مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

عملکرد تکنولوژی Dual Pixel CMOS AF در دوربین‌های کانن

در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که به دوربین‌های کانن افزوده شده است، قابلیت فوکوس خودکار دوگانه CMOS یا فوکوس با استفاده از حسگر تصویر است. برای آشنایی بیشتر با این قابلیت با ما همراه باشید.

 

مجموع بازدید : 1187 زمان مطالعه : 10
عملکرد تکنولوژی Dual Pixel CMOS AF در دوربین‌های کانن

این قابلیت که خود کانن آن را تکنولوژی Dual Pixel CMOS AF نامیده است، در هنگام فیلم‌برداری با دوربین‌های DSLR یا استفاده از آن‌ها در حالت LiveView، به دوربین کمک می‌کند تا بسیار سریع‌تر از دوربین‌های فاقد این تکنولوژی، فوکوس خودکار انجام دهند. این مزیت یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های EOS 800D نسبت به EOS 750D هم به شمار می‌رود.

 

کانن پیشتر هم در زمینه فوکوس خودکار در حالت فیلم‌برداری بسیار قدرتمند عمل کرده بود و در مدل‌های قبلی این سری دوربین‌ها مانند EOS 750D از قابلیتی به نام Hybrid CMOS AF استفاده کرده بود که در آن  نیز سرعت فوکوس را در حالت فیلم‌برداری افزایش می‌داد. اما تکنولوژی Dual Pixel CMOS AF نوع پیشرفته‌ای از این تکنولوژی است که این شرکت تا پیش از این در دوربین‌های رده بالایی مانند EOS 5D Mark IV از آن استفاده کرده است و فوکوس خودکار با آن بسیار سریع و دقیقاً شبیه به دوربین‌های فیلم‌برداری است.

 

Dual Pixel CMOS AF

 

سلول‌های تشخیص فوکوس در حسگری با تکنولوژی Dual Pixel CMOS AF، تقریباً 80 درصد سطح حسگر اصلی دوربین را می‌پوشانند. این حسگرها هر لحظه می‌توانند با مقایسه تصویر رسیده به حسگر از دو زاویه مختلف، فاصله و دور و نزدیک شدن سوژه را تشخیص داده و فوکوس را با دقت بسیار بالا و سریع‌ترین زمان ممکن تشخیص دهند. از آنجا که حسگر در این دوربین‌ها برای دو منظور متفاوت (هم برای تشخیص فوکوس و هم برای ثبت عکس) به کار می‌رود، شرکت کانن آن را Dual Pixel CMOS نام‌گذاری کرده است.

 

Dual Pixel CMOS AF

 

ویدئوی بالا، به معرفی جوانب فنی این تکنولوژی نمی‌پردازد و صرفاً نحوه عملکرد آن در شرایط مختلف و دقت و سرعت آن را در برابر تکنولوژی قدیمی‌تر Hybrid CMOS AF در دوربین‌هایی مانند EOS 760D نمایش می‌دهد. اگر نمی‌دانید تکنولوژی Dual Pixel CMOS AF چه تأثیری روی کیفیت فوکوس فیلم‌برداری EOS 77D، EOS 800D و EOS-M6 دارد، حتماً این ویدئو 2 دقیقه‌ای را ببینید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.