مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجمعرفی لوکیشن عکاسیویدئو/پادکست

آیا واقعا به ریموت شاتر نیاز دارید؟

در این مقاله “اسپنسر کاکس” هر آنچه که باید در مورد ریموت دوربین بدانید را برای شما خواهد گفت، با این عکاس همراه باشید. زمانی که می‌خواستم اولین دوربین خودم را بخرم و به صورت حرفه‌ای به عکاسی بپردازم، یک لیست از تمام تجهیزات مورد نیاز خودم آماده کردم و در صدر این لیست یک ریموت شاتر قرار داشت.

مجموع بازدید : 3004 زمان مطالعه : 5
آیا واقعا به ریموت شاتر نیاز دارید؟

جای تعجب نیست که این وسیله در بین عکاس‌ها به خصوص عکاس‌های منظره و طبیعت از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. در واقع ریموت شاتر یک ایده کاملا منطقی برای عکاسی بدون لمس کلید شاتر روی دوربین است. البته ممکن است همه عکاس‌ها به ریموت شاتر نیاز نداشته باشند اما در عین حال ممکن است افراد زیادی به چنین وسیله‌ای نیاز داشته باشند.

عکس منظره

مزایای ریموت شاتر

قبل از هرچیزی بهتر است نگاهی به لیست زیر که مزایای ریموت شاتر را نشان می‌دهند بیاندازیم:

 1. استفاده از ریموت شاتر باعث حرکت یا لرزش دوربین نمی‌شود اما استفاده از شاتر روی دوربین ممکن است باعث لرزیدن آن شود.
 2. ریموت شاتر به شما این امکان را می‌دهد که از حالت Bulb استفاده کنید و تا هر زمانی که مایل باشید، مدت زمان نوردهی را افزایش دهید.
 3. با استفاده از ریموت شاتر می‌توانید در فاصله دورتری از دوربین قرار بگیرید.
 4. برخی از ریموت‌ها قابلیت‌هایی مثل عکسبرداری با فاصله زمانی، قابلیت عکسبرداری با تحریک نوری( مثل صاعقه ) و کنترل تنظیمات دوربین از راه دور را دارند.

ممکن است برخی از گزینه‌های این لیست برای شما مهم نباشند اما هر کدام از این گزینه‌ها ممکن است برای گروه خاصی از عکاس‌ها ضروری باشد. همچنین خیلی از ریموت شاترها تمام این قابلیت‌ها را ندارند.

ریموت دوربین

انواع مختلف ریموت شاتر

 • ریموت کابلی: با یک تکه سیم، به صورت مستقیم به دوربین متصل می‌شود.
 • ریموت بیسیم: به صورت بیسیم به دوربین وصل می‌شود و می‌توانید از فاصله دورتری از آن استفاده کنید.
 • نرم‌افزاری: این نوع ریموت به صورت یک نرم‌افزار روی تلفن همراه شما نصب می‌شود.
 • ریموت‌های تخصصی: این ریموت‌ها برای موارد خاص طراحی شده‌اند و ممکن است قابلیت‌هایی مثل حسگر حرکت یا توانایی فعال شدن با نور را داشته باشند.

ساده‌ترین نوع ریموت شاتر، ریموت کابلی است که با استفاده از یک تکه سیم به دوربین شما وصل می‌شود. از مزایای این ریموت می‌توان به قابلیت نصب سریع و قیمت کم آن اشاره کرد. مشکل این نوع شاتر این است که نمی‌توانید خیلی از دوربین دور شوید.

محبوب‌ترین نوع ریموت شاتر، ریموت بیسیم است. می‌توانید این نوع ریموت را در مدل‌های مادون قرمز و رادیویی تهیه کنید. برد مدل مادون قرمز به اندازه مدل رادیویی زیاد نیست اما قیمت آن کمتر است. همچنین خیلی از دوربین‌ها رسیور مادون قرمز داخلی دارند و به خاطر همین موضوع خیلی از افراد از این نوع ریموت شاتر استفاده می‌کنند.

نوع بعدی، ریموت شاتر نرم‌افزاری است که محبوبیت آن روز به روز در حال افزایش است. این نوع ریموت با اکثر دوربین‌هایی که وای‌فای دارند سازگار است و به چند دلیل در بین عکاس‌ها محبوب است. اولین دلیل اینکه استفاده از آن خیلی راحت است (شما همیشه گوشی موبایلتان را همراه دارید). دلیل دیگر نیز می‌تواند این باشد که با استفاده از این شاتر، می‌توانید تصویر را به صورت زنده ببینید و عکس خودتان را به خوبی زمان‌بندی کنید. البته خیلی از این نرم‌افزارها امکان استفاده از حالت Bulb را به شما نمی‌دهند و یکی از بهترین مزایای ریموت شاتر را ندارند.

ریموت کنترل VILTROX JY-710

ریموت کنترل دوربین

آخرین نوع ریموت شاتر نیز، ریموت‌های اختصاصی هستند. این نوع معمولا اتوماتیک هستند و خود ریموت زمان گرفتن عکس را تعیین می‌کند نه شما. محبوب‌ترین نوع این ریموت نیز، شاتر حساس به نور است که پس از تشخیص نور قوی، دستور گرفتن عکس را به دوربین ارسال می‌کند. از دیگر انواع این نوع ریموت هم می‌توان به ریموت زمان‌سنج یا ریموت‌های دارای سنسور حرکت، سنسور صدا و… اشاره کرد.

چه افرادی به ریموت نیاز ندارند؟

تمام مزایایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به نظر خیلی مفید می‌آیند. بنابراین باید چه نوع ریموتی تهیه کنید؟ خب راستش را بخواهید ممکن است اصلا به ریموت نیاز نداشته باشید. اجازه دهید دوباره نگاهی به مزایای ریموت شاتر بیاندازیم:

 • کاهش لرزش دوربین
 • عکاسی به حالت Bulb بدون محدودیت مدت زمان نوردهی
 • دور بودن از دوربین زمان عکاسی
 • استفاده از قابلیت‌هایی مثل حسگر نور و زمان‌سنج

بسته به دوربینی که دارید، ممکن است این قابلیت‌ها داخل دوربین شما نیز وجود داشته باشند. برای مثال برای اینکه بتوانید بدون لرزش عکس بگیرید، می‌توانید از یک تایمر 2 ثانیه‌ای استفاده کنید. برای گزینه 2 نیز خیلی از دوربین‌ها سرعت شاتر «Time» را ارائه می‌دهند و با استفاده از آن می‌توانید بدون هیچگونه محدودیت زمانی، سنسور را در معرض نور قرار دهید.

گزینه سوم ممکن است کمی سخت‌تر به نظر برسد اما اگر دوربین شما از وای‌فای پشتیبانی می‌کند، می‌توانید از راه دور و با استفاده از تلفن همراه خودتان شاتر را فعال کنید. من این کار را زمانی که می‌خواهم از زوایای خیلی سخت عکس‌های کلوزآپ بگیرم انجام می‌دهم. البته ممکن است گوشی موبایل شما هم به عنوان ریموت شاتر شناخته شود اما مزیت این روش این است که نیازی به خرید یک وسیله جداگانه ندارید.

ریموت شاتر چیست

گزینه 4 نیز به عکس‌هایی که می‌خواهید بگیرید بستگی دارد. برای مثال در صورتی که می‌خواهید با حسگر نور از رعد و برق عکاسی کنید، هیچ چاره‌ای به جز استفاده از ریموت شاتر ندارید. اما برای کارهای ساده‌ای مثل عکاسی تایم‌لپس می‌توانید از زمان سنج داخلی دوربین( درصورت داشتن این قابلیت) هم استفاده کنید.

اینکه به ریموت شاتر نیاز دارید یا نه کاملا به نیازهای شما بستگی دارد. برای مثال اگر نیازهای شما خیلی زیاد نیست و برای مثال فقط می‌خواهید چند وقت یک بار یک عکس تایم‌لپس بگیرید، بهتر است فقط با استفاده از تنظیمات دوربین این کار را انجام دهید.

چه نوع ریموت شاتری برای شما مناسب است؟

اولین پیشنهاد من به شما این است که یک ریموت شاتر مادون قرمز بگیرید و فقط در صورتی به سراغ گزینه‌های دیگر بروید که مطمئن باشید ریموت مادون قرمز نمی‌تواند نیازهای شما را برآورده کند.

دلیل اینکه ریموت‌های بیسیم را پیشنهاد می‌دهم این است که می‌توانید از فواصل دورتر نیز از آن استفاده کنید و دلیلم برای پیشنهاد ریموت مادون قرمز به جای رادیویی نیز این است که این نوع ریموت اغلب اوقات خیلی ارزان‌تر هستند. در واقع در صورتی که دوربین شما حسگر مادون قرمز دارد، می‌توانید با پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی، یک ریموت کنترل خوب تهیه کنید. با این وجود برخی از دوربین‌های گران قیمت و به خصوص دوربین‌های نیکون حسگر مادون قرمز ندارند و شما فقط می‌توانید از ریموت‌های رادیویی استفاده کنید.

البته این شاترها، دو گزینه خیلی ساده هستند و در صورتی که نیازهای خاصی دارید، می‌توانید از گزینه‌های دیگر هم استفاده کنید. برای مثال در صورتی که یک عکاس ورزشی هستید و می‌خواهید چند دوربین مختلف را در اطراف استادیوم کنترل کنید، تنها انتخاب شما شاتر رادیویی است. در صورتی هم که عکس‌های تایم لپس خیلی زیادی می‌گیرید، بهتر است یک ریموت با زمان‌سنج اختصاصی تهیه کنید.

تجهیزات عکاسی ضروری

جمع‌بندی

خود من با اینکه چندین سال است یک ریموت مادون قرمز دارم، خیلی از آن استفاده نمی‌کنم و به جای آن از حالت Exposure delay داخلی دوربین برای کاهش لرزش استفاده می‌کنم و سرعت شاتر Time نیز گزینه خیلی خوبی برای نوردهی بلندمدت است. من برخی اوقات هم از حسگر نور خودم استفاده می‌کنم ولی اغلب اوقات آن را از کیف خودم خارج نمی‌کنم.

با این وجود یک ریموت کنترل می‌تواند به شما کمک زیادی کند. در صورتی که دوربینتان یک حسگر مادون قرمز داخلی دارد، توصیه می‌کنم یک ریموت مادون قرمز تهیه کنید و همیشه آن را همراه خودتان داشته باشید. در صورتی هم که دوربین شما از مادون قرمز پشتیبانی نمی‌کند، خرید ریموت‌های رادیویی گران قیمت نیز هیچ ضرری ندارد.

البته یک نکته باید ذکر شود: در صورتی که می‌توانید خیلی از قابلیت‌های ریموت کنترل را فقط با استفاده از دوربین پیاده کنید، با این کار می‌توانید تا زمان زیادی در وقت خودتان صرفه جویی کنید و تجهیزات کمتری هم حمل کنید.

نکته آخر اینکه یک ریموت شاتر بیشتری از چیزی که فکر می‌کنید مزیت دارد با این حال روش‌های زیادی برای انجام دادن کارهایی که یک ریموت شاتر قادر است انجام دهد وجود دارد. مسیری که انتخاب می‌کنید، به صورت کامل به شما بستگی دارد اما بهتر است قبل از انتخاب، گزینه‌های موجود را بررسی کنید.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.