021-7356

21 ایده خلاقانه برای عکاسی سلف پرتره

21 ایده خلاقانه برای عکاسی سلف پرتره

اگر نمی‌دانید عکاسی سلف پرتره را از کجا شروع کنید، خوب جایی آمده‌اید. نکات و ترفندهای موجود در این مقاله به شما آموزش می‌دهد که چگونه با استفاده از تجهیزات مناسب بهترین بهره را ببرید و به خوبی از موقعیت مدنظر الهام بگیرید.

شاید فکر کنید که تکراری شده، و شما انگیزه‌تان را از دست خواهید داد. اگر سوژه همان سوژه قبلی باشد پس چطور می‌توانیم خلاقیت به خرج دهیم؟

نگران نباشید، ما راه حلش را داریم!

ما 21 ایده خلاقانه برای سلف پرتره را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید به ترکیب‌بندی‌های جدیدتری برسید:

آنچه خواهید خواند ...

با تجهیزات ضروری شروع کنید

گرفتن سلف پرتره، کار آسانی نیست. استفاده از تجهیزات مناسب عکاسی سلف پرتره را آسان‌تر می‌کند.

یک سه پایه و یک ریموت کنترل، تجهیزات ضروری ما هستند. هر دوی این موارد بسیار مقرون به صرفه و ماندگار هستند و از سرمایه گذاری روی آن‌ها قطعا پشیمان نخواهید شد.

یک سه پایه محکم دوربینتان را امن نگه می‌دارد و یک ریموت کنترل به شما اجازه فعال کردن تایمر دوربین از راه دور را به شما می‌دهد. این امر به میزان زیادی باعث صرفه جویی در زمان ‌می‌شود و به شما کمک می‌کند که روی کار خود تمرکز کنید.

سلف پرتره‌هایی که دوست دارید را پیدا کنید و از آن‌ها الهام بگیرید

در ابتدا، شما ممکن است دچار سردرگمی شوید و ندانید که از چه ژست و تزئیناتی را روی صورت باید استفاده کنید. عکاسان پرتره ای که کارشان را تحسین می‌کنید را پیدا کنید، کارهایشان را بازسازی کنید و از آن‌ها بخواهید که شما را راهنمایی کنند. با آزمایش کردن سبک‌های مختلف، سبک خودتان را پیدا کنید.

بیشتر هنرمندان تاثیرگذار در زندگی من، عکاسان سلف پرتره هستند.

آموزش عکاسی سلف پرتره

رُز هاردی، لورا کوک و سوفی اگِرت بعضی از عکاسانی هستند که زمانی که احساس می‌کنم خلاقیتم را از دست داده‌ام از آن‌ها الهام می‌گیرم.

به همین دلیل می‌خواهم 21 ایده خلاقانه خودم را با شما به اشتراک بگذارم، این ایده ها تخیل شما را برانگیخته و شما را ترغیب می‌کنند به جزئیات به طور متفاوتی نگاه کنید.

21- یک افکت رنگین کمان ایجاد کنید(این مورد بسیار راحت است)

رنگ های پر جنب و جوش و چهره باهمدیگر به خوبی کار می‌کنند. اگر نمی‌خواهید یک منشور بخرید، همچنان می‌توانید افکت رنگین کمان را به خوبی ایجاد کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک CD و یک چراغ قوه است. مطمئن شوید که قسمت درخشان CD به اندازه کافی نور به خود جذب می‌کند. نور را روی سطح CD آنقدر تکان دهید تا زمانی که نوار های رنگی مناسب را روی صورت سوژه ببینید. برای راحت تر کردن کار، از یک آینه، یک سه پایه و یک ریموت کنترل استفاده کنید

20- از سوژه به صورت ضدنور عکاسی کنید

عکاسی ضدنور برای آن دسته از افراد که نمی‌خواهند چهره‌شان را نشان دهند و آن‌هایی که می‌خواهند شبیه شخص دیگری به نظر برسند، عالی است. این مدل تصاویر با عمق میدان کم به دلیل بوکه شدن پس‌زمینه به خوبی کار می‌کند و یک دید نرم و رویایی ایجاد می‌کند.

برای ایجاد تصویر ضد‌نور مقابل پس‌زمینه که از خودتان روشن تر است بایستید. مطمئن شوید که نور از اطراف صورت شما بیرون می‌زند. و سپس بدون ترس این روند را آزمایش کنید.

19- تصاویر ضدنورتان را به نوردهی دوگانه تبدیل کنید

تصاویر ضد نور برای ایجاد نوردهی دوگانه به خوبی عمل‌ می‌کنند، خطوط تاریک اطراف سوژه در مقابل پس زمینه نورانی تمام چیزی است که برای ایجاد یک عکس سلف پرتره هنری احتیاج دارید. من اغلب از روی کنجکاوی نوردهی دو برابر خلق می‌کنم.

شما به یک ایده پیشگامانه برای خلق چیزی خارق‌العاده احتیاج دارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک عکس از خطوط اطراف سوژه را با عکسی که آن ‌را تکمیل می‌کند در هم ادغام کنید.

18- برای عکاسی سلف پرتره پس زمینه های خودتان را بسازید

شما می‌توانید به راحتی با نصب یک پرده بر روی دیوار پس زمینه مورد نظر خودتان را بسازید، این کار به تصاویر سلف پرتره شما یک بافت بسیار هیجان انگیز می‌بخشد.

همچنین با کاغذ باطله، دستمال و هرچیزی که چشم شما را به خودش جلب می‌کند می‌توانید پس زمینه ایجاد کنید.

17- کاری که باعث می‌شود لذت ببرید را انجام دهید

راهنمایی عکاسی سلف پرتره

تعداد زیادی عکس سلف پرتره در مکانی که فکر می‌کنید خوب است ثبت کنید، هرجایی که هست. این باعث می‌شود که روند عکاسی لذت بخش باشد و به شما اجازه دهد چندین سرگرمی را یک باره تجربه کنید.

من از نواختن گیتار، مطالعه و گردش لذت می‌برم. تمام این موارد منافعی هستند که باعث می‌شوند من عشقم را به عکاسی و زندگی نشان دهم. درمورد چیزهایی که باعث می‌شوند حس خوبی داشته باشید فکر کنید، و بعد راهی برای مرتبط کردن آن‌ها به عکاسی پیدا کنید.

16- خودتان را با استفاده از لباس و کلاه‌گیس تغییر دهید

بسیاری از افراد از عکاسی سلف پرتره دوری می‌کنند فقط به این دلیل که فکر می‌کنند به اندازه کافی جذاب نیستند. به جای احساس بد درباره خودتان، خودتان را تغییر دهید!

اگر نمی‌خواهید که از خودتان عکس بگیرید، پس چرا تبدیل به شخص دیگری نمی‌شوید؟ کلاه گیس‌ها و لباس‌ها، بدون در نظر گرفتن کیفیت آن‌ها برای عکاسی سلف پرتره بسیار عالی به نظر می‌رسند.

یک کلاه گیس ارزان قهوه‌ای در عکاسی سلف پرتره کلوزآپ خیره کننده به نظر می‌رسد، حتی اگر در زندگی واقعی ناخوشایند به نظر بیاید.

استفاده از لباس و کلاه گیس سرگرم کننده است و به شما کمک می‌کند که عکس های سلف پرتره تاثیرگذاری ثبت کنید.

[relatedpost post=”139811″]

15- روی جزئیات تمرکز کنید

تصاویر سلف پرتره حتما نباید تصویری از یک چهره باشد. آن‌ها می‌توانند تصویری از یک دست باشد که چیزی را نگه داشته است، پاهایی که در یک گودال آب پریده اند یا چهره ای که چهره ای که طبیعت اطرافش را تحسین می‌کند باشند. جزئیات در چنین تصاویری به همان اندازه تصاویر چهره ارزشمند هستند.

دور و اطرافتان را نگاهی بیاندازید، جزئیاتی که توجه شما را جلب می‌کند پیدا کنید، و به عکاسی از آن بپردازید. بقیه جزئیاتی که می‌توانید از آن عکاسی کنید میتواند عضوی از بدن باشد، مانند موها، دست‌ها و یا چشم ها.

14- یک کلاه جالب پیدا کنید(یا خودتان آن را بسازید)

عکاسی سلفی

کلاه‌ها، تاج‌گل و دیگر پوشیدنی های فانتزی در عکس‌ها خارق‌العاده به نظر می‌رسند. اگر احساس هنری فوق‌‌العاده ای دارید، کلاه خودتان را با استفاده از گل بسازید، شاخه‌ها، پارچه و هرچیز دیگری که به نظر زیبا می‌آید را می‌توانید استفاده کنید.

13- با عکاسی سلف پرتره احمقانه رفتار کنید

بسیاری از افراد در ابتدای سلف پرتره احساس ناخوشایند می‌کنند، اگر تمرینات مختلف در آینه انجام دهید راحت تر می‌شوید. شما همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که نقایص خود را بپذیرید و حتی به الگوی خود تبدیل شوید.

از آنجایی که شما مسئول هر قسمت از عکس خود هستید، به راحتی می‌توان در گودالی از غلظت شدید قرار گرفت. خلاقیت خود را با ثبت عکس های احمقانه نوسازی کنید. حالات مختلف صورت را امتحان کنید، به دور خودتان بچرخید و خودتان را بخندانید. اگرچه من نمی‌توانم تضمین کنم که نتایج شما را راضی نگه می‌دارد، من می‌توانم قول بدهم که نتایج لبخند بزرگی را روی صورت شما ایجاد می‌کند.

12- از میان اشیاء عکاسی کنید

پوشاندن لنزتان تا حدودی (یا کامل) نتایج خلاقانه ای در پی دارد. اگر می‌خواهید لنزتان را تا حدودی بپوشانید و از میان چیزهایی مانند نور‌ها، دست‌ها و شاخه ها عکاسی کنید.

می‌توانید از شاخه‌ها استفاده کنید تا یک قاب دور صورت اضافه کنید تا جزئیات عکس جذاب‌تر به نظر برسد. بخار نیز می‌تواند سایه های چشم نوازی را ایجاد کند.

اگر یک اثر کامل‌تر می‌خواهید، از درون یک پنجره عکاسی کنید.(برای ایجاد بازتاب‌های درخشان)، یا سلفون( برای ایجاد افکت رویایی). از فیلتر‌های بوکه برای تبدیل بوکه به شکل قلب، ستاره و دیگر اشکال استفاده کنید.

شما همچنین می‌توانید از هرچیزی در ترکیب خود برای خلق آثار سلف پرتره استفاده کنید.

11- بخش‌هایی از صورت خودتان را پنهان کنید

عکاسی پرتره

به جای گرفتن عکس از کل صورتتان، روی بخش خاصی از آن تمرکز کنید. من دوست دارم بخشی از صورتم را با یک پارچه، موها و پیش‌زمینه تار بپوشانم.

این پنهان کردن چشم‌های من را برجسته می‌کند و من را به چالش می‌کشد تا فقط از یک قابلیتم استفاده کنم. بهترین چیز در باره “پنهان شدن” این است که شما مجبور نیستید زیاد راه درازی را طی کنید، همین الان‌هم می‌توانید با این روش‌ها تصاویر سلف پرتره جذابی ثبت کنید.

10- وانمود کنید که در یک فیلم سینمایی قرار دارید

اگر شما‌هم مانند من هستید و از پرتره‌های سینماتیک خوشتان می‌آید. از هنرنمایی در مقابل دوربین لذت می‌برید. یک داستان در ذهن خود خلق کنید، صحنه را تجسم کنید و آن را از طریق سلف پرتره بازآفرینی کنید.ایده شما نیازی به پیچیدگی سخت یا پایان غافلگیرانه ندارد. در روند ویرایش، دو خط سیاه رنگ در پایین و بالای عکس خود ایجاد کنید. حتی می‌توانید آن‌هارا کراپ کنید، به این صورت آن‌ها بیشتر شبیه فیلم می‌شوند.

[relatedpost post=”144981″]

9- برای جذابتر کردن سلف پرتره های خودتان، آن‌ها را سیاه سفید کنید

پرتره های سیاه و سفید در نوع خود خاص هستند. اگر در آن احساسی وجود داشته باشد شما دوست دارید که به آن اهمیت بدهید. عکاسی سیاه سفید را امتحان کنید.

این کار احساسات شما را برجسته می‌کند و به جزئیاتی که دوست دارید انکار کنید بافت می‌دهد. همچنین به شما در این ژانر تجربه می‌دهد.

8- در فضای محدود عکاسی کنید

داشتن گزینه های زیاد به یک باره می‌توان به شما احساس فلج بودن دست بدهد. محدود کردن خودتان با عکاسی از تنها یک مکان، کار شما را تثبیت می‌کند.

در یک اتاق عکاسی کنید و سعی کنید که تصاویر را طوری جلوه دهید که انگار در مکان‌های مختلفی ثبت شده اند.

این موضوع نه تنها باعث سرگرم شدن شما هنگام کار می‌شود بلکه باعث می‌شود که یک دید بهتر نسبت به چیزهای دور و اطرافتان داشته باشید. این چالش همچنین شما را وادار به تمرکز روی جزئیاتی می‌کند که در واقع زیاد به چشم نمی‌آید.

این کار باعث بهتر شدن خلاقیت عمومی شما می‌شود و قابلیت دیدن چیزهای بزرگ در مکان های ساده را به شما می‌دهد. چیزی که در این بخش یاد گرفتید در همه عکس‌هایی که در آینده می‌بینید تاثیر گذار است.

7- با حیوانات خانگی یا افراد نزدیک عکس بگیرید

پرتره از خود

حیوانات خانگی بسیار فوتوژنیک هستند، پس چرا آن‌ها را در تصاویر ادغام نمی‌کنیم؟ اگر خودتان حیوان خانگی دارید یا در کنار شخصی که از نظر روحی خیلی به آن نزدیک هستید زندگی می‌کنید، با آن‌ها عکس بگیرید.

پشتیبانی گرفتن در طول یک جلسه سلف پرتره به شما راحتی، گرمی و ایده‌های زیادی می‌بخشد. همچنین باعث بهبود پیوند عاطفی میان خودتان و کسی که دوستش دارید هم می‌شود.

اگر حیوان خانگی شما از نشستن لذت نمی‌برد، آن را مجبور نکنید. آزمایشات احمقانه انجام دهید و از اشتباه نترسید. عکس‌های آزمایشی معمولا بهترین عکس را رقم می‌زنند.

6- دو عکس و یک عکس دو تکه بگیرید

دوتکه به معنای “کولاژ” است که از دو عکس تشکیل شده. این تصویر اغلب شامل جزئیاتی است که یک داستان در مورد عکاس را روایت می‌کنند. این امر به ویژه در عکاسی سلف پرتره بسیار مفید است.

شما می‌توانید یک تصویر ساده از خودتان را با یک تصویر زیبا از طبیعت ترکیب کنید. دوتکه زمانی به کار می‌آید که دو عکسی که خیلی دوست دارید را در اختیار داشته باشید. در عوض اینکه مجبور باشید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، می‌توانید از هر دوی آن‌ها استفاده کنید‌‍.

5- یک بار به یک رنگ بچسبید

یک رنگ انتخاب کنید و مجموعی از تصاویر سلف پرتره الهام گرفته از آن را ثبت کنید. اگرچه عکس ها حتما نباید یک رنگ داشته باشند، آن‌ها باید طیفی مشابه از همان رنگ را داشته باشند.

این پروژه شما را تازه می‌کند‌، تخیل شما‌ را به چالش‌ ‌می‌کشد‌ ‌و فرصتی ‌برای رها کردن ‌خلاقیت خودتان به شما‌ می‌دهد. به علاوه می‌توانید فتوشاپ را فراموش کنید. ‌

[relatedpost post=”148868″]

4- با سایه‌ها و نورها تمرین کنید‌ ‌ ‌ ‌  ‌

عکاسان پرتره مورد علاقه ‌من در‌ بازی ‌با سایه فوق‌العاده هستند. ‌شما می‌توانید از ‌یک منبع نور و یک ‌الگو ‌بگیرید. ‌

زمانی که در حال آزمایش ‌نور هستید به خودتان ‌آزادی عمل ‌بدهید. از کلاه آفتاب‌گیر، ‌پارچه‌ها، دست‌ها ‌و گیاهان استفاده کنید تا تصاویر ‌سلف پرتره ‌ خلاقانه ای ثبت کنید.

نور ‌یک ابزار فوق‌العاده مهم است که می‌تواند به راحتی تصاویرتان را شگفت انگیز کند. زمانیکه در بازی با نور حرفه ای شدید، تبدیل به استاد عکاسی می‌شوید. چه در فضای داخلی و چه در فضای خارجی، و از شکستن قواعد ترسی نداشته باشید.

عکاسی سلف پرتره

از کار کردن با نور مصنوعی ‌ترس نداشته باشید. ‌مجبور نیستید برای تجهیزات عکاسی حرفه‌ای هزینه کنید. شما می‌توانید با هر نوری ‌که در اختیار ‌دارید استفاده کنید تا عکس‌هایی خلاقانه ثبت کنید.

من اغلب از یک لامپ برای ‌روشنایی صورتم استفاده می‌کنم به این دلیل که من اجازه می‌دهد از زوایا و اشکال مختلف آزمایش کنم. من مجبور نیستم نگران زمان باشم، به این دلیل که نور مصنوعی مانند آفتاب در حال تغییر نیست و ثابت می‌ماند.

3- برای ایجاد یک عکس پانوراما، چند عکس را به هم وصل کنید

تصاویر پانوراما بسیار سرگرم کننده و چشم نواز هستند، این روشی است که من تصاویر پانورامایم را ایجاد می‌کنم:

  1. ‌اول، از یک سه پایه استفاده می‌کنم، من عکس هایی عمودی از خودم می‌گیریم چون هیچکدام از اندام‌های من را کراپ نمی‌کند و مقداری فضا در اطراف من می‌گذارد.
  2. سپس، ‌به دوربینم برمی‌گردم و از مناظری که دوست دارم به تصویر خودم وصل کنم، عکاسی‌ می‌کنم. ‌من مطمئن می‌شوم که هیچ حرکت سریعی انجام نمی‌دهم و یا خودم را در مکان دیگری قرار نمی‌دهم.
  3. پس از آن، تصاویرم را داخل Lightroom وارد می‌کنم. من تصاویری که دوست داشتم را وارد کردم، و به بخش Photos>Edit in> Merge to Panorama in Photoshop می‌روم.
  4. در نهایت،نتایج را تصحیح می‌کنم.

[relatedpost post=”146958″]

2- از فصول مختلف عکاسی کنید

هر فصل برای خود چیز جذابی برای عکاسی دارد. در طول فصول مختلف از خودتان سلف پرتره بگیرید. به این صورت، یک پروژه یک ساله خواهید داشت. نتایج به شما خاطرات خوشایندی می‌دهند، به شما هر گوشه از طبیعت را نشان می‌دهد و دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر یک پروژه طولانی مدت شما را راضی نمی‌کند، در فصل موجود بیشترین استفاده را ببرید. به چیزی که دوست دارید فکر کنید، گل های آفتابگردان تابستان یا برگ‌های رنگارنگ پاییز. از آن عکاسی کنید و خودتان را به آن اضافه کنید.

1- داستان مورد علاقه خودتان را بازسازی کنید

آیا شما فیلم، نقاشی یا کتابی دارید که شما را تحت تاثیر قرار دهد؟ آن را بازسازی کنید! بازآفرینی داستان‌ها فرصتی عالی برای شیرجه زدن در دنیای جدید و یافتن ایده های جدید است.

جمع‌بندی

عکاسی از خودتان باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود و دید خلاقانه را در شما به وجود می‌آورد.

مانند هر ژانر عکاسی دیگری، سلف پرتره نیاز به معنی و لمس شدن دارد. ‌هرعکاس هدف خلاقانه منحصر به فرد خود را دارد. اگر شما نمی‌دانید که هدفتان چیست، امیدتان را از دست ندهید.

از اشتباه کردن نهراسید، این طوری است که ما یاد میگیرم! هرچقدر بیشتر تمرین کنید، چالش ها برای شما آسان تر می‌شوند.

امیدواریم این ایده ها شما را تشویق کند که به بیرون رفته و دنیای شگفت انگیز عکاسی سلف پرتره را مورد کاوش قرار دهید. به یاد داشته باشید: شما و دوربینتان تنها چیزی هستید که برای ثبت یک عکس خوب به آن نیاز دارید.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.