021-7356

عکاسی از منظره زیر نور ماه

عکاسی از منظره زیر نور ماه

تاثیر منظره

زمانی که در طول شب به عکاسی می‌پردازید، منظره و به خصوص بازتاب‌پذیری آن نقش خیلی مهم‌تری نسبت به عکاسی در طول روز دارد. برای مثال نمی‌توانید در جنگل‌های متراکم به عکاسی منظره زیر نور ماه بپردازید زیرا صحنه خیلی روشن نخواهد بود. با این وجود اگر در یک مزرعه نسبتا خالی باشید می‌توانید جزئیات خیلی زیادی را ثبت کنید.

یک روش خیلی خوب برای بررسی اینکه شرایط مناسب است یا خیر این است که ببینید هوا به اندازه‌ای روشن هست که بتوانید بدون احتمال زمین افتادن در اطراف قدم بزنید یا خیر؟ این نوع عکاسی در صورتی که به درستی انجام شود به نتایجی کاملا متفاوت‌تر از عکس‌هایی که در طول روز می‌گیرید منجر خواهد شد زیرا به دلیل غیرطبیعی بودن و نشان دادن چیزی که معمولا از نگاه مخاطب مخفی است به شدت بیننده را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

رنگ ماه

عکاسی منظره زیر نور ماه

نور ماه یک تون منحصر به فرد دارد که در طول زمان‌های دیگر روز دیدن آن ممکن نیست. از طرفی شما سایه‌هایی را خواهید داشت که به خوبی تعریف شده‌اند و شما را به یاد نور خورشید در اواسط روز می‌اندازد و از طرفی دیگر تفاوت‌هایی هم با نور روز دارند. نور ماه در واقع خیلی نرم است و سایه‌های ناشی از آن نیز لبه‌های نرمی دارند و خیلی روشن‌تر از چیزی هستند که در طول روز ممکن است مشاهده کنید.

همچنین زمانی که نور ماه کامل است شما رنگ‌هایی را مشاهده خواهید کرد که نسبت به زمان‌های دیگر روز کاملا متفاوت هستند. در صورتی که از مناظری عکاسی می‌کنید که به شدت بازتاب‌پذیر هستند به دنبال هایلایت‌های زرد کم رنگ و سایه‌های آبی کدر بگردید.

رنگ آسمان در طول شب نیز غیرطبیعی‌تر است و آبی عمیق‌تری نسبت به طول روز مشاهده خواهید کرد. با اینکه آسمان شب بدون ماه ممکن است در طول شب آبی یا حتی قهوه‌ای به نظر برسد نور ماه باعث خواهد شد رنگ آسمان در طول شب به رنگ‌های آبی تیره تمایل داشته باشد. همچنین هرچقدر که به سمت ماه حرکت می‌کنید هم اشباع رنگ بیشتر خواهد شد.

صرف نظر از اینکه تصمیم بگیرید آسمان را هم در عکس خودتان جای دهید یا خیر، عکاسی منظره زیر نور ماه به نتایج جالبی ختم خواهد شد. عکاس‌ها همیشه به دنبال روش‌های جدیدتری برای عکاسی از یک منظره هستند و نور مشخص ماه کامل روش خیلی خوبی برای انجام این کار است.

گنجاندن ماه داخل عکس‌ها

خیلی از مواقع شما در شرایطی قرار می‌گیرید که می‌توانید ماه را هم در عکس‌های خودتان بگنجانید. با اینکه این موضوع در خیلی از مواقع ممکن است خوب به نظر برسد اما با چالش‌های خاص خودش نیز همراه است. دلیل این امر هم ساده است؛ قرار دادن خورشید در عکس‌هایی که در طول شب می‌گیرید تقریبا شبیه این است که خورشید را در عکس‌های روز داخل تصویر داشته باشید.

مانند خورشید میانه‌های روز، ماه کامل هم نسبت به بقیه اجزای تصویر خیلی روشن‌تر خواهد بود (مگر اینکه داخل شهر باشید). این بدین معنی است که عکس‌هایی که در آن‌ها ماه قرار دارد مستعد مشکلاتی از جمله مقدار بالای فلر و مشکلات مربوط به نوردهی هستند.

در صورتی که لنز شما مستعد فلر است و در صورتی که می‌خواهید از شبه‌وار شدن زیاد عکس‌های خودتان جلوگیری کنید باید خیلی مراقب محل قرارگیری ماه در عکس‌های خودتان باشید و همچنین مطمئن شوید که قبل از ثبت عکس لنز شما به اندازه‌ی کافی تمیز است. حتی مقدار کمی گرد و خاک نیز ممکن است باعث بازتاب نور و ایجاد نقاط فلر اضافی در تصویر شما شود. همچنین در صورتی که هوا خیلی سرد باشد، کریستال‌های کوچک یخ هم ممکن است به اندازه‌‎ای در عکس شما فلر را تشدید کنند که تصاویری که می‌گیرید کاملا بلااستفاده باشند.

[relatedpost post=”82442″]

عکاسی منظره زیر نور ماه

در صورتی که قصد داشته باشید ماه را در عکس خودتان قرار دهید، به دلیل اینکه ماه از تمامی اجزای تصویر روشن‌تر است، نوردهی دقیق صحنه ممکن است کار خیلی سختی باشد. در این شرایط فقط باید مطمئن شوید حتی در صورتی که تصویر داخل دوربین تاریک‌تر به نظر برسد، نوردهی آن را به درستی انجام دهید، تا تمامی اجزای تصویر جزئیات کافی داشته باشند و بتوانید آن‌ها را در زمان ادیت بازیابی کنید.

البته گنجاندن ماه داخل تصویر غیرممکن نیست. فقط کافی است موقعیت آن را به خوبی تعیین کنید، از قرار گرفتن گرد و خاک روی عنصر جلویی لنز جلوگیری کنید و نوردهی را به درستی انجام دهید. به این شکل می‌توانید تصاویر خیلی خوبی بگیرید.

تجهیزات و تنظیمات دوربین

ماه کامل به شکل تعجب‌برانگیزی روشن است. بسته به منظره ممکن است نیاز باشد از تنظیمات دوربینی استفاده کنید که در انتهای غروب خورشید استفاده می‌کنید نه چیزی که برای عکاسی در اواسط شب به آن نیاز دارید.

برای مثال ممکن است در زمان عکاسی از یک رودخانه یخ زده بتوانید از ایزو 100 یا 200 (به همراه سرعت شاتر 30 ثانیه‌ای و دیافراگم باز) برای خیلی از عکس‌های خودتان استفاده کنید. در شرایط طبیعی استفاده از این ایزو برای عکاسی از شب ممکن نیست اما در عکاسی از منظره زیر نور ماه می‌توانید از آن استفاده کنید. بنابراین لزوما نیازی نیست از تنظیمات دوربین مخصوص عکاسی در شب استفاده کنید. قبل از این کار باید مطمئن شوید که این تنظیمات قابل اجرا هستند.

عکاسی منظره زیر نور ماه

زمانی که ماه را در عکس‌های خودتان می‌گنجانید این موضوع از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار خواهد بود. برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد، شما باید از مقادیر ایزو خیلی کم و احتمالا دیافراگم‌های بسته‌تر یا سرعت شاتر کمتر نسبت به چیزی که برای عکاسی در شب انتظار دارید استفاده کنید.

در اینجا بهتر است از دوربین‌هایی استفاده کنید که از تغییر ناپذیری ایزو پشتیبانی می‌کنند. در صورتی که این کار را انجام دهید، می‌توانید حتی تاریک‌ترین قسمت‌های عکس خودتان را هم بدون مشکلاتی که ممکن است با استفاده از مقادیر ایزو بالا با آن‌ها مواجه می‌شوید روشن کنید.

در مورد تجهیزات دوربین هم ماه کامل انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به عکاسی در شب در اختیار شما قرار می‌دهد. برای این سبک عکاسی لزوما نیازی نیست از دوربین‌های فول فریم و لنز 14mm f/2.8 استفاده کنید تا عکسی بگیرید که به نظر خوب می‌رسد اما باید حتما از سه پایه استفاده کنید.

در واقع در صورتی که منظره به اندازه‌ی کافی بازتاب‌پذیر باشد شما می‌توانید از لنزهایی مثل 70-200 میلیمتر f/4 هم برای عکاسی از منظره زیر نور ماه استفاده کنید. با استفاده از این لنزها شما می‌توانید ایزو خودتان را هم روی 100 یا 200 نگاه دارید. این تنظیمات برای اکثر عکاس‌هایی که به این دست تصاویر علاقه مند هستند، حتی افرادی که از دوربین‌های کراپ سنسور و لنز کیت هم برای عکاسی استفاده می‌کنند مناسب است.

با این وجود، مثل همیشه در صورتی که می‌خواهید ستاره‌ها مثل نقاط واضح در آسمان به نظر برسند باید خیلی مراقب باشید. درست مثل شب‌های بدون ماه باید از لنزهای واید و همچنین نوردهی سریع استفاده کنید.

[relatedpost post=”125647″]

جمع‌بندی

عکاسی منظره زیر نور ماه

[relatedpost post=”44335″]

امیدواریم در صورتی که شما هم جزء آن دسته از عکاس‌هایی هستید که دوست دارند منظره را به شکل منحصر به فردی به تصویر بکشند، این مقاله توانسته باشد به شما کمک کند. ماه کامل یک منظره‌ی زیبا است و نور آن هم چیزی است که خیلی از عکاس‌ها دوست دارند در عکس‌های خودشان داشته باشند.

البته این نکات فقط برای ماه کامل کاربرد ندارند و تا زمانی که نور ماه برای روشن کردن صحنه کافی است می‌توانید از نکات ارائه شده در مقاله‌ی امروز استفاده کنید. اما روشن‌ترین حالت زمانی است که ماه کامل است و باعث خلق یک محیط جذاب برای عکاسی منظره خواهد شد.

بنابراین دفعه بعدی که امکان عکاسی از منظره در شب را داشتید، به ماه هم توجه کنید. در صورتی که طلوع ماه در زمان منطقی رخ می‌دهد و نور آن نیز برای نورپردازی منظره کافی است، بهتر است از آن عکاسی کنید. همه‌ی مناظر برای عکاسی زیر نور ماه مناسب نیستند اما در صورتی که شرایط مناسب باشد، شما امکان ثبت عکس‌های فوق‌العاده زیبایی را خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.