دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • تجهیزات صدا

 • لوازم جانبی

 • لوازم جانبی موبایل

 • محصولات دست دوم

 • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

آموزش عکاسی از اجسام شیشه‌ای از 0 تا 100

تکنیک و ترفند
آموزش عکاسی از اجسام شیشه‌ای از 0 تا 100

در این مقاله ما می‌خواهیم اصول اولیه عکاسی از شیشه را قدم به قدم توضیح دهیم و به شما آموزش دهیم که چگونه از اجسام شیشه ای به بهترین شکل عکاسی کنید.

8- استفاده از بک لایت برای مبارزه با بازتاب نور

بزرگترین مشکل عکاسی از اشیاء شیشه ای بازتاب آن‌ها است. البته تمام بازتاب‌ها بد نیستند. درست مثل سایه‌ها، ما در عکاسی از بازتاب نور برای نشان دادن شکل موضوع خود استفاده می‌کنیم. ولی در عکاسی از شیشه باید از بازتاب نور دوری کنیم. و درست مانند نور پیش زمینه که سایه‌ها را از بین می‌برد، نور پس زمینه بازتاب‌ها‌ را از بین می‌برد. تفاوت آن‌ها این است که نور پس زمینه جذاب‌تر است .

عکاسی از شیشه

برای نورپردازی این شیشه از یک اسپیدلایت در پشت دیفیوزر استفاده کردم

عکاسی از شیشه

همان چیدمان نور برای یک لیوان اینگونه به نظر می‌رسد.

برای عکاسی از شیشه کار خود را با تنظیم نور پس زمینه آغاز کنید. این که با تنظیم نور پس زمینه عکاسی می‌کنید فوق العاده است. مخصوصا اگر قصد داشته باشید از یک لیوان یا یک بطری ادکلن عکاسی کنید .

7- چرا نیازی به تجهیزات گران قیمت ندارید

برای ایجاد نور پس زمینه می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. خیلی از آن‌ها نیازی به تجهیزات گران قیمت ندارند. در واقع شما می‌توانید تنظیمات نورپردازی ساده و تکنیک‌های آسان را مورد استفاده قرار دهید.

شما می‌توانید یک صفحه بزرگ از پلاستیک سفید ( یا حتی کاغذ سفید) را با استفاده از دو اسپیدلایت نورپردازی کنید. در این صورت سوژه شما با چراغ‌های اسپیدلایت نورپردازی نشده است بلکه با بازتاب نور آن‌ها این اتفاق افتاده است.

عکاسی از شیشه

این تنظیمات نورپردازی من همراه با نورپس زمینه روشن و خاموش است.

اگر شما یک سافت باکس داشته باشید می‌توانید از آن برای عکاسی از محصول استفاده کنید.

من از یک دیفیوزر با نور پس زمینه بزرگ استفاده کرده‌ام هرچقدر نور پس زمینه از سوژه دور‌تر باشد نور نرم‌تر می‌شود. اگر شما یک دایره از نور را مشاهده کردید و مایل بودید که نور بیشتر به پس زمینه بخورد، نور پس زمینه را از دیفیوزر دور کنید یا یک لایه دیگر به دیفیوزر اضافه کنید(یک پارچه مخصوص سفید یا یک کاغذ سفید).

جشنواره عکس نورنگار

6- چگونه عکاسی نکردن از بازتاب را حل کنم

اگر می‌خواهید از یک ظرف شیشه‌ای عکاسی کنید و بازتاب آن را در زیرش داشته باشید، شما می‌توانید شیشه را بر روی یک ورق پلاستیکی قرار دهید و از یک بازتاب واقعی عکس بگیرید. اما این موضوع یک نگرانی جدید برای شما ایجاد می‌کند.

شما باید مراقب ذرات گرد و غبار روی سطح باشید و باید حواستان به بازتاب‌های ناخواسته‌ای که روی سطح می‌توانند تبدیل به یک تصویر دیگر شود باشد.

عکاسی از شیشه

همچنین می‌توانید یک رویکرد متفاوت را امتحان کنید. بطور مشخص شیشه‌های چسبیده به این صورت که دو عدد شیشه مشابه را به صورت برعکس روی همدیگر قرار می‌دهید تا یک بازتاب غیرواقعی را ایجاد کنند.

[relatedpost post=”115115″]

5- عکاسی از شیشه روی پس زمینه مشکی برای اضافه کردن جلوه دراماتیک

برای ثبت همان عکس‌ها ولی روی پس زمینه سیاه، یک صفحه مشکی کاغذ درست پشت سر شیشه قرار دهید.

صفحه باید به اندازه کافی عریض باشد که بتواند تمام پس‌زمینه شیشه را پوشش دهد. ولی همچنین به اندازه کافی باریک باشد تا لبه‌های منبع نور شما قابل رویت باشد. این کار طرح کلی لیوان را به صورت یک خط سفید درخشان به نمایش می‌گذارد.

عکاسی از شیشه

در مورد من، پس‌زمینه سیاه دو برگه سیاهA4  به هم چسبیده است. من توانستم آن‌ها را به یک مقوا بچسبانم تا به تنهایی بایستند، ولی در واقع، من آن‌ها را با چسب نواری به دیفیوزرم چسبانده‌ام.

عکاسی از شیشه

دو ورق کاغذ سیاه برای ایجاد پس زمینه سیاه کافی است.

4- از دو منبع نور برای اضافه نمودن عمق استفاده کنید.

تصویری با تنها یک نور تابیده شده از پشت به نظر صاف و ساده و مینیمالیست می‌رسد، ولی ممکن است فاقد عمق کافی باشد، خصوصا اگر داخل کادر تصویر یک شئ غیر شفاف هم داشته باشید در این صورت، یک منبع نور دیگر در کنار سوژه قرار دهید.

در مورد من، این منبع نور اضافی یک سافت باکس باریک با یک فلاش اسپیدلایت دیگر است، اما می‌توانید از رفلکتور هم استفاده کنید.

عکاسی از شیشه

لیوان با انعکاس اضافی

 

عکاسی از شیشه

چیدمان اولیه(با نور تابیده شده از پشت) را با چیدمانی که با سافت باکس باریک انجام شده است  مقایسه کنید

می‌توانید ببینید که چگونه سافت باکس باریک یک بازتاب عمودی را به لیوان انداخته و سایه های گیاه درون آن را روشن می سازد .شیشه روی پس زمینه سیاه یک بازتاب اضافه را به تصویر اضافه می‌کند، که تکمیل کننده شکل کلی لیوان است.

به صورت ایده آل باید یک سافت باکس دیگر در طرف راست سوژه باشد تا نورپردازی متقارن به نظر برسد.

عکاسی از شیشه

یک سافت باکس باریک دیگر به نشان دادن بافت و شکل یک سوژه غیر شفاف بیشتر کمک می‌کند.

در مورد من، سافت باکس باریک اضافه کمک کرد تا سوژه مانند یک عکس ضد نور به نظر نرسد، بلکه مثل یک شئ نرمال به نظر برسد. این فقط یک نمونه از استفاده از منبع نور ثانویه است

یک منبع نور مجزا همچنین در هنگام عکاسی از چیزهایی مانند یک بطری با برچسب به شما کمک می‌کند.

عکاسی از شیشه

عکس سمت چپ بدون منبع نور ثانویه، عکس سمت راست با منبع نور ثانویه

عکاسی از شیشه

چیدمان فوق در دنیای واقعی

عکاسی از شیشه

از این طرح نورپردازی برای عکس‌های روشن مانند این استفاده کنید.

3- چرا لنز‌هایی با فاصله کانونی طولانی عملکرد بهتری دارند؟

برای این عکس من از لنز 105mm استفاده کردم. یک فاصله کانونی مانند این فاصله کانونی، دو مزیت دارد. یک، شما می‌توانید از فاصله دور‌تری از صحنه عکاسی کنید. با این کار امکان افتادن بازتاب خودتان در شیشه را به حداقل می‌رسانید

دو، شما می‌توانید از یک پس زمینه کوچک‌تر استفاده کنید. لنز‌هایی با فاصله کانونی طولانی فضا را فشرده می‌کند ودوربین فضای کمتری را در پشت سوژه می بیند

عکاسی از شیشه

برای مثال این دو تصویر با لنز 50mm و 105mm گرفته شده‌اند و هیچ چیز دیگری تغییر نکرده است،خودتان تفاوت را پیدا کنید.

2.شیشه‌ها را تمیز کنید تا از مشخص بودن لکه و گرد و غبار جلوگیری کنید

نیازی به گفتن نیست ولی سطح هر شیشه را به خوبی تمیز کنید. هرگونه خاک و لکه و اثرانگشت روی شیشه در تصویر قابل مشاهده خواهد بود. این کار ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما نگه داشتن لیوان در نور و بررسی اینکه آیا تمیز است یا نه، باعث کاهش زمان ادیت می‌شود

عکاسی از شیشه

در اینجا لازم است یک نکته سریع در مورد استفاده از دستکش را ذکر کنیم. برخی از عکاسان استفاده از دستکش را به شدت توصیه می‌کنند، برخی دیگر می‌گویند که دستکش بیشتر ذرات گرد و غبار را نشان می‌دهد. من شخصاً احساس نمی‌کنم استفاده از دستکش لازم باشد. بنابراین می‌خواهم بخاطر راحتی خودم دستکش نداشته باشم. اما اگر‌ترجیح می‌دهید با دستکش کار کنید، به کیفیت آن توجه کنید و  مطمئن شوید آن ها هیچ گونه الیاف یا ذرات ناخواسته ای برجای نمی گذارند

1- افزودن حرکت برای دراماتیک کردن عکس‌ها

اگر عکسی کامل از محصول دارید، اما هنوز احساس می‌کنید کمی‌کسل کننده به نظر می‌رسد سعی کنید پویایی آن را بیشتر کنید. ریختن آب، استفاده از حباب و پاشیدن مایعات‌ روی شیشه‌های شفاف فوق العاده خوب به نظر می‌رسد.

عکاسی از شیشه

دو نور پس زمینه خود را روی خروجی کم تنظیم کنید. با این کار صحنه برای مدت زمان خیلی کمی‌نورپردازی خواهد شد و فلاش‌ها برای یک چهار هزارم ثانیه یا کمتر روشن می‌شوند. این کار باعث فریز شدن مایع در حال حرکت می شود نه سرعت شاتر. مقداری آب درون لیوان بریزید و چندین عکس بگیرید.

به تفاوت تجسم حباب ها در مقابل پس زمینه مشکی و پس زمینه سفید اما با زیبایی برابر، توجه کنید.

[relatedpost post=”127736″]

عکاسی از شیشه

بسیار مراقب سوژه‌های خود باشید. شیشه بسیار سبک و شکننده است، بنابراین می‌توانید حتی هنگام ریختن مقدار کمی‌آب، آن را به طور تصادفی بشکنید.

مطمئن شوید که همه چیز را در جای خود ثابت کرده‌اید، بنابراین شما هیچ یک از اشیاء با ارزش را نمی‌شکنید.

عکاسی از شیشه

اما اگر اتفاقا یک لیوان یا یک بطری شفاف زیبا را شکسته اید، در اینجا این ایده به میان می‌آید که چرا آن را به یک عکس مفهومی‌با تکه‌های شیشه تبدیل نمی‌کنیم؟

عکاسی از شیشه

یک نمونه دیگر از القاء زندگی به‌ترکیب بندی

عکس‌های خلاقانه از اشیاء بی‌جان با شیشه شکسته

وسایل شکسته، زیبایی خاص خود را دارند. هر فنجان یا لیوان شکسته یک داستان برای تعریف دارد. بعضی اوقات فقط به دلیل دست پا چلفتی بودن صاحبانشان بوده است. اما بقیه اوقات به دلایل دیگر شکسته می‌شوند.

بیاید ببینیم ما چگونه می‌توانیم یک مفهوم زیبا از یک لیوان شکسته بسازیم.

کد تخفیف نورنگار

1- به چه وسایلی احتیاج داریم

من به شدت باور دارم که قدرت خاصی در سادگی وجود دارد، پس این لیست از ویژگی‌ها و تجهیزاتی که نیاز داریم بسیار کوتاه است:

 1. منبع نوری مناسب برای عکاسی از پاشیدن مایعات
 2. بطری شکسته
 3. قایق کاغذی کوچک
 4. اشیاء بی‌جان دیگر
 5. چسب تفنگی برای معلق نگه داشتن شیشه‌ها در هوا
 6. دوربین و سه پایه

موضوعی که می‌خواهیم کار کنیم دریا است. می‌توانید از صدف‌های دریایی استفاده کنید. نقشه‌ها، دفتر‌ها با جلد‌های چرمی‌که می‌تواند احساس ژورنال کاپیتان را منتقل کند، می‌توانید از یک جولی راجر(پرچم دزدان دریایی) و قطب نما استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که اشیاء اضافی دیگر خیلی درخشان نباشند، تا بیننده را از سوژه اصلی ما دور نکنند

عکاسی از شیشه

2- چگونه شیشه را برای عکاسی بشکنیم؟

من تصمیم گرفتم که یک تصویر خلاقانه از یک بطری شکسته همراه با یک قایق کاغذی درونش ثبت کنم. این سوژه اصلی داستان ما است و به همین خاطر من فقط به یک بطری شکسته احتیاج ندارم، بلکه به یک بطری شکسته احتیاج دارم که جالب به نظر برسد و تکه‌های سالم بزرگی داشته باشد. به همین دلیل من مجبور شدم که بطری را خودم بشکنم.

عکاسی از شیشه

با تمرین، یاد گرفتم که باید به روش صحیح از قدرت خودتان استفاده کنید. بطری را با حوله بپیچید، آن را بر روی دیوار فشار دهید و با یک چکش به یک طرف آن ضربه بزنید. نه به بالای آن!

اگر به بالای آن ضربه بزنید، بطری به تکه‌های کوچک تبدیل می‌شود و شکل اصلی خود را از دست می‌دهد.

3- ‌ترکیب بندی برای تصاویر شیشه ای شکسته

با شئ اصلی شروع می‌کنیم و بقیه اشیاء را دور آن می‌چینیم. به یاد داشته باشید در صورتی که قصد دارید پاشیدن مایعات را در قاب تصویر داشته باشید، به فضای زیادی برای اینکار نیاز خواهید داشت.

برای چنین تصویری، بهتر است که‌ترکیب بندی را بسیار ساده نگه داریم، فقط سوژه اصلی را حفظ می‌کنیم و برای ایجاد عمق میدان و پشتیبانی از خط داستان چند قلم شئ به پس زمینه اضافه می‌کنیم.

و شاید در پیش زمینه هم برخی از جزئیات مانند صدف‌های دریایی را داشته باشیم.

عکاسی از شیشه

برای اینکه بقیه بطری نمایشی به نظر برسد، به سمت چپ آن را کج کردم و با چسب تفنگی آن را به پایه چوبی چسباندم.

4- عناصر معلق را با سوزن بافندگی و چسب در محل نگه دارید

برای یک عکس پویاتر، چند تکه شیشه اضافه کنید که در هوا معلق باشند. می‌توانید آن‌ها را جداگانه در هوا معلق کنید و از هر یک جداگانه عکاسی کنید.

اگر می‌خواهید که قطعات شیشه به طور طبیعی با پاشیدن مایعات تعامل داشته باشند، باید دقیقا در داخل صحنه شما قرار داشته باشند.

عکاسی از شیشه

برای انجام این کار من هر قسمت شیشه را در هوا با چسب تفنگی، سوزن بافندگی و گیره ثابت کردم، و همین کار را با قایق کاغذی هم انجام دادم. به این‌ترتیب کنترل کاملی بر‌ترکیب بندی خود دارم و نگرانی خاصی بابت تغییر اجزاء عکس در زمان ادیت ندارم.

نکته مهمی‌که باید در اینجا به خاطر بسپارید، گرفتن عکس بدون هیچ گونه نگه دارنده قابل مشاهده است. به این‌ترتیب می‌توانید بعداً بدون هیچ مشکلی دو تصویر را با یک دیگر ادغام کنید.

5- تنظیمات نور برای عکس‌های شیشه شکسته

همانطور که در بالا مشاهده کردید، نور پس زمینه شیشه را فوق العاده زیبا به نظر می‌رساند. به این دلیل است که من یک سافت باکس باریک کوچک به همراه نور پس زمینه درست در پشت سر و کمی بالای صحنه استفاده کردم.

من می‌توانم از پشت، نور داشته باشم اما هنوز زمینه سیاه را حفظ می‌کنم، این نور کلیدی من است.

عکاسی از شیشه

به عنوان انور تکمیلی، من از یک دیفیوزر بزرگ به همراه یک نور در پشت آن استفاده کردم. من به این نور نیاز دارم تا سایه‌ها را کمی‌بلند کنم. همچنین باعث افزایش روشنایی کلی می‌شود و به من اجازه می‌دهد دیافراگم را بسته‌تر نگه دارم. این کار عمق میدان بیشتری ایجاد کرده و می توانم مقدار بیشتر ی از بطری را در فوکوس کامل نگه دارم.

[relatedpost post=”151736″]

6- تنظیمات برای عکاسی از شیشه شکسته

اول از همه، مطمئن شوید که سرعت شاتر شما همان سرعت سینک (همزمانی) فلاش است. اگر در یک محیط تاریک عکاسی می‌کنید(باید!) مدت زمان فلش به سرعت شاتر شما تبدیل شود. نور تنها زمانی به سنسور دوربین شما برخورد می‌کند که نور فلش کار می‌کند. مهم نیست اگر سرعت شاتر روی 1/250 ثانیه است یا روی نیم دقیقه. اگر نوری در محیط نباشد، فلش تنها منبع نور قابل مشاهده می‌شود. سنسور دوربین فقط برای مدت زمان فلش در معرض نور قرار می‌گیرد.

دوم، دیافراگم را تا حد امکان ببندیدبدون اینکه تصویر کم نور شود. ما به آن نیاز داریم تا مطمئن شویم که کل پاشیدن آب را در فوکوس قرار داده ایم. پاشیدن آب با دست دشوار است، زیرا شما کنترل دقیقی بر نحوه حرکت مایع ندارید. به همین دلیل است که می‌توانید یک پاشش آب زیبا اما خارج از فوکوس بگیرید. برای به حداقل رساندن این، عمق میدان را تا حد امکان بصورت حداکثر حفظ کنید.

در مورد من تنظیمات اینگونه است:

105mm, ƒ/7.1, 1/160 s, ISO 250.

به صورت ایده آل من دیافراگم را روی ƒ/10 یا حتی ƒ/16 تنظیم می‌کنم، ولی در اینجا می‌خواهم که اشیاء پس زمینه را یک مقدار تار کنم.

5- اضافه کردن اکشن

بالاخره، وقت به میان آوردن موج‌های دریا به صحنه است! یک ظرف شیشه ای یا ظرف سس بگیرید، آن را با آب پر کنید و به سرعت آن را روی اجزای بطری بریزید.

این حرکت را آنقدر امتحان کنید تا افکتی را که دوست دارید به دست آورید!

عکاسی از شیشه

من از یک ظرف سس کوچک برای ایجاد افکت پاشیده شدن آب استفاده کردم

6- ویرایش تصویر شیشه شکسته

حال، وقت این است که بهترین عکسی که گرفته ایم را به میان بیاوریم و کاری کنیم که فوق العاده به نظر برسد. من برای عکس پایانی ام چند عکس را باهم‌ترکیب کردم:

 • عکسی که با پاشیدن آب گرفتم از همه بیشتر دوست داشتم
 • عکس صافی که بدون اجزاء قابل مشاهده بود
 • چند تصویر از پاشیدن آب بر روی تکه‌های شیشه معلق

اگر در هنگام عکاسی از سه پایه استفاده کرده باشید، ادغام این تصاویر باید خیلی راحت باشد. همه آن‌ها را به لایه‌های مختلف تقسیم کنید، مانند یک ساندوچ فتوشاپی یک ماسک لایه برای هرکدام از آنها ایجاد کنید.

و در پایان از یک براش نرم برای ایجاد مناطقی که نمی‌خواهید معلوم باشد با رنگ مشکی و مناطقی که می‌خواهید معلوم باشد با رنگ سفید استفاده می‌کنیم.

عکاسی از شیشه

پردازش تصویر و تصویر پایانی

وقتی تصاویر را با هم ادغام کردم، تمام پشتیبان‌هارا پاک می‌کنم و چسب روی شیشه‌ها را روتوش می‌کنم ، کنتراست را افزایش می‌دهم و گرد و غباری که روی بطری نشسته را پاک می‌کنم

عکاسی از شیشه

شما می‌توانید از راه‌های مختلف برای انجام این کار کمک بگیرید که در زیر چند نمونه از آن را می‌بینیم

عکاسی از شیشه

عکاسی از شیشه

مطمئناً روش‌های پیشرفته‌تری وجود دارد که بتوانید با عکاسی شیشه ای تعامل داشته باشید، اما این یک کار ساده و آسان برای شروع کار است.

اکنون نوبت شماست که این‌ترفند را امتحان کنید، آن را اصلاح کنید و طرح‌های خودتان را انجام دهید، با عکاسی شیشه ای خود موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *