مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

نکاتی برای عکاسی از جواهرات

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا عکس‌های جواهرات در مجلات و کاتالوگ‌ها زیباتر و براق‌تر از زندگی واقعی هستند؟ یا چرا عکسی که از انگشتر خود گرفته‌اید جلای این عکس‌ها را ندارد؟ عکاسی از جواهرات کار ساده‌ای نیست، حداقل تا زمانی که عکاس به نکات اصولی آن مسلط شود. برای گرفتن عکس زیبایی از یک قطعه جواهر، باید با شارپنس، نوردهی و نورپردازی آشنا باشید و بدانید در هر موقعیتی برای گرفتن بهترین عکس چطور باید آن‌ها را تغییر دهید. البته نگران نباشید، بااینکه کمی سخت به نظر می‌رسد، اگر کمی با عکاسی در حالت Manual دوربین دیجیتال خود آشنا باشید، با رعایت نکات این مطلب می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای از جواهرات بگیرید.

مجموع بازدید : 13974 زمان مطالعه : 4
نکاتی برای عکاسی از جواهرات

راهنمایی‌های مطلب عکاسی از جواهرات ، نه‌تنها به شما یاد می‌دهد چگونه از جواهرات عکس بگیرید، بلکه کمک می‌کند درک کنید چه چیزی به بهتر دیده شدن آن‌ها در عکس‌ها کمک می‌کند. در این نوشتار از آموزش عکاسی با ما باشید.

جواهرات خود را تمیز کنید

تجهیزات مناسب عکاسی از جواهر

اولین گام در عکاسی از جواهرات ، این است که مطمئن شوید قطعه‌ای که می‌خواهید از آن عکس بگیرید کاملاً تمیز کنید. چیزهایی که شاید به چشم شما نیاید، هنگامی که توسط یک دوربین دیجیتال با رزولوشن بالا از آن عکس گرفته می‌شود، ممکن است عکس را خراب کند.

اگر قطعه‌ای که می‌خواهید از آن عکس بگیرید به تمیز شدن اساسی احتیاج ندارد، کافی است قبل از شروع عکاسی با یک دستمال میکروفیبر مرطوب گرد و خاک جواهر را پاک کنید. در صورت امکان شاید ایده‌ی بدی نباشد که یک دستکش پارچه‌ای نیز تهیه کنید تا اثر انگشتتان روی جواهرات نماند.

عکاسی از جواهرات

از یک لنز ماکرو استفاده کنید

چگونه از جواهرات عکاسی کنیم

مهم‌ترین چیزی که از بین تجهیزات عکاسی برای عکاسی از جواهرات به آن نیاز دارید یک لنز ماکرو است. هنگامی که با یک دوربین DSLR عکس می‌گیرید، یک لنز ماکرو به شما این امکان را می‌دهد که زیباترین عکس‌ها را در اندازه‌ای بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی، از سوژه بگیرید. به همین دلیل، لنزهای ماکرو نسبتاً گران هستند.

یکی از نکاتی که هنگام خرید یک لنز ماکرو باید در نظر بگیرید این است که داشتن دو لنز ماکرو ممکن است مفید باشد. یک لنز با فاصله‌ی کانونی کوتاه که به شما اجازه می‌دهید از فاصله‌ی بسیار کمتری از سوژه عکس بگیرید و بتوانید جزییات ریز جواهرات بزرگ‌تر را با کمک آن در عکس برجسته کنید و لنز دیگری با فاصله‌ی کانونی بلندتر که بتوانید از فاصله‌ی دورتری از سوژه عکس بگیرید.

عکاسی از فاصله‌ی نزدیک ممکن است باعث منعکس شدن لنز بر روی سوژه شود. برای حل این مشکل می‌توانید وسط قطعه‌ای کاغذ سفید را سوراخ کنید و لنز را از داخل آن بگذرانید و دوربین و باقی تجهیزات را بپوشانید. این کار کمی از نور را نیز بر روی سوژه‌ی شما منعکس می‌کند.

سادگی را حفظ کنید

ترفند عکاسی از جواهر

بهترین روش برای نشان دادن شکوه یک قطعه جواهر، این است که بگذارید قطعه خودش به تنهایی در عکس بدرخشد. این نکته به خصوص برای جواهراتی صادق است که رنگ‌های فراوان و طراحی پیچیده دارند. به جای این‌که عکس را با جواهرات دیگر پیچیده کنید و پس‌زمینه‌ای داشته باشید که ممکن است باعث پرت شدن حواس مخاطب شود، شاید بهتر باشد قطعه‌ی جواهر را در چینشی مینیمالیست قرار دهید.

سعی کنید سوژه‌ی عکاسی را بر روی یک میز چوبی ساده یا یک سطح سفید یا براق قرار دهید، یا این‌که بر روی بخشی از قطعه زوم کنید و باقی سوژه را از بیرون از عکس قرار دهید و هم‌زمان، با استفاده از یک دیافراگم باز، پس‌زمینه را تار کنید.

دوربین را ثابت نگه دارید

دوربین مناسب عکاسی از جواهر

یکی از بهترین‌ روش‌ها برای عکاسی از جواهرات کاملاً شارپ، استفاده از سه‌پایه و در صورت امکان ریموت است. دز صورت استفاده از سه‌پایه و ریموت، تکان‌های دوربین شما به حداقل می‌رسد و همچنین قابی که بر روی سوژه بسته‌اید ثابت مانده و کار تصحیح فوکوس و نورپردازی بسیار ساده‌تر می‌شود.

سه پایه دوربین

با دقت فوکوس کنید

پس زمینه عکاسی از جواهر

هدف معمول در این سبک عکاسی، برجسته کردن بخش اصلی جواهر، مثلاً الماس اصلی یا نگین‌های دستبند است، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که از فوکوس خودکار روی آن‌ها استفاده کنید. بااین‌حال در عکاسی کلوزآپ، ممکن است فوکوس کمی مشکل داشته باشد، بنابراین باید بعد از گرفتن هر عکس، کمی روی عکس زوم کنید و نگاه نزدیک‌تری به فوکوس داشته باشید. اگر فوکوس دقیق نبود، دوباره فوکوس کنید و بعد از بررسی عکس فوکوس را قفل کنید.

قبل از پایان عکاسی، حتماً اطمینان حاصل کنید که چند عکس خوب دارید که کل قطعه‌ی جواهر در آن‌ها کاملا در فوکوس قرار دارد. اگر برای یک کاتالوگ عکاسی می‌کنید، معمولاً در کاتالوگ فضای محدودی وجود دارد و بیش از یک یا دو عکس به هر محصول نمی‌رسد، بنابراین باید عکس‌هایی داشته باشید که بتواند تمامی جزییات و ظرافت‌های جواهر را نشان دهد. شاید این کار غیرممکن به نظر برسد ولی با تکنیک انباشت فوکوس این کار ممکن است. در این تکنیک باید چندین عکس بگیرید که در هرکدام بخشی از قطعه جواهر در فوکوس قرار دارد و درنهایت با ترکیب این عکس‌ها می‌توان به عکسی رسید که کل قطعه کاملاً در فوکوس است.

تراز سفیدی را تنظیم کنید

نورپردازی عکاسی از جواهر

دقت نکردن به تراز سفیدی یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که می‌توان هنگام عکاسی از جواهرات مرتکب شد. اگر هدف عکاسی از قطعه‌ جواهر، مستندسازی و فروش است، عکس نهایی حتماً باید رنگ دقیقی داشته باشد. احتمالاً نمی‌خواهید عکسی از یک حلقه‌ی نقره بگیرید که در آن حلقه به رنگ طلایی دیده می‌شود!

برای جلوگیری از این مشکل، تراز سفیدی را به صورت دستی تغییر دهید تا عکس گرفته شده دقیقاً مانند سوژه به نظر برسد. برای تنظیم دقیق تراز سفیدی می‌توان از کارت خاکستری نیز استفاده نمود. همچنین می‌توانید در حالت RAW عکاسی کنید تا تراز سفیدی را به راحتی در هنگام ویرایش تغییر دهید.

نورپردازی را تغییر دهید

آموزش عکاسی از جواهر

فلزات و نگین‌های به کار رفته در جواهرات براق هستند و احتمال دارد که انعکاس خود و دوربینتان را در آن‌ها بیابید که مطلوب نیست.

حذف انعکاس‌ها در عکاسی از جواهرات فرایندی آزمون‌وخطا است. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، قطعه‌ای کاغذ بر روی لنز خود قرار دهید تا جلوی دیده شدن لنز در قطعه‌ی جواهر را بگیرد و کمی از نور را نیز بر روی قطعه بازتاب کند.

از رنگ‌های متضاد استفاده کنید

آموزش عکاسی از طلا

برای به وجود آوردن عکسی جذاب و قدرتمند می‌توانید قطعه‌ی جواهر را بر روی سطوح رنگی و جذاب قرار دهید و از رنگ‌های متضاد استفاده کنید. بهتر است ترکیب‌های مختلف رنگی را امتحان کنید و ببینید چه رنگی مکمل جواهر شما است.

استفاده از یک رنگ خالص یا چندین طیف از یک رنگ به برجسته شدن سوژه‌ی عکس شما کمک می‌کند. البته به یاد داشته باشید که بهتر است میزان رنگ‌ها و طیف‌های رنگی را در حداقل نگه دارید تا حواس بیننده‌ی عکس پرت نشود.

چیدمان خود را بهبود دهید

عکاسی از جواهرات

هیچ ایرادی ندارد که در چینش خود کمی خلاقیت بیشتری به خرج دهید. اگر می‌خواهید عکس جالب‌تری داشته باشید، اختیار با خودتان است، فقط مواظب باشید المان‌های زیادی در عکس نداشته باشید تا حواس بیننده از متمرکز شدن بر روی جواهر پرت شود.

به‌عنوان یک قاعده‌ی عمومی در عکاسی، عکس را ساده نگه دارید و در نظر داشته باشید که پس‌زمینه، رنگ‌ها و دیگر المان‌های تصویر چه تعاملی با سوژه‌ی شما دارد. این‌ها همیشه باید مکمل قطعه‌ی جواهر باشند و به برجسته شدن آن در عکس کمک کنند.

جمع‌بندی عکاسی از جواهرات

ورکشاپ عکاسی از جواهرات یکی از دوره‌های محبوبی است که در آکادمی نورنگار برگزار می‌شود. اگر قصد دارید تا در این زمینه‌ی خاص و جذاب فعالیت کنید، می‌توانید در این ورکشاپ یک روزه شرکت نمایید. اگر امکان حضور در شهر تهران را ندارید، نگران نباشید؛ ما درسایت آموزش عکاسی  آکادمی نورنگار با برگزاری دوره‌های دانلودی و آنلاین شرایطی را فراهم کرده‌ایم که تمامی علاقمندان به هنر بتوانند در آموزش عکاسی و سایر آموزش‌های مرتبط بهترین نتیجه را کسب کنند. هم‌چنین دوره آموزش عکاسی صنعتی می‌تواند به شما کمک کند تا با تمامی تکنیک‌های عکاسی طعنتی و تبلیغاتی آشنا شوید و بتوانید به عنوان متخصصی در این زمینه کسب درآمد کنید.

 

 

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت نورنگار و همچنین دریافت کد تخفیفی به ارزش ۲۰ هزارتومان ایمیل خود را وارد کنید.

یک پاسخ به “نکاتی برای عکاسی از جواهرات”

  1. طاهره گفت:

    سلام و درود بسیار عالی بود سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.