مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

چگونه از تک پایه دوربین استفاده کنیم؟

آیا شما نیاز به ثبت یک عکس در یک مکان شلوغ، تحمل وزن یک لنز سنگین، ثبت کردن عکس از سوژه در حال حرکت و یا حتی ثبت یک منظره یا چشم انداز بالاتر از دید خودمان و سایر شرایط از این دست، ندارید ؟!! قطعا برای هر عکاسی یکی از این شرایط در طول دوران کار حرفه ای اش پیش می آید. در این شرایط یک تک پایه دوربین می تواند به سرعت تبدیل به مفیدترین لوازم جانبی در کیف دوربین شما شود. بنابراین ، اجازه دهید نگاهی دقیق تر به نحوه استفاده از تک پایه دوربین بیندازیم.

مجموع بازدید : 2905 زمان مطالعه : 5
چگونه از تک پایه دوربین استفاده کنیم؟

        چگونه از تک پایه دوربین استفاده کنیم؟

کار کردن و نحوه استفاده از یک تک پایه دوربین باید امری ساده باشد، اما فراموش نکنید که این فقط یک روی ماجراست، درست است ؟! در حقیقت ، استفاده صحیح از یک تک پایه دوربین می تواند گیج کننده نیز باشد، حتی اگر دو پایه کمتر داشته باشد! بسیاری از عکاسان هرگز حتی یک بار هم از تک پایه دوربین استفاده نکرده اند، که اگر این گونه است، جای تأسف دارد، چون نمی دانند که می توانند بسیار مفید باشند.

پنج تکنیک استفاده از تک پایه دوربین:

  • بالای سر

این شاید ساده ترین راه برای استفاده از تک پایه دوربین باشد ، اما باید بدانید دلیل اصلی که باعث می شود هر عکاسی، تک پایه دوربین را تهیه و استفاده کند، همین است. این تکنیک ساده است، بدین صورت که شما، دوربین تان را به بالای تک پایه، متصل می کنید ، سپس پایه را تا ارتفاعی که مد نظرتان هست، باز کرده و سپس قفل کنید. حال، آن را در ارتفاع مورد نظر برای ثبت عکس، در دست گرفته و دکمه شاتر را فشار دهید. اما فراموش نکنید که در این حالت کار کردن با دکمه شاتر، چون دوربین در دست تان نیست، کار سختی است پس باید از سیستم بلوتوث یا ریموت (کنترل از راه دور) استفاده کنید و یا به سادگی دوربین خود را روی تایمر تنظیم کنید تا عکس بگیرد. اگر این توانایی را دارید که تعادل دوربین را با یک دست تان حفظ کنید، حتی می توانید از تلفن هوشمند خود برای اتصال بی سیم به دوربین خود استفاده کنید تا یک صفحه نمایش از راه دور تهیه کنید. همچنین ، با استفاده از حالت عکسبرداری از فاصله یا Interval Shot Mode ، دوربین شما به طور خودکار چندین عکس متوالی را ثبت می کند در حالی که آن را در بالای سطح نگه داشته اید، این کار، شانس ثبت یک عکس خوب را تا حد زیادی افزایش می دهد.

Doug Mills عکاس نیویورک تایمز با استفاده از تکنیکی مشابه به کمک تک پایه دوربین خود ، تصویر فوق العاده ای از مدیر سابق FBI به نام James B را ثبت کرد. اگر مایلید برای خرید یک تک پایه دوربین هزینه کنید ، مطمئن باشید سرمایه گذاری خوبی خواهید کرد، فقط باید تلاش کنید تا به اندازه کافی ارتفاع را از بالای سرتان تنظیم کنید تا تصویری ثبت کنید که احتمالاً هیچ کس در اطراف شما قادر به ثبت آن نیست. این کاملاً در تصویر نمادین Mills نشان داده شده است ، جایی که همه عکاسان مطبوعات دیگر را می توانید در طبقه پایین مشاهده کنید.

  • پایه سوم

روش دیگر استفاده از تک پایه دوربین این است که دوربین خود را به سر تک پایه متصل کنید،  و سپس پاهای تان را باز کرده و جورب ثابت کنید تا  تک پایه همراه با دوربین،  درست مقابل چشمان شما قرار گیرد. پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید، به گونه ای که راحت باشید، مقابل سوژه قرار گیرید، سپس پایه تک پایه دوربین تان را در مقابل نقطه مرکزی پاهای باز خود قرار دهید و آن را به سمت بدن خود تکیه دهید تا قسمت سوم پا از یک سه پایه خیالی باشد.  این تکنیک در شرایطی که زمین کمی ناهموار باشد ، مانند روی چمن یا شن ، بهتر عمل می کند. اگر آن را در داخل خانه یا روی سطحی با پستی و بلندی کمتری امتحان کنید ، ممکن است تک پایه بلغزد و بیفتد،  اگر در زمین لغزنده هستید ، تکنیک بعدی بهتر به کارتان می آید.

سه پایه دوربین
  • حالت کماندار

یک روش محبوب برای استفاده از تک پایه دوربین این است که در مقابل سوژه قرار بگیرید، یک پا را در جلو و دیگری را سمت عقب بگذارید، سپس پای تک پایه را که تا ارتفاع مناسب باز شده است را در امتداد پاهای خود قرار دهید. پای تک پایه را به گونه ای روی زمین قرار دهید که در خلاف جهت پاهای خودتان باشد تا مبادا بلغزد. سپس به سادگی دوربین را به جلو خم کنید تا اینکه تک پایه کاملاً در مقابل قسمت داخلی ران پای جلوی شما قرار بگیرد ، تا ثبات بیشتری ایجاد کند. این موضع شبیه کماندار است که می خواهد پیکان را از یک کمان شلیک کند. بسته به طول تک پایه دوربین تان شما باید است کمی با فضای بین پاها و زاویه تک پایه بازی کنید تا بهترین حالت را برای ثبت یک عکس تنظیم کنید.

  • حالت جلو

اگر شما در مورد نحوه استفاده از تک پایه  در Google جستجو کرده اید، این احتمالاً اولین راه حلی است که به شما پیشنهاد می شود. این قطعاً طبیعی ترین تکنیکی است که مورد علاقه عکاسان ورزشی با لنزهای عظیم است. پس از اتصال دوربین خود به تک پایه و کشیدن پایه آن تا ارتفاع مورد نظر و ثابت کردن پای تک پایه،  به گونه ای که منظره یاب دوربین تان دقیقا مقابل چشم تان قرار بگیرد، کافی است پای تک پایه را در جلوی خود قرار دهید.

به جای تلاش برای افزایش یاکاهش ارتفاع تک پایه، آن را روی ارتفاع مورد نظر قفل کنید و در صورت نیاز به تغییر موقعیت، به سادگی موضع خود را با جا به جا کردن پاهای تان کم یا زیاد کنید. با تست کردن حالات مختلف جای گیری پاهای تان، احتمالاً خواهید فهمید که هر چه پاهای تان باز تر باشد، موقعیت بسیار راحت تری برای ثبت عکس در بازه زمانی طولانی تر دارید. فراموش نکنید که وجود یک تک پایه می تواند به توزیع وزن تان نیز کمک کند.

 

  1. پیوستگی یا panning

این تکنیک بیشتر وقتی استفاده می شود که تک پایه مستقیماً در مقابل شما باشد. تکنیک”Panning” به حرکت دوربین در صفحه ، با همان سرعتی که سوژه در همان امتداد حرکت می کند ، اشاره دارد. عکاسی از مسابقه های اتومبیل رانی یا یک دوچرخه سوار که از مقابل شما عبور می کند دو کاربرد معمولی از عکاسی به سبک panning است.

در حالی که عکس گرفتن دستی هنگام عکسبرداریpanning می تواند جواب گو باشد و نتیجه های خوبی را بر جای بگذارد، استفاده از یک تک پایه یا سه پایه برای تثبیت هر حرکت عمودی دوربین شما راه خوبی است. به طور معمول ، هنگام عکسبرداری از رویدادهای ورزشی محبوب ، فضا محدود است ، از این رو نیاز به حضور یک تک پایه بیشتر حس می شود.

هم چنین برای ثبت عکس  از یک سوژه در حرکت، کافی است تک پایه را در دست خود بچرخانید تا دوربین با سرعت سوژه مطابقت داشته باشد و در منظره یاب دوربین شما باقی بماند. سپس با دست دیگر روی دکمه شاتر کلیک کنید و به بهترین نتیجه امیدوار باشید!

  • تک پایه پیشنهادی برای بیشتر عکاسان

پس از بررسی بسیاری از بهترین تک پایه ها، به این نتیجه رسیدیم که Manfrotto XPRO بهترین گزینه برای اکثر عکاسان در سال 2020 است. در هر دو مدل آلومینیومی و فیبر کربن در دسترس هستند ، هر دو نسخه XPRO سبک و فشرده دارند که شما بتوانید آن را در هر کجا که هستید در کیف دوربین خود قرار دهید.

تک پایه Manfrotto XPRO برای عکاسی ها بسیار عالی است و اگر فیلمبرداری می کنید ، خوشحال خواهید شد که می دانید که با سرهای Manfrotto’s fluid و همچنین با پایه FLUIDTECH سازگار است ، که باعث پایداری بسیار بیشتری می شود. اگر به دنبال یک جنس عالی برای تک پایه هستید ، مطمئن باشید این یکی از بهترین هاست.

اگر شما دائم از تک پایه استفاده می کنید و به اصطلاح حرفه ای هستید، من مدل فیبر کربن را توصیه می کنم ، هم محکم تر است و هم وزن کمتری دارد نسبت به مدل آلومینیومی.

سوالات متداول

  1. تک پایه برای چه مفید است؟

یک تک پایه برای زمانی که در یک محیط شلوغ هستید ، یا هر جای دیگری که فضای کافی برای افزایش پایه های سه پایه ندارید ، مناسب است، اما با این حال باید دقت کنید که دوربین شما تا حد ممکن ثابت نگه داشته شود. تک پایه ها همچنین برای گرفتن عکس های مبهم از سوژه ها در حال حرکت مناسب هستند.

 

  1. آیا یک تک پایه می تواند به تنهایی بایستد؟

بعضی از تک پایه ها می توانند هنگام استفاده از دوربین با لنزهای سبک و روی سطوح صاف تعادل برقرار کنند و به تنهایی بایستند، اما به طور کلی ، اکثر مواقع شما نیاز به نگه داشتن تک پایه دارید.

 

  1. آیا می توانید از سه پایه به عنوان تک پایه استفاده کنید؟

به راحتی می توانید از سه پایه به عنوان یک تک پایه استفاده کنید. در این شرایط، خرید سه پایه ای که می تواند به یک تک پایه تبدیل شود ، مانند Manfrotto BeFree 2N1 ، معمول تر است.

سه‌پایه‌ ها
  • حرف آخر

استفاده از تک پایه همان طور که گفته شد، خیلی هم آسان نیست! آن هم فقط به این دلیل که یک پایه دارد، اما به این معنی نیست که شما فقط به یک استفاده محدود می شوید. تکنیک های فوق به سادگی 5 نمونه از روش های استفاده یک تک پایه خوب و کارآمد است. فقط باید تلاش کنید شما ب کنید تا حالتی را که برای شما مناسب است و با دوربین و لنز شما تنظیم شده است پیدا کنید.

بدیهی است که هیچ راه اشتباهی برای استفاده از تک پایه وجود ندارد ، و ما شما را تشویق می کنیم تا خلاقیت پیدا کنید وبتوانید یک عکس خوب به ثبت برسانید.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.