مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبارایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

روش های جلوگیری از کاهش کیفیت ویدیو در اینستاگرام

برای همه ما پیش‌آمده است که بخواهیم یک ویدئو در اینستاگرام آپلود کنیم اما بعد از آپلود، متوجه شویم که کیفیت آن به‌شدت کاهش پیدا کرده است! این مسئله شاید برای افراد عادی مشکل خاصی نباشد، اما برای کسانی که در زمینه تولید محتوا در اینستاگرام فعالیت می‌کنند، بسیار مهم است.

 

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی راه‌های حفظ کیفیت ویدئو در اینستاگرام بپردازیم، روش‌هایی که بخشی از آنها مربوط به دوربین و بخشی دیگر مربوط به تنظیمات اپلیکیشن اینستاگرام است.

مجموع بازدید : 13845 زمان مطالعه : 15
روش های جلوگیری از کاهش کیفیت ویدیو در اینستاگرام

 

گاهی اوقات کاربران فکر می‌کنند که مشکل کاهش کیفیت ویدئو در اینستاگرام به دلیل عدم استفاده از دوربین حرفه‌ای است! اما جالب است بدانید که اینستاگرام باتوجه‌به الگوریتم‌های خود، از قابلیت‌های مختلفی برای فشرده‌سازی و کاهش حجم ویدئو استفاده می‌کند. این مسئله باعث می‌شود تا کیفیت ویدئو تا حدی کاهش پیدا کند که شاید برای بسیاری از کاربران خوشایند نباشد!

 

برای مشاهده بهترین دوربین های فیلمبرداری در نورنگار، کلیک کنید.

راه‌های مختلفی برای افزایش کیفیت ویدئو در اینستاگرام وجود دارد اما پیشنهاد می‌کنیم پیش از آن که بخواهید این راهکارها را امتحان کنید، ابتدا با عوامل مؤثر در کیفیت آن آشنا شوید. در بخش بعدی می‌خواهیم مهم‌ترین عواملی که روی کیفیت ویدئو در اینستاگرام تأثیرگذار هستند را با هم بررسی کنیم.

عوامل مؤثر در کیفیت ویدئو در اینستاگرام

پیش از آن که بخواهید راهکارهای مختلف برای آپلود ویدئوی با کیفیت در اینستاگرام را بررسی کنید، ابتدا بهتر است با عواملی که منجر به کاهش کیفیت ویدئو در اینستاگرام می‌شوند، آشنا شوید.

عوامل مؤثر در کیفیت ویدئو در اینستاگرام

در این بخش می‌خواهیم 3 مورد از مهم‌ترین عواملی که باعث کاهش کیفیت ویدئو می‌شود را بررسی کنیم:

تنظیمات فنی دوربین و موبایل

اولین دلیلی که باعث کاهش کیفیت ویدئو در اینستاگرام می‌شود، تنظیمات دوربین شما است! گاهی اوقات کاربران به دلیل عدم آشنایی و تسلط