دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

جالب ترین و معروف ترین عکس های تاریخ

چاپ
جالب ترین و معروف ترین عکس های تاریخ
آنچه خواهید خواند ...

عکس خودسوزی راهبه تچ کوانگ دوک

مالکوم براون؛ عکاس آسوشیتدپرس، تصویری از Thich Quang Duc را در حال خودسوزی در یکی از خیابان‌های سایگون ویتنام گرفت که به‌عنوان یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ لقب گرفت و رئیس‌جمهور کندی بعدها گفت که «هیچ تصویر خبری در تاریخ وجود ندارد که به‌اندازه این عکس در سراسر جهان احساسات را برانگیخته باشد.» عکس براون مردم را مجبور کرد که ارتباط ایالات متحده با دولت دیم در ویتنام را زیر سؤال ببرند و به تصمیم دولت مبنی بر عدم مداخله در کودتای نوامبر ویتنام منجر شود.

تصویر 1: راهب سوزان، مالکوم براون، 1963

کودک گرسنه

کوین کارتر در سال 1993 به سودان رفت تا از قحطی که در آن سرزمین بود عکس بگیرد.

پس از یک روز عکس گرفتن در روستای آیود، خسته شد و به یکی از دشت‌های اطراف روستا رفت. در آنجا بود که صدای ناله را شنید و با کودک نوپای لاغری روبرو شد که به سمت مرکز غذا در حال حرکت بوده و از شدت گرسنگی توان ادامه نداشت.

در همان نزدیکی یک کرکس منتظر مرگ او نشسته بود تا کودک را شکار کند. این قاب به یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ تبدیل شد.

نیویورک‌تایمز این عکس را منتشر کرد و کارتر برنده جایزه پولیتزر شد، اما تاریکی آن روز هرگز از او دور نشد. در ژوئیه 1994 او خودکشی کرد و قبل از آن در یادداشتی نوشته بود که:

«من با خاطرات روشن از کشتارها و اجساد و عصبانیت و درد تسخیر شده‌ام.»

تصویر 2: کودک گرسنه و کرکس، کوین کارتر، 1993

جشنواره عکس نورنگار

عکس کارگران در بالای برج

یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ و درعین‌حال خطرناک‌ترین آنها تصویری از 11 مرد است که در بالای برجی در حال ساخت غذا می‌خورند و سیگار دود می‌کنند.

این عکس که در طبقه 69 ساختمان GE گرفته شده است، به‌عنوان بخشی از یک کمپین تبلیغاتی برای مجموعه آسمان‌خراش‌های عظیم به نمایش گذاشته شد. این در حالی است که عکاس و هویت اکثر سوژه‌ها یک راز باقی‌مانده است.

تصویر3: ناهار بالای آسمان‌خراش، 1932

مرد در حال سقوط ۱۱ سپتامبر

بیشترین تصاویر دیده شده از حادثه 11 سپتامبر مربوط به هواپیماها و برج‌ها است نه مردم. اما یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ توسط ریچارد درو در لحظات پس از حملات 11 سپتامبر 2001 گرفته شده و فردی را در حال سقوط نشان می‌دهد.

تصویر 4: مردی در حال سقوط، ریچارد درو، 2001

کودک مهاجر سوری

در چهارمین سال جنگ در سوریه والدین آلن کردی، این پسر 3 ساله و برادر 5 ساله‌اش را سوار قایق بادی کرده و از سواحل ترکیه عازم جزیره کوس یونان شدند.

فقط چند کیلومتر دورتر از نقطه حرکت موجی قایق را واژگون کرد و مادر و هر دو پسر غرق شدند. در ساحل نزدیک شهر ساحلی بدروم چند ساعت بعد نیلوفر دمیر از خبرگزاری دوگان، به جسم بی‌جان آلن برخورد کرد او جوری در ساحل مرده بود که انگار در خواب شیرین است.

تصویر 5: آلن کردی، نیلوفر دمیر، 2015

طلوع زمین، ویلیام آندرس، ناسا، 1968

در 24 دسامبر 1968، درست 75 ساعت، 48 دقیقه و 41 ثانیه پس از بلند شدن فضاپیمای آپولو 8 برای اولین مأموریت سرنشین‌دار در مدار ماه، آندرس اولین عکس تمام‌رنگی از سیاره زمین را ثبت کرد.

تصویر 6: طلوع زمین، ویلیام آندرس، ناسا، 1968

ابر قارچی بر فراز ناکازاکی، ستوان چارلز لوی، 1945

 

تصویر 7: ابر قارچی بر فراز ناکازاکی، ستوان چارلز لوی، 1945

سه روز پس از آنکه بمب اتمی اول هیروشیمای ژاپن را نابود کرد، نیروهای آمریکایی بمب قوی‌تری را روی ناکازاکی پرتاب کردند.

این انفجار یک ستون از گردوغبار رادیواکتیو به ارتفاع 45000 فوت را در پی داشت. ستوان چارلز لوی این قاب را که یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخی است را ثبت کرد.

برافراشتن پرچم در ایوو جیما، جو روزنتال، 1945

تصویر 8: برافراشتن پرچم در ایوو جیما، جو روزنتال، 1945

ایوو جیما جزیره‌ای در 760 مایلی جنوب توکیو است، توده‌ای آتشفشانی که راهپیمایی متفقین به سمت ژاپن را مسدود کرد. آمریکایی‌ها به پایگاه هوایی ایوو جیما احتیاج داشتند و در نبردی موفق به گرفتن آن شدند و بر روی کوه سوریباچی پرچم آمریکا به‌سرعت برافراشته شد.

پسر آلبینو، بیافرا، دان مک کالین، 1969

بیافرا، کشور کوچک غرب آفریقا بود که در سال 1967 از جنوب نیجریه جدا شد و کمتر از سه سال بعد باز پس گرفته شد.

بسیاری از مردم جهان از عظمت آن مبارزه کوتاه از طریق تصاویر گرسنگی و بیماری جمعی که جان میلیون‌ها نفر را گرفت، مطلع شدند. دان مک کالین با گرفتن یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ در این بحبوحه افکارعمومی را تحت تأثیر و دولت‌ها را تحت‌فشار قرار داد که منجر به انتقال گسترده مواد غذایی، دارو و سلاح به این کشور شد.

تصویر9: پسر آلبینو، بیافرا، دان مک کالین، 1969

دختری در حال نخ‌ریسی، لوئیس هاین، 1908

لوئیس هاین که به‌عنوان عکاس تحقیقی در کمیته ملی کودکان کار، مشغول به فعالیت بود. او در نوامبر 1908 با سادی فایفر روبرو شد دختر کوتاه قد و ظریف که پای دستگاه عظیمی مشغول به کار بود. تصاویر او از این کودک 8 ساله یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ لقب گرفت و منجر به وضع قوانین نظارتی و کاهش تعداد کودکان کار در این زمینه شد.

تصویر 10: دختری در حال نخ‌ریسی، لوئیس هاین، 1908

هیتلر در تجمع حزب نازی، هاینریش هافمن، 1934

هاینریش هافمن نقش مهمی در برپایی حکومت قدرتمند هیتلر داشت. هافمن که در سال 1920 به این حزب پیوست، عکاس و محرم شخصی هیتلر شد و این تصویر را ثبت کرد. او با این قاب که یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ است، قصد داشت نوعی حالت مقدس و رهبر معنوی به هیتلر بدهد که سربازها او را پرستش می‌کنند.

تصویر 11: هیتلر در تجمع حزب نازی، هاینریش هافمن، 1934

گاندی و چرخ نخ‌ریسی، مارگارت بورک وایت، 1946

این عکس دو سال بعد از ثبت منتشر شد و خیلی زود به یک تصویر فراموش‌نشدنی و نمادی از نافرمانی مدنی در مقابل قدرت استعمار و ساده‌زیستی گاندی تبدیل شد.

تصویر 12: گاندی و چرخ نخ‌ریسی، مارگارت بورک وایت، 1946

جنین، لنارت نیلسون، 1965

وقتی مجله LIFE مقاله با عنوان «درام زندگی قبل از تولد» را با این تصویر در سال 1965 منتشر کرد، ظرف چند روز تمام نسخه‌هایش به فروش رسید. تصاویر نیلسون برای اولین‌بار به طور عمومی فاش کرد که جنین درحال‌رشد چگونه به نظر می‌رسد و سؤالات جدیدی را هم در مورد زمان شروع زندگی و سقط جنین مطرح کرد.

تصویر 13: جنین، لنارت نیلسون، 1965

محمدعلی در مقابل سانی لیستون، نیل لیفر  1965

بسیاری از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ، حاصل قرارگرفتن عکاس در موقعیت مناسب و در لحظه مناسب هستند. نیل لیفر؛ عکاس ورزشی، وقتی بزرگ‌ترین عکس ورزشی قرن را گرفت دقیقاً در زمان و مکان درست یعنی روی یک صندلی دقیقاً کنار رینگ بوکس قرار گرفته بود.

تصویر 14: محمدعلی در مقابل سانی لیستون، نیل لیفر  1965

گوریل در کنگو، برنت استیرتون، 2007

هنگامی که لاشه این گوریل به برانکارد موقت بسته شده بود بیش از دوازده مرد تمام توان خود را به کار گفتند تا آن را به هوا بلند کنند. برنت استیرتون درحالی‌که در پارک ملی ویرونگا در جمهوری دموکراتیک کنگو بود، صحنه را ثبت کرد. این عکس منجر به آن شد تا 9 کشور آفریقایی – از جمله کنگو – یک معاهده لازم‌الاجرا برای کمک به محافظت از گوریل‌های کوهستانی در ویرونگا امضا کنند.

تصویر 15: گوریل در کنگو، برنت استیرتون، 2007

عکس قطره شیر، هارولد ادگرتون، 1957

قبل از اینکه هارولد اجرتون تصویری از چکیدن قطره شیر را ثبت کند، تلاش برای عکاسی از لحظه‌ای زودگذر نیز بیهوده بود. اما هارولد در دهه 1950 در آزمایشگاه خود در MIT شروع به کار برای ثبت چنین تصاویری کرد که آینده عکاسی را تغییر داد و بدون شک یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ است.

تصویر 16: قطره شیر، هارولد ادگرتون، 1957

دویما با فیل‌ها در پاریس، ریچارد اودون، 1955

ریچارد اودون در سال 1955 در یک سیرک پاریس از دویما یکی از مشهورترین مدل‌های جهان این عکس گرفت. این عکس را نقطه عطف در صنعت مدلینگ جهان می‌دانند.

تصویر 17: دویما با فیل‌ها در پاریس، ریچارد اودون، 1955

مایکل جردن، Co Rentmeester ، 1984

این تصویر خاص نه‌تنها یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ، بلکه مشهورترین عکس‌های هنری و ورزشی باشد که تابه‌حال گرفته شده است.

این عکس ستاره بسکتبال مایکل جردن را درحالی‌که گویی در هوا غوطه‌ور است نشان می‌دهد.

تصویر 18: مایکل جردن، Co Rentmeester ، 1984

دالی، فیلیپ هلسمن، 1948

وقتی هلسمن قصد عکاسی از نقاش سورئالیست سالوادور دالی را داشت، می‌دانست که یک پرتره ساده نشسته کافی نخواهد بود. هالسمن با الهام از نقاشی Leda Atomica دالی، صحنه‌ای مفصل را برای این هنرمند چید و این تصویر را ثبت کرد.

تصویر 19: دالی، فیلیپ هلسمن، 1948

آجرچین، آگوست ساندر، 1928

مشهورترین پرتره ساندر، از یک آجرچی در کلن، آلمان، عکس زیبایی است که یک آجرچی را نشان می‌دهد. پیام این تصویر واضح است: گرچه کار کارگر مستلزم زحمت و عرق ریختن است اما باید به خود افتخار کند و سر را بالا بگیرد.

تصویر 20: آجرچین، آگوست ساندر، 1928

مادر مهاجر، دوروته لانگ، 1936

دوروته لانگ با عبور از تابلو خام  اردوگاه جمع‌آوری نخود در نیپومو، در شمال لس‌آنجلس این عکس را ثبت کرد. بعدها نوشت: می‌دانستم که بنا بر وظیفه‌ام این تصویر را ثبت کرده‌ام. پس از آن لانگ مقامات را در مورد وضعیت افراد در اردوگاه مطلع کرد و آنها 20000 پوند غذا برای مردم فرستادند.

تصویر 21: مادر مهاجر، دوروته لانگ، 1936

فاجعه هیندنبورگ، سام شیر،1937

در 6 مه 1937 در دریاچه لیکرست نیویورک، همه منتظر کشتی هوایی بودند که از هیندنبورگ فرانکفورت در حال حرکت به این مقصد بود. اما در شهر منچستر مخزن هیدروژن قابل اشتعال این کشتی بزرگ در برخورد با یک دکل منفجر شد و  36 نفر خدمه و مسافر کشته شدند. عکس قدرتمند Shere ، از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ است که یکی از مهم‌ترین بلایای هوایی اولیه جهان را به تصویر کشید و نشان داد چگونه یک خطای انسانی می‌تواند منجر به مرگ و ویرانی شود.

تصویر 22: فاجعه هیندنبورگ، سام شیر،1937

دختر عراقی در ایست بازرسی، کریس هاندروس، 2005

چند لحظه قبل از اینکه عکاس خبری آمریکایی؛ کریس هوندروس این عکس را از سمر حسن بگیرد، دختربچه درحالی‌که از شهر تلعفر عراق به خانه می‌رفتند در صندلی عقب خودروی خودشان بود. والدینش توسط سربازان آمریکایی که به ضرب گلوله کشته شدند زیرا می‌ترسیدند که خودرو حامل شورشیان یا یک بمب‌گذار انتحاری باشد. این عکس روز بعد در سراسر جهان منتشر شد. این تصاویر ارتش آمریکا را واداشت تا رویه‌های بازرسی خود را بازنگری کند.

تصویر 23: دختر عراقی در ایست بازرسی، کریس هاندروس، 2005

ماموریت آپولو 11، ناسا، 1969

بدون شک یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ هم‌زمان با فرود فضاپیمای آپولو 11 در 19 ژوئیه 1969 در ماه و قدم گذاشتن انسان بر روی آن ثبت شد.

هنگامی که نیل آرمسترانگ روی سطح ماه قدم گذاشت، گفت که این یک گام کوچک برای یک انسان، یک جهش بزرگ برای بشر است. در این تصاویر ناسا، فضانورد دیگر به نام آلدرین در طول ماموریت روی سطح قدم می‌زند.

تصویر 24: ماموریت آپولو 11، ناسا، 1969

مراسم ازدواج لیدی دایانا با شاهزاده چارلز، 1981

شاهزاده چارلز، وارث تاج‌وتخت بریتانیا، در سال 1981 در یک مراسم باشکوه با دیانا اسپنسر ازدواج کرد. تخمین زده می‌شود که 750 میلیون نفر در سراسر جهان این رویداد تلویزیونی را تماشا کردند. این عروس سلطنتی در کلیسای جامع سنت پل در لندن برگزار شد.

تصویر 25: مراسم ازدواج لیدی دایانا با شاهزاده چارلز، 1981

فضانوردان چلنجر

شاتل چلنجر ناسا 73 ثانیه پس از پرتاب منفجر شد. این فاجعه جان هر هفت فضانورد سرنشین آن را گرفت. این تصویر قبل از مأموریت از آنها گرفته شد.

تصویر 26: خدمه شاتل چلنجر، ناسا 1986 

سقوط دیوار برلین

پس از 28 سال، حزب کمونیست برلین شرقی در سال 1989 اعلام کرد که شهروندان آلمان شرقی می‌توانند از دیوار مرزی عبور کنند. این تصویر یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ و اثرگذارترین آنهاست.

تصویر 27: سقوط دیوار برلین، جرارد مالی، 1989

 

در 9 ژانویه 2007 ، اپل از آیفون رونمایی کرد که از طرفه مجله تایم اختراع سال نام گرفت. اولین تلفن که دارای صفحه لمسی، پخش‌کننده موسیقی، دوربین و مرورگر وب بود.

اپل آیفون را روانه بازار کرد، شان کاری، 2007

تصویر 28: اپل آیفون را روانه بازار کرد، شان کاری، 2007

دالی گوسفند شبیه‌سازی شده

دالی، اولین پستانداری بود که با موفقیت از طریق انتقال هسته‌ای سلول یا همان شبیه‌سازی متولد شد. آزمایشگاه بره را به مدت هفت ماه مخفی نگه داشت تا اینکه مقاله در 22 فوریه 1997 منتشر شد. در این عکس از جف جی میچل، دستیار پزشکی زیستی سوفی گوگینز در کنار دالی را مشاهده می‌کنید.

تصویر 29: دالی، جف جی میچل، 1996

این تصویر سیل که یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ است در 22 مارس 2019 ثبت شده و مزرعه‌ای را در نزدیکی ایالت میسوری نشان می‌دهد که توسط سیل احاطه شده است.

کد تخفیف نورنگار

سیل ویرانگر، اسکات اولسون،2019

تصویر 30: سیل ویرانگر، اسکات اولسون،2019

امید است جهانی پر از صلح داشته باشیم تا عکس‌های معروف دنیا بیشتر از آنکه مربوط به جنگ، مرز و خونریزی باشد، قابی از لبخند را به تصویر بکشند.

شما چه عکس‌های معروف و جالب دیگری می‌شناسید که جایشان در این آلبوم خالی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
2 روز پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
11 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
12 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
1 سال پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه
عمق میدان
اندازه سنسور چه تأثیری روی عمق میدان دارد؟
1 سال پیش - زمان مطالعه : 5 دقیقه