دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • صدابرداری

  • لوازم جانبی

  • محصولات دست دوم

نکات عکاسی با موبایل

تکنیک و ترفند
نکات عکاسی با موبایل

قبل از عکاسی با موبایل ، اگر به یاد بیاورید، گرفتن یک عکس خوب کار خیلی سختی بود. شما باید یک دوربین گران قیمت و برنامه‌های ویرایش تصویر برای کامپیوترتان دریافت می‌کردید، و سرمایه‌ گذاری جدی روی زمان و انرژی برای یادگیری آن‌ها انجام می‌دادید.

اما، به لطف موبایل‌ها و برنامه‌های ویرایش تصویری که با آن‌ها به دستمان می‌رسد، ما اکنون می‌توانیم تصاویری با کیفیت زیاد ثبت کنیم و آن‌ها را بدون دردسر ویرایش کنیم. همه این کارها را با همان دستگاهی انجام می‌دهیم که برای تماس از آن استفاده می‌کنیم.

برندها در حال جلب توجه هستند، این نوع از فایل‌های بصری برای بازاریابی بسیار مهم هستند. اما اشتباه نکنید، ثبت یک تصویر خوب روی موبایل فقط هدف گیری و ثبت عکس نیست. مطمئناً شما نیز بسیاری تصویر بد دیده‌اید که توسط موبایل ثبت شده‌اند.

پس راز ثبت تصاویر خوب با گوشی چیست؟ همانطور که معلوم است برخی از آن‌ها در این مقاله برای شما آماده شده ‌است. به نکات زیر توجه کنید تا عکاسی با موبایلخود را بهبود ببخشید.

1- از خطوط جدول برای تعادل عکستان استفاده کنید

یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای بهبود عکاسی با موبایل این است که Gridlines دوربین گوشیتان را فعال کنید. این امر یک سری خطوط روی صفحه تلفن هوشمندتان فعال می‌کند که بر اساس «قانون یک سوم» چیده‌شده اند، یک اصل‌ترکیب بندی عکاسانه که به تصویر می‌گوید کجا باید به صورت افقی یا عمودی تقسیم شود. بنابراین شما در مجموع 9 بخش دارید.

بر اساس این تئوری، اگر نقاط جالب را در امتداد این خط‌ها قرار دهید، تصویر شما تعادل و سطح بیشتری خواهد داشت و به بیننده‌ها امکان این را می‌دهد که بیشتر با تصویر شما تعامل داشته باشند.

عکاسی با موبایل

برای فعال کردن Gridlines :

  • iPhone: به بخش Settings بروید و در Photos & Camera گزینه Grid را فعال کنید.
  • اندروید: برنامه دوربین را باز کنید، به بخش Setting بروید و گزینه Grid Lines را فعال کنید.

2- فوکوس دوربین را فعال کنید

دوربین گوشی‌های امروزی به صورت خودکار روی پیش زمینه تصویر فوکوس می‌کنند، اما همه تصاویری که با گوشی می‌گیرید سوژه مشخصی ندارند. برای تنظیم جایی که می‌خواهید لنز دوربین روی آن فوکوس کند، برنامه دوربین را باز کنید و از روی صفحه جایی که می‌خواهید واضح به نظر برسد را لمس کنید. به عنوان مثال اگر از چیزی در حال حرکت عکاسی می‌کنید، می‌تواند برای دوربین شما دشوار باشد که سوژه را دنبال کند و در صورت لزوم دوباره روی آن فوکوس کند. برای اطمینان از قفل فوکوس دوربین، درست قبل از گرفتن عکس، روی صفحه ضربه بزنید تا اطمینان حاصل شود که سوژه در حال حرکت تا حد امکان در فوکوس قرار دارد. سپس یک نماد مربع یا دایره ای روی صفحه دوربین شما ظاهر می‌شود، و فوکوس عکس شما را به تمام محتوای داخل آن نماد تغییر می‌دهد.

3- روی سوژه فوکوس کنید

بسیاری از بهترین عکسها فقط شامل یک سوژه جالب هستند. برخی از عکاسان حرفه ای می‌گویند که موضوع نباید کل قاب را پر کند و دو سوم عکس باید فضای خالی باشد، این به سوژه کمک می‌کند تا تصویر جالب‌تر به نظر برسد.

اما مطمئن شوید که برای فوکوس در عکاسی با موبایل روی سوژه خود به صفحه گوشی هوشمند خود ضربه میزنید، این به شما کمک میکند تا از فوکوس آن و بهینه سازی نور استفاده کنید.

نکته: پس از گرفتن عکس خود، می‌توانید از فیلترها و برنامه‌ها برای واضح‌تر شدن سوژه استفاده کنید، یا آن را از پس زمینه جدا کنید تا به درستی سوژه را قاب کنید. میزان روشنایی، کنتراست و اشباع عکس را نیز می‌توان مطابق با آن تنظیم کرد همه این کارها با استفاده از موبایلتان.

عکاسی با موبایل

4- فضای منفی را بپذیرید

“فضای منفی” به سادگی به مناطق اطراف و بین سوژه‌های یک تصویر اشاره دارد، و می‌تواند یک تصویر خوب را به یک تصویر عالی تبدیل کند.

هنگامی که فضای خالی زیادی را در یک عکس قرار می‌دهید، سوژه شما بیشتر به چشم می‌خورد و عکس العمل قوی‌تری از بیننده شما برمی انگیزد. و فضای منفی چگونه به نظر می‌رسد؟ این اغلب موارد مانند آسمان، آب، یک میدان خالی یا یک دیوار بزرگ است،

5- چشم اندازهای مختلف را پیدا کنید.

گرفتن عکس از یک زاویه منحصر به فرد و غیر منتظره می‌تواند آنها را به یاد ماندنی‌تر کند، این موضوع تمایل دارد توهماتی از عمق یا ارتفاع را با سوژه‌ها ایجاد کند. همچنین این ویژگی باعث می‌شود که تصویر از هم متمایز شود، زیرا بیشتر عکس‌های تلفن همراه مستقیماً یا از چشم پرنده گرفته می‌شوند.

سعی کنید مستقیماً به سمت بالا عکس بگیرید و به عنوان فضای منفی با آسمان بازی کنید. یا، می‌توانید آن را با زاویه کمی نزولی امتحان کنید.

نکته: اگر عکس می‌گیرید و می‌بینید که دیدگاه کمی سؤال برانگیز یا کج است، از برنامه ویرایش عکس SKRWT استفاده کنید تا خطوط تمیز و مربع به نظر برسند.

6- با بازتاب‌ها بازی کنید

در مورد دیدن آسمان منعکس شده در آب، چیزی بسیار زیبا است. دلیلی وجود دارد که ما عاشق دیدن آن هستیم، چشمان ما به تأملات کشیده شده است. بنابراین به دنبال فرصت‌هایی برای بازی با آنها در عکس‌ها باشید.

مکانهای زیادی برای یافتن بازتاب‌ها وجود دارد، گودالها، آب‌های جمع شده بزرگ، آینه‌ها، عینک آفتابی، لیوان‌ها، و سطوح فلزی فقط تعدادی از این‌ها هستند.

عکاسی با موبایل

7- استفاده از خطوط راهنما

در بعضی از عکسها، خطی وجود دارد که چشم بیننده را به سمت قسمت خاصی از قاب جلب می‌کند. این خطوط، خطوط راهنما خوانده می‌شوند. آنها می‌توانند مستقیم یا مدور باشند، راه پله‌ها، نماهای ساختمان، مسیر قطار، جاده‌ها یا حتی مسیری را در میان جنگل  تصور کنید.

خطوط راهنما برای ایجاد حس عمق تصویر بسیار عالی هستند و می‌توانند عکس شما را به شکلی طراحی شده در بیاورند، حتی اگر اتفاقی بیفتد که به طور تصادفی به فرم واقعاً مطلوبی برسید.

عکاسی با موبایل

8- دنبال تقارن‌ها بگردید

تقارن را می‌توان به عنوان “یک احساس مبهم از نسبت و توازن هماهنگ و زیبا” تعریف کرد. و تصاویری که دارای تقارن هستند می‌توانند برای چشم بسیار لذت بخش باشند، همچنین یکی از ساده‌ترین و قانع کننده‌ترین روش‌های تهیه یک عکس است.

در عکاسی با موبایل، تقارن معمولاً به معنای ایجاد تصویری است که می‌تواند به دو قسمت مساوی تقسیم شود که تصاویر آینه‌ای از یکدیگر هستند. این کمی متفاوت از بازتاب‌ها است، تقارن را می‌توانید طبق تصویر پلکان “در طبیعت” پیدا کنید، یا می‌توانید عکس خود را مطابق آن تنظیم کنید.

و به یاد داشته باشید از آن خطوط جدول از نکته شماره 1 استفاده کنید تا همه چیز کاملاً درست شود.

عکاسی با موبایل

9- دنبال الگوهای تکراری باشید

الگوهای تکراری بسیار چشم نواز هستند، هر وقت عناصر گرافیکی قوی بارها و بارها تکرار می‌شوند، مانند خطوط، اشکال هندسی، فرم‌ها و رنگ‌ها ظاهر می‌شوند. این الگوها می‌توانند تأثیر بصری خوبی ببخشند، و عکس گرفتن از چیزی مانند کف زیبا و کاشی کاری شده برای ایجاد یک تصویر برجسته کافی است. در موارد دیگر، سرگرم کننده‌تر است که از آنجا که به طور طبیعی یا غیرعمدی ظاهر می‌شوند.

10- با مسدود کردن رنگ بازی کنید

آیا وقتی یک عکس کامل سیاه و سفید است، به جز یک سوژه واحد، زیبا نیست؟ معلوم است که بله، در واقع، برنامه‌هایی برای آن وجود دارد. یکی از موارد مورد علاقه ما Touch Color است، برنامه ای که به طور خودکار یک تصویر را به مقیاس خاکستری تبدیل می‌کند و به شما امکان می‌دهد قسمت‌هایی را که می‌خواهید رنگ آمیزی کنید پر کنید.

مسدود کردن رنگ می‌تواند به برجسته کردن عناصر عکسی که می‌خواهید روی آن ایستادگی کنید، مانند گیاه یا چیز دیگری با رنگ پررنگ کمک کند. این امر به عنوان فضای منفی به هدف مشابهی می‌رسد، به این دلیل كه می‌تواند یك سوژه واحد را متمایز كند، اما با مسدود كردن رنگ، عناصر دیگر عکس برای یك تصویر منسجم دست نخورده باقی می‌مانند.

عکاسی با موبایل

11- از زوم کردن پرهیز کنید

هنگامی که از راه دور عکاسی می‌کنید، ممکن است وسوسه شوید که روی صحنه زوم کنید. اما در واقع بهتر است بزرگنمایی نکنید، با این کار می‌توانید عکس را گرینی، تار یا پیکسله کنید.

در عوض، سعی کنید به موضوع خود نزدیک شوید، مگر اینکه سوژه شما یک حیوان وحشی باشد، در این صورت توصیه می‌کنیم فاصله خود را حفظ کنید، یا از فاصله پیش فرض عکس را بگیرید و بعداً آن را برش دهید. به این‌ترتیب، شما کیفیت را به خطر نمی اندازید.

12- جزئیات کوچک را ثبت کنید.

شاید این عبارت را شنیده باشید، “فلفل نبین چه ریزه”. گاهی اوقات، این امر در مورد عکس‌ها نیز صدق می‌کند. تصاویر کلوزآپ که جزییات کوچک، پیچیده و ظریف را ضبط می‌کنند، می‌توانند محتوای بصری را واقعاً قانع کننده جلوه دهند. و به بافت‌ها و الگوهای مانند لایه برداری رنگ، جاده شن و یا تابلو کاشی دقت کنید.

13- از نور طبیعی استفاده کنید

پیدا کردن یک عکس فوق العاده که با یک فلاش گرفته شده است سخت است. بیشتر اوقات، آنها عکس را به صورت کاملاً واضح به نمایش می‌گذارند، رنگها را به صورت منفی تغییر می‌دهند و جزئیات سوژه‌های بشری را از بین می‌برند.

از منابع نور طبیعی که می‌توانید پیدا کنید، حتی پس از تاریکی استفاده کنید. این شانس را به شما می‌دهد که مانند تصویر زیر با سایه‌ها بازی کنید یا با سایر منابع نور محیطی مانند‌ترافیک و ساختمانهای اطراف، یک عکس ضد نور ایجاد کنید.

پس از گرفتن عکس، با “Exposure” در برنامه ویرایش عکس مورد علاقه خود بازی کنید تا ببینید آیا می‌توانید تصویر را کمی روشن‌تر کنید، بدون اینکه آن را خیلی گرینی کنید.

عکاسی با موبایل

14- اگر از فلاش استفاده می‌کنید، فقط در طول روز این کار را انجام دهید.

بعضی اوقات، با استفاده از فلاش دوربین می‌توانید یک عکس را بهبود بخشید، اما بندرت این کار را در شب انجام می‌دهد. از آنجا که عکسهای تیره کنتراست بسیار واضح‌تری را در برابر فلاش گوشی شما نشان می‌دهد، می‌تواند هر نوع نگاه فلش را تهاجمی و ناهموار جلوه دهد

با این حال، در فضاهای کاملاً روشن، یک فلاش می‌تواند به نرم شدن برخی سایه‌های تیره در پشت یا در زیر موضوع اصلی شما کمک کند.

در هنگام ثبت عکس بعدی، به دنبال سایه‌های تیره‌ای باشید که ممکن است بخواهید آنها را حذف کنید، روی زمین یا در مقابل سطوح عمودی نگاه کنید.

تفاوت دو عکس موبایل در یک پیکره فلزی را در زیر مشاهده کنید. می‌توانید ببینید که سایه میز در عکس سمت راست فلاش نرم‌تر است. فلاش حتی جزئیات بیشتری را در بدنه سوژه به نمایش می‌گذارد. دفعه دیگر که از محصول عکاسی می‌کنید این تفاوت را در نظر بگیرید.

15- خرید یک سه پایه موبایل را در نظر بگیرید.

اگرچه دستگاه‌های تلفن همراه می‌توانند عکس گرفتن را در حین حرکت آسان کنند، اما هیچگاه راهی آسان برای اطمینان از سطح عکس و متعادل بودن هنگام عکاسی با موبایل  وجود ندارد، به خصوص اگر می‌خواهید در تصویر باشید و فقط یک سلفی معمولی نگیرید.

عکاسی با موبایل

سه پایه موبایل به شما امکان می‌دهد تلفن هوشمند خود را برای گرفتن سریع عکس بدون هندزفری و بدون چسباندن تجهیزات سنگین به گوشی شما، سوار کنید. بیشتر سه پایه‌های تلفن همراه تقریباً بزرگتر از دستگاه تلفن همراه شما هستند و می‌توانند به هر زاویه خم شوند.

16- نوردهی برنامه‌ دوربین خودتان را روی دستی قرار دهید

نوردهی یکی دیگر از ویژگی‌های دوربین موبایل است که می‌خواهید به صورت دستی تنظیم کنید. با ضربه زدن روی صفحه نمایش وقتی دوربین گوشی شما روشن است، فقط لنز را بر روی یک سوژه جدید تمرکز نمی کنید، همچنین به طور خودکار میزان نور را در دوربین اجازه می‌دهد تنظیم کنید. این، همیشه به صورت اتوماتیک درست به نظر نمی رسد. بهتر است آن را با دست تنظیم کنید.

برای تغییر نوردهی دوربین تلفن همراه خود، برنامه دوربین خود را باز کرده و روی صفحه ضربه بزنید. با فوکوس بر روی لنز، یک نماد خورشید بسیار کوچک با مقیاس عمودی مشاهده خواهید کرد. انگشت خود را به آرامی بالا و پایین بکشید تا سطح نور تنظیم شود.

[relatedpost post=”155539″]

17- تصاویر انتزاعی ایجاد کنید

عکس‌های انتزاعی به معنای گرفتن جوهره یک شی یا یک سری از آنها است، بدون آنکه کل منظره را نمایان کند. به عبارت دیگر، آنها در خدمت ایجاد تصاویر منحصر به فرد و شگفت آور از موضوعات عادی هستند.

این نگاه با بریدن بخشی انتزاعی از یک عکس غیر عادی و یا با گرفتن عکس‌های نزدیک از اشیایی که بیننده را به تعجب می‌اندازد، انجام می‌شود. و سوژه‌ها با الگو یا تکرار سوژه خوبی برای عکاسی با موبایل انتزاعی هستند.

 

18- عکس‌های صادقانه بگیرید

عکس‌های از قبل تعیین شده می‌توانند به خاطر خاطره‌ها عالی باشند، لحظات شاد با دوستان، خانواده. اما گاهی اوقات، عکس‌های شفاف از افرادی که کارهایی انجام می‌دهند، یا افراد با مردم، می‌تواند بسیار جالب‌تر باشد.

به این دلیل است که عکسهای صادقانه قادر به درگیری عواطف و ذات یک لحظه هستند. یکی از بهترین راه‌های گرفتن این نوع عکس‌ها ثبت هرچه بیشتر این نوع عکس‌ها است. شما باید حق انتخاب‌های زیادی داشته باشید و یک عکس خاص را از میان آن‌ها بیرون بکشید. عکسی که چشمان همه در آن باز باشد.

عکاسی با موبایل

19- غیر متعارف باشید

ترکیب بندی بخش عظیمی از چیزی است که یک عکس را عالی می‌کند، اما موضوع عکس نیز همین است. برخی از عکس‌های جالب و دیدنی از ایده‌های جالب و بی نظیر بیرون آمده اند. تصاویر برای تحریک احساسات بینندگان شما مؤثرتر از متن است..

وقتی به چیزی که می‌گیرید فکر می‌کنید کمی خارج از چارچوب فکر کنید، بینندگان شما می‌توانند از یک موضوع جالب یا غیرمنتظره خوشحال شوند.

20- آن‌ها را بخندانید

صحبت از برانگیختن احساسات است، گاهی اوقات به یادماندنی‌ترین عکس‌ها، عکس‌هایی هستند که باعث می‌شوند ما احساساتی شویم. اگر بتوانید مخاطبان خود را بخندانید، آنها به احتمال زیاد از عکس شما لذت خواهند برد.

[relatedpost post=”155547″]

21- لنز گوشیتان را تمیز کنید

ممکن است یک گوشی هوشمند برای حمل و نقل راحت‌تر از دوربین عکاسی. باشد، اما به قیمت محافظت از آن تمام می‌شود.

وقتی خارج از خانه هستید تلفن شما معمولاً در جیب یا کیف شما است. در این مدت لنزهای دوربین دستگاه در حال جمع آوری انواع گرد و غبار هستند. قبل از عکس گرفتن حتما این لنز را با دستمال نرم تمیز کنید. شاید نتوانید بگویید که لنز تا چه حد کثیف بوده است تا زمانی که شروع به ویرایش تصویر خود کنید، و اطمینان از این که لنز قبل از گرفتن عکس کاملاً شفاف است می‌تواند باعث جلوگیری از خراب شدن عکس‌ شما شود.

22- لنز اضافی به دوربین گوشی وصل کنید.

می خواهید واقعاً فانتزی شوید؟ لنزهای خارجی برای شما ساخته شده‌اند. در واقع چندین مورد وجود دارد که می‌توانند روی لنزهای دوربین گوشی هوشمند شما متصل شوند، از لنز فیش آی گرفته تا لنزهای واید، این افزودنیها می‌توانند کیفیت و منظره کاملاً جدیدی را برای عکسهای شما به ارمغان بیاورند.

عکاسی با موبایل

کد تخفیف نورنگار

23- از ویرایش نترسید

ترکیب بندی و گرفتن عکس از تلفن هوشمند شما اولین قدم برای ساختن یک تصویر به یاد ماندنی است. مرحله بعدی عکاسی موبایل ویرایش عکس‌های شما است و بسیار مهم است. فیلترها می‌توانند یک ابزار عکاسی با موبایل با ارزش باشند، به خصوص در دو هدف: 1- از بین بردن لکه‌ها 2- خوشمزه‌ به نظر رساندن غذاها.

برای اولین بار، مجله InStyle لیستی سرگرم کننده از “بهترین فیلترهای اینستاگرام را گردآوری کرد، و اکنون، برنامه عکسهای آیفون فیلترهای مشابه بسیاری را ارائه می‌دهد. همچنین اپلیکیشن‌هایی مانند Pho.to وجود دارند که می‌توانند بدون کار زیاد به صورت خودکار عکس‌های صورت را روتوش کنند. و زمانی که بحث به عکاسی با موبایل از غذا می‌رسد یکی از جدیدترین برنامه‌های موجود، Foodie است که با مجموعه فیلترهای مخصوص به خود برای بهینه سازی انواع مختلف غذا ارائه می‌شود.

 

نویسنده : محمد خزائی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *