021-7356

قدم به قدم تا برگزاری یک وبینار حرفه ای

قدم به قدم تا برگزاری یک وبینار حرفه ای

 

هدف از انجام تنظیمات مناسب برای برگزاری نشست‌های مجازی و وبینارها

در این مقاله، ابزارها و تنظیمات متناسب با محل کار یا خانه معرفی خواهند شد. با این ‌حال، صرف‌ نظر از محل و شرایط برگزاری، موارد اساسی هم وجود دارند که باید در تمام وبینارهای خوب رعایت شوند:

 • کیفیت تصویر: شرکت کنندگان در وبینار شما، باید تصویری با کیفیت و شفاف را دریافت کنند. این مورد باید هم برای تصویر خود شما موقع صحبت کردن، و هم در به اشتراک‌گذاری صفحه نمایش رعایت شود.
 • کیفیت صدا: حاضران در وبینار باید صدا را به ‌طور واضح، بدون نویز پس‌زمینه و بدون قطعی دریافت کنند.
 • کیفیت ارائه: شما به‌عنوان برگزارکننده وبینار، باید به‌راحتی روند ارائه خود را کنترل کنید. همچنین باید قادر به نمایش صفحه‌نمایش، اسلایدها و ویدیوهای خود باشید، نظرسنجی برگزار کنید و به سوالات حاضران پاسخ دهید. و از همه مهم تر تمام این کارها باید به شکلی مناسب و بدون بی‌نظمی و ایجاد قطعی‌ و وقفه‌ انجام شود.

وبیناز گروهی

عامل کیفیت اتصال

برای نمایش صدا و تصویری با کیفیت و مناسب، باید اتصال شما به اینترنت از سرعت بالا و پایداری کافی برخوردار باشد. جدا از فراهم کردن یک اتصال پر سرعت قبل از برگزاری وبینار، برخی عوامل دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند به شما در داشتن اتصالی پایدار یاری کنند:

 • اتصال از طریق کابل اترنت: من به شما توصیه می‌کنم که به اتصال وای فای اتکا نکنید و به‌جای آن اتصال خود را از طریق کابل برقرار کنید. حتی اگر سیگنال وای فای قوی‌ای دارید، باز هم اتصال کابل، سرعت و پایداری اتصال شما را بیشتر می‌کند.
 • اتصال سایر دستگاه‌ها را قطع کنید: وای فای گوشی خود را غیرفعال کنید و اتصال دستگاه‌های دیگر به شبکه را نیز قطع کنید. در حین وبینار، اگر گوشی شما شروع به به‌روزرسانی برنامه‌های خود کند و یا از تصاویر در طول وبینار پشتیبان گیری کند، این اتفاق می‌تواند کیفیت اتصال شما را تحت تاثیر قرار دهد.
 • برنامه‌های دیگر را بندید: در طول وبینار، از بسته بودن برنامه‌های دیگر که ممکن است پهنای باند اینترنت را استفاده کنند اطمینان حاصل کنید.

 

تنظیمات من برای وبینار

حالا برویم سراغ تنظیماتی که من برای وبینارهای خودم استفاده می‌کنم. هر یک از اجزای این تنظیمات برای برآورده کردن یک یا چند هدف، بیان‌ شده در فهرست بالا ایجاد شده‌ است. اکنون به سراغ هر یک از این بخش‌ها می‌رویم:

 

صفحه‌های نمایش

من همیشه ترجیح می‌دهم که برای ارائه‌های وبینار از دو صفحه‌نمایش استفاده کنم. به همین خاطر، لپ‌تاپم را به یک مانیتور خارجی وصل می‌کنم. هر کدام از صفحه‌نمایش‌ها هم به یک منظور استفاده می‌شود:

 1. صفحه‌نمایش 1. آن صفحه‌‌نمایشی است که با حاضران در جلسه به اشتراک می‌گذارم. در این مانیتور مثلا پاورپوینت های خودم را نشان می‌دهم و مرورگر و یا دسکتاپ و هرچیز دیگر که کابران باید ببینند را در آن به نمایش می‌گذارم. این کار برای وبینارهای آموزشی بسیار مفید است.
 2. صفحه‌نمایش 2. این صفحه‌نمایش مخصوص کنترل و مدیریت است. این مانیتور جایی است که من تمام کارها مانند دیدن سوال‌ها، گذاشتن نظرسنجی و غیره را انجام می‌دهم. داشتن دو صفحه‌نمایش به برگزاری روان و راحت جلسه بسیار کمک می‌کند.

