مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

تفاوت‌های اصلی میان لنز میکرو، ماکرو و کلوزآپ

تفاوت بین عکاسی ماکرو، میکرو و کلوز آپ چیست؟ آیا تفاوتی وجود دارد؟ یا همه آن‌ها یکسان هستند؟

در این مقاله، شما تفاوت بین این سه نوع مختلف عکاسی را یاد می‌گیرید. و همچنین ما به شما می‌گوییم که کدام تجهیزات می‌توانند به شما کمک کنند.

مجموع بازدید : 4169 زمان مطالعه : 5
تفاوت‌های اصلی میان لنز میکرو، ماکرو و کلوزآپ

تفاوت بین عکاسی ماکرو، میکرو و کلوز آپ چیست؟ آیا تفاوتی وجود دارد؟ یا همه آن‌ها یکسان هستند؟

در این مقاله، شما تفاوت بین این سه نوع مختلف عکاسی را یاد می‌گیرید. و همچنین ما به شما می‌گوییم که کدام تجهیزات می‌توانند به شما کمک کنند.

 

عکاسی کلوز آپ چیست؟

عبارت «عکاسی کلوز آپ» هیچ تعریف علمی‌ ندارد. این عبارت به طور کلی یعنی تصویری که سوژه را نزدیک تر و واضح تر از چیزی که ما به طور معمول می‌بینیم نشان می‌دهد.

بنابراین یک کلوز آپ چه کاری انجام می‌دهد؟ می‌توانید از آن برای کراپ کردن عکس سر یک شخص، گل یا حتی ماه استفاده کنید. این موضوع در مورد نزدیکی سوژه نیست، بلکه بیشتر مربوط به میدان دید است.

حال چه نوع لنزی برای ثبت عکس‌های کلوز آپ نیاز است؟ هر لنزی می‌تواند عکس‌های کلوزآپ معمولی بگیرد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که زوم کنید یا به سوژه نزدیک تر ‌شوید.

به طور مثال، می‌توانید برای ثبت یک کلوز آپ از ماه روی آن زوم کنید، یا به سادگی به سوژه‌ای که اندازه کوچکی دارد نزدیک شوید.

اما در نهایت بیشتر لنز‌ها به حداقل فاصله فوکوس خود خواهند رسید. این به این معنی است که سوژه شما در صورت نزدیک شدن بیش از حد تار می‌شود.

کلوز آپ

کلوز آپ و عکاسی ماکرو

در عکاسی معمولی، اندازه تصویری که روی سنسور شکل گرفته بسیار کوچتر از خود سوژه است.

برای مثال، یک درخت ده متری ممکن است به شکل یک درخت 1 سانتی متری روی سنسور دیده شود. این نسبت یک به هزار است. هرچقدر که به سوژه‌های کوچک نزدیک شویم، اندازه تصویر روی سنسور به اندازه واقعی سوژه در واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

در نهایت، ما می‌توانیم به اندازه کافی نزدیک شویم و همچنان سوژه را در فوکوس نگه ‌داریم. به این صورت ما می‌توانیم یک تصویر با اندازه واقعی سوژه ثبت کنیم.

در این مرحله نسبت یک به یک است. شما می‌توانید آن را اندازه واقعی (Life-Size) یا بزرگنمایی یک برابر بنامید.

این نقطه‌ای است که در آن ما از تصاویر کلوز آپ به طور کلی به ماکرو منتقل می‌شویم

کلوز آپ

در عکاسی، ماکرو در شرایطی اعمال می‌شود که اندازه تصویر برابر یا بیشتر از اندازه سوژه باشد. اما دیدن یک لنز با برچسب “Macro” که فقط یک تنظیم کلوزآپ است غیر معمول نیست.

کلوز آپ

یک لنز ماکرو واقعی باید ابعاد تصاویری که روی سنسور ایجاد می‌شود به اندازه‌ی خود سوژه بزرگ باشد. اغلب اوقات این تصویر می‌تواند تا ده برابر از سوژه بزرگ‌تر باشد که به آن مقیاس 10:1 نیز گفته می‌شود.

این مقدار تقریبا بیشترین بزرگ‌نمایی است که می‌توانید بدون متوسل شدن به میکروسکوپ به آن دسترسی داشته باشید.

حال بیایید چند گزینه موجود را برای دستیابی به ماکرو در محدوده یک برابر تا ده برابر را بررسی کنیم.

چه تجهیزاتی برای عکاسی ماکرو نیاز دارید؟

بیایید نگاهی به تمام تجهیزات ضروری برای عکاسی ماکرو بیاندازیم.

رینگ معکوس

ارزان ترین گزینه برای عکاسان ماکرو استفاده از یک رینگ مبدل ساده‌ است. این رینگ در جلوی لنز شما جا می‌گیرد، بنابراین می‌توانید لنز را صورت برعکس روی دوربین دیجیتالی خود نصب کنید.

تنها عیب این مورد این است که شما کنترل اتوماتیک بر روی لنزتان را از دست می‌دهید. از آنجا که لنز به صورت معکوس روی دوربین نصب می‌شود، شما امکان استفاده از کنترل‌های خودکار را نخواهید داشت.

زمانی که لنز را از بدنه جدا کنید دیافراگم آن به صورت کامل باز می‌شود. در بعضی لنزها، شما می‌توانید دیافراگم مورد نظر را قفل کنید. برای این کار کافیست کلید عمق میدان را زمان جداکردن لنز فشار دهید.

انجام این کار باعث بهم ریختن نورسنجی خودکار خواهد شد، بنابراین شما باید دوربین را روی کنترل تمام دستی قرار دهید. سرعت شاتر و ایزو را برای شارپنس تصویر و روشنایی مورد نظر تنظیم کنید

با یک رینگ معکوس، شما می‌توانید از یک لنز کراپ سنسور روی یک دوربین فول فریم استفاده کنید. انجام این کار به شما اجازه دسترسی به بزرگنمایی 4 برابر برای کلوز آپ‌ها را می‌دهد.

عکاسی کلوز آپ از گل‌ها

کلوز آپاگر شما ترجیح بدهید لنز روی دوربینتان بماند چه؟ شما از فیلتر‌های لنز کلوزآپ به جای فیلتر لنزهای استاندارد خود استفاده می‌کنید. این فیلترها معمولا به شکل مجموعه‌ای از قدرت‌های بزرگنمایی مختلف عرضه خواهند شد.

زمانی که احتیاج به نزدیک‌تر شدن به سوژه را دارید، فقط کافی است یک لنز نزدیک به 1 دیوپتر را روی لنز استاندارد دوربین خود بچسبانید. اگر این کار به اندازه کافی مناسب نبود، برای بزرگنمایی بیشتر آن را تعویض کنید، یا فیلتر‌ها را ترکیب کنید.

لنزهای کلوز آپ پیچشی شما را به یک دامنه ماکرو واقعی خواهند برد اما ممکن است کیفیت بصری تصویر نیز به همراه آن کاهش یابد.

تکنیک لنز معکوس

اکستنشن تیوب

اگر به سوژه نزدیک تر از حداقل فاصله فوکوس نزدیک شوید چه اتفاقی میافتد؟ پرتوهای نور سعی می‌کنند پشت سنسور در فوکوس قرار بگیرد. در نتیجه تصویر شما به نظر تار می‌رسد.

استفاده از اکستنشن تیوب لنز‌های دوربین را از سنسور دورتر خواهند کرد. به عبارت دیگر صفحه کانونی یک بار دیگر بر روی سنسور قرار می گیرد تا تصاویری شارپ برای شما ایجاد کند.

کلوز آپ

تصویر بزرگتر که با استفاده از اکستنشن تیوب تولید شده است به اندازه کافی روشن نیست. مقدار کاهش نور در زمان استفاده از این وسیله ممکن است به اندازه‌ی دو یا چند گام باشد. و از آنجا که این وسایل هیچگونه لنزی ندارند ، هیچگونه افت کیفیتی در آن‌ها به وجود نمی‌آید.

می‌توانید چندعدد اکستنشن تیوب را روی هم قرار دهید تا به بزرگنمایی بیشتر برسید. این کار به صورت کلی شما را به یک محدوده ماکرو واقعی می‌برد.

کلوز آپ

لنزهای ماکرو

اگر بخواهید بدون زحمت استفاده از وسایل اضافه عکاسی ماکرو را تجربه کنید باید چه کاری انجام دهید؟ جواب خرید یک لنز ماکرو است.

یک لنز ماکرو جداگانه به شما اجازه فوکوس کافی برای رسیدن به نسبت 1:1 را بدون استفاده از تجهیزات اضافی می‌دهد. این نوع از لنزها همچنین می‌توانند روی بی‌نهایت فوکوس کند بنابراین شما می‌توانید به عنوان یک لنز پرایم استاندارد از آن استفاده کنید.

تصویر زیر بدون استفاده از سه پایه و در نور طبیعی با یک لنز ماکرو 60 میلی متر ثبت شده و سپس به اندازه‌ی 3404در2269 پیکسل کراپ شده است.

کلوز آپ

اگر بزرگنمایی بیشتری برای عکاسی ماکرو می‌خواهید، می توانید لنزهای ماکرو را با الحاقات ترکیب کنید.

کانن یک لنز غیر معمول ماکرو ساخته است که توانایی زوم بین 1:1 تا 5:1 را دارد. لنز ماکرو  MPE-65mm f/2-8 هیچ حلقه فوکوسی ندارد و فقط قابلیت تنظیم بزرگنمایی را دارد.

برای فوکوس، شما یا باید سوژه را جا به جا کنید یا دوربین را. به همین دلیل انجام دقیق عکاسی با بزرگنمایی زیاد می‌تواند چالش برانگیز باشد. یک سه پایه محکم و نوعی رک فوکوس یا فوکوس ریل برای استفاده از این نوع لنز ضروری است.

کلوز آپ

میکرو در مقابل ماکرو

عکاسی میکرو برای بزرگنمایی بیشتر از مواردی است که می‌توانید با استفاده از تجهیزات عکاسی ماکرو بدست آورید

هیچ لنز میکرو‌یی وجود ندارد که بتوانید آن را به دوربینتان وصل کنید. برای رسیدن به بزرگنمایی بیشتر از پنج برابر، شما نیاز به یک میکروسکوپ خواهید داشت. این کار به شما امکان دستیابی به بزرگنمایی هفت تا صد برابر یا بیشتر را می‌دهد.

شما می‌توانید یک میکروسکوپ را با هزینه کمتر از یک لنز ماکرو خریداری کنید. احتمالاً پرکاربردترین وسیله برای این کار میکروسکوپ معاینه است. این نوع دارای یک چراغ حلقه‌ای برای روشن کردن سوژه از بالا است.

کلوز آپ

بعضی از این مدل‌ها یک دوربین USB داخلی دارند ولی کیفیت آن خیلی کمتر از یک دوربین DSLR ارزان قیمت است. به دنبال ابزاری باشید که دارای درگاه C-mount باشد. از این طریق می توانید با استفاده از آداپتور مناسب از دوربین خود استفاده کنید.

جمع بندی

به یاد داشته باشید عکاسی کلوز آپ یک اصطلاح پوششی برای عکاسی معمولی کلوز آپ، ماکرو و میکرو است.

کلوز آپ به معنای عکاسی از فاصله کم از سوژه است. شما می‌توانید برای دستیابی به عکس‌های کلوز آپ تقریباً از هر لنزی استفاده کنید.

ماکرو به این معنی است که شما از موارد فوق العاده نزدیک اشیاء را در نسبت 1: 1 عکس می گیرید. به معنای این است که اندازه یک عکس روی سنسور دقیق مشابه اندازه سوژه در واقعیت باشد.

میکرو به معنای بزرگنمایی در سطح یک میکروسکوپ است. به عبارت دیگر، جزئیاتی از سوژه را نشان می‌دهد که شما با چشم غیرمسلح قادر به دیدن آن نیستید.

تمام آنچه شما باید به خاطر داشته باشید نکات فوق برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی است. خیلی سخت نیست ، درست است؟

2 پاسخ به “تفاوت‌های اصلی میان لنز میکرو، ماکرو و کلوزآپ”

  1. کامران گفت:

    ممنون
    خدا قوت

  2. زینب گفت:

    عالی بود و با جمع بندی کامل مفهوم رو کاملا جا انداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.