مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

فضای رنگی و فضای منفی در عکاسی چیست؟

فضا یک عنصر اساسی در هر هنری به شمار می‌رود. در عکاسی (به خصوص در عکاسی منظره و طبیعت) ، فضای رنگی و فضای منفی می‌توانند بر چگونگی نمایش تصاویر شما تأثیر بگذارند. اینکه شما عکاسی حرفه‌ای یا مبتدی هستید، یا اینکه فقط برای سرگرمی عکاسی می‌کنید، درک معنای فضا و اهداف استفاده از آن در عکاسی، بسیار مهم و حیاتی است. من مطمئن هستم که تا کنون اصطلاحات زیادی در عکاسی را شنیده یا تجربه کرده اید، اما آیا واقعا می‌دانید فضای رنگی و فضای منفی دقیقا چیست و چه تفاوت هایی با هم دارند؟ شما می‌توانید با شناخت تفاوت‌های این دو، و با استفاده از تکنیک فضا سازی، کیفیت آثار خود را به طرز چشم گیری ارتقا دهید و تصاویری منحصر به فرد را قاب بگیرید.

مجموع بازدید : 1575 زمان مطالعه : 4
فضای رنگی و فضای منفی در عکاسی چیست؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده هنگام بارگذاری آنلاین تصاویر، کیفیت عکس‌های شما متفاوت از چیزی که در دوربین تان می‌بینید ظاهر شود. تا کنون فکر کرده اید علت این امر چیست؟ بیشتر اوقات رنگ‌های آن‌ها سبک‌تر و کمی متفاوت به نظر می‌رسد. عکس‌های شما کسل کننده یا رنگ پریده به چشم می‌آیند.

این اتفاق زمانی می‌افتد که تنظیم فضای رنگی به صورت ایده آل انتخاب نشده باشد. رسانه‌های اجتماعی و اکثر وب سایت ها، معمولا هنگام نمایش تصاویر از فضای رنگی sRGB استفاده می‌کنند. به همین دلیل تصاویر شما دچار تغییر رنگ شده و متفاوت به نظر می‌رسند.

بیشتر دوربین‌های مدرن نیز از همین فضای رنگی بهره می‌برند. دو مورد دیگر هم به نام‌های ProPhoto RGB و Adobe RGB وجود دارند. در بین این سه، Srgb محدودترین دامنه رنگ را دارد. به همین دلیل است که عکس‌های شما پس از بارگذاری آنلاین، رنگ اصلی خود را از دست می‌دهند. ProPhoto RGB وسیع‌ترین دامنه رنگ را در بین فضا‌های رنگی دارد.

ادوبی RGB

فضای رنگی در واقع مربوط به طیف رنگ هایی است که توسط یک دوربین، نمایشگر، چاپگر یا هر وسیله دیگری که تصاویر در آن قابل مشاهده باشند، نمایش داده می‌شود. فضای رنگ، تمام رنگ هایی که در یک تصویر یا عکس یافت می‌شوند را تعریف می‌کند.

بنابراین هنگامی که نیاز به انتقال یک فایل مانند بارگذاری آنلاین را دارید، یا قصد دارید یک تصویر را تولید کنید، لازم است، فضای صحیح رنگ را انتخاب کنید تا مطمئن شوید رنگ‌های اصلی، بدون تغییر باقی می‌مانند. اگر می‌خواهید بدانید فضای رنگ چگونه کار می‌کند، سعی کنید جعبه‌ای پر از رنگ را تصور کنید.

آن هایی که در نزدیکی مرکز هستند، روشن، زنده و طبیعی به نظر می‌رسند. اما آن دسته که دورتر از مرکز قرار گرفته اند، همان هایی هستند که جان خود را از دست داده اند! این گروه از رنگ‌ها روشنایی و رنگ واقعی خود را از دست داده اند.

دامنه رنگ‌ها به فضا بستگی دارد. به عنوان مثال، جعبه‌ای خالی را در نظر بگیرید که یک قوطی را داخل آن قرار داده اید. فضای اشغال شده توسط قوطی، نشان دهنده تنوع رنگ هایی است که در آن فضای رنگی، که این جا به جعبه تشبیه شده است، پیدا خواهید کرد. بدیهی است اگر جسم بزرگتری داخل جعبه قرار دهید، دامنه رنگ‌ها وسیع‌تر خواهد بود.

رنگ‌ها در عکاسی
فضای رنگی sRGB

فضای رنگی مورد استفاده تان را به صورت ایده آل انتخاب کنید، تا از افت کیفیت تصاویر جلوگیری کنید.

به کارگیری فضای رنگی

اولین کاری که باید انجام دهید، تغییر تنظیمات دوربین است، تا فضای مناسب رنگ برای هر دستگاه خروجی را بدست آورید. فضای رنگی که هنگام عکس گرفتن، از آن استفاده می‌کنید باید دقیقا همان فضای رنگی باشد که برای ویرایش، چاپ یا بارگذاری آنلاین به کار می‌برید، تا اشکالی در کیفیت تصاویر به وجود نیاید. اگر به اجبار یا به دلخواه، از فضا‌های رنگی متنوعی برای کارتان استفاده می‌کنید، لازم است رنگ‌های اصلی مورد نظر خود را با استفاده از نرم افزار‌های مربوط بازسازی کنید.

این کار همچنین باعث بهبود گردش کار و مدیریت رنگ می‌شود. علاوه بر این، شما باید فضا‌های رنگی نمایشگر خود را بشناسید. شناسایی فضای رنگی که صفحه نمایشگر شما از آن استفاده می‌کند، کمک می‌کند تا هنگام چاپ عکس ها، تصاویری بهتر مخصوصا از لحاظ ظاهر رنگ‌ها داشته باشید.

از آنجایی که فضاهای رنگی بزرگتر امکان تولید عکس‌های شفاف‌تر و خوش رنگ‌تر را برای شما فراهم می‌کنند، سعی کنید در صورت امکان و پشتیبانی دوربین، از فضای AdobeRGB استفاده کنید. با این حال، اگر قصد استفاده از تصاویر در وب سایت‌ها یا رسانه‌های اجتماعی را دارید، بهتر است سراغ sRGB بروید.

اگر از فضای رنگی بزرگتری برای عکاسی استفاده کنید و سپس تصاویرخود را به صورت آنلاین استفاده کنید، به علت استفاده وب سایت‌ها از فرمت sRGB و تفاوت دامنه رنگی در این دو فضا، عکس‌های شما به صورت رنگ پریده یا اصطلاحا مرده به نظر می‌رسند.

با این وجود، بسیاری از عکاسان ترجیح می‌دهند در فضای رنگی بزرگتر عکاسی کنند و معمولا از Adobe RGB برای ثبت تصاویر استفاده می‌کنند، و در صورت نیاز تصاویر خود را به sRGB تبدیل کرده، سپس با استفاده از نرم افزار‌های کامپیوتری، میزان روشنایی و سایر موارد را تنظیم می‌کنند.، تا عکس‌ها رنگ‌های اصلی خود را حفظ کنند، یا حداقل به آن‌ها نزدیک‌تر شوند.

Adobe RGB

شما نیاز دارید تا فضای رنگی نمایشگر خود را بشناسید.

فضای منفی

فضای منفی به همان اندازه فضای رنگی برای عکاسان اهمیت دارد. به عبارت دیگر، فضای منفی یا فضای سفید، ناحیه‌ای در یک عکس است، که در اطراف یا بین اشیاء مشاهده می‌کنید. بنابراین، این فضا است که موضوع اصلی عکس را، به خصوص زمانی که از مناظر یا طبیعت عکس می‌گیرید، احاطه کرده است.

ممکن است در ظاهر یک مفهوم بسیار ساده به نظر برسد، اما در عمل می‌توانید کار‌های زیادی با آن انجام دهید. استفاده درست از این تکنیک، عکس‌های معمولی شما را به تصاویری شگفت انگیز تبدیل می‌کند. برای اینکه تصویری بهتر از فضای منفی را درک کنید، یک آسمان گسترده را در نظر بگیرید که خورشید را نشان می‌دهد. به خورشید که موضوع اصلی داستان است، فضای مثبت اطلاق می‌شود. آسمان، که موضوع را احاطه کرده است، همان فضای منفی یا فضای سفید است.

آنچه فضای منفی برای یک تصویر ایجاد می‌کند، تاکید بر موضوع اصلی است. کارکرد فضای منفی شبیه به آهنربا است، به چشمان بیننده این امکان را می‌دهد تا به موضوع اصلی کشیده شوند و توجه خود را روی آن بگذارند. اگر آسمان را از عکس خود حذف کنید، غروب خورشید زیبایی خود را از دست می‌دهد، چرا که دلیل درخشش این عکس، پوشیده شدن آسمان گسترده، با رنگ طلایی خورشید است.

علاوه بر این، فضای منفی به چشمان بیننده کمک می‌کند تا هنگام مشاهده یک عکس احساس آرامش کنند. می‌توانید مدتی در آن استراحت کنید و سپس از مشاهده ادامه داستان عکس لذت ببرید. این فضای تنفس است و به همین دلیل از به هم ریختگی تصاویر جلوگیری می‌کند.

استفاده ار فضای منفی در عکس

آسمان به عنوان فضای منفی در این عکس، چشمان بیننده را به سمت خورشید هدایت می‌کند.

چگونه از فضای منفی استفاده کنیم؟

قبل از شروع به عکاسی، تصاویر خود را به خوبی قاب کنید تا از تعادل بین فضا‌های مثبت و منفی اطمینان حاصل کنید. از خالی گذاشتن فضا‌ها نترسید، زیرا این کار دست شما را برای تغییرات بعدی در تصاویر باز می‌گذارد. شما می‌توانید با استفاده از عکس‌های قدیمی و تغییر فضا در آن‌ها تمرین کنید، تا جلوه دلخواه خود را بدست آورید.

روش هایی برای استفاده بهتر از فضا‌های منفی وجود دارد، که سعی می‌کنیم چند مورد را بررسی کنیم:

1)از فضای منفی می‌توان برای تأکید بر موضوع و جلب توجه به آن استفاده کرد. یک دیوار خالی پشت یک مادر و دختر که از خیابان عبور می‌کنند، بینندگان را به سمت سوژه اصلی سوق می دهد.غروب خورشید در تصویر ظاهر می شود، زیرا در یک آسمان خالی گسترده قرار دارد. فضای منفی در پس زمینه باقی می‌ماند، در حالی که فضای مثبت در حال تأکید شدن است.

2)از فضای منفی می توان برای ایجاد روحیه یا احساس استفاده کرد. این بستگی به رنگ هایی دارد که برای تصویر خود استفاده می کنید، یا میتوانید پیدا کنید. بنابراین، اگر دیوار خالی پشت مادر و دختر که از خیابان می‌گذرند، رنگی گرم داشته باشد، بینندگان احساسات موجود در عکس را، گرمایی ناشی از عشق مادر می‌دانند.

3)از فضای منفی می‌توان برای ایجاد سادگی و مینیمالیسم در یک تصویر استفاده کرد. بعضی اوقات، ساده ترین تصاویر زیبا ترین هستند. عروس با لباس سفید، که در وسط یک فضای سبز قرار دارد، چشم اندازی است که در مقایسه با کسی که دارای رنگ های متضاد و اشیای دیگری است، بیشتر به چشم می‌آید. این سادگی باعث می شود عروس بدرخشد و او به مرکز توجه تبدیل می‌شود.

فضای منفی همچنین برای عکاسانی که تصاویرشان را برای تبلیغات، نشریات یا مجلات ثبت می‌کنند، بسیار قابل استفاده است. فضای منفی باعث می‌شود عکس‌های شما فوق العاده به نظز برسند، البته به شرطی که بیش از حد از آن استفاده نکنید.

پلاگین
فضای رنگی در عکاسی

می‌توانید از فضای منفی، برای تاکید بر موضوع و جلب توجه به آن استفاده کنید.

حرف آخر

فضای رنگی و فضای منفی عناصر مهم عکاسی هستند و فرقی نمی کند از DSLR با کیفیت بالا، یک دوربین معمولی یا یک تلفن هوشمند استفاده کنید. هر عکاس که هنر و صنعت را جدی می‌گیرد، باید درک کافی از تعادل فضای منفی و مثبت، و همچنین تنظیم فضای رنگ پیدا کند. و به یاد داشته باشید، تمرین عالی است. بنابراین آن عکس‌های قدیمی را پیدا کنید، یا به پارک بروید و همین امروز تمرین را شروع کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.