیزی را دوست دارید.

جمع‌بندی

استفاده از خطوط مورب در ترکیب بندی تکنیکی است که از زمان ابداع عکاسی وجود داشته است و از عکاسی وارد این رشته شده است. با این وجود و با ظهور نسل‌های جدیدتر، عکاس‌ها نیز روش‌های جدیدتر و خلاقانه‌تری برای استفاده از خطوط قطری در آثار خودشان پیدا خواهند کرد.

با یادگیری نحوه‌ی استفاده از خطوط مورب در ترکیب بندی شما می‌توانید احساسی در تصاویر خودتان ایجاد کنید که به نظر مخاطب خیلی جذاب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.