دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

آموزش بهبود در عکاسی بدون خرید تجهیزات دوربین جدید

تکنیک و ترفند
آموزش بهبود در عکاسی بدون خرید تجهیزات دوربین جدید

1- یادگیری ترکیب بندی

ترکیب بندی یعنی نوع بیان عکس به طوری که شما می‌خواهید آنگونه به نظر برسد. ترکیب بندی نحوه جلب توجه شما به سوژه اصلی و هدایت توجه مخاطب به سمت آن تا جای ممکن است. با ترکیب‌بندی درست می‌توانید هرگونه جزئیات غیرمهم را از عکس خود حذف کنید.اگر ارزانترین DSLR نیکون را به یک عکاس حرفه ای بدهید و آن را مجبور به استفاده از حالت اتوماتیک کنید،  هنوز هم می‌تواند عکس‌های خارق العاده‌ای بگیرد. اگر به یک فرد که عکاس نیست نیکون D5 بدهید، حتی اگر تنظیمات آن عالی باشد، احتاملاً نتایج خوبی ثبت نمی‌کند. دلیل آن واضح است، عکاس حرفه‌ای می‌داند که چگونه می‌تواند اهداف خود را بدست آورد. آنها می توانند در یک منظره زیبا بایستند و ذات صحنه را ثبت کنند. آنها می توانند از عروسی شخصی عکس بگیرند و داستانی مفصل را در یک قاب واحد نقاشی کنند. این موضوع نشان می‌دهد که پیشرفت در عکاسی بدون خرید تجهیزات ممکن است.

اگر می خواهید همان کار را انجام دهید، باید بیشتر تمرین کنید. همچنین باید خود را به بی‌ رحمانه‌ترین شکل ممکن نقد کنید.

هر زمان که عکس شما با مشکل مواجه بود به نور، تنظیمات دوربین، ترکیب آن یا چیزهایی که تشخیص آن‌ها سخت‌تر است توجه کنید. برای جلوگیری از این اشتباه چه کاری می توانستید بکنید؟ آیا اگر آن را در زمان دیگری از روز یا از دیدگاه دیگری ثبت می‌کردید، این تصویر بهتر می‌شد؟ در تمامی عکس‌های خود بسیار سخت‌گیر باشید. حتی بهترین‌های شما کامل نیستند.

اگر بخواهید چنین کاری را انجام دهید، می‌توانید سخت کار خود را نقد کنید. اما اگر هدف شما یادگیری پیچیدگی‌های نور و ترکیب است، باید با خودتان صادق باشید، در عکس شما چه چیزی خوب کار نمی‌کند؟ وقتی نکته منفی یک عکس را مشخص کردید، این اطلاعات با شما همراه خواهند بود و در دفعه بعد که در این موقعیت قرار گرفتید، آن اشتباهات را تصحیح می‌کنید.

عکاسی یعنی خودسازی مداوم. بعد از اینکه به عکس‌های خود نگاه کنید و زمینه‌هایی را برای بهبود پیدا کنید، اشتباهات باید اولویت شما باشند، سبک، رنگ، ترکیب، تنظیمات فنی یا هر چیز دیگری. تجهیزات دوربین باید آخرین چیزی باشد که در ذهن شما است.

تجهیزات دوربین

2- با تجهیزات دوربین خود آشنا شوید

من معتقدم که شما به جای ارتقاء مداوم به جدیدترین تجهیزات، اغلب با استفاده از یک قطعه تجهیزات دوربین برای مدت طولانی عکس‌های بهتری خواهید گرفت. چرا؟ ساده است، هرچه با تجهیزات دوربین خود آشنا می‌شوید، گرفتن عکس‌های مورد نظر راحت تر و آسان تر می شود. اگر شما یک عکاس پرتره باشید که تمام پیچیدگی‌های یک فلاش دستی چندین ساله و یک کیت اصلاح سبک قدیمی را درک می‌کنید، از کسی که جدیدترین مدل گرانقیمت را دارد ولی نحوه استفاده از آن را بلد نیست نتیجه بهتری خواهید گرفت. مطمئناً می‌توانید نحوه استفاده از کیت جدید را با گذشت زمان بیاموزید، اما، در کوتاه مدت، عکس‌های شما با تجهیزات دوربین «پایین رتبه» بهتر خواهد بود.

همانطور که من در طول سال‌ها به کیت دوربین خود تغییر داده‌ام، این در تجربه من بسیار  ملموس است. هنگامی که من از Nikon D7000 به D800e ارتقاء یافتم، قطعاً مدتی طول کشید تا تنظیمات آن را یاد بگیرم. بعد از سالها استفاده از D7000، من بطور واقعی همه چیز راجع به آن می‌دانستم، مکان‌های دکمه‌ها، عملکرد فوکوس خودکار، سیستم اندازه گیری و غیره. دوربین D800e چندان نیز تفاوت نداشت اما هنوز چند ماه طول کشید تا من واقعاً آن را به همان اندازه درک کنم که D7000 را درک کردم. اگر من به یک مارک DSLR متفاوت یا از دوربین D7000 به یک دوربین بدون آینه رفته بودم، مطمئنم که این روند حتی طولانی تر می‌شد.

بنابراین به جای ارتقاء به جدیدترین تجهیزات، متعجب می‌شوید که با تجهیزات دوربین فعلیتان چه عکس‌های خارق‌العاده‌ای می‌توانید ثبت کنید. حتی اگر از قبل درک خوبی داشته باشید، همیشه جایی برای بهبود وجود دارد. آیا می توانید دوربین را با چشمان بسته، یا واقع بینانه تر، با دیدن منظره یاب تنظیم کنید؟ چقدر سریع می‌توانید از حالت دستی به اولویت دیافراگم تغییر پیدا کنید؟، سپس تنظیمات سرعت شاتر دوربین خود را تغییر دهید؟ هرچه بیشتر تمرین کنید، سریعتر می‌توانید این کارها را انجام دهید.

با توجه به تجربه من، مهمترین قسمت تجربه عکاسی شما به هیچ وجه تجهیزات دوربین نیست. در عوض، مقدار آشنایی شما با کیت خودتان مهم است، اگر در مقابل شما اتفاقی تماشایی رخ داده است و می‌خواهید از آن عکس کاملی بگیرید، زمان واکنش شما مهم است نه اینکه آیا شما مدل بالاترین دوربین موجود در بازار را در اختیار دارید یا خیر؟

پیشرفت در عکاسی بدون خرید تجهیزات ممکن است. شما به سادگی با تمرین با کیت فعلی خود، می‌توانید مهارت‌های خود را به گونه ای محکم کنید که به ارتقاء احتیاجی نداشته باشید. این به معنای این نیست که شما هرگز نباید دوربین جدید بگیرید، بلکه این یعنی ارتقاء تنها راه گرفتن عکس با کیفیت بالاتر نیست. با یادگیری تجهیزات دوربین فعلی خود در عمیق ترین سطح ممکن، پیشرفت بیشتری خواهید داشت از اینکه اگر به یک دوربین بهتر ارتقا یافته باشید که هنوز نمی دانید چگونه از آن استفاده کنید.

[relatedpost post=”145156″]

تجهیزات دوربین

3- با هر تجهیزاتی ممکن است

پیشرفت در عکاسی بدون خرید تجهیزات یک امر ساده است. هر وقت احساس اضطراب برای خرید یک قطعه جدید از تجهیزات دوربین کردم، یک سؤال ساده وجود دارد که دوست دارم از خودم بپرسم: آیا کسی  وجود دارد که از وسایلی که در اختیار دارم (یا شاید تجهیزات بدتر) برای تهیه انواع عکس‌هایی که می‌خواهم استفاده کند؟ تقریباً همیشه، جواب مثبت است، و اگر جواب مثبت بود یعنی نیازی نیست که چیز جدیدی بخرم.

اگر نا امید هستید که از شش سال پیش هنوز از یک دوربین  کراپ سنسور استفاده می‌کنید، کافی است به صورت آنلاین جستجو کنید. شما افرادی را پیدا خواهید کرد که بدون توجه به ژانر، از آن دوربین استفاده می‌کنند تا تصاویر خارق‌العاده‌ای ثبت کنند. آیا شما عکاس منظره‌ای هستید که از Nikon D7000 استفاده می‌کنید؟ در گوگل جستجو کنید: «عکسهای منظره Nikon D7000»، و مطمئناً از نتایجی که می‌بینید تحت تأثیر قرار خواهید گرفت.

خواهید فهمید که سایر عکاسان اسرار زیادی کشف کرده‌اند، که بسیار عالی است، زیرا می‌توانید از آنها الگو بگیرید. اگرچه دوربین‌های جدید واقعاً می‌توانند مزایای ملموس داشته باشند، به طور معمول از نظر کیفیت تصویر یا سهولت استفاده، می‌توانید با هر تجهیزات دوربین عکسهایی عالی بگیرید.

بسیار نادر است که عکسی را كه می‌خواهید بگیرید بدون توجه به تجهیزات دوربین، گرفتن آن غیرممكن باشد. (استثنائات شامل مواردی مانند عکاسی در زیر آب است که در وهله اول به تجهیزات بسیار خاص احتیاج دارند، اما می دانید که آیا این موارد در مورد شما صدق نمی‌کند.)