با اشتراک‌گذاری تمام صفحه نمایشگر 1، دیگر نیازی به رفتن از اسلاید‌ به اشتراک‌گذاری صفحه و بالعکس نیست. من به‌راحتی تمام صفحه خودم را به اشتراک می‌گذارم و تمام مواردی را هم که حاضران باید مشاهده کنند، در نمایشگر نشان می‌دهم. هم‌زمان‌ هم، همیشه نگاهم به صفحه مدیریت (ادمین) هست. در این صورت، در میانه وبینار، هیچ وقفه آزاردهنده‌ای رخ نمی‌دهد.

ارائه پاورپوینت در وبینار

وب‌کم خارجی یا اکسترنال

لپ‌تاپ‌ها معمولا وب‌کم‌های داخلی دارند؛ اما من پیشنهاد می‌کنم که از یک وب‌کم مجزا برای پخش وبینار خود استفاده کنید. برای این توصیه دو دلیل وجود دارد:

 1. دلیل اول کیفیت پایین‌تر وب‌کم‌های خود لپ‌تاپ‌ها است که اغلب خیلی خوب نیستند. (برای لپ‌تاپ‌ خود من، Dell XPS15، کیفیت وب‌کم داخلی به شکل خنده‌داری بد است.)
 2. دلیل دوم در دوربین‌های خارجی (وب‌کم‌ها) شما می‌توانید به‌راحتی محل قرارگیری وب‌کم را تنظیم کنید، درحالی‌که این اتفاق به‌سختی در وب‌کم‌های داخلی امکان‌پذیر و برای این کار باید کل لپ‌تاپ را جابه‌جا کنید.

توصیه من این ‌است که از استفاده از وب‌کم‌های ارزان خودداری کنید. اگر می‌خواهید هزینه کمی برای خرید وب‌کم‌ خرج کنید، پس احتمالا از وب‌کم داخلی لپ‌تاپتان بهتر نخواهد بود. به‌علاوه، در هنگام خرید، حتما توجه کنید که هر دوربینی که خریداری می‌کنید شیار داشته باشد تا بتوان آن را بر روی سه‌پایه قرار داد.

در ضمن من از Medium Gorillapod به‌عنوان سه‌پایه استفاده می‌کنم. این سه‌پایه منعطف به من اجازه می‌دهد که وب‌کم را دقیقا روبروی خودم و جلوتر از مانیتور قرار دهم. به‌طوری‌که، زمانی که به نمایشگر اصلی نگاه می‌کنم هم‌زمان می‌توانم به دوربین هم نگاه کنم.

وبکم روی گوریلا پاد

روشنایی مهتر از کیفیت دوربین 

حفظ کیفیت و وضوح تصاویر زنده در طول وبینار، نیازمند یک ترکیب متعادل و خوب از تجهیزات است. به همین خاطر، نه شما نباید ارزان‌ترین و پایین‌ترین قیمتی که پیدا کردید را بخرید، و نه خرج بیش ‌از اندازه بر روی یک دوربین 4k کنید. عامل بزرگ‌تر و مهم‌تر در کیفیت تصویر، که از خود وب‌کم هم مهم‌تر است، بحث نور و روشنایی است. یک صحنه با نورپردازی ضعیف، حتی با بهترین دوربین ها هم خیلی بد به نظر می‌رسد.

اما شرایط ایده آل برای نورپردازی چیست؟

نور ملایم و مستقیم که صورت شما را روشن کند و یک پس‌زمینه مناسب، بدون شلوغی و حواس‌پرتی. راحت‌ترین راه رسیدن به این شرایط نشستن رو به روی پنجره و پخش در طول روز است.

