مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

آموزش عکاسی تایم لپس از کهکشان راه شیری

تایم لپس راه شیری مجموعه‌ای از تصاویر است که حرکت ستاره‌ها را ثبت می‌کنید. این نوع تصاویر همچنین با عنوان تایم لپس ستاره‌ای هم شناخته می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از لوکیشن، تنظیمات و تکنیک مناسب عکس های تایم لپس فوق‌العاده‌ای از راه شیری بگیرید.

مجموع بازدید : 1244 زمان مطالعه : 5
آموزش عکاسی تایم لپس از کهکشان راه شیری

راهنمای عکاسی تایم لپس از راه شیری

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی تایم لپس از راه شیری

  • دوربین
  • سه پایه
  • زمانسنج داخلی یا خارجی
  • نرم‌افزار آلودگی نوری
  • چراغ‌قوه
  • خوراکی، آب و لوازمی که شما را در طول عکاسی سرگرم می‌کنند

قبل از عکاسی به اندازه‌ی کافی بخوابید

تایم لپس از کهکشان راه شیری

عکاسی تایم لپس از راه شیری احتمالا چندین ساعت طول خواهد کشید. هرچقدر که بخواهید ویدیوی نهایی طولانی‌تر باشد باید مدت زمان بیشتری هم به عکاسی بپردازید. از آنجایی که شما در شرایط کم نور عکاسی می‌کنید، باید از قبل آماده باشید.

قبل از عکاسی در طول روز به اندازه‌ی کافی بخوابید تا در طول مدت عکاسی خسته نشوید. در صورت امکان یک نفر هم همراه خودتان بیاورید. ممکن است او بتواند برای عکاسی به شما کمک کند و یا ایده‌های خوبی برای عکاسی تایم لپس به شما بدهد. در صورتی که لوکیشن موردنظر هم خیلی تاریک است یک چراغ قوه بزرگ به همراه داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آن به راحتی مسیریابی کنید.

برای عکاسی تایم لپس از راه شیری به اندازه‌ی تایم لپس روز و شب به کنترل اوضاع نیاز ندارید. در تایم لپس روز و شب شما باید میزان نوردهی را کنترل کنید تا تصاویر شما کاملا پایدار به نظر برسند اما در عکاسی از راه شیری نور معمولا ثابت است و به همین خاطر نیاز نیست خیلی هشیار باشید.

به همین خاطر مطمئن شوید یک صندلی تاشو به خودتان به همراه داشته باشید تا کاملا راحت باشید. همچنین به همراه داشتن خوراکی، آب و وسایل سرگرم کننده را هم فراموش نکنید.

تاریک‌ترین لوکیشن ممکن را پیدا کنید

در صورتی که در نزدیکی شهرها زندگی می‌کنید، آسمان معمولا غیرواضح است. این موضوع به دلیل آلودگی نوری رخ می‌دهد و یک مانع بزرگ برای عکاس‌های تایم لپس است.

خوشبختانه برخی نرم‌افزارها می‌توانند در پیدا کردن تاریک‌ترین لوکیشن‌ها در منطقه به شما کمک کنند. هرچقدر لوکیشن عکاسی تاریک‌تر باشد، ستاره‌ها بیشتر در معرض دید قرار دارند و تایم لپس شما نیز زیباتر خواهد بود. این موضوع شانس شما را برای گرفتن عکس‌های تایم لپس زیبا از راه شیری افزایش می‌دهد.

شما می‌توانید از نرم‌افزار Light Pollution Map برای اندروید و iOS استفاده کنید. همچنین این نرم‌افزار می‌تواند در پیدا کردن بارش‌های شهابی، نورهای قطبی و… نیز به شما کمک کند. همچنین در صورتی که می‌خواهید نور بیشتری در تایم لپس خودتان داشته باشید، می‌توانید ماه را هم با این نرم‌افزار ردیابی کنید.

در صورتی هم که می‌خواهید نقشه‌ی آلودگی هوا را داخل کامپیوتر خودتان هم بررسی کنید، می‌توانید از وبسایتDark Site Finder استفاده کنید.

عکاسی با حالت بالب

مطمئن شوید هوا خوب است

تایم لپس از کهکشان راه شیری

مزیت عکاسی در شب این است که نوردهی ثابت است و نیازی نیست که شما نگران تغییر تنظیمات در طول مدت عکاسی باشید اما تنها چیزی که ممکن است در اینجا مانع شما شود، آب و هوای بد است. هوای بد ممکن است باعث شود که عکاسی برای شما راحت نباشد و یا شما را وادار کند تنظیمات خودتان را تغییر دهید و یا تجهیزات را جابجا کنید. این موضوع باعث لرزش ویدیوی نهایی و یا تصاویری با نوردهی نابرابر شود.

حداقل از چند روز قبل آب و هوا را به دقت بررسی کنید. می‌توانید از نرم‌افزارهایی مثل BloomSky Weather برای دسترسی زنده به آب و هوا استفاده کنید.

برخی تغییرات آب و هوایی نامحسوس هستند و نمی‌توانید از بروز آن‌ها جلوگیری کنید. برای مثال در صورتی که چگالش رخ دهد ممکن است متوجه شوید که روی لنز شما شبنم ایجاد شده است. می‌توانید با استفاده از هیترهای جلوگیری از چگالش از بروز این مشکل ممانعت کنید. تجهیزات جانبی می‌توانند تجربه عکاسی تایم لپس از راه شیری شما را بهبود ببخشند و از بروز استرس‌های غیرضروری جلوگیری کنند.

رفتن به لوکیشن و پیدا کردن یک نقطه کانونی خوب

تایم لپس های راه شیری روی آسمان تمرکز دارند اما این بدین معنی نیست که شما مجبور هستید فقط از آسمان عکاسی کنید. برای اینکه تایم لپس شما از راه شیری جذاب‌تر باشد، شما باید یک نقطه‌ کانونی جذاب پیدا کنید.

راه شیری نقطه کانونی اصلی تصویر شما است اما باید چیز دیگری هم وجود داشته باشد که تکمیل کننده‌ی آن باشد. شما می‌توانید از بخشی از منظره‌ی زیر راه شیری استفاده کنید و یا از بین اشیاء مختلف عکاسی کنید تا پیش زمینه بسازید.

تمامی این کارها می‌توانند عناصر داستان‌سرایی جذابی به تصاویر تایم لپس شما اضافه کنند.

تعیین فاصله زمانی روی زمانسنج داخلی یا خارجی

تایم لپس از کهکشان راه شیری

فاصله زمانی تایم لپس تعیین می‌کند که دوربین شما هر چند دقیقه یا هر چند ثانیه یکبار عکس می‌گیرد. هرچقدر تعداد تصاویر گرفته شده در یک بازه زمانی بیشتر باشد، ویدیوی نهایی هم نرم‌تر خواهد بود. البته نیازی نیست از فواصل زمانی کوتاه استفاده کنید. ستاره‌ها خیلی سریع حرکت نمی‌کنند و شما می‌توانید هر مدت زمانی از 15 تا 35 ثانیه را انتخاب کنید.

برخی دوربین‌ها مثل Canon 7D زمانسنج داخلی دارند اما در صورتی که دوربین شما از این قابلیت بهره نمی‌برد شما می‌توانید یک زمانسنج اکسترنال تهیه کنید تا همین کار را برای شما انجام دهد.

Phantom 4 Pro

از حالت دستی استفاده کنید

شما باید مطمئن شوید که نتیجه‌ی نهایی تا جای ممکن زیبا به نظر خواهد رسید. برای این کار شما می‌توانید با فرمت Raw عکاسی کنید و دوربین را هم روی حالت دستی قرار دهید. استفاده از حالت دستی ضروری نیست اما کنترل بیشتری روی عکس‌های تایم لپس به شما می‌دهد.

سرعت شاتر به نیازهای خلاقانه‌ی شما بستگی دارد. سرعت شاتر آهسته برای ثبت عکس‌های تایم لپس با رد ستاره‌ها مناسب است. در صورت استفاده از این تکنیک ستاره‌ها به صورت دنباله‌دار ثبت خواهند شد. اما در صورتی که از سرعت شاتر آهسته استفاده کنید، ستاره‌ها کاملا به شکل نقطه‌ای ثبت می‌شوند و هیچ دنباله‌ای نخواهند داشت.

ایزو دوربین هم باید نسبتا زیاد باشد. اکثر دوربین‌های امروزی می‌توانند بدون کاهش کیفیت تصویر به مقادیر ایزو بالا برسند. البته از مقادیر خیلی زیاد استفاده نکنید زیرا ممکن است نویز خیلی زیادی به تصویر شما اضافه کند.

وایت بالانس در عکاسی تایم لپس از راه شیری خیلی مهم نیست. شما می‌توانید بعدا در زمان ادیت دمای رنگ تصویر خودتان را تغییر دهید.

عکاسی تایم لپس از راه شیری با تجهیزات ویژه

قدم‌های بالا اصول ابتدایی عکاسی تایم لپس از راه شیری هستند. این گام‌ها می‌توانند صرف نظر از اینکه کجا زندگی می‌کنید به شما کمک کنند تایم لپس‌های بسیار زیبایی از آسمان شب بگیرید. اما در صورتی که می‌خواهید تصاویر تایم لپس خیلی زیباتری از راه شیری بگیرید باید از برخی ابزارهای ویژه استفاده کنید.

تایم لپس از کهکشان راه شیری

یک اسلایدر دوربین موتوری اغلب اوقات در زمان فیلمبرداری برای ایجاد حرکات نرم کاربرد دارد. شما می‌توانید از این وسیله برای خلق تصاویر تایم لپسی استفاده کنید که به آرامی در حال حرکت به یک سمت خاص هستند. یک پایه‌ی چرخان هم به شما کمک می‌کند از هر پرسپکتیوی برای عکاسی استفاده کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند تصاویر تایم لپس 360 درجه بگیرید.

در صورتی هم که می‌خواهید از زوایای غیرمعمول عکاسی کنید، می‌توانید از سه‌پایه‌های منعطف استفاده کنید. این سه پایه‌ها به شما دسترسی به زوایای غیرطبیعی را می‌دهند که به تنهایی نمی‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول در مورد عکاسی تایم لپس از آسمان شب

چگونه می‌توان از راه شیری عکاسی کرد؟

از یک سه پایه استفاده کنید تا تصاویر شما به اندازه‌ی کافی واضح باشند. با استفاده از حالت دستی و با فرمت Raw عکاسی کنید. می‌توانید از مقادیر ایزو بالا استفاده کنید تا نور بیشتری را ثبت کنید

عکس Night-Lapse چیست؟

عکاسی Night-Lapse بخشی از عکاسی تایم لپس است. اغلب از تصاویر تایم لپس در طول شب برای ثبت حرکت ستاره‌ها استفاده می‌شود. عکاس‌های تایم لپس این تصاویر را به ویدیوهای کوتاه تبدیل می‌کنند.

سخن نهایی

کهکشان راه شیری فوق‌العاده است و یک سوژه‌ی خیلی خوب برای عکاسی تایم لپس در طول شب است. برای اینکه تجربه خیلی خوبی داشته باشید، مطمئن شوید که از یک نرم‌افزار تشخیص آلودگی نوری استفاده می‌کنید. همچنین به همراه داشتن تمامی تجهیزات مورد نیاز را هم فراموش نکنید.

زمانی که عکس می‌گیرید، توجه زیادی به تنظیمات دوربین خودتان داشته باشید و از مقادیر ایزو بالا نترسید. در صورتی که می‌خواهید دنباله‌ی ستاره‌ها را ثبت کنید از سرعت شاتر آهسته استفاده کنید. با استفاده از تجهیزات اختصاصی مثل اسلایدرهای موتوری هم می‌توانید تصاویر خودتان را به سطح بالاتری برسانید.

این تکنیک‌ها به شما کمک خواهند کرد که به یک عکاس راه شیری با تجربه‌تر تبدیل شوید.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.