مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیعمومیویدئوویدئو/پادکست

مهم‌ترین نکات گرفتن عکس سلفی

موبایل را از جیبتان بیرون بیاوری و یک سلفی از خودتان بگیرید! ولی چرا عکس سلفی شما به زیبایی سلفی‌هایی که در اینستاگرام افراد مشهور یا سلبریتی‌ها می‌بینید نمی‌شود؟ دلیلش ساده است؛ چون اکثر افراد ژست های سلفی را بلد نیستند و در واقع فکر می‌کنند هر عکسی که از خودشان بگیرند باید خوب شود. در صورتی که اینطور نیست. به زباده ساده، شما به جز دوربین موبایل چند ده مگاپیکسلی و نور خوب، باید چند مدل مختلف ژست عکس سلفی باید یاد بگیرید.

 

در این راهنما می‌خواهیم ۳۰ ژست عکس سلفی به شما معرفی کنیم تا از این به بعد سلفی‌های زیبا و حرفه‌ای بگیرید.

 

راستی ما دور راهنمای دیگر برای ژست‌های عکاسی داریم: یکی بهترین ژست‌های عکاسی و دومی ۱۰۰ ژست‌ عکاسی دخترانه. این دو مجموعه ژست عکاسی را هم از دست ندهید.

مجموع بازدید : 32663 زمان مطالعه : 5
مهم‌ترین نکات گرفتن عکس سلفی

جهت چاپ عکس با بالاترین کیفیت در نورنگار، کلیک کنید

قبل از این که برویم سراغ انواع مختلف ژست عکس سلفی ، چند نکته ساده درباره عکس سلفی رفتن را یاد بگیرید.

در کل ۶ نکته مهم برای گرفتن عکس‌های سلفی خوب وجود دارد. در کنار این نکات، ژست عکس سلفی هفتمین و مهم‌ترین نکته‌ای است که باید بلد باشید.

ویدیو پایین هم تمام نکاتی که مهم هستن را توضیح دادیم:

۱. نور یکدست و نرم بهترین نور برای سلفی گرفتن است

اگر در فضای باز می‌خواهید سلفی بگیرید، زاویه‌ای را انتخاب کنید که خورشید در پشت موبایل قرار بگیرد و چهره‌ها نور بدون سایه داشته باشند. اگر هوا ابری باشد که نور بهتری دارید وگرنه نور مستقیم باعث می‌‌شود چشم‌های شما بسته شود که عکس را خراب می‌کند. پس در کل سعی کنید بیشترین استفاده را از نور خورشید در فضای باز داشته باشید اما مواضب هم باشید که نور مستقیم چهره شما را پر از سایه نکنه یا چشم‌ها بسته نشود.

اگر هم در فضای بسته می‌خواهید سلفی بگیرید، بهتر از به جای فلاش عکاسی، از نورهای ثابت مثل سافت باکس یا نور رینگ لایت استفاده کنید. چون فلاش نور تیز دارد اما سافت باکس و رینگ لایت نور نرم دارند.

اگر هم هیچکدام از این دو وسیله نورپردازی را ندارید، می‌توانید جلوی پنجره‌ای که نورگیر است سلفی بگیرید یا حتی می‌توانید از چراغ مطالعه یا هر نوع چراغ دیگری که نور نرمی دارد استفاده کنید.

۲. دست‌‌ها را کامل دراز کنید و موبایل را بالاتر از سرتان بگیرید

سلفی‌های حرفه‌ای زیبایی که می‌بینید معمولا فاصله دوربین با چهره زیاد است و مهم‌تر این که دوربین زاویه از بالا به پایین و زاویه حدود ۲۵ درجه دارد.

ژست عکس سلفی

وقتی دوربین به صورت نزدیک باشد، به دلایل فنی عکس شما با چهره واقعی تفاوت خواهد داشت. همیشه هم حواستان باشد که دوربین را کمی بالاتر از خودتان بگیرید چون این زاویه تصویر بهتری دارد. کافی است چند سلفی از زاویه پایین و چندتا از زاویه بالا بگیرید و این دو زاویه را مقایسه کنید.

۳. به دوربین موبایل نگاه کنید و کمی به سر زاویه دهید

مستقیم گرفتن دوربین جلوی چهره عکس‌های شما را کلیشه‌ای و غیرجذاب می‌کند. در عوض بهتر است کمی سر را به راست یا چپ خم کنید و بعد به لنز دوربین بدون تکان داد سر و فقط با حرکت دادن چشم‌ها نگاه کنید.

۴. لبخند بزنید و چشم‌ها را بازتر کنید

چهره جدی و بدون لبخند حالت مناسبی برای سلفی گرفتن نیست.

شاید موقع گرفتن عکس پرتره جدی بودن چهره عکس شما را زیبا کند اما به احتما زیاد قرار است عکس سلفی شما در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود. پس لبخند بزنید!

۵. در یک پس زمینه مناسب عکس بگیرید

تمام تمرکز را روی این که چه ژست سلفی بگیرید یا نکات قبلی نگذارید. حواستان باشد که نصف یا حتی بیشتر بخش عکس شما را پس زمینه خواهد گرفت.

می‌توانید از حالت بوکه یا پرتره موبایل استفاده کنید تا پس زمینه کمی تار شود و جلوه بهتری به تصویر دهید. در هر صورت زاویه‌ای را انتخاب کنید که پس زمینه عکس شما را زیباتر کند.

۶. در ژست‌های سلفی دو نفره سمت راست تصویر باشید و فضای بیشتری به بقیه بدهید

سلفی دو نفره در صورتی زیبا می‌شود که فضای کافی به نفر دوم هم بدهید. افراد تازه‌کار در سلفی گرفتن معمولا خودشان را در مرکز تصویر قرار می‌دهند و چهره نفر دوم در گوشه قرار می‌گیرد.

سایر نکات:

  • به یک عکس اکتفا نکنید. بصورت پیاپی عکسبرداری کنید تا بهترین ژست را راحت‌تر انتخاب کنید. حتماً موبایل شما بالای ۳۰ گیگ جای خالی دارد پس نگران پر شدنش نباشید.
  • یکبار در خانه ژست‌های مختلف را امتحان کنید و بهترین حالت‌های چهره خودتان را پیدا کنید. از این به بعد هرجا خواستید عکس سلفی بگیرید همان ژست‌ها را سریع یادآوری کنید.
  • زاویه مناسب را پیدا کنید. هر شخص یک زاویه زیبا دارد بنابراین با عکاسی در زوایای مختلف سعی کنید زاویه زیبای خود را بیابید.

بعد از این که این نکته‌ها را یاد گرفتید، از میان انواع ژست عکس سلفی که در ادامه گردآوری کرده‌ایم چند مورد را برای خودتان انتخاب کنید.

بهترین مدل‌های ژست عکس

عکس‌های سلفی را در چند گروه و مدل طبقه‌بندی کرده‌ایم تا انتخاب راحت‌تری داشته باشید. ژست‌های شاد، زست‌های دو‌نفره، ژست‌های نیم رُخ و . . .

ژست‌های نیم رُخ

غیر از ژست‌های سلفی از روبرو، ژست‌های نیم‌رُخ از متداول‌ترین ژست های سلفی هستند. ژست‌های نیم‌رُخ هم شامل چرخاندن سر به یک سمت و هم شامل پوشاندن قسمتی از چهره هستند.

سلفی در آینه

ژست سلفی در آینه از جمله ژست‌های خلاقانه محسوب می‌شود. انتخاب زاویه مناسب چالش اصلی این نوع ژست است. اینکه چه مقدار از شخص درون آینه باشد نیز به اندازه کادر و حتی شکل آینه بستگی دارد.

سلفی در سلفی!

برای این ژست لازم است از فرد دیگری بخواهید از شما در حال سلفی گرفتن عکس بگیرد. بهترین ژست برای این منظور این است که به دوربین نگاه نکنید.

ژست سر روی میز

این ژست هم می‌تواند بسیار زیبا باشد به شرطی که جهت تابش نور و نحوه قرار گرفتن گوشی با دقت بررسی شود. معمولاً باید چندین عکس بگیرید تا بهترین را انتخاب کنید.

ژست عکس سلفی در سفر

افرادی که معمولاً عکس پروفایل خود را زود به زود عوض می‌کنند از فرصت‌هایی مانند سفر رفتن به خوبی برای این منظور استفاده می‌کنند. سلفی با بناهای تاریخی و مشهور یا هنگام گشت و گذار در یک فضای خاص، جذابیت‌های بسیاری ایجاد می‌کند. نحوه پوشش  و پوزیشن بدن متناسب با مکان نکته کلیدی در این ژست است.

ژست متفکرانه

تقریباً همه ما این نوع ژست را حداقل یکبار تجربه کرده‌ایم. اگر می‌خواهید یک ژست جدی را به نمایش بگذارید آسان‌ترین راه ژست‌های متفکرانه هستند. کافی است دست خود را زیرچانه یا کنار صورت قرار داده و به دوربین یا بهتر از آن به دوردست خیره شوید. برای ایجاد حس دراماتیک بیشتر بصورت سیاه و سفید عکاسی کنید.

ژست‌های خنده‌دار

همه این نوع ژست‌ها را دوست دارند. حتی برای یکبار هم که شده آن را امتحان کنید و تاثیر آن را در بین دوستان خود ببینید. فضای مجازی مملو از این ژست‌هاست و می‌توانید الگوهای خوبی پیدا کنید.

ژست سلفی حالت تکیه دادن

ژست‌های تکیه دادن از جمله ژست‌های کلاسیک و همیشه محبوب هستند. انتخاب تکیه‌گاه بسیار مهم است. سعی کنید تکیه‌گاهی انتخاب کنید که توجه زیادی به خود جلب نکند. آنچه مهم است استایل تکیه دادن است نه تکیه‌گاه.

ژست عکس سلفی دونفره

یک سلفی دونفره با یک دوست صمیمی، نشان‌دهنده روحیات شما می‌باشد. قرار دادن سرها در کنار هم حداکثر صمیمیت را القاء می‌کند. زست‌های دونفره دوقلوها بسیار خاص هستند.

ژست عکس سلفی دو نفره

ژست سلفی تولد و عروسی

مناسبت‌هایی مانند تولد یا جشن ازدواج، نامزدی و غیره فرصت مناسبی برای گرفتن عکس‌های سلفی هستند. از خلاقیت خود استفاده کنید و موضوع مناسبت را بخوبی نمایش دهید.

 ژست سلفی اسپرت

این ژست‌ها غیر رسمی بوده و احساس راحتی و روزمره بودن را القاء می‌کنند. ژست‌های سلفی اسپرت بسیار محبوب جوانان است. می‌توانید از وزش باد میان موها یا درحال نوشیدن قهوه عکس‌های خیلی طبیعی بگیرید. برای این گونه ژست‌ها بیشتر به احساسات توجه کنید تا حالت چهره.

سلفی در مکان‌های غیرمعمول

مکان‌های غیر‌معمول می‌توانند دستاویز خیلی خوبی برای سلفی‌های خاص باشند. اگر بدنبال هیجان هستید این نوع سلفی مخصوص شماست.

ژست سلفی با دست معروف به «با من بیا»

برای ایجاد این سلفی خلاقانه، یک پس‌زمینه جذاب نیاز دارید. در‌حالی که دست فرد دیگر را گرفته‌اید از وی بخواهید که از پشت سر از شما عکس بگیرد.

ژست سلفی با غذا

ژست سلفی با عذا و نوشیدنی‌های مورد علاقه یکی از متداول‌ترین ژست‌های سلفی است. نشان دادن حس رضایت‌مندی از نوشیدن یا غذا خوردن توسط میمیک چهره، نکته اصلی در این ژست است.

ژست درازکشیدن

ژست‌های درحال دراز کشیدن بدلیل زاویه خاص دوربین همیشه جذاب هستند. زاویه مستقیم از بالا و زاویه از پهلو به بهترین شکل این ژست را نشان می‌دهند.

سخن آخر

ژست‌های عکس سلفی بی‌نهایت متنوع هستند. آنچه که در این ژست‌ها مهم است و همانطور که از نام آن پیداست، باید در عکس‌های سلفی به معنای واقعی خودتان باشید. روحیات و خصوصیات خود را در قاب سلفی نشان دهید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک پاسخ به “مهم‌ترین نکات گرفتن عکس سلفی”

  1. مهران گفت:

    تا به حال به عکس سلفی اینقدر تخصصی نگا نکرده بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.