من خودم از نور استودیویی استفاده می‌کنم، هرچند این کار همیشه امکان پذیر نیست. همچنین یک شاخه نور Godox SL-60 همراه با یک سافت‌باکس بزرگ نور دیگری است که از آن بهره می‌برم. سافت‌باکس، نور بسیار خوبی را ایجاد می‌کند؛ اما استفاده از آن‌ را زیاد توصیه نمی‌کنم چون حداقل برای وبینارها چندان مناسب نیست. درست است که نور خوبی دارد، اما بزرگی آن کمی دست و پا گیر است و من هم از آن برای ویدیوها و فیلم‌های کاری خودم استفاده می‌کنم و نه برای وبینارها.

در بسیاری از موارد، یک پنل LED کوچک‌ با یک صفحه دیفیوز، یا یک رینگ لایت خوب می‌تواند همان کار سافت‌باکس را برای ما انجام دهد، با این تفاوت که فضا کمتری را اشغال کرده و هزینه کم‌تری را هم به ما تحمیل می‌کند.

وبینار رینگ لایت

تنظیمات صدا

صدا عامل بسیار مهمی برای برگزاری وبینارهای خوب است؛ اما اغلب نادیده گرفته می‌شود. در اینجا دو نکته وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه باشید:

 1. تحمل صدای بد بسیار سخت است. نگاه کردن به تصویر با کیفیت پایین و تکه‌تکه شده خیلی جالب به نظر نمی‌رسد؛ اما کنار آمدن با آن چندان هم سخت نیست. اما در مقابل، صدای ضعیف و بی‌کیفیت می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. صداهایی مثل خش‌خش، صداهای خیلی بلند و یا خیلی ضعیف، سر و صدای پس‌زمینه و غیره. تمام این‌ها می‌تواند برای مخاطبان آزاردهنده باشند و متاسفانه راه گریزی هم از آن‌ها نیست.

 

 1. میکروفون‌های داخلی بقدر کافی با کیفیت نیستند. میکروفون‌های داخلی لپ‌تاپ‌ها و همچنین هدست‌های ارزان‌قیمت، ابزارهای مناسبی برای ضبط صدا در وبینار نیستند و معمولا کیفیت بسیار پایینی دارند.

 

میکروفون پیشنهادی برای یک صدای با کیفیت

میکروفونی مانند BOYA BY-PM700 USB گزینه خوبی است که می‌توانم پیشنهادش کنم. یک میکروفون با پورت USB که بر روی کامپیوترهای مک و ویندوز ، گوشی های آیفون با پورت لایتنینگ و یا گوشی های اندروید دارای پورت USB-C قابل استفاده است.

همچنین اگر میخواهید از میکروفن های جمع و جور یقه ای استفاده کنید میتوانید از مدل اقتصادی و بسیار محبوب BOYA BY-M1 استفاده کنید.

وبینار میکروفون بویا boya BY-PM700SP

مکان برگزاری وبینار

بهتر است قبل از اینکه پول خود را بر روی میکروفون‌های بهتر و موارد مشابه دیگر خرج کنید، ابتدا بر روی محیطی آرام، بدون سروصدا و همچنین با کمترین برگشت صدا (اِکو)  سرمایه‌گذاری کنید.

برای کاهش سروصداهای بیرون در طول وبینار، از بسته بودن در و پنجره اطمینان حاصل کنید. برای به حداقل رساندن اکو صدا در اتاق، پرده‌ها را بکشید، حتما اتاق را فرش یا موکت کنید و یا اگر میخواهید حجت را تمام کنید از پنل های یا تایل های آکوستیک استفاده کنید.

با بهره گرفتن از این تکنیک ها و کمی آزمون و خطا حتما می توانید به نتایج خوبی برسید و کیفیت وبینارهاییتان را حد قابل قابل توجهی ارتقا دهید.

از همراهی شما ممنونیم ??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.