021-7356

تجهیزات ضروری برای عکاسی ماکرو

4 سال پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه

تجهیزات ضروری برای عکاسی ماکرو

این سبک عکاسی زیبایی‌های خودش را دارد اما چالش‌های مخصوص خودش را هم دارد. من در ادامه لیستی از تجهیزات موردنیاز برای عکاسی ماکرو آماده کرده‌ام که می‌توانید با کمک آن‌ها به عکاسی بپردازید. جالب است بدانید که لنز تخصصی ماکرو داخل این لیست نیست زیرا می‌توانید بدون خرید یک لنز جدید هم به عکاسی ماکرو بپردازید.

لیست کوتاه زیر را برای کسانی که علاقه‌ای به متن‌های طولانی ندارند آماده کرده‌ام اما در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با ما همراه باشید:

  • دیفیوزر جیبی 12 اینچ
  • رینگ معکوس
  • اکستنشن تیوب
  • لنز کلوزآپ
  • فلاش/نور LED
  • میز عکاسی
  • نرم‌افزار انباشت فوکوس (فتوشاپ)
  • ریل فوکوس

دیفیوزر تاشو جیبی 12 اینچ

دیفیوزر جیبی

این محصول یکی از بهترین مواردی است که اخیرا پیدا کرده‌ام و آن را به کیت وسایل دوربین خودم اضافه کرده‌ام. عکاسی ماکرو در نور سخت و مستقیم آفتاب فکر خیلی خوبی نیست و بهتر است در سایه‌های باز عکاسی کنید تا سطح نور بالا را به همراه نور نرم و یکدست داشته باشید. با استفاده از یک دیفیوزر تاشو جیبی می‌توانید هر زمان که به سایه نیاز دارید آن را در اختیار داشته باشید و زمانی هم که به آن نیاز ندارید، می‌توانید آن را به راحتی داخل جیب خودتان قرار دهید.

[relatedpost post=”124425″]

به عنوان یک دیفیوزر این محصول کاملا شفاف است و اجازه عبور کمی نور را می‌دهد. به همین خاطر می‌توانید آن را بین خورشید و سوژه خودتان قرار دهید تا عمق میدان بیشتری داشته باشید و بتوانید از مقدار ایزو خیلی کمتری هم استفاده کنید.

رینگ معکوس

رینگ معکوس عکاسی ماکرو

با استفاده از این وسیله خیلی کاربردی می‌توانید لنزهای معمولی خودتان را به یک لنز ماکرو تبدیل کنید. در صورتی که لنز شما کاملا دستی است، می‌توانید این وسیله را با قیمت خیلی کمی تهیه کنید. رینگ معکوس به شما این امکان را می‌دهد که لنز قبلی خودتان را به صورت برعکس روی دوربین نصب کنید و با اینکه ممکن است قابلیت‌هایی مثل اتوفوکوس و کنترل دیافراگم را از دست بدهید، یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات عکاسی ماکرو است.

لنزهای 50 میلی‌متر پرایم بهترین عملکرد را با رینگ معکوس دارند و اکثر افراد هم اولین لنز پرایمی که می‌خرند همین لنز است. بهترین روش برای شروع عکاسی ماکرو استفاده از یک لنز پرایم 50 میلیمتر ارزان مثل Canon 50mm f/1.8 به همراه یک حلقه معکوس ساده است.

اگر مطمئنید که می‌خواهید عکاسی ماکرو را ادامه دهید، می‌توانید با هزینه بیشتر، یک حلقه معکوس با اتصال الکترونیکی خریداری کنید. این وسیله با ماکروفایر شناخته می‌شود و فعلا فقط توسط Vello تولید می‌شوند. این وسیله مدت کمی است که به بازار عرضه شده است و به شما امکان کنترل دیافراگم لنز را به شکل معمول می‌دهد. همچنین در صورتی که از Live View استفاده می‌کنید هم امکان استفاده از سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز را هم خواهید داشت. متاسفانه این وسیله در حال حاضر فقط امکان نصب روی مانت EF/EF-s را دارد.

اکستنشن تیوب

لوازم مورد نیاز برای عکاسی ماکرو

حتی در صورتی که یک لنز ماکرو هم داشته باشید، همیشه نمی‌توانید آن را به همراه داشته باشید. مانند حلقه معکوس، اکستنشن تیوب نیز یکی از تجهیزات عکاسی ماکرو است که قیمت و وزن کمی دارد و می‌توانید با کمک آن از لنزهای معمولی برای عکاسی ماکرو استفاده کنید.

اکستنشن تیوب وسیله‌ای است که بین لنز و دوربین قرار می‌گیرد و کمینه فاصله فوکوس (MFD) را تغییر می‌دهد. با این کار شما می‌توانید به سوژه خودتان نزدیک‌تر شوید. این وسیله در ابعاد مختلفی عرضه می‌شود تا بتوانید با حداقل فاصله فوکوس‌های مختلفی از لنز خودتان استفاده کنید.

[relatedpost post=”117073″]

با اینکه اکستنشن تیوب هیچگونه عدسی‌ای ندارد اما ممکن است کمی کیفیت تصویر را کاهش دهد. دلیل این امر هم این است که به دلیل بزرگنمایی مرکز تصویر، تمام خطاهای اپتیکال هم بزرگنمایی می‌شوند. از آنجایی که بهترین عملکرد یک لنز در مرکز آن است، این موضوع تاثیر خیلی زیادی روی تصاویر شما ندارد. اما ممکن است به خاطر افزایش دیافراگم موثر لنز، شاهد کمبود نور هم باشید اما جای نگرانی نیست زیرا حتی لنزهای ماکرو هم زمانی که روی کمترین فاصله فوکوس، فوکوس می‌کنید هم دچار چنین مشکلاتی می‌شوند.

یک اکستنشن تیوب می‌تواند Active یا Passive باشد. تیوب‌های Passive هیچگونه اتصال الکترونیکی برای انتقال اطلاعات از لنز به دوربین یا بالعکس ندارند. این بدین معنی است که امکان استفاده از فوکوس خودکار وجود ندارد و دوربین هم نمی‌تواند دیافراگم لنز را کنترل کند اما این تیوب‌ها خیلی ارزان‌تر هستند. تیوب‌های اکتیو به شما این امکان را می‌دهد که به صورت معمول از لنز خودتان استفاده کنید اما اتوفوکوس با سرعت کمتری انجام می‌شود.

فیلتر کلوزآپ

تجهیزات عکاسی ماکرو

اکستنشن تیوب‌ها عملکرد خیلی خوبی روی لنزهای واید و استاندارد دارند اما نمی‌توانند تاثیر زیادی روی کمینه فاصله فوکوس لنزهای لانگ بگذارند. اگر می‌خواهید از لنزهای لانگ به عنوان یکی از تجهیزات عکاسی ماکرو خودتان استفاده کنید، یک فیلتر کلوزآپ عملکرد خیلی بهتری دارد. این وسیله مثل یک فیلتر معمولی، جلوی لنز نصب می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که روی نقاط نزدیک‌تر فوکوس کنید. هم کانن و هم نیکون فیلترهای کلوزآپ خیلی خوبی می‌سازند که تاثیر خیلی کمی روی کیفیت تصویر دارند. به جز این دو تولیدکننده، شرکت‌های دیگری مثل تیفن و هویا هم فیلترهای خیلی با کیفیتی تولید می‌کنند که استفاده از آن‌ها نسبت به اکستنشن تیوب آسان‌تر است. همچنین فیلترهای کلوزآپ سرعت اتوفوکوس را هم کاهش نمی‌دهند و می‌توانید دیافراگم لنز را هم تغییر دهید. این فیلتر بهترین عملکرد را روی لنزهایی مثل 70-200 یا 100-400 دارد.

فلاش ماکرو

فلاش ماکرو

به عنوان یک عکاس ماکرو شما به دو چیز نیاز دارید: عمق میدان خوب، سرعت شاتر بالا. در صورتی هم که نخواهید مقدار ایزو را افزایش دهید، برای دستیابی به هر دو مورد به نور بیشتر نیاز دارید و فلاش ساده‌ترین راه حل است. به همین خاطر همیشه داخل تجهیزات یک عکاس ماکرو مشتاق می‌توانید یک فلاش هم پیدا کنید.

اگر قصد دارید به عکاسی ماکرو از موجودات زنده در فضای آزاد بپردازید، توصیه می‌کنیم که حتما یک فلاش ماکرو هم تهیه کنید. دستیابی به عمق میدان کافی در عکاسی ماکرو کار خیلی سختی است و در صورتی که نور کافی نداشته باشید هم این کار خیلی سخت‌تر خواهد شد. بدون استفاده از فلاش شما باید از سرعت شاتر پائین استفاده کنید اما در صورتی که نور کافی در صحنه وجود داشته باشد، می‌توانید در کسری از ثانیه از سوژه خودتان عکس بگیرید و حرکات آن را فریز کنید.

[relatedpost post=”78414″]

فلاش‌های ماکرو موجود در بازار متعدد هستند و از فلاش‌های تکی تا فلاش‌های چندگانه پیچیده در اختیار شما قرار دارند. اما یک فلاش تکی با یک سافت باکس کوچک بهترین نقطه برای شروع است. در صورتی که مطمئن هستید که می‌خواهید عکاسی ماکرو را ادامه دهید و بودجه کافی هم دارید، توصیه می‌کنیم یک فلاش دوتایی تهیه کنید تا بتوانید نور پس زمینه را هم کنترل کنید و یا یک نور لبه‌ای هم به سوژه اضافه کنید.

کابل افزایش طول فلاش یکی از راهکارهای ساده‌ای است که کمک می‌کند فلاش را از دوربین جدا کنید و کنترل بیشتری روی نور صحنه داشته باشید. رینگ فلاش‌ها هم یکی از تجهیزات محبوب عکاسی ماکرو هستند. این فلاش‌های حلقه‌ای دور حلقه‌ی لنز قرار می‌گیرد و اکثرا متشکل از دو عنصر فلاش مختلف هستند و شما می‌‎توانید هر کدام را به صورت جداگانه کنترل کنید.

رینگ فلاش‌ها نور یکدستی را در اختیار شما قرار می‌دهند و مطمئنا نسبت به فلاش‌های چندگانه سریع‌تر هستند. در صورتی هم که قصد عکاسی از موجودات و حشرات خیلی سریع را دارید، باز هم فلاش‌های ماکرو انتخاب بهتری هستند اما اگر سوژه شما چند ثانیه ثابت می‌ایستد، می‌توانید از فلاش‌های چندگانه استفاده کنید.

میز عکاسی ماکرو

میز مخصوص عکاسی ماکرو

برخی اوقات لازم است که در فضاهای داخلی به عکاسی ماکرو بپردازید و به خاطر اینکه قرار است از موجودات خیلی کوچک عکاسی کنید، می‌توانید روی میز یک استودیوی خیلی کوچک بسازید. همچنین به جای اینکه به سراغ آویزان کردن روتختی و… بروید، می‎‌توانید با هزینه خیلی کمی، یک میز عکاسی ماکرو تهیه کنید.

این میزها گزینه‌های خیلی خوبی برای عکاسی از گل‌ها، جواهرات و حشراتی هستند که ممکن است با شما همکاری کنند و چند ثانیه روی آن بنشینند. چنین میزی یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد یک محیط کار کنترل شده برای تمرین تکنیک‌های ماکرو مثل انباشت فوکوس است.

نرم افزار انباشت فوکوس

در مواقعی که سوژه خیلی نزدیک به لنز است، انجام فوکوس مناسب روی آن کار خیلی سختی است. می‌توان در چنین مواقعی از کوچک‌ترین دیافراگم لنز استفاده کرد اما مشکلات اپتیکال باعث کاهش کیفیت تصویر خواهند شد. در چنین مواقعی برای اینکه کیفیت لازم را داشته باشیم، باید از انباشت فوکوس استفاده کنیم.

[relatedpost post=”86321″]

در این تکنیک چند عکس با چند نقطه فوکوس مختلف از سوژه گرفته می‌شود سپس تمام تصاویر با هم ترکیب می‌شوند تا عمق فوکوس کافی را داشته باشیم. ترکیب این عکس‌ها هم کار سختی نیست و در صورتی که از نرم‌افزار مناسب استفاده کنید، می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید.

اولین گزینه فتوشاپ است. این نرم‌افزار یک حالت انباشت فوکوس داخلی دارد که می‌توانید تمام تصاویر را داخل آن بارگذاری کنید تا خود نرم‌افزار تمام آن‌ها را با یکدیگر تلفیق کند. این قابلیت در صورتی که از سه پایه برای گرفتن عکس‌های خودتان استفاده کرده باشید، عملکرد خیلی خوبی خواهد داشت.

نرم‌افزارهای اختصاصی دیگری هم برای این کار وجود دارند اما به نظر من فتوشاپ بهترین گزینه است زیرا می‌توانید با کمک آن عکس‌های خودتان را هم ویرایش کنید.

ریل فوکوس

ریل فوکوس

در صورتی که عکاسی ماکرو را تا جایی ادامه دادید که واقعا به انباشت فوکوس نیاز داشتید، به شما توصیه می‌کنم که یک ریل فوکوس هم تهیه کنید. با استفاده از این وسیله می‌توانیم با استفاده از یک مکانیسم چرخ دنده‌ای موقعیت دوربین را پس از گرفتن هر عکس تغییر دهید. این وسیله یکی از مهمترین تجهیزات عکاسی ماکرو برای افراد حرفه‌ای است زیرا بدون استفاده از آن امکان اینکه یک نقطه را از دست بدهید خیلی زیاد است و این امر ممکن است باعث شود که در عکس نهایی شما یک نقطه وجود داشته باشد که روی آن فوکوس نشده باشد. با استفاده از ریل فوکوس می‌توانید حرکات دوربین را با دقت کافی برنامه‌ریزی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.