دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • صدابرداری

 • لوازم جانبی

 • محصولات دست دوم

سرعت شاتر چیست؟ + ویدئو

تکنیک و ترفند
سرعت شاتر چیست؟ + ویدئو

در ادامه ی این آموزش عکاسی ما سعی می‌کنیم تمام نکاتی که باید در مورد سرعت شاتر بدانید را با لحنی ساده برای شما توضیح دهیم.

سرعت شاتر در عکاسی دو کاربرد مهم دارد:

1- تغییر روشنایی تصویر

2- خلق افکت‌های رویایی با ثابت کردن حرکت و یا تار کردن حرکت آب یا ابرها.

سرعت شاتر به صورت مستقیم با شاتر دوربین در ارتباط است. شاتر یک پرده است که در مقابل سنسور قرار دارد و تا زمانی که کلید شاتر را فشار نداده‌اید بسته می‌ماند تا نور وارد دوربین نشود. پس از اینکه کلید شاتر را فشار دهید شاتر باز می‌شود و سنسور دوربین را به صورت کامل در معرض نور قرار می‌دهد. پس از اینکه سنسور نور کافی را جمع‌آوری کرد، سریعا شاتر بسته می‌شود و اجازه برخورد نور به سنسور را نمی‌دهد.

سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر به مدت زمانی اشاره دارد که شاتر باز خواهد بود و اجازه برخورد نور به سنسور را می‌دهد. اساسا سرعت شاتر مدت زمانی است که دوربین شما مشغول گرفتن یک عکس است. این موضوع تاثیرات مختلفی روی ظاهر کلی عکس شما دارد.

سرعت شاتر در عکاسی

هنگامی که با سرعت شاتر پائین عکاسی می‌کنید، سنسور دوربین را برای مدت زمان نسبتا زیادی در معرض نور قرار می‌دهید. اولین تاثیر این کار تاری ناشی از حرکت است. در صورتی که سرعت شاتر طولانی باشد، اجزا متحرک عکس شما در مسیر حرکت تار خواهند شد. از این تکنیک بیشتر برای گرفتن عکس‌های تبلیغاتی از ماشین‌ها و موتورها استفاده خواهد شد تا احساس حرکت و سرعت را به کاربر منتقل کنند.

از سرعت شاتر پائین نیز برای عکاسی از کهکشان راه شیری یا اجسام دیگر در محیط‌های تاریک استفاده می‌شود.

به یاد داشته باشید که برای عکاسی با سرعت شاتر پائین داشتن سه پایه الزامی است.

ممکن است عکاس‌های منظره نیز از سرعت شاتر پائین برای القاء حس حرکت رودخانه‌ها و آبشارها نیز از سرعت شاتر بالا استفاده کنند.

[relatedpost post=”75599″]

تاثیر سرعت شاتر

همچنین سرعت شاتر می‌تواند برای تثبیت حرکت نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی که از یک سرعت شاتر نسبتا بالا برای عکاسی استفاده کنید می‌توانید حتی سریع‌ترین سوژه‌ها را هم تثبیت کنید. برای مثال اگر از یک سرعت شاتر نسبتا سریع برای عکاسی از آب استفاده کنید، تمام قطرات آب نیز به صورت کاملا واضح روی هوا ثبت می‌شوند.

کاربرد سرعت شاتر در عکاسی

تمام نکاتی که در بالا ذکر شد با سرعت شاتر قابل کنترل هستند. به صورت خلاصه سرعت شاتر سریع، حرکت را تثبیت می‌کند و سرعت شاتر پائین نیز در زمان عکاسی از سوژه‌های متحرک باعث القاء حس حرکت خواهد شد.

سرعت شاتر چطور اندازه‌گیری می‌شود؟

در مواقعی که شاتر در کمتر از یک ثانیه باز و بسته می‌شود سرعت آن به صورت کسری از ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. برای مثال سرعت شاتر ¼ به صورت یک چهارم ثانیه و سرعت شاتر 1/250 به صورت یک دویست و پنجاهم ثانیه خوانده می‌شود.

سرعت شاتر اکثر دوربین‌های DSLR و بدون آینه امروزی تا 1/4000 ثانیه پائین می‌آید ولی برخی از آن‌ها می‌توانند تا 1/8000 ثانیه را نیز مدیریت کنند. اما طولانی‌ترین سرعت شاتر برای اکثر دوربین‌های بدون آینه و DSLR معمولا 30 ثانیه است. اما در صورت لزوم می‌توانید با استفاده از کنترل از راه دور از سرعت شاتر طولانی‌‎تر هم استفاده کنید.

[relatedpost post=”111967″]

سرعت شاتر و نوردهی

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که سرعت شاتر روی آن تاثیر می‌گذارد نوردهی تصویر است. در صورتی که از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید، سنسور دوربین نور خیلی زیادی جمع‌آوری می‌کند و تصویر نهایی شما خیلی روشن خواهد بود اما در صورتی که از سرعت شاتر خیلی سریع استفاده کنید، سنسور دوربین شما فقط در معرض مقدار کمی نور قرار می‌گیرد و باعث خواهد شد عکس تیره‌تری داشته باشید.

تاثیر سرعت شاتر در نوردهی عکس

البته سرعت شاتر تنها چیزی نیست که روشنایی تصویر شما را تعیین می‌کند بلکه دیافراگم، ایزو و همچنین روشنایی کلی صحنه نیز در این امر موثر هستند. بنابراین در زمان انتخاب سرعت شاتر انعطاف بیشتری دارید اما باید مراقب باشید که تنظیمات دیگر را با دقت انتخاب کنید.

با این وجود سرعت شاتر یکی از عوامل خیلی مهم در تنظیم روشنایی تصویر است. برای مثال در یک روز آفتابی باید از یک سرعت شاتر خیلی سریع استفاده کنید تا تصویر شما بیش از اندازه نوردهی نشود.

همچنین در مواقعی که فضا خیلی تاریک است باید از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید تا تصویر نهایی شما خیلی تاریک نباشد.

البته در صورتی که دوربین را روی دست می‌گیرید، نباید سرعت شاتر را خیلی افزایش دهید زیرا باعث ایجاد تاری ناشی از حرکت خواهد شد. دلیل تغییر سرعت شاتر هم برای خیلی از افراد تنظیم روشنایی تصویر است اما نباید تاری ناشی از حرکت هم نادیده گرفته شود.

سرعت شاتر سریع، کند و طولانی

سرعت شاتر سریع تنها چیزی است که برای تثبیت حرکت به آن نیاز دارید. در صورتی که قصد عکاسی از پرندگان را دارید ممکن است سرعت شاتر مورد نیاز شما 1/1000 ثانیه یا حتی سریعتر باشد. با این وجود برای سوژه‌های دیگر که حرکت زیادی ندارند ممکن است 1/200 ثانیه یا 1/100 ثانیه نیز کافی باشد.

سرعت شاتر طولانی معمولا بیش از 1 ثانیه است و شما برای استفاده از این سرعت شاتر در اغلب اوقات به سه پایه نیاز خواهید داشت. از سرعت شاتر طولانی برای عکاسی در شب و یا شرایط کم نور استفاده می‌شود. در صورتی که در زمان عکاسی با سرعت شاتر طولانی هرکدام از اجزای عکس شما حرکت کنند، آن قسمت از عکس به صورت تار دیده خواهد شد.

سرعت شاتر

در این بین سرعت شاتر 1/100 ثانیه تا 1 ثانیه سرعت شاتر نسبتا آهسته‌ای شناخته خواهند شد و نمی‌توانید بدون لرزش دست با این سرعت شاتر عکاسی کنید.

البته این موضوع به لنز شما نیز بستگی دارد. برخی لنزها مانند لنز نیکون 70-200mm f/2.8 تکنولوژی‌های لرزشگیر منحصر به فردی دارند که به عکاس‌ها کمک می‌کنند دوربین را روی دست بگیرند و بدون لرزش تصویر، عکس‌های خیلی خوبی بگیرند. با این وجود برخی لنزها لرزشگیر ندارند و باید از قانون متقابل برای تعیین سرعت شاتر استفاده کنید تا بتوانید عکس‌هایی بدون لرزش بگیرید.

نحوه تنظیم سرعت شاتر

اغلب دوربین‌ها سرعت شاتر را به صورت اتوماتیک تنظیم می‌کنند. در مواقعی که دوربین را روی حالت Auto قرار داده باشید، سرعت شاتر به صورت کاملا خودکار توسط دوربین تنظیم می‌شود و نیازی نیست شما کاری انجام دهید. با این وجود، در صورت لزوم می‌توانید سرعت شاتر را به صورت دستی هم تنظیم کنید.

با قرار دادن دوربین روی حالت اولویت شاتر، شما فقط سرعت شاتر را مشخص می‌کنید و دیگر مشخصات توسط دوربین تنظیم خواهند شد. همچنین در صورتی که از دانش فنی لازم برخوردار هستید، می‌توانید دوربین را روی حالت دستی (Manual) قرار دهید و سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی تنظیم کنید. در هر دو حالت ذکر شده می‌توانید حساسیت ایزو را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید.

در اکثر مواقع توصیه می‌شود اجازه دهید دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر را تنظیم کند اما در صورتی که قصد دارید این تنظیمات را به صورت دستی تغییر دهید، مراقب باشید تاری ناشی از حرکت در تصویر شما وجود نداشته باشد.

بعدا این موضوع را به صورت کامل پوشش خواهیم داد اما در 95% مواقع خود من دوربین را روی حالت اولویت دیافراگم قرار می‌دهم و اجازه می‌دهم خود دوربین سرعت شاتر را به صورت اتوماتیک تنظیم کند.

[relatedpost post=”115493″]

نحوه پیدا کردن سرعت شاتر

اغلب اوقات پیدا کردن سرعت شاتری که دوربین روی آن تنظیم شده است کار نسبتا آسانی است. در دوربین‌هایی که بالای آن‌ها پنل نمایشگر وجود دارد معمولا سرعت شاتر در گوشه‌ی بالا سمت چپ دیده می‌شود. اما در صورتی که بالای دوربین شما پنل نمایشگر وجود ندارد، زمانی که از منظره‌یاب استفاده می‌کنید معمولا می‌توانید سرعت شاتر را در گوشه پائین سمت چپ ببینید. همچنین این مقدار ممکن است از طریق نمایشگر اصلی دوربین هم قابل مشاهده باشد.

پیدا کردن سرعت شاتر

در نظر داشته باشید که در اکثر دوربین‌ها سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه نمایش داده نمی‌شود و اغلب به صورت یک عدد کامل دیده می‌شود. در مواقعی که سرعت شاتر بیشتر یا مساوی با یک ثانیه است شما چیزی مثل 1” یا 5” را مشاهده می‌کنید. از علامت «”» برای نشان دادن یک ثانیه کامل استفاده می‌شود.

در صورتی که باز هم موفق نشدید سرعت شاتر را پیدا کنید دوربین را روی حالت اولویت دیافراگم قرار دهید و مطمئن شوید که ایزو خودکار را هم غیرفعال کرده‌اید. سپس دوربین را روی مناطق تاریک و روشن بگیرید؛ عددی که تغییر می‌کند نشان‌دهنده سرعت شاتر شما می‌باشد.

کد تخفیف نورنگار

سوالات متداول در مورد سرعت شاتر:

در ادامه برخی از سوالات متداولی که در مورد سرعت شاتر از ما پرسیده می‌شود را با هم بررسی می‌کنیم:

سرعت شاتر آهسته چیست؟

سرعت شاتر طولانی چیزی مثل 1 ثانیه یا بیشتر است. در مقابل سرعت شاتر آهسته معمولا به صورت کسری از ثانیه مثل ½ یا ¼ نمایش داده می‌شود.

سرعت شاتر سریع چیست؟

سرعت شاتر سریع، به سرعت شاتری اشاره می‌کند که توانایی تثبیت حرکت را دارد. معمولا هنگامی که یک عکاس در مورد سرعت شاتر سریع صحبت می‌کند منظور او حداقل 1/250 ثانیه یا حتی سریع‌تر است.

چطور مقدار ایزو دوربین را پیدا کنم؟

سرعت شاتر معمولا روی صفحه نمایش پشت یا بالای دوربین شما به صورت یک عدد کامل یا کسری از ثانیه نشان داده می‌شود. در صورتی که کلید شاتر را تا نیمه فشار دهید و سپس دوربین را رو به یک محیط روشن‌تر بگیرید، عددی که تغییر می‌کند در اغلب اوقات سرعت شاتر دوربین را نشان می‌دهد.

آهسته‌ترین سرعت شاتر موجود چه مقداری است؟

این موضوع به دوربین شما بستگی دارد اما در خیلی از اوقات آهسته‌ترین سرعت شاتری که می‌توانید بدون ریموت کنترل از آن استفاده کنید 30 ثانیه است.

سریع‌ترین سرعت شاتر چه مقداری است؟

این موضوع نیز دوباره به دوربین شما و توانایی‌های آن بستگی دارد. خیلی از دوربین‌های بدون آینه و DSLR می‌توانند با سرعت 1/4000 ثانیه نیز عکاسی کنند. اما برخی دوربین‌ها می‌توانند به سرعت 1/8000 ثانیه نیز برسند. این مقادیر مربوط به دوربین‌هایی است که شاتر مکانیکی دارند و در دوربین‌هایی که شاتر الکترونیکی دارند سرعت شاتر به مقادیر خیلی بالاتری هم می‌رسد.

سرعت شاتر چگونه نوشته می‌شود

سرعت شاتر با ثانیه کامل یا کسری از ثانیه نوشته می‌شود. برای مثال در اغلب سرعت شاتر 1 ثانیه به صورت یک عدد کامل با علامت نقل قول «”» یا حرف «s» در کنار آن (1” یا 1s) نوشته می‌شود. در مواقعی هم که سرعت شاتر کسری از ثانیه مثل 1/250 باشد به همین شکل 1/250 یا به صورت ساده 250 نوشته می‎‌شود.

بهترین سرعت شاتر ممکن چه مقداری است؟

چنین چیزی وجود ندارد و این موضوع کاملا به شما و عکسی که مدنظرتان قرار دارد بستگی دارد.

آیا می‌توان سرعت شاتر دوربین موبایل را تغییر داد؟

امروزه خیلی از تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند تلاش می‌کنند چنین قابلیتی را در برنامه اصلی دوربین خودشان بگنجانند اما در اکثر مواقع باید از برنامه‌های جداگانه‌ای برای این کار استفاده کنید. برای مثال در صورتی که کاربر گوشی‌های آیفون هستید می‌توانید از برنامه‌هایی مثل Camera+ استفاده کنید.

نویسنده : محمد خزائی

6 دیدگاه

 • امین گفت:

  باسلام
  بنده دوربین nikon7100 دارم، چطور می‌تونم کتاب راهنمای فارسیش رو تهیه کنم؟
  ممنونم

  • سمیرا توکلی گفت:

   سلام، در نورنگار موجود نیست متاسفانه

 • الهه گفت:

  مگه از شما بهترم هست؟!بابت اطلاعات مفید شما خیلی ممنونم

 • سعید گفت:

  با سلام.دوربین نیکون۳۳۰۰ دارم و تو تنظیمات دستی قادر نیستم سرعت شاتر رو بالاتر از ۲۰۰ ببرم،لطفا راهنمایی کنید

  • نورنگار - آ.ف گفت:

   کسلام اگر روی حالت manual این مشکل رو دارید باید بیارید خدمات پس از فروش ببینن ، اما اگر روی حالت های دیگه مثل p هستید کامل نمی تونید همه آیتم ها رو تغییر بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *