دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

عکاسی در نور کم با موبایل

تکنیک و ترفند
عکاسی در نور کم با موبایل

البته هنوز برای تسلیم شدن در مقابل عکاسی در نور کم زود است! چند کار وجود دارد که می‌توانید برای گرفتن عکس‌های بهتر در تاریکی انجام دهید. امروز ما اینجا هستیم تا نکاتی در زمینه عکاسی در نور کم با موبایل به شما ارائه دهیم تا بتوانید شرایط را کنترل کنید و نتایج بهتری بگیرید.

از حالت شب استفاده کنید

عکاسی در نور کم با موبایل

این حالت عکاسی ویژه با نور کم‌، بسته به سازنده‌ای که گوشی هوشمند شما را تولید می‌کند، با نام‌های مختلفی ارائه می‌شود. گوگل آن را Night Sight می‌نامد، سامسونگ آن را Bright Night می‌نامد، Huawei از آن به عنوان Night Mode نام می‌برد و OnePlus آن را Nightscape می‌نامد.

[relatedpost post=”182904″]

اگر تلفن شما از ویژگی های این چنینی برخوردار است می‌توانید از آن برای بهبود عکس‌های گرفته شده در نور کم استفاده کنید. این کار شبیه به عکاسی HDR است و یک سری تصاویر را در سطوح مختلف نوردهی می‌گیرد. سپس این‌ عکس‌ها را ادغام می‌کند و جزئیات را از همه تصاویر می‌گیرد تا یک تصویر نهایی بهبود یافته ایجاد کند.

از نورهای مصنوعی استفاده کنید

عکاسی در نور کم با موبایل

استفاده از فلاش توصیه نمی شود مگر اینکه در جای مناسب بکار رفته و خوب تنظیم شود. این امر باعث ایجاد هایلایت‌های سخت می‌شود و جزئیات را در سایه از بین می‌برد، اما در همه تلفن‌های هوشمند وجود دارد و در عکاسی در نور کم با موبایل بسیار کمک می‌کند. استفاده از فلاش ساده‌ترین روش برای ایجاد نور در جایی است که وجود ندارد. اگر واقعاً نیاز به گرفتن عکس دارید و راهی آسان برای گرفتن عکس خوب وجود ندارد، استفاده از فلاش را امتحان کنید.

گزینه دیگر سرمایه گذاری روی نور مصنوعی خارجی است. توصیه می شود یک پنل LED قابل حمل تهیه کنید. این وسایل گران نیستند و نتایج عالی ایجاد می‌کنند.

یک منبع نور خارجی آزادی عمل بیشتری به کاربر می‌دهد. می توان تلفن را از محل نصب نور جدا کرد و یا نور را از روی دیوار منعکس کرد. این وسایل همچنین با دیفیوزرهایی ارائه می‌شوند که باعث نرم شدن نور می‌شوند. ممکن است یادگیری کار با آن ها کمی زمانبر باشد اما تفاوت زیادی در کیفیت نور ایجاد می‌کند.

جشنواره عکس نورنگار

حالت عکاسی دستی را امتحان کنید

عکاسی در نور کم با موبایل

حالت خودکار دوربین می‌تواند اندازه گیری میزان نوردهی را به خوبی انجام دهد، اما در عکاسی با نور کم اغلب مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند. دوربین نمی‌داند شما می خواهید از چه چیزی عکاسی کنید، به سادگی سعی می‌کند تصویری را به درستی نوردهی کند و هر تغییری که دوست داشته باشد برای تنظیم نوردهی انجام می‌دهد. یکی از راه‌های بهبود عکاسی در نور کم، استفاده از حالت دستی برای کنترل کامل دوربین است.

حالت‌های دستی سه تنظیم اصلی را در اختیار شما قرار می‌دهند: دیافراگم، ISO و سرعت شاتر. از این‌ها به عنوان “مثلث نوردهی” یاد می‌شود.

عکاسی در نور کم با موبایل

کاری که باید انجام دهید این است که اجازه دهید همین نور کم موجود تصویر شما را به درستی نوردهی کند. این کار را می‌توان با افزایش ISO یا افزایش سرعت شاتر انجام داد. برخی از تلفن‌ها تنظیمات متعدد دیافراگم را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما می‌توانید دیافراگم را تا حد ممکن باز کنید.

قسمت مشکل پیدا کردن تعادل مناسب است، زیرا تغییر هر تنظیم در مثلث نوردهی، موافقان و مخالفانی دارد. افزایش ISO نویز دیجیتالی بیشتری ایجاد می‌کند. طولانی تر کردن سرعت شاتر باعث از بین رفتن شارپنس و ایجاد تاری در حرکت می‌شود. دیافراگم بازتر، عمق میدان را کم تر می‌کند.

به عنوان یک قانون کلی، توصیه می شود که سرعت شاتر را  فقط تا جایی که سوژه اجازه می‌دهد، طولانی کنید. اگر چیزی که از آن عکس می‌گیرید یک جسم ساکن است، در صورت لزوم می‌توانید برای چند ثانیه شاتر را باز کنید. فقط مطمئن شوید که تلفن در طول مدت زمان عکاسی ثابت باشد. می‌توانید از سه پایه استفاده کنید یا تلفن را جایی تنظیم کنید. اگر سوژه شما در حال حرکت باشد، مجبور خواهید شد ISO را افزایش دهید و با مقداری نویز کنار بیایید.

اگر به دیافراگم متغیر دسترسی دارید، آن را تا حد ممکن باز کنید. این اجازه می‌دهد تا نور بیشتری به حسگر دوربین برخورد کند، و در نتیجه تصویر روشن‌تر می شود. به خاطر داشته باشید که دیافراگم بازتر با عدد کوچکتری نشان داده می‌شود. به عنوان مثال F / 1.8 از f / 2.8 بازتر است.

از یک سه پایه استفاده کنید

عکاسی در نور کم با موبایل

وقتی بلد باشید چگونه به صورت دستی عکاسی کنید، می‌توانید از سایر لوازم جانبی عکاسی برای عکاسی در نور کم با موبایل نیز استفاده کنید. برای عکاسی با نوردهی طولانی می‌توان از سه پایه استفاده کرد. با این کار، شما می‌توانید ISO را در پایین‌ترین سطح خود (برای کیفیت عالی تصویر) نگه دارید و به سادگی با سرعت شاتر بیشتر عکس گرفته تا نتیجه بهتری بگیرید.

این روش همچنین می‌تواند برای ایجاد مسیرهای نوری و همچنین نرم کردن جریان مایعات استفاده کنید. استفاده از سه پایه همچنین می‌تواند تاری حرکت یا لرزش فیلم را کاهش دهد. ناگفته نماند که در هنگام یادگیری ترکیب بندی، داشتن ایستایی دوربین به شما کمک می‌کند و به شما فرصت و آزادی بیشتری می‌دهد تا یک صحنه را به درستی کادربندی کنید.

اگر می‌توانید به صورت RAW عکاسی کنید

عکاسی در نور کم با موبایل

در سال های اخیر دستگاه‌های بیشتری به ما امکان دسترسی به فرمت تصویری RAW را داده‌اند. یک تصویر RAW به عنوان یک فایل تصویری غیرفشرده و فشرده نشده شناخته می‌شود. این فرمت همه داده‌های گرفته شده توسط حسگر را حفظ کرده و آن را به یک فایل بسیار بزرگتر اما بدون افت کیفیت تبدیل می‌کند، و در عین حال قدرت ویرایش را افزایش می دهد.

اگر تلفن شما از این فرمت پشتیبانی می‌کند، از خروجی گرفتن تصاویر به صورت RAW بهره ببرید. یک فایل RAW به شما امکان می‌دهد جزئیات بیشتری را از سایه‌ها (و هایلایت‌ها) بیرون بیاورید. همچنین می‌توانید مواردی مانند تعادل رنگ سفید و رنگ‌ها را بدون از دست دادن کیفیت کنترل کنید.

تصاویرتان را ویرایش کنید

عکاسی در نور کم با موبایل

عکسبرداری  معمولاً نیمی از راه است. ویرایش هم به همان اندازه مهم است، خصوصاً وقتی می‌خواهید عکاسی در نور کم با موبایل تا حد ممکن خوب به نظر برسد. گزینه‌های زیادی در اختیار شما هستند.

طرز کار هر برنامه متفاوت است بنابراین ما نمی‌توانیم به شما گام به گام دستورالعمل بدهیم، اما می توانیم شما را در مسیر درست هدایت کنیم: به دنبال تنظیماتی باشید که نور، روشنایی یا نوردهی را کنترل می‌کنند.

بسیاری از عکس‌های کم نور به تنظیمات ISO بالایی نیاز دارند و بنابراین نویز بیشتری خواهند داشت. علاوه بر این، ویرایش تصویر بر کیفیت تأثیر می‌گذارد (خصوصاً اگر از فرمت jpeg استفاده می‌کنید). اکثر برنامه‌ها راهی برای نرم کردن تصویر و کاهش نویز دارند. این تنظیمات معمولاً دارای برچسب “کاهش نویز” ، ” درخشندگی” ، “نویز رنگ” یا موارد مشابه است.

از تاریکی نترسید قسمت جالب عکاسی، پذیرش چنین چالش هایی است. با استفاده از این نکات، شما آمادگی بیشتری برای مواجهه مستقیم با عکاسی از تلفن‌های هوشمند در نور کم خواهید داشت.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *