دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • تجهیزات صدا

 • لوازم جانبی

 • لوازم جانبی موبایل

 • محصولات دست دوم

 • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

ولاگر کیست و برای ساخت ولاگ به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟ 

تکنیک و ترفند
ولاگر کیست و برای ساخت ولاگ به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟ 

1- ولاگ چیست؟

ولاگ مخفف کلمه ویدئو بلاگ است‌. برای ساخت ولاگ از محتوای تصویری استفاده می‌شود. در واقع ولاگ همان بلاگی است که در آن به جای نوشتن متن از فرمت‌های ویدئویی استفاده می‌کنند. در محتوای ولاگ ایده‌ها، افکار و تجربه‌های یک فرد با مخاطبانش به اشتراک گذاشته می‌شود. در محتوای ویدئویی ولاگ صحبت‌ها حالت رسمی ندارند و فرد با لحنی صمیمانه و غیر رسمی در مورد موضوعات مختلف با مخاطبانش ارتباط برقرار می‌کند. مخاطبان به راحتی می‌توانند نظرات خود را پس از تماشای ولاگ به صورت کامنت به تولید کننده محتوای ولاگ منتقل کنند. برای تولید ولاگ هیچ قانون خاصی وجود ندارد و فرد با استفاده از خلاقیت و برقراری ارتباط صمیمانه با مخاطبین می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند.

تفاوت‌ بلاگ و ولاگ

تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ

بلاگ محتوایی است که کلمات ساختار آن را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال همین مقاله‌ای که هم‌اکنون در حال خواندن آن هستید یک پست بلاگ به شمار می‌آید. اما ساختار اصلی ولاگ فیلم ویدئویی است. مثلا فیلم آموزشی طرز تهیه کوفته‌تبریزی در اینستاگرام یک پست ولاگ محسوب می‌شود. طبق نمودارهایی که توسط گوگل ترند منتشر شده مردم تمایل بیشتری برای تماشای ولاگ دارند و خواندن بلاگ برای آن‌ها جذابیت زیادی ندارد.

2- ولاگر کیست؟

به شخصی که اقدام به ساختن ویدئوبلاگ (ولاگ) می‌کند، ولاگر می‌گویند. هیچ فرقی ندارد که ولاگر چند ساله باشد. ولاگر ممکن است یک پیرزن مسن یا یک دانشجوی جوان یا مدیرعامل یک شرکت معروف باشد. هر کسی که توانایی تولید و انتشار محتوای ویدئویی را داشته باشد، ولاگر محسوب می‌شود. ولاگر در ولاگی که تولید می‌کند در مقابل دوربین می‌ایستد و در مورد موضوع خاصی شروع صحبت کردن می‌کند. مثلا ولاگر می‌خواهد راجع به خصوصیات و قیمت و مزایای لوازم آرایشی یا وسایل برقی و…در فیلم حرف بزند و محتوای ضبط شده را برای مخاطبین به اشتراک بگذارد.

تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ

برای تبدیل شدن به یک ولاگر موفق چه نکاتی را باید رعایت کرد

 • مشخص کردن هدف: ساخت ولاگ در ابتدا شاید کار ساده‌ای به نظر برسد اما به این راحتی‌ها هم نمیتوان محتوایی پرمخاطب تولید کرد. برای موفقیت در عرصه ولاگری باید برای خود هدف مشخص کنید. آیا هدف شما از ولاگر شدن تفریح است یا برای کسب درآمد سراغ این کار رفته‌اید. اگر تفریحی این کار را انجام می‌دهید نیازی به رعایت اصول و قوانین نیست. اما اگر برای کسب درآمد می‌خواهید وارد این عرصه شوید باید تمام نکات ساخت ویدئو بلاگ را رعایت نمایید.
 • انتخاب موضوع: قصد دارید برای مخاطبین خود درباره چه موضوعی محتوا تولید کنید. آیا می‌خواهید راجع به موضوعی که در آن مهارت و تخصص دارید صحبت کنید؟ آیا می‌خواهید از بین موضوعاتی که به آنها علاقمندید یک موضوع را انتخاب کنید و با کسب اطلاعات کافی، آن موضوع را به مخاطبان آموزش دهید؟ برای اینکه ولاگر موفقی شوید ابتدا باید در مورد موضوعی که می‌خواهید آموزش دهید تخصص به دست آورید و سپس شروع به ساخت ولاگ کنید. کسی که بدون داشتن اطلاعات کافی پا به عرصه تولید ولاگ بگذارد هرگز در این حرفه موفق نخواهد شد و واکنش‌های منفی مخاطبان را درپی خواهد داشت.
 • کسب اطلاعات در مورد ولاگری: پس از انتخاب موضوع به سراغ ولاگرهایی بروید که درباره همان موضوع در ایران و کشورهای دیگر ولاگ تولید می‌کنند. به عنوان مثال اگر قصد دارید در زمینه لوازم آرایشی فعالیت کنید، چهار ولاگر ایرانی و چهار ولاگر خارجی را زیر نظر قرار دهید و ببینید به چه نحوی محتوا تولید می‌کنند. ساختن یک پیج تجاری اینستاگرام راهکار خوبی برای انتشار ولاگ‌های ساخته شده است.
 • بازخورد منفی مخاطبین: همیشه افرادی هستند که منتقد ولاگ‌های ساخته شده توسط شما باشند. این افراد یا رقیب شما هستند یا مخاطبینی هستند که از نحوه ساخت ولاگ رضایت کافی ندارند. یک ولاگر باید روحیه‌ای انتقادپذیر و با‌جنبه‌ داشته باشد و با شنیدن نظرات منفی مخاطب‌هایش امید خود را از دست ندهد و دست از تلاش برندارد. حتی برای موفق‌ترین ولاگرها نیز پیش میاید که افرادی منتقد باشند و یا حتی در قسمت نظر سنجی پست‌ها توهین نیز بکنند. بنابراین می‌توانید با توجه به انتقادهای سازنده و با انگیزه بیشتری ولاگ‌های با کیفیت‌ تولید کنید.
 • داشتن اعتماد به نفس: یک ولاگر موفق باید اعتماد به نفس کافی برای حضور در مقابل دوربین را داشته باشد. ولاگر باید پس از ضبط فیلم از تماشای خودش لذت ببرد. در این صورت مخاطبان نیز از دیدن ولاگ لذت خواهند برد. داشتن اعتماد به نفس یک فاکتور مهم برای موفقیت در ولاگری است.
 • داشتن ظاهری معقول و مناسب: اگر واقعا قصد دارید به عنوان یک ولاگر در دنیای مجازی شناخته شده شوید و مردم روی حرف‌های شما حساب باز کنند باید سعی کنید ظاهر و پوششی متعارف داشته باشید. حتما نباید کت و شلوار رسمی یا مانتو اداری بپوشید فقط کافیست لباس شما معمولی و معقول باشد.

تفاوت بلاگر و ولاگر

به کسی که درباره موضوعات مختلف محتوای متنی برای سایت یا شبکه‌های اجتماعی تولید می‌کند بلاگر می‌گویند. اما به کسی که جای نوشتن محتوای متنی اقدام به ساخت فیلم آموزشی کوتاه می‌کند، ولاگر گفته می‌شود.

3- تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ

تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ

یک ولاگر تازه‌کار برای ساخت محتواهای ویدئوبلاگ و به اشتراک گذاشتن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام و یوتیوب، یا سایت شخصی به یک سری تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ نیاز دارد. این تجهیزات برای ضبط و ساخت ویدئو استفاده می‌شود‌. امروزه بسیاری از افراد از گوشی‌های هوشمند موبایل به جای دوربین فیلمبرداری استفاده می‌کنند. ولاگرهای تازه‌کار هم می‌توانند با استفاده از موبایل اقدام به تولید محتوای ویدئوبلاگ کنند. تجهیزات ضروری برای شروع ولاک چهار مورد زیر است.

1- نگهدارنده موبایل Puluz handle filmmaking recording vlogging rig case

یکی از تجهیزات ضروری برای شروع تولید ولاگ با گوشی موبایل، نگهدارنده موبایل است. اگر به دنبال یک نگهدارنده موبایل با کیفیت هستید، می‌توانید از نگهدارنده موبایل Puluz handle filmmaking recording vlogging rig case استفاده کنید. نگهدارنده‌های موبایلی که در سایت نورنگار عرضه می‌شوند قابل استفاده برای تمام موبایل‌ها هستند، امکان نصب نور و میکروفن نیز دارند و برای تولید کنندگان محتوای ولاگ بسیار مناسب هستند.

2- میکروفن شات گان بویا BOYA BY-MM1 MICROPHONE

برای ضبط باکیفیت صدا در ویدئوبلاگ‌ها وجود یک میکروفن خوب الزامی است. شما می‌توانید میکروفن شات گان بویا BOYA BY-MM1 MICROPHONE را از سایت نورنگار خریداری کنید. این میکروفن دارای جک 3.5 میلی‌متری است و قابلیت استفاده روی انواع مختلف دوربین و موبایل را دارد. محدوده فرکانسی که این میکروفن دریافت می‌کند، بین 35 تا 180000 هرتز است.

3- سه پایه عکاسی یونیمات Unimat D-909 Tripod

هنگام فیلمبرداری باید دوربین را روی سه پایه قرار دهید. یکی از گزینه‌های خیلی خوب برای این کار سه پایه عکاسی یونیمات Unimat D-909 Tripod است. جنس این سه پایه‌ها از پلاستیک می‌باشد و برای نگه‌داشتن دوربین و موبایل کارایی دارد. هد این سه پایه از 54 تا 88 میلی‌متر باز می‌شود و میزان چرخش دوربین روی این سه پایه‌ها 360 درجه است.

4-نور ثابت ال ای دی MaxLight SMD-320 Video Light

یکی دیگر از تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ استفاده از نورپردازی برای ضبط ویدئوها است. همانطور که می‌دانید گزینه نور مناسب، تاثیر بسزایی در کیفیت ضبط فیلم دارد. با خرید نور ثابت ال ای دی تجهیزاتتانرا تکمیل کنید و کار خود را آغاز نمایید. این نور ثابت ال ای دی قابلیت نصب روی سه پایه را دارد و زاویه نوردهی‌اش 100 درجه است. در ولاگ‌هایی که ضبط می‌کنید نباید چهره ولاگر بیش از حد روشن یا کم‌رنگ دیده‌ شود به همین خاطر زاویه تابش نور را به خوبی تنظیم نمایید.

کد تخفیف نورنگار

4- اقدامات لازم پس از آماده کردن تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ

پس از این‌که تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ توسط ولاگر آماده شد، باید در مورد محل فیلمبرداری ولاگ تصمیم گرفته شود. آیا می‌خواهید در استودیو فیلم ضبط کنید یا در فضای باز و کنار سازه‌های نمادین؟ آیا می‌دانید مخاطبین شما فیلمبرداری در چه فضایی را بیشتر می‌پسندند؟ پس از انتخاب محل فیلمبرداری بهتر است که ولاگر خیلی به دیوار تکیه ندهد و در اطراف خود اشیاعی که نور را منعکس می‌کنند، قرار ندهد. در مرحله بعدی ولاگر باید لباس مناسب جهت ظاهر شدن در جلوی دوربین بپوشد. لباس قرمز و نارنجی و لباس‌های راه راه و چهارخانه ریز را از لیست لباس‌های یک ولاگر حذف کنید. زیرا اصلا برای تصویربرداری مناسب نیستند. اگر پوست ولاگر تیره است باید لباس روشن و اگر پوست او روشن است باید لباس تیره بپوشد.

تجهیزات ضروری برای شروع ولاگ

آشنایی با فن بیان و درست ادا کردن کلمات نیز یکی از مواردی است که همه ولاگرها باید از آن برخوردار باشند. پس از آماده شدن و لاگر نوبت به تنظیمات دوربین می‌رسد. پس از تنظیم دوربین و نورپردازی، میکروفن را روی لباس ولاگر نصب کنید. چن دیقه فیلم آزمایشی بگیرید و وقتی از خوب بودن اوضاع اطمینان حاصل کردید با خیال راحت نفس عمیق بکشد و فیلمبرداری جلوی دوربین را با صحبت‌های خود آغاز کنید. وقتی فیلمبرداری تمام شد، انتخاب بهترین پلتفرم برای آپلود کردن ولاگ مرحله آخر کار تولید ولاگ است. یک ولاگر باهوش باید پر مخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی را برای اشتراک ولاگ‌های خود انتخاب کند. اینستاگرام و یوتیوپ از پلتفرم‌هایی هستند که امروزه طرفداران و دنبال‌گنندگان زیادی در سراسر جهان دارند. ولاگر برای دیده شدن ولاگ‌هایی که ساخته‌، بهتر است در اینستاگرام و یوتیوب صفحه‌ای به خود اختصاص دهد.

نویسنده : محمد خزائی

1 Comment

 • بانوی انگشتی گفت:

  خیلی کمک کرد بهم اما فقط بدیش این بود که تبلیغ میکرد هی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *