021-7356

برنامه ریزی در عکاسی از منظره

برنامه ریزی در عکاسی از منظره

در این مقاله، من، آنتون گورلین از وبسایت Expertphotography کارآمدترین نکات و ترفندها را در رابطه با برنامه ریزی در عکاسی منظره را برای شما شرح می‌دهم.

برنامه ریزی در عکاسی منظره

مرحله برنامه ریزی شامل جوانب مختلف است و هر یک از آنها باید با بقیه اجزا برنامه کاملاً هماهنگ باشد تا کل ساختار کار کند. اصولاً در این زمینه دو نوع رویکرد وجود دارد، عکاسی تفریحی و یا عکاسی با برنامه‌ریزی مناسب.

اولی وقتی خوب است که بخواهید از عکاسی لذت ببرید و انتظار خاصی هم از نتیجه نهایی نداشته باشید. بعضی اوقات شانس با شما همراه خواهد بود و عکس خوبی را ارائه می‌دهید، اما احتمال رخ دادن این اتفاق خیلی کم است.

رویکرد دوم در مورد برنامه‌ریزی در عکاسی منظره، بهبود فرصت ها و استفاده بهینه از ذهن و مهارت‌های شما است. من اکیداً توصیه می‌کنم برای به دست آوردن بهترین تصاویر ممکن از منظره، تک تک عکس‌ها را برنامه ریزی کنید.

آب و هوا در عکاسی منظره

آب و هوا بیشترین تأثیر را روی تصاویر منظره نهایی شما دارد. پوشش ابر، باد، جزر و مد، رطوبت و… روی عکس نهایی شما تاثیرگذار است. هیچ قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد زیرا آب و هوای مناسب برای هر منظره متفاوت است.

[relatedpost post=”165780″]

پوشش ابر

من از سایت http://accuweather.com برای به دست آوردن اطلاعات آب و هوا برای عکاسی استفاده می‌کنم زیرا اطلاعات  را هر ساعت ارائه می‌دهند. سایت دیگر برای بررسی جزئیات پوشش ابری Skippy Sky است که کمی گیج کننده به نظر می‌رسد اما داده‌های آن بی‌نظیر هستند.

ابرهای مرتفع معمولاً رنگ بهتری تولید می‌کنند و خیلی زودتر از ابرهای کم ارتفاع شروع به روشن شدن می کنند.

به صورت کلی برای عکاسی منظره، اگر پوشش ابری کمتر از 30٪ باشد، من به بیرون نمی‌روم. وقتی آسمان صاف است می‌توانم به راحتی برای پیاده روی صبحگاهی در جنگل، بیرون بروم. همین آسمان صاف برای ثبت برخی از عکس‌های سبک زندگی در کنار دریا خوب کار می‌کند.

به صورت کلی باید از قبل فکر کنید چه نوع پوشش ابری برای منطقه شما مناسب است و سپس تصمیم بگیرید.

برنامه ریزی در عکاسی از منظره

باد

قدرت و جهت باد نیز می‌تواند در تصمیم‌گیری شما نقش داشته باشد. به عنوان مثال، یک باد شدید که از سمت دریا می‌وزد باعث پاشیده شدن آب شور دریا به لنز شما خواهد شد، بنابراین رفتن به قسمت‌های صخره‌ای عاقلانه‌تر است.

از طرف دیگر، هنگام بالا رفتن از صخره‌ها، همان باد شدید که از سمت مخالف و به طرف دریا می‌وزد خطرناک است، بنابراین بهتر است در بخش‌های کم ارتفاع بمانید.

اگر برنامه‌ی شما این است که در یک دریاچه آرام از بازتاب‌ها عکاسی کنید، به دنبال وزش باد ضعیف تا 10 کیلومتر در ساعت باشید. همین مسئله در مورد مه نیز صدق می‌کند. باد شدید اجازه نمی‌دهد مه شکل بگیرد.

همچنین، باد برای عکاسی با نوردهی طولانی بسیار مهم است. ابرها هرچه سریع‌تر حرکت کنند، دنباله های ابری چشم‌گیرتری ایجاد می‌کنند. بنابراین، اگر برنامه شما ایجاد دنباله های ابری در آسمان است، بادهای شدید بهتر کار هستند.

رطوبت

عکاسان مه و بخار را خیلی دوست دارند. وب سایت‌های هواشناسی پیش بینی‌های کلی دارند و اگر در مدرسه فیزیک را به خوبی یاد نگرفته باشید، گاهی اوقات، ممکن است مه کامل را از دست بدهید. برای تشکیل مه به دمای پایین‌تر از نقطه شبنم یا Dew Point (نشان داده شده در Accuweather) نیاز داریم.

البته برای محاسبه نقطه شبنم باید رطوبت را هم در نظر داشته باشیم. اما سایت‌های هواشناسی توجهی به این موضوع نمی‌کنند که برخی مناطق مثل مناطق نزدیک به دریاچه‌ها یا رودخانه‌ها دارای رطوبت بالاتر از حد متوسط هستند.

بنابراین، اگر بخش پیش‌بینی مه چیزی را نشان ندهد، اما دما فقط 1-2 درجه سانتیگراد بالاتر از نقطه شبنم باشد و رطوبت عمومی به اندازه کافی بالا باشد (> 85٪)، احتمال زیادی وجود دارد که شاهد مه صبحگاهی باشیم.

زمان مناسب روز و سال را انتخاب کنید

بعضی از مناطق در هنگام طلوع آفتاب بهترین جلوه را دارندو برخی فقط در زمان غروب خورشید. این عکاس است که می‌فهمد چه زمانی باید به نقطه موردنظر برسد. به عناصری که می‌خواهید از آنها عکس بگیرید نگاهی بیندازید و نوری که از شرق یا غرب می‌آید را تصور کنید و ببینید کدام نور ویژگی‌های آن را برجسته تر می‌کند.

چندین کادربندی و زاویه مختلف را امتحان کنید، سپس خواهید فهمید که دوست دارید نور از کدام سمت به سوژه بتابد.

قسمت دشوار اینجاست که موقعیت خورشید در طول سال تغییر می کند و شما باید برای برنامه ریزی در عکاسی منظره این موضوع را مدنظر قرار دهید. راه آسان برای تعیین دقیق موقعیت خورشید، استفاده از نرم‌افزار SunCalc در مرورگر است. روش دیگر استفاده از برنامه هایی مانند “PlanIt!  For Photographers”، TPE یا PhotoPills است، آنها همچنین این داده‌ها را برای هر روز/ساعت/سال نشان می‌دهند و همچنین حالت واقعیت مجازی دارند که در آن برنامه موقعیت خورشید را روی عکس دوربین گوشی شما نشان می‌دهد.

تحقیق در محل

بهترین راه برای برنامه ریزی در عکاسی منظره تحقیق در محل است. چند ساعت قبل از زمانی که فکر می‌کنید نور خیلی خوب است به لوکیشن بروید، دور بزنید، بهترین نقاط را یادداشت کنید. تجسم کنید که در برخی مواقع خورشید کجا قرار دارد و ببینید بهترین موقعیت برای ایستادن چیست.

این تحقیق برای ایمنی نیز مفید است، شما با منطقه موردنظر آشنا می‌شوید. با این کار می‌توانید تعیین کنید که آیا منطقه برای غروب خورشید یا طلوع آفتاب بهتر است، یک عکس با نوردهی طولانی چگونه خواهد بود و…

جنبه دیگر این تحقیق حذف برخی مکان‌های خاص است. برای مثال ممکن است یک عکس فوق‌العاده را در اینترنت دیده باشید اما متوجه شوید که در واقعیت با چیزی که دیده‌اید متفاوت است.

برای مثال ممکن است لوکیشن برای یک فصل خاص مناسب باشد و یا فقط در یک سطح جزر و مد مشخص بتوانید عکس خوبی از آن بگیرید. ممکن است متوجه شوید که برخی از ویژگی‌های برجسته‌ی آن از بین رفته است. یا آنقدر شلوغ است که دیگر نمی‌توان عکاسی جدی انجام داد.

تحقیق آنلاین

تحقیق آنلاین روش مورد علاقه من برای یافتن لوکیشن عکاسی است. می‌توانید روش‌های متفاوتی را برای این کار در پیش بگیرید اما این کاری است که من برای یافتن بهترین نقاط انجام می‌دهم:

  1. تصاویر داخل نقشه‌های گوگل: مردم تعداد زیادی عکس را مستقیماً روی نقشه بارگذاری می کنند. البته این عکس‌ها عمدتا توریستی بوده و هنری نیستند. اما این یک نکته‌ی مثبت برای شماست زیرا می‌توانید نقاط نه چندان معروف را پیدا کنید.
  2. نقشه های گوگل: این روش با روش قبلی متفاوت است. نمای ماهواره را روشن کرده و منطقه را اسکن می کنید تا فقط با نگاه کردن از بالا چیزی جالب پیدا کنید. هنگامی که چندین گزینه یافتید، باید با استفاده از روش های دیگر در مورد آنها تحقیق بیشتری کنید.
  3. 500px: عکاس‌ها مکان ثبت عکس‌ را هم روی عکس خودشان مشخص می‌کنند. همچنین این عکاس‌ها لوکیشن را در برچسب‌ها یا توضیحات قرار ‌می‌دهند و جستجو همه آنها را نشان می‌دهد. احتمالا شما می‌توانید همین کار را در فلیکر هم انجام دهید، اما روش‌های بیشتری برای جستجو در اختیار خواهید داشت. من با استفاده از این روش تعداد زیادی نقطه‌ی خوب کشف نشده پیدا کرده‌ام.
  4. راهنماهای تور عکاسی محلی: برخی از راهنماهای تور برنامه‌های سفر خود را منتشر می‌کنند و اگر قصد سفر دارید می‌توانید بهترین مکان‌ها را با استفاده از این برنامه‌ها پیدا کنید. پس از داشتن لیستی از مکان‌ها، باید به صورت جداگانه درباره آنها تحقیق کنید تا نقاط دقیق را پیدا کنید. چیزی مانند “کارگاه عکاسی کاشان” یا “تور عکاسی کاشان” را گوگل کنید و سپس سایت‌ها را مرور کنید. همه آنها لیستی مکان‌های خودشان را نمایش نمی‌دهند اما بعضی از آنها دارای مکان خواهند بود.
  5. سایت TripAdvisor: این سایت چندان عکاسی محور نیست اما در صورتی که لیستی از مکان‌های موردنظر خودتان را در اختیار دارید می‌تواند داده‌های متنی با ارزشی را در اختیار شما قرار دهد. افراد در اینجا عکس نیز بارگذاری می‌کنند و کشف اینکه مکان دارای هرگونه توانایی عکاسی باشد خیلی آسان است.
  6. استفاده از نرم‌افزارهای مختلف: من قبلاً به چند برنامه Android / IOS و وب سایت  مثل SunCalc اشاره کردم. برای تعیین اینکه خورشید / ماه / راه شیری در محل مناسب قرار دارند یا نه، نیازی به حضور فیزیکی در لوکیشن نیست.

به دنبال شرایط خاص باشید

عاقلانه نیست که فقط یک بار از یک مکان بازدید کنید. بسیاری از مناطق معمولی به نظر می‌رسند اما در شرایط خاص آب و هوایی پتانسیل زیادی دارند. شما باید یادداشت برداری کنید و مجسم کنید که در شرایط خاص، منطقه می‌تواند چگونه دیده شود و چه قابلیت‌هایی دارد.

یک مثال عالی، پارک سنتنیال در سیدنی است. در یک روز عادی، زیبا اما معمولی به نظر می‌رسد. اما من فهمیدم که قبلاً این پارک یک باتلاق بوده است. یعنی آب را برای مدت طولانی نگه می‌دارد.

من درست بعد از باران به آنجا رفتم و با منظره کاملاً جدیدی رو به رو شدم. آیا می‌توانید حدس بزنید که من این عکس را درست در وسط شهر گرفته‌ام؟

برنامه ریزی در عکاسی از منظره

سایر شرایط خاص عبارتند از: موقعیت خورشید، موقعیت راه شیری، جزر و مد، باران، مه، طوفان، گردباد و غیره. از تخیل خود استفاده کنید.

نکته مثبت: اگر هوا خوب نیست، سریعاً فرار نکنید. یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید که بعد از باران همیشه رنگین کمان بیرون خواهد آمد. به طبیعت فرصت دهید؛ شاید جادویی را از خود نشان دهد. صبر به نتایج غیر قابل باوری منجر می‌شود.

 زمان کافی را در برنامه ریزی در نظر بگیرید

همه ما می‌دانیم (فکر می‌کنم) بهترین زمان برای عکسبرداری از تصاویر منظره تقریباً 1 ساعت قبل از طلوع آفتاب تا 1 ساعت بعد از طلوع آفتاب و 1 ساعت قبل از غروب آفتاب تا 1 ساعت بعد از غروب آفتاب است. اما این بدان معنا نیست که ما باید دقیقاً 1 دقیقه قبل از این زمان به لوکیشن موردنظر برسیم.

با توجه به شرایط آب و هوایی، این بازه های زمانی می توانند به راحتی افزایش یابند. به عنوان مثال، خورشید می‌تواند 2 ساعت قبل از غروب پرتوهای بسیار زیبایی تولید کند. یا ابرها می‌توانند در موارد خاص، 75 دقیقه قبل از طلوع آفتاب روشن شوند.

همچنین، خود من به زمان اضافی نیاز دارم تا بتوانم خودم را به روحیه مناسب برسانم. نمی‌توانم از ماشین بیرون بیایم و بلافاصله شروع به عکاسی کنم. من فکر می‌کنم ممکن است برای دیگران نیز همین طور باشد، راه بروید، نفس بکشید، نگاهی به عناصر مختلف داشته باشید، آرام شوید، ذهن خود را پاک کنید و…

و وقتی نور حاضر شد، شما نیز آماده خواهید بود.

در مورد مکان‌های کمتر مشهور تحقیق کنید

برخی مکان‌ها وجود دارند که عکاس‌ها برای ده‌ها سال از آن عکاسی کرده‌اند. اینکه فکر کنید فقط با یکبار بازدید از یک لوکیشن می‌توانید از آن عکاسی کنید یا حداقل این که بتوانید یک عکس بی‌نظیر ثبت کنید کمی مغرورانه است.

منظورم این است که مطمئناً می‌توانید، اما احتمال آن چقدر است؟ شما خود را در یک رقابت و مقایسه غیرضروری قرار می‌دهید. و در آخر، شما در انتخاب ترکیب بندی جانبدارانه عمل خواهید کرد زیرا همه چیز را قبلاً دیده‌اید.

به صورت خلاصه، از مکان‌های معروف عکس بگیرید اما بیشتر روی مناطق کم جمعیت و کمتر عکاسی شده تمرکز کنید. مکان‌های خاص جدید پیدا کنید و سعی کنید نقاط خاص خودتان را کشف کنید.

در آینده می‌توانید از این نقاط برای برپایی تور عکاسی استفاده کنید ولی در صورتی که فقط از نقاط مشهوری که با کمی جستجو در اینترنت پیدا می‌شوند، برای عکاسی استفاده کرده باشید، هیچکس در تورهای شما شرکت نخواهد کرد.

من در اوایل این مقاله چند روش برای کشف مکان‌های جدید شرح داده‌ام. اما هیچکدام از این روش‌ها به اندازه‌ی شما که با یک کوله پشتی در حال قدم زدن در اطراف و یادداشت ‌برداری هستید قوی نیستند. لازم نیست لوکیشن شما جایی در بیابان مطلق باشد که قبلا هیچکس آن‌جا نبوده است بلکه می‌توانید مکانی را انتخاب کنید که قبلا خیلی به آن توجه نشده است.

یک مثال خوب، درخت واناکا است. من به آنجا رفتم و از تعداد عکاسانی که در همان نقطه ایستاده بودند و همان عکس را گرفته بودند گیج شدم. بنابراین قدم زدم و این قاب را فقط 200 متر دورتر یافتم.

برنامه ریزی در عکاسی از منظره

جمع کردن تجهیزات مناسب: از لباس تا سه پایه

جمع‌آوری وسایل مناسب اغلب نادیده گرفته می‌شود. اما من باید به شما اطمینان دهم، که این مسئله بسیار مهم است. قرار دادن تجهیزات مناسب در کیف شما می‌تواند شما را در طول سفر نجات دهد. همچنین داشتن یک چک لیست برای جمع‌آوری وسایل ضروری قبل از بیرون رفتن کمک زیادی به شما می‌کند. با استفاده از برخی از نکات زیر یک چک لیست برای خودتان ایجاد کنید.

لباسهای گرم

در صورتی که روزها گرم باشند، ممکن است به راحتی فراموش کنید که شب‌ها بسیار سردتر می‌شوند، به خصوص اگر تابستان نباشد. ماندن در یک مکان با کمترین حرکت، تفاوت زیادی با قدم زدن در جنگل با کوله پشتی دارد.

لباس گرم به همراه داشته باشید. همچنین چند جفت جوراب اضافی داشته باشید تا در صورت خیس شدن پاها در زمان عکاسی بتوانید جوراب‌ها را عوض کنید

محافظت در برابر باران / باد

اگر امکان بارش باران وجود دارد، یک چتر بردارید. احتمالا می‌گوئید به همراه داشتن چتر یک روش قدیمی است اما باید در نظر داشته باشید که چتر برای خود شما نیست بلکه برای دوربین شما است.

بدیهی است که یک چتر برای محافظت از دوربین در برابر باران بسیار مفید است، اما همچنین می تواند در برابر باد نیز مقاومت کند، بخصوص هنگام نوردهی طولانی که باد می تواند عکس های شما را براحتی خراب کند. برای خودتان هم یک بارانی به همراه داشته باشید.

 

سه پایه

باور کنید، فراموش کردن سه پایه یا صفحه سه پایه خیلی ناراحت کننده است. قبل از بیرون رفتن از منزل مطمئن شوید که آن‌ها را به همراه دارید تا در زمان عکاسی ناامید نشوید.

باتری

قبل از بیرون رفتن باتری را چک کنید و حتی اگر می‌توانید یک باتری یدکی هم بخرید.

کارت‌های حافظه

گزینه قبلی در مورد کارت‌های حافظه نیز صدق میکند. مطمئن شوید که داخل دوربین یک کارت حافظه دارید و یک کارت حافظه یدکی هم همراه داشته باشید.

لنزهای اضافی

این توصیه مورد علاقه من است. برای خود محدودیت تعیین نکنید! اگر قصد دارید از مناظر دریایی با زاویه دید عریض عکاسی کنید، یک لنز تله فتو نیز به همراه داشته باشید. ممکن است در فاصله دور یک دلفین یا کوسه وجود داشته باشد.

البته نباید تمام لنزهایی که دارید را به همراه بیاورید اما احتمالات را در نظر بگیرید و تا جای ممکن فواصل کانونی مختلف را پوشش دهید.

جمع بندی

در زندگی عکاس جایی برای شانس وجود دارد اما نقشی بسیار کمتر از آنچه تصور می‌کنید، دارد. مهمترین چیزی که باید در نظر داشته باشید برنامه ریزی صحیح است. البته، شما نمی‌توانید همه چیز را برنامه ریزی کنید و پیش بینی آب و هوا نیز گاهی اوقات اشتباه خواهد بود.

باید برای چندین سناریو مختلف آماده باشید. ما باید در مکان مناسب و در زمان مناسب قرار بگیریم و این دقیقاً همان برنامه ریزی در عکاسی منظره است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.