- مقایسه بهترین میکروفون های داینامیک در یک نگاه
- Beyerdynamic M 70 PRO X؛ انتخاب منعطف برای وکال و بعضی سازها
- beyerdynamic M 201؛ مناسب زمانی که جزئیات و جهتگیری اهمیت دارد
- RØDE PodMic؛ گزینه XLR هدفمند برای ضبط صدا از فاصله نزدیک
- AKG D112 MKII؛ انتخاب تخصصی برای کیکدرام و منابع فرکانس پایین
- Shure MV7+؛ وقتی USB و XLR را باهم میخواهید
- Sennheiser MD 421 Kompakt؛ انتخاب منعطف برای کار با چند منبع صوتی
- Electro-Voice RE20؛ مناسب وقتی تغییر فاصله نباید رنگ فرکانسهای پایین را شدیداً عوض کند
- چه معیارهایی بهترین میکروفون داینامیک را مشخص می کند؟
- ابتدا منبع صدا را مشخص کنید
- Cardioid و Hypercardioid را با جایگذاری بسنجید
- پاسخ فرکانسی وسیعتر الزاماً به معنی کیفیت بیشتر نیست
- نوع اتصال میتواند مسیر انتخاب را عوض کند
- تخصصی بودن همیشه بهتر نیست
- سوالات متداول درباره انتخاب بهترین مدل های میکروفون داینامیک
اگر قرار است یک میکروفون داینامیک انتخاب کنیم، تفاوت مدلها چیست و هرکدام برای چه نوع منبع و شرایطی منطقیترند؟ بین میکروفون های داینامیک، بعضی مدلها برای ضبط صدا طراحی شدهاند، برخی در ضبط ساز عملکرد هدفمندتری دارند و بعضی مدلها بهدلیل الگوی قطبی، پاسخ فرکانسی یا کنترل بهتر اثر مجاورت، برای منابع صوتی متعدد مناسباند. اگر به دنبال خرید میکروفون از نوع داینامیک هستید، در این راهنما ۷ نمونه از بهترین مدلها را با هم مقایسه کردهایم.
مقایسه بهترین میکروفون های داینامیک در یک نگاه
| مدل | بهترین کاربرد | الگوی قطبی | پاسخ فرکانسی | ویژگی متمایزکننده | محدودیت مهم |
|---|---|---|---|---|---|
| Beyerdynamic M 70 PRO X | گزینه منعطف برای گفتار و برخی منابع سازی | Cardioid | ۲۵ هرتز تا ۱۸ کیلوهرتز | پاسخ بهینهشده برای گفتار و امکان استفاده روی وکال و آمپ | فقط XLR دارد |
| beyerdynamic M 201 | مناسب ضبط دقیقتر ساز با جهتگیری بیشتر | Hypercardioid | ۴۰ هرتز تا ۱۸ کیلوهرتز | پاسخ نسبتاً طبیعی و الگوی جهتدارتر | جایگذاری نسبت به Cardioid حساستر است |
| RØDE PodMic | مناسب ضبط گفتار با اتصال XLR | Cardioid | ۵۰ هرتز تا ۱۵ کیلوهرتز | Pop Filter و Shock Mount داخلی | برای اتصال مستقیم به کامپیوتر به رابط صوتی نیاز دارد |
| AKG D112 MKII | مناسب کیکدرام و منابع دارای فرکانس پایین قوی | Cardioid | ۲۰ هرتز تا ۱۷ کیلوهرتز | طراحی ویژه فرکانسهای پایین و SPL بالا | برای استفاده عمومی بیش از حد تخصصی است |
| Shure MV7+ | مناسب کاربریهایی که USB و XLR را همزمان میخواهند | Cardioid | ۵۰ هرتز تا ۱۶ کیلوهرتز | USB-C، XLR و پردازش داخلی DSP | بخش مهمی از امکانات آن وابسته به مسیر دیجیتال است |
| Sennheiser MD 421 Kompakt | گزینه منعطف برای چند نوع ساز | Cardioid | ۳۰ هرتز تا ۱۷ کیلوهرتز | ترکیب کاربرد چندمنظوره و بدنه جمعوجور | اگر فقط یک منبع خاص دارید، مدل تخصصی ممکن است منطقیتر باشد |
| Electro-Voice RE20 | مناسب منابعی که تغییر فاصله در آنها مهم است | Cardioid | ۴۵ هرتز تا ۱۸ کیلوهرتز | فناوری Variable-D برای کاهش اثر مجاورت | بزرگتر و سنگینتر از بسیاری از مدلهای این فهرست است |
Beyerdynamic M 70 PRO X؛ انتخاب منعطف برای وکال و بعضی سازها
Beyerdynamic M 70 PRO X برای کسی مناسبتر است که یک مدل داینامیک XLR با تمرکز اصلی روی صدای گفتار میخواهد، اما نمیخواهد کاربرد آن فقط به یک نوع منبع محدود شود.

Beyerdynamic این مدل را یک مدل داینامیک Broadcast معرفی میکند و کاربرد اصلی آن را استریم و ضبط صدا میداند. اگر به دنبال مدلهای تخصصیتر هستید، مقاله بهترین میکروفون برای استریم را هم مطالعه کنید. در مستندات رسمی، استفاده برای وکال و آمپ گیتار و بیس نیز ذکر شده است؛ بنابراین M 70 PRO X برخلاف بعضی مدلهای کاملاً تخصصی، فقط برای یک منبع طراحی نشده است.
الگوی Cardioid به کاهش دریافت صداهای خارج از محور کمک میکند و کپسول نیز بهصورت داخلی در برابر انتقال لرزش ایزوله شده است. Pop Filter همراه میکروفون هم برای کنترل صداهای انفجاری مانند «پ» و «ب» کاربرد دارد. این ویژگیها بهخصوص در ضبط گفتار از فاصله نزدیک اهمیت پیدا میکنند.
پاسخ فرکانسی این مدل در میدان نزدیک از 25 هرتز تا 18 کیلوهرتز و در فاصله یک متری از 40 هرتز تا 18 کیلوهرتز اعلام شده است. این تفاوت یادآوری میکند که پاسخ یک مدل جهتدار میتواند با فاصله از منبع تغییر کند و نباید فقط یک عدد را بدون شرایط اندازهگیری مقایسه کرد.
ویژگیهای مهم برای انتخاب:
- نوع مبدل: Dynamic
- الگوی قطبی: Cardioid
- پاسخ فرکانسی: 25Hz–18kHz در میدان نزدیک و 40Hz–18kHz در فاصله یک متر
- حساسیت: 1.8mV/Pa
- امپدانس اسمی: 350 اهم
- اتصال: XLR سهپین
- وزن: 320 گرم
- دارای Pop Filter و سیستم تعلیق داخلی کپسول
| مزایا | معایب |
|---|---|
| مناسب گفتار و در عین حال قابل استفاده روی وکال و بعضی آمپها | اتصال USB ندارد |
| الگوی Cardioid برای کنترل بهتر صدای محیط | برای استفاده مستقیم با کامپیوتر به رابط صوتی نیاز دارد |
| دارای Pop Filter و سیستم کاهش انتقال لرزش داخلی | اگر کاربرد کاملاً سازمحور باشد، مدلهای تخصصیتر انتخاب دقیقتری هستند |
beyerdynamic M 201؛ مناسب زمانی که جزئیات و جهتگیری اهمیت دارد
beyerdynamic M 201 برای کسی مناسبتر است که در یک میکروفون داینامیک سازمحور، پاسخ نسبتاً طبیعی و الگوی Hypercardioid متمرکزتر را به انعطاف مدلهای گفتارمحور ترجیح میدهد.

الگوی Hypercardioid نسبت به Cardioid جهتگیری بیشتری دارد و صدای بخش جلویی را متمرکزتر دریافت میکند. beyerdynamic این مدل را برای منابعی مانند اسنیر، آمپ گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک پیشنهاد میکند. پاسخ فرکانسی رسمی آن نیز 40 هرتز تا 18 کیلوهرتز است.
مزیت تصمیمساز این الگو زمانی مشخص میشود که جداسازی منبع اهمیت بیشتری دارد. جهتگیری متمرکزتر میتواند دریافت بخشی از صداهای اطراف را کاهش دهد، اما همین موضوع باعث میشود زاویه و جایگذاری نسبت به منبع اهمیت بیشتری پیدا کند.
beyerdynamic روی بازتولید طبیعی و شفاف M 201 تأکید میکند. از نظر تحلیلی، این مدل برای کاربری جالب است که میخواهد مزایای میکروفون داینامیک سیمپیچ متحرک را داشته باشد اما به رنگ صوتی نسبتاً طبیعی و جزئیات بیشتر نیز اهمیت میدهد.
ویژگیهای مهم برای انتخاب:
- نوع: Dynamic Moving Coil
- الگوی قطبی: Hypercardioid
- پاسخ فرکانسی: 40Hz–18kHz
- حساسیت: 1.2mV/Pa
- امپدانس اسمی: 200 اهم
- اتصال: XLR سهپین
- وزن: 228 گرم
| مزایا | معایب |
|---|---|
| الگوی Hypercardioid برای تمرکز بیشتر روی منبع | جایگذاری نسبت به Cardioid اهمیت بیشتری دارد |
| پاسخ نسبتاً طبیعی و جزئیات مناسب | برای منابع بسیار متمرکز بر فرکانسهای پایین، D112 MKII هدفمندتر است |
| بدنه باریک برای جایگذاری راحتتر اطراف ساز | – |
RØDE PodMic؛ گزینه XLR هدفمند برای ضبط صدا از فاصله نزدیک
RØDE PodMic برای کسی مناسبتر است که یکی از بهترین میکروفون های داینامیک XLR برای ضبط صدا نزدیک میخواهد و وجود Pop Filter و سیستم کاهش لرزش داخلی برایش مهم است.

RØDE این مدل را یک مدل Broadcast با الگوی Cardioid معرفی میکند که برای گفتار طراحی شده است. PodMic پاسخ فرکانسی 50 هرتز تا 15 کیلوهرتز دارد و فقط از خروجی XLR استفاده میکند.
یکی از تفاوتهای مهم PodMic با مدلهای سادهتر، مجموعه امکانات مکانیکی داخلی آن است. Pop Filter داخلی برای کاهش صداهای انفجاری گفتار و سیستم تعلیق کپسول برای کاهش انتقال لرزش در خود میکروفون تعبیه شدهاند. پایه چرخشی یکپارچه نیز تنظیم زاویه را سادهتر میکند.
محدودیت اصلی نیز روشن است: این نسخه PodMic خروجی USB ندارد. اگر قرار است مستقیم به کامپیوتر متصل شود، به رابط صوتی دارای ورودی XLR نیاز خواهید داشت. همین موضوع آن را از MV7+ جدا میکند؛ MV7+ برای کسی که مسیر USB و XLR را هر دو میخواهد، انعطاف بیشتری دارد.
ویژگیهای مهم برای انتخاب:
- نوع: Dynamic
- الگوی قطبی: Cardioid
- پاسخ فرکانسی: 50Hz–15kHz
- حساسیت: -57dBV
- امپدانس خروجی: 320 اهم
- اتصال: XLR
- نیاز به تغذیه: ندارد
- دارای Pop Filter و سیستم کاهش لرزش داخلی
| مزایا | معایب |
|---|---|
| بدنه تمامفلزی | اتصال USB ندارد |
| Pop Filter داخلی | برای اتصال مستقیم به کامپیوتر به رابط صوتی (Interface) نیاز دارد |
| سیستم کاهش انتقال لرزش در کپسول و پایه | نسبت به مدلهای سازمحور، کاربرد محدودتری روی منابع مختلف دارد |
AKG D112 MKII؛ انتخاب تخصصی برای کیکدرام و منابع فرکانس پایین
AKG D112 MKII برای کسی مناسبتر است که کیکدرام، کابینت بیس یا منابعی با انرژی زیاد در فرکانسهای پایین، نیاز اصلی او هستند.

D112 MKII برای مسئلهای بسیار مشخص ساخته شده است: دریافت قدرتمند فرکانسهای پایین همراه با تحمل فشار صوتی بالا.
AKG پاسخ فرکانسی 20 هرتز تا 17 کیلوهرتز و حداکثر SPL بیش از 160dB برای 0.5 درصد THD دارد. SPL به حداکثر فشار صوتی قابل تحمل اشاره دارد و در منابع بلندی مانند کیکدرام معیار مهمی است.
سازنده همچنین به افزایش باریکی در محدوده حدود 4 کیلوهرتز اشاره کرده است که به برجستهترشدن بخش حمله صدا کمک میکند. همین تخصص مهمترین محدودیت آن نیز هست. اگر قرار است میکروفون روی منابع مختلف جابهجا شود، M 201 یا MD 421 Kompakt انتخاب منعطفتری هستند.
ویژگیهای مهم برای انتخاب:
- نوع کپسول: Dynamic
- الگوی قطبی: Cardioid
- پاسخ فرکانسی: 20Hz–17kHz
- حداکثر SPL: بیش از 160dB برای 0.5% THD، طبق اعلام AKG
- حساسیت: 1.8mV/Pa
- امپدانس: 210 اهم
- اتصال: XLR سهپین
- وزن: 300 گرم
| مزایا | معایب |
|---|---|
| طراحی هدفمند برای Bass Drum و منابع فرکانس پایین | برای استفاده عمومی بیش از حد تخصصی است |
| تحمل SPL بسیار بالا طبق مشخصات سازنده | برای منابعی که فرکانس پایین اولویت ندارند، مزیت اصلی آن کمرنگ میشود |
| قابل استفاده روی کابینت بیس و منابع مشابه | نسبت به مدلهای باریک، جای بیشتری اشغال میکند |
| پاسخ فرکانسی تا 20Hz | – |
Shure MV7+؛ وقتی USB و XLR را باهم میخواهید
Shure MV7+ برای کسی مناسبتر است که میخواهد هم مستقیماً با USB-C و هم از طریق زنجیره حرفهای XLR کار کند.

مهمترین دلیل حضور MV7+ در این فهرست، اتصال دوگانه آن است. Shure در این مدل USB-C و XLR را کنار هم قرار داده است؛ بنابراین میتوان در یک شرایط آن را مستقیم به سیستم دیجیتال متصل کرد و در شرایط دیگر از کارت صدا یا میکسر XLR استفاده کرد.
مسیر USB امکاناتی فراتر از یک کپسول داینامیک معمولی ارائه میکند. Auto Level Mode برای تنظیم خودکار سطح، Digital Popper Stopper برای کنترل صداهای انفجاری، Denoiser، کمپرسور، Limiter و High-Pass Filter از پردازشهای داخلی اعلامشده برای MV7+ هستند. این امکانات زمانی ارزش بیشتری دارند که کاربر بخواهد بخشی از پردازش صدا را داخل خود میکروفون انجام دهد.
در مقابل، اگر هدف فقط داشتن یک خروجی XLR ساده و بدون نیاز به امکانات دیجیتال است، بخشی از قابلیتهای MV7+ بلااستفاده میماند. در چنین شرایطی PodMic یا یک مدل کاملاً آنالوگ میتواند انتخاب سادهتری باشد.
ویژگیهای مهم برای انتخاب:
- نوع: Dynamic
- الگوی قطبی: Cardioid
- پاسخ فرکانسی: 50Hz–16kHz
- حساسیت XLR: -55dBV/Pa
- امپدانس خروجی XLR: 350 اهم
- اتصال: USB-C و XLR
- حداکثر SPL در مسیر USB: 128dB SPL
- خروجی هدفون: جک 3.5 میلیمتری
- پردازش داخلی DSP شامل Auto Level، Denoiser، Digital Popper Stopper، Compressor، Limiter و High-Pass Filter
| مزایا | معایب |
|---|---|
| اتصال دوگانه USB-C و XLR | اگر فقط XLR لازم باشد، بخشی از امکانات دیجیتال بلااستفاده میماند |
| پردازش داخلی DSP | برای استفاده از قابلیتهای دیجیتال به USB و نرمافزار سازگار وابسته است |
| امکان مانیتورینگ با خروجی هدفون | از نظر پیچیدگی، سادهترین Dynamic این فهرست نیست |
| امکان استفاده در دو نوع زنجیره ضبط | – |
Sennheiser MD 421 Kompakt؛ انتخاب منعطف برای کار با چند منبع صوتی
Sennheiser MD 421 Kompakt برای کسی مناسبتر است که یک میکروفون داینامیک سازمحور نسبتاً همهکاره میخواهد و در عین حال ابعاد کوچک برای جایگذاری اطراف ساز اهمیت دارد.

خود Sennheiser این مدل را بهعنوان یکی از بهترین میکروفون های داینامیک چندمنظوره معرفی میکند. پاسخ فرکانسی 30 هرتز تا 17 کیلوهرتز، الگوی Cardioid و طراحی فشرده باعث میشوند جایگاه MD 421 Kompakt بین مدلهای عمومی و کاملاً تخصصی قرار گیرد.
ابعاد رسمی آن 122×49×84 میلیمتر و وزن مدل استاندارد 159 گرم اعلام شده است. کوچکشدن بدنه بهخصوص برای قرار دادن میکروفون اطراف تام، آمپ و منابعی که فضای محدودی دارند، مزیت عملی ایجاد میکند. مزیت MD 421 Kompakt زمانی آشکار میشود که باید روی چند منبع متفاوت قابل استفاده باشد.
ویژگیهای مهم برای انتخاب:
- نوع: Dynamic
- الگوی قطبی: Cardioid
- پاسخ فرکانسی: 30Hz–17kHz
- حساسیت: 2mV/Pa
- امپدانس: 250 اهم
- اتصال: XLR سهپین
- وزن: 159 گرم
- ابعاد: 122×49×84 میلیمتر
| مزایا | معایب |
|---|---|
| دامنه کاربرد گسترده روی منابع مختلف | اگر تنها یک کاربرد تخصصی دارید، گزینه هدفمندتر میتواند منطقیتر باشد |
| ابعاد و وزن مناسب برای جایگذاری اطراف ساز | برای ضبط گفتار، مدلهای مخصوص این کاربرد امکانات هدفمندتری دارند |
| پاسخ فرکانسی 30Hz–17kHz | برای کیکدرام، طراحی D112 MKII اختصاصیتر است |
Electro-Voice RE20؛ مناسب وقتی تغییر فاصله نباید رنگ فرکانسهای پایین را شدیداً عوض کند
Electro-Voice RE20 برای وقتی مناسبتر است که تغییر فاصله منبع از میکروفون اجتنابناپذیر است و میخواهد اثر مجاورت روی فرکانسهای پایین کمتر شود.

تمایز RE20 فناوری Variable-D است. در میکروفونهای جهتدار معمولی، نزدیکشدن منبع به کپسول میتواند فرکانسهای پایین را تقویت کند؛ پدیدهای که به آن اثر مجاورت یا Proximity Effect میگویند. Electro-Voice فناوری Variable-D را برای کاهش این تغییر ناشی از فاصله به کار میبرد.
همین ویژگی باعث شده RE20 در کاربردهای گفتاری شناخته شود، اما دامنه رسمی استفاده آن به صدا محدود نیست. Electro-Voice استفاده برای منابع سازی از جمله کیکدرام و گیتار آکوستیک را نیز ذکر میکند. بنابراین دلیل حضور RE20 در این راهنما تفاوت فنی Variable-D با بیشتر میکروفونهای داینامیک معمولی است.
RE20 پاسخ فرکانسی 45 هرتز تا 18 کیلوهرتز دارد و وزن آن حدود 737 گرم است. در نتیجه اگر ابعاد و وزن پایین برای جایگذاری اولویت باشند، گزینههایی مانند M 201 یا MD 421 Kompakt راحتترند.
ویژگیهای مهم برای انتخاب:
- نوع: Dynamic
- الگوی قطبی: Cardioid
- پاسخ فرکانسی: 45Hz–18kHz
- حساسیت: 1.5mV/Pa
- امپدانس: 150 اهم
- وزن: حدود 737 گرم
- فناوری Variable-D
- اتصال: XLR
| مزایا | معایب |
|---|---|
| Variable-D برای کاهش تغییر فرکانسهای پایین ناشی از فاصله | بزرگتر و سنگینتر از بیشتر گزینههای سازمحور این فهرست است |
| الگوی Cardioid و پاسخ فرکانسی گسترده | برای نصب فشرده اطراف مجموعه درام مناسبترین گزینه نیست |
| فیلتر Pop و سیستم کاهش لرزش داخلی | اگر Variable-D برای کاربرد شما مهم نیست، مزیت اصلی مدل کمتر به کار میآید |
چه معیارهایی بهترین میکروفون داینامیک را مشخص می کند؟
بهترین مدل را نباید فقط با پاسخ فرکانسی یا نام برند انتخاب کرد. در خانواده داینامیکها، نوع منبع، الگوی قطبی، شکل پاسخ فرکانسی، حساسیت، ابعاد و ویژگیهای اختصاصی مدل تفاوت عملی بیشتری ایجاد میکنند.

ابتدا منبع صدا را مشخص کنید
مهمترین سؤال این است که میکروفون قرار است بیشتر روی چه منبعی قرار گیرد؟
برای استفاده روی منابع سازی متنوع، M 201 یا MD 421 Kompakt انعطاف بیشتری دارند. D112 MKII روی منابع دارای فرکانس پایین تمرکز دارد. برای ضبط گفتار نیز M 70 PRO X، PodMic، MV7+ و RE20 هرکدام رویکرد متفاوتی دارند؛ از XLR ساده تا USB/XLR و فناوری Variable-D.
Cardioid و Hypercardioid را با جایگذاری بسنجید
Cardioid رایجترین الگوی فهرست است؛ یعنی بیشترین دریافت صدا از جلوی میکروفون انجام میشود. M 201 از الگوی Hypercardioid استفاده میکند که جهتگیری بیشتری دارد و دریافت صدا را متمرکزتر میکند.
جهتگیری بیشتر میتواند در جداسازی منبع مفید باشد، اما به این معنی نیست که Hypercardioid ذاتاً بهتر است. هرچه الگو جهتدارتر شود، زاویه و جایگذاری منبع نیز اهمیت بیشتری پیدا میکند.
بنابراین الگوی قطبی را باید در کنار محل قرارگیری میکروفون، منابع مجاور و فضای موجود انتخاب کرد.
پاسخ فرکانسی وسیعتر الزاماً به معنی کیفیت بیشتر نیست
بازه وسیعتر پاسخ فرکانسی بهتنهایی نشان نمیدهد بهترین مدل میکروفون داینامیک است. D112 MKII تا 20 هرتز امتداد دارد، زیرا برای منابع دارای فرکانس پایین طراحی شده است؛ درحالیکه PodMic با بازه 50 هرتز تا 15 کیلوهرتز کاربرد متفاوتی دارد.
علاوه بر دو عدد ابتدا و انتهای بازه، شکل پاسخ فرکانسی و هدف طراحی مدل مهم است. نحوه کنترل فرکانسهای پایین، محدوده Presence یا تغییر پاسخ با فاصله میتواند بیشتر از وسعت اسمی بازه روی انتخاب اثر بگذارد.
نوع اتصال میتواند مسیر انتخاب را عوض کند
بیشتر مدلهای این مقاله خروجی XLR دارند و برای استفاده با کامپیوتر معمولاً باید به رابط صوتی یا میکسر متصل شوند. PodMic نمونه روشنی از این طراحی است.
MV7+ در این میان متفاوت است، چون علاوه بر XLR، خروجی USB-C نیز دارد. بنابراین اگر قرار است یک میکروفون هم در زنجیره ساده USB و هم در تجهیزات XLR استفاده شود، این تفاوت میتواند معیار مهمتری از بعضی مشخصات صوتی باشد.
تخصصی بودن همیشه بهتر نیست
یک مدل تخصصی وقتی ارزش دارد که نیاز شما نیز تخصصی باشد. D112 MKII برای کیکدرام مثال روشنی است. اگر میکروفون قرار است روی چند منبع متفاوت جابهجا شود، انعطاف یک مدل عمومیتر میتواند ارزش بیشتری از بهینهسازی برای یک منبع خاص داشته باشد.

جمعبندی
بهترین میکروفون داینامیک مدلی نیست که در همه شرایط از بقیه بهتر باشد؛ انتخاب باید بر اساس نقش واقعی آن انجام شود. Beyerdynamic M 70 PRO X برای کسی مناسب است که تمرکز اصلیاش صدا است اما انعطاف بیشتری روی وکال و بعضی سازها میخواهد، درحالیکه M 201 برای ضبط ساز و جهتگیری متمرکزتر جایگاه متفاوتی دارد. RØDE PodMic یک گزینه XLR هدفمند برای گفتار است، AKG D112 MKII روی کیکدرام و فرکانسهای پایین تمرکز دارد و Shure MV7+ با ترکیب USB-C، XLR و پردازش داخلی مسیر متفاوتی ارائه میکند.
اگر یک مدل سازمحور چندمنظورهتر با بدنه جمعوجور میخواهید، MD 421 Kompakt جایگاه متفاوتی دارد. Electro-Voice RE20 نیز زمانی معنا پیدا میکند که فناوری Variable-D و کنترل بهتر تغییرات ناشی از فاصله برای منبع صوتی اهمیت داشته باشد.
بنابراین قبل از مقایسه مدلها، مشخص کنید میکروفون قرار است بیشتر چه منبعی را ضبط کند و مهمترین محدودیت تجهیزات و فضای شما چیست. همین دو پاسخ معمولاً فهرست گزینههای مناسب را بسیار کوتاهتر میکنند.
سوالات متداول درباره انتخاب بهترین مدل های میکروفون داینامیک
برای انتخاب میکروفون داینامیک خوب، اول به چه مشخصهای نگاه کنیم؟
اول منبع صوتی و نوع استفاده را مشخص کنید. بعد از آن الگوی قطبی، پاسخ فرکانسی، حساسیت، نوع اتصال، ابعاد و ویژگیهای اختصاصی مدل را مقایسه کنید. انتخاب صرفاً بر اساس یک عدد مانند پاسخ فرکانسی معمولاً تصویر کاملی ارائه نمیدهد.
Cardioid بهتر است یا Hypercardioid؟
هیچکدام بهصورت مطلق بهتر نیستند. Cardioid معمولاً جایگذاری سادهتری دارد، درحالیکه Hypercardioid تمرکز جهتدار بیشتری ایجاد میکند و به موقعیت دقیق منبع و صداهای اطراف حساستر است.
برای چند نوع منبع یک مدل تخصصی بهتر است یا چندمنظوره؟
اگر منابع شما متنوعاند، یک مدل چندمنظوره مانند M 201 یا MD 421 Kompakt انعطاف بیشتری ایجاد میکند. اگر بیشتر اوقات یک منبع مشخص مانند کیکدرام را ضبط میکنید، مدلی که برای همان منبع طراحی شده میتواند انتخاب دقیقتری باشد.
آیا پاسخ فرکانسی وسیعتر یعنی مدل داینامیک بهتر؟
خیر. شکل پاسخ فرکانسی و هدف طراحی مدل مهمتر از صرفاً گستردهتر بودن دو عدد ابتدا و انتهای بازه است. برای مثال، D112 MKII پاسخ فرکانس پایین گستردهای دارد که با کاربرد آن روی کیکدرام هماهنگ است، درحالیکه مدلهای گفتارمحور برای هدف دیگری تنظیم شدهاند.
آیا میکروفون داینامیک به فانتوم پاور نیاز دارد؟
میکروفونهای داینامیک Moving-Coil معمولی برای کارکرد کپسول به Phantom Power نیاز ندارند؛ بااینحال برخی مدلهای دارای مدار فعال ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشند. فانتوم پاور تغذیه الکتریکیای است که بیشتر برای برخی میکروفونهای کاندنسر و تجهیزات فعال استفاده میشود. مدلهای دارای USB مانند MV7+ در حالت دیجیتال انرژی موردنیاز بخش الکترونیکی را از اتصال USB دریافت میکنند.
