مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجمعرفی لوکیشن عکاسیویدئو/پادکست

15 ایده مختلف برای عکاسی از غذا

به دلیل فراگیر شدن وبسایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف با محوریت غذا عکاسی از غذا نیز به شدت محبوب شده است. همچنین عکاسی از غذا یک روش خوب برای ورود به دنیای عکس‌های Stock است. در این مقاله که توسط آندره مینویا از سایت Expert Photography نوشته شده است 15 روش مختلف برای عکاسی از غذا مورد بررسی قرار گرفته است.

مجموع بازدید : 5916 زمان مطالعه : 6
15 ایده مختلف برای عکاسی از غذا

15- سبک تبلیغاتی

اولین ایده‌ای که می‌توانید از آن استفاده کنید، روی آوردن به آموزش عکاسی تبلیغاتی است. گرفتن یک عکس برای فروش محصول می‌تواند کار چالش برانگیزی باشد. شما باید همه چیز را بررسی کنید. نور، عمق میدان، رنگ‌ها، سبک عکس و احساسی که انتقال می‌دهد همگی باید با هم سازگاری داشته باشند تا بتوانید محصول را جذاب و زیبا نشان دهید.

عکاسی از غذا

البته نیازی نیست که خیلی سخت بگیرید. می‌توانید با عکاسی از شکلات و شیرینی کار خود را آغاز کنید. گرفتن این نوع عکس‌ها خیلی ساده است و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. همچنین در صورتی که بتوانید یک عکس خیلی خوب بگیرید ممکن است شرکت‌های مختلفی به استفاده از آثار شما علاقه‌مند باشند.

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید پیش بگیرید استفاده از غذا برای تبلیغ دستگاهی است که آن را ساخته است. این روش در بین تولیدکننده‌های دستگاه‌های قهوه‌ساز خیلی رایج است. از آنجایی که اکثر این دستگاه‌ها بدنه‌ی براقی دارند، من به سراغ عکاسی از زاویه پائین با نور کم رفتم. همچنین دستگاه را روی یک سطح براق قرار دادم.

به یاد داشته باشید که اگر قصد دارید چنین عکس‌هایی را از طریق سایت‌های فروش فایل بفروشید، باید تمام برندهای واضح را با دقت حذف کنید. شما می‌توانید این کار را با چیدمان هوشمندانه‌ی اجزای صحنه انجام دهید و یا در زمان ادیت از فتوشاپ برای این کار استفاده کنید.

عکاسی غذا

عکاسی تبلیغاتی از غذا یک روش خیلی خوب برای افزایش خلاقیت، بهبود تکنیک‌های نورپردازی و کادربندی و یادگیری تکنیک‌های جدید است. همچنین این روش به شما کمک می‌کند تکنیک‌های خیلی بهتری هم برای ادیت عکس یاد بگیرید.

14- عکاسی مفهومی از غذا

عکاسی مفهومی یکی از چالش‌ برانگیزترین سبک‌های عکاسی است اما من عاشق آن هستم. وظیفه شما این است که بتوانید یک مفهوم ساده پیدا کنید و این مفهوم را با یک روش جذاب از طریق عکس انتقال دهید. یکی از ساده‌ترین و در عین حال قوی‌ترین روش‌ها برای عکاسی مفهومی از غذا استفاده از سبک مینیمال است. این سبک صحنه را خلوت نگه می‌دارد و شما هم می‌توانید به جای استفاده از غذاهای پر زرق و برق از یک ماده غذایی استفاده کنید. برای ایده گرفتن از غذاها و نوشیدنی‌های موردعلاقه خود استفاده کنید.

عکاسی از غذا

تکنیک های عکاسی از غذاها

اکثر اوقات مردم قهوه و چایی را مخالف یکدیگر می‌بینند. اما قهوه برای زمان استراحت مناسب است و چایی بیشتر یک نوشیدنی آرام بخش شناخته می‌شود. می‌توانید از قهوه و چایی به عنوان مکمل یکدیگر استفاده کنید. به همین خاطر علامت خیر و شر کونگ فو گزینه خوبی برای نشان دادن این موضوع می‌باشد.

آموزش عکاسی تبلیغاتی

13- استفاده از ویژگی‌های مواد غذایی

 

همه ما می‌دانیم که برخی از موادغذایی با احساسات خاصی مرتبط هستند. قهوه باعث اضطراب و بی‌خوابی می‌شود و فلفل هم باعث عطسه خواهد شد. فلفل تند هم آتشین است. شما می‌توانید از این ویژگی‌ها در عکاسی بهره ببرید و طبق سلیقه‌ی خودتان عکس‌های بسیار خوبی تهیه کنید.

ایده برای عکاسی تبلیغاتی

 

12- آکروباتیک غذایی

چیدن موادغذایی به شکلی که با نیروی جاذبه در تضاد باشند، همیشه روش خوبی برای عکاسی از غذا و جلب توجه بیننده است. مطمئنا این کار می‌تواند خیلی سخت باشد و حتما به یک وسیله برای نگه داشتن سوژه در حالت تعادل نیاز دارید. شما ابتدا باید در مرحله‌ی اول از ماده‌ی غذایی و تکیه‌گاه آن عکاسی کنید و سپس از صحنه‌ی خالی با همان تنظیمات نور عکاسی کنید. شما با استفاده از عکس دوم می‌توانید تکیه‌گاه را از عکس نهایی خود حذف کنید.

عکاسی غذا

مطمئن شوید که پس زمینه به صورت کامل مشکی و یا سفید است. به این ترتیب عمل حذف کردن اشیاء اضافی از صحنه خیلی ساده‌تر خواهد بود.

11- استفاده از افکت‌های پاشیدن

استفاده از افکت‌های پاشیدن مایعات یکی از روش‌هایی است که می‌توانید عکس‌های خودتان را پویاتر کنید و با لذت بیشتری به عکاسی غذا بپردازید. برای عکاسی از این افکت‌ها تمیزی را همیشه در نظر داشته باشید. یک حوله دم دست داشته باشید و مواظب تجهیزات خود باشید.

روش عکاسی از غذا

برای اینکه بتوانید پاشیده شدن مایعات را به خوبی به تصویر بکشید باید از یک سرعت شاتر سریع استفاده کنید. با استفاده از فلاش این کار خیلی ساده‌تر خواهد شد.

ایده عکاسی از غذا

برای عکاسی به این سبک دوربین خود را روی حالت عکاسی پیاپی قرار دهید و یک لحظه قبل از اینکه جسم مورد نظر را رها کنید (می‌توانید از یک حبه قند استفاده کنید) کلید شاتر را فشار دهید.

10- چیدمان‌های خنده‌دار

آموزش عکاسی از غذا

برخی اوقات شما می‌توانید از اجسام مختلف برای نشان دادن خلاقیت خودتان در عکاسی استفاده کنید. زمانی که به فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه مراجعه می‌کنید به دنبال لوازم زیبا و خنده‌دار بگردید. من با نگه‌دارنده‌ی تخم مرغی که در عکس می‌بینید توانستم عکس‌های خیلی زیبایی بگیرم.

راهنمای عکاسی از غذا

من از یک تکه گل کلم کوچک و کمی پودر دارچین به جای مغز کاراکتر خودم استفاده کردم. می‌توانید از تصاویر عکاس‌های دیگر هم برای ایده گرفتن استفاده کنید. برای مثال عکس پائین یک ایده‌ی کاملا فراگیر است و عکاس‌های خیلی زیادی از آن استفاده کرده‌اند. من برای متفاوت کردن این عکس از یک جوجه‎‌ی پلاستیکی استفاده کردم و آن را دورتر از پوسته تخم مرغ قرار دادم تا مفهموم ترک کردن زندان را بهتر انتقال دهم.

عکاسی از غذا

9- ایده‌های جدید

به روش‌های دیگری که می‌توان غذارا آماده یا مصرف کرد فکر کنید. شما باید خودتان را وادار کنید که خارج از چهارچوب فکر کنید تا یک ایده‌ی جذاب و خوب پیدا کنید. برای مثال من یک آبلیموگیر داشتم که هیچوقت از آن استفاده نمی‌کردم اما با استفاده از آن توانستم نحوه‌ی آماده کردن قهوه را با استفاده از کپسول‌های مختلف به شکل دیگری بیان کنم.

آموزش عکاسی غذا

در صورتی که قرار است به جای نشان دادن خود فعالیت پیامدهای آن را نشان دهید باید جزئیات کافی را به وسایل اضافه کنید تا بیننده بتواند تصویر شما را به خوبی درک کند. من در این عکس از لکه‌های قهوه روی آبلیموگیر برای این کار استفاده کرده‌ام.

عکاسی از غذا

از آن‌جایی هم که این کار کثیف‌کاری زیادی دارد من مطمئن شدم که روی شیشه‌ی پلکسی گلس نزدیک به کپسول‌ها رد قهوه وجود داشته باشد. شما می‌توانید از این مفهوم به چند روش مختلف استفاده کنید و نیازی نیست که لزوما اولین ایده‌ای که به ذهنتان می‌رسد را اجرا کنید.

8- متفاوت باشید

شما می‌توانید از ایده‌هایی که در کمپین‌های تبلیغاتی مختلف می‌بینید هم استفاده کنید. زمانی که من بچه بودم یک آگهی تبلیغاتی درمورد آبمیوه از تلویزیون پخش می‌شد که در آن یک بچه‌ی کوچک از یک گلابی بزرگ بالا می‌رفت و یک نی داخل آن قرار می‌داد تا آبمیوه‌ی تازه بخورد. من به شکل زیر از این ایده استفاده کردم.

ایده عکاسی تبلیغاتی

7- سادگی کلید موفقیت

عکاسی از مواد غذایی

یک روش ساده برای نشان دادن مواد غذایی استفاده کنید. برای مثال پاستا یکی از مهم‌ترین غذاهای ایتالیاست. من آن را به شکل زیر و به ساده‌ترین و مینیمالیست‌ترین شکل ممکن به تصویر کشیدم.

6- تکه تکه کردن

یکی از ساده‌ترین ایده‌ها برای عکاسی غذا تخریب آن است. برای مثال یک همبرگر معمولی را تصور کنید که تمام اجزای آن از هم جدا شده است.

ایده عکاسی

برای این نوع عکاسی از غذا هم به یک تکیه‌گاه و یا پایه‌ی مناسب نیاز دارید و باید روشی هم برای حذف آن در زمان ویرایش پیدا کنید. یک ایده‌ی خوب دیگر هم تکه تکه کردن یک میوه یا سبزیجات و به تصویر کشیدن آن به صورت معلق در هوا است.

آموزش عکاسی غذا در نور کم

5- روی هم چیدن

شیرینی‌ها را می‌توانید به روش‌های متفاوتی روی هم بچینید و برخی از این روش‌ها مثل چیزی که در عکس زیر می‌بینید به شدت ساده و قابل انتظار هستند.

عکاسی تبلیغاتی

یکی دیگر از انواع روش‌های چیدمان که خیلی هم قابل حدس زدن نیست، مثل شکل زیر است که شیرینی‌ها یک قوس را تشکیل داده‌اند.

عکاسی غذا

تیکه‌های شکلات سفید که داخل آن‌ها فندق قرار دارد را هم می‌توانید به شکلی بچینید که یک کوه برفی را شبیه‌سازی کنند. من عاشق این نوع چیدمان روی پلکسی گلس و عکاسی از زاویه پائین هستم.

4- طراحی کنید

عکاسی غذا

از غذا و مواد غذایی برای نقاشی کشیدن و یا نوشتن استفاده کنید. در عکس زیر من با استفاده از برگ‌های چایی کلمه‌ی TEA و یک فنجان چایی را روی میز کشیده‌ام. مثل تمام عکس‌های این مقاله حتما باید پس زمینه‌ی تصویر شما سفید باشد. من یک تکه پلکسی‌گلس شفاف داشتم و آن را با دو عدد پایه محکم کرده بودم. سپس از مواد غذایی برای خلق تصویر، نمادها و کلمات مختلف روی آن استفاده کردم. برای اینکه مطمئن شوم پس زمینه در عکس نهایی کاملا سفید است هم در زیر پلکسی‌گلس یک عدد فلاش به همراه سافت باکس قرار دادم.

3- رنگ‌ها در حرکت

عکاسی از غذا

عکاسی از غذا های رنگی کار لذت‌بخشی است. شما می‌توانید با استفاده از خوراکی‌های رنگی عکس‌های بسیار زیبایی از مواد غذایی مختلف بگیرید. اسمارتیز یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از غذا است. این ماده‌ی خوراکی کوچک و رنگارنگ است و شما می‌توانید آن‌ها را به رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی بچینید.

2- مواد غذایی فاسد

این ایده کمی عجیب است اما عکاسی از غذاهای فاسد یکی از بهترین ایده‌های ممکن است. این موضوع به خاطر بافت و رنگ خاص این نوع مواد غذایی است. برای مثال به پرتقال فاسد و خشک‌شده‌ی عکس زیر نگاه کنید. کپک هم می‌توانید تاثیر خیلی زیادی در عکاسی از مواد غذایی داشته باشد.

آموزش عکاسی از غذا

1- ایجاد یک اتمسفر

سعی کنید یک اتمسفر خاص ایجاد کنید و سوژه‌ی خود را در آن به تصویر بکشید. شما می‌توانید از خاستگاه ماده غذایی و یا نحوه‌ی مصرف آن برای ایده گرفتن استفاده کنید. یکی از دوستان من فنلاندی است و به من یک بطری نوشیدنی هدیه داده است.

عکاسی از غذاها

با اینکه این موضوع 100 درصد حقیقت ندارد اما من هر وقت به فنلاند فکر می‌کنم وایکینگ‌ها را تصور می‌کند. به همین دلیل من کلاه‌خود وایکینگی او را قرض گرفتم، از چای ساز برای ایجاد افکت مه استفاده کردم و با استفاده از فلاش سعی کردم یک فضای رمز آلود ایجاد کنم.

عکاسی غذا

یک اتفاق هم افتاد که باعث شد عکس من بهتر از چیزی که انتظار داشتم باشد:برای اینکه بتوانم بطری را از پشت نورپردازی کنم و فلاش را هم مخفی کنم اسپیدلایت خودم را سر و ته کردم اما یادم رفت که پایه‌های آن را مخفی کنم.

نتیجه این شد که سایه‌ی پایه‌های اسپیدلایت روی بکگراند پشت بطری به شکل یک کلاه خود وایکینگی ظاهر شد و این حس را تداعی می‌کرد که روح یک وایکینگ داخل بطری قرار دارد.

نکته‌ی پایانی: بوم بی‌نهایت

اگر دقت کرده باشید، تمام عکس‌های من مینیمال هستند و من تلاش می‌کنم صحنه را خیلی شلوغ نکنم و آیتم‌های کمی داخل عکسم باشند. من عاشق این سبک هستم و اجرای آن هم کاملا عملی است. شما آیتم کمتری برای کار کردن دارید و می‌توانید هرجایی که بتوان چند عدد پلکسی‌گلس سفید یا سیاه قرار داد به عکاسی بپردازید. با این روش به سادگی می‌توانید وسایلی که به عنوان نگه‌دارنده‌ی مواد غذایی استفاده می‌کنید را حذف کنید و یک بوم بی نهایت برای کار کردن در اختیار دارید.

منظور از بوم بی‌نهایت این است که با پس زمینه‌ی سفید یا سیاه می‌توانید به راحتی با استفاده از ابزار کراپ فتوشاپ تصویر خودتان را بزرگ کنید و ترکیب‌بندی آن را تغییر دهید. همچنین این مدل عکاسی به شما امکان اضافه کردن متن را هم می‌دهد و می‌توانید متون موردنظر را روی عکس درج کنید.

15 Creative Food Photography Ideas You Should Try at Home!

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.