تجهیزات دوربین

4- تجسم کردن را درک کنید

راز واقعی ثبت عکسهای عالی اصلاً “راز” نیست و کاری که می‌توانید بدون توجه به تجهیزات دوربین خود انجام دهید این است که همه چیز را تجسم کنید. نتیجه نهایی را در ذهن خود تصور کنید. بهترین عکس ممکن از صحنه را در مقابل خود تصور کنید، سپس تمام تلاش خود را انجام دهید تا آن عکس به واقعیت تبدیل شود.

تجسم، ترفند گرفتن عکس‌های موفق است، از مناظر گرفته تا پرتره. صرف نظر از نوع عکاسی که انجام می دهید، مهم است.

برخی از عکاسان تصور را به عنوان ابزاری کاملاً انتزاعی می‌دانند که در دنیای واقعی به راحتی قابل اجرا نیست، بنابراین من همیشه دوست دارم مثالی از خودم ارائه دهم. در اینجا عکسی از برج ایفل است که من چند سال پیش ثبت کردم:

[relatedpost post=”153691″]

تجهیزات دوربین

متوجه نکته جالب توجه در این عکس شدید؟ به نظر می‌رسد که یک نورافکن در بالای برج ایفل مستقیم آسمان را نشان می‌دهد و ابرها را مانند چراغی بر فراز شهر پاریس روشن می‌کند.

در واقع، این چیزی نیست که اتفاق افتاده است (و این یک ترفند فتوشاپ نیز نیست). در عوض، این عکس نتیجه برخی از تجسمات بسیار هوشمندانه‌ای است که من در این زمینه انجام دادم، جایی که هدف مشخصی در ذهن داشتم: می‌خواستم عکسی بگیرم که دقیقاً شبیه به این بود! بنابراین، چگونه این کار انجام شد؟

اگر در پاریس بوده‌اید، ممکن است به یاد داشته باشید که یک نورافکن بزرگ در بالای برج ایفل وجود دارد که شب روشن می‌شود. این نورافکن چرخش 360 درجه در سطح شهر دارد و عمدتاً مستقیم به سمت شهر می‌رود، اما کمی به سمت بالا نیز کج می‌شود.

آیا می‌توانید حدس بزنید که چگونه این عکس را گرفتم؟، من از شیب کم صعودی نورافکن بهره گرفتم. من صبر کردم تا کاملاً در جهت من بدرخشد و بعد از آن سریع عکس گرفتم. یک توهم نوری باعث می‌شود به نظر برسد که مستقیماً به سمت بالا حرکت می‌کند!

همچنین لازم به ذکر است که چندین بار تلاش شد تا یک توهم باورنکردنی را در این مورد به دست بیاورم، زیرا کانون توجه بسیار سریع حرکت می‌کرد. با این حال، از آنجا که من این نتیجه دقیق را تجسم کرده بودم، می دانستم که در پایان می‌توانم عکس خوبی بگیرم!

تلاشهای تجسم شما همیشه اینقدر افراطی نخواهد بود؛ این واضح‌ترین نمونه‌ای بود که می‌توانستم با عکاسی خودم مثال بزنم با این حال، تجسم حتی برای عکس‌های معمولی نیز مهم است. هر بار که به یک صحنه نگاه می‌کنید، به یک عکس ایده آل فکر کنید، سپس به سمت واقعی شدن آن تلاش کنید. تقریباً در هر موقعیتی، شما قادر خواهید بود کاری انجام دهید تا تصویر با هدف شما مطابقت داشته باشد.

[relatedpost post=”124823″]

کد تخفیف نورنگار

5- جمع بندی

حتی اگر عکسهای شما به اندازه کافی خوب نباشد، لزوماً به معنی این نیست که تجهیزات دوربین شما خوب نیست. راه‌های بی‌شماری برای پیشرفت در عکاسی بدون خرید تجهیزات وجود دارد.

ذات این عمل ساده است: در بهبود تکنیک خود متمرکز شوید و عکس‌های عالی به طور طبیعی اتفاق می‌افتند. یک قطعه جدید از تجهیزات دوربین باعث بهبود مهارت‌های ترکیبی یا روشنایی شما نمی‌شود. قبل از اینکه واقعاً چگونگی استفاده از آن را بفهمید، حتی ممکن است با نتایج بدتری هم روبرو شوید!

در حال حاضر، مردم در حال ثبت عکس‌هایی خارق‌العاده با تجهیزات دوربینی هستند که شما قبلاً از آنها استفاده می‌کردید. اگر می‌خواهید مثل آنها باشید، خرید تجهیزات بیشتر کمکی به این موضوع نمی‌کند ولی با دنبال کردن نکات ذکر شده در این مقاله، پیشرفت در عکاسی بدون خرید تجهیزات ممکن است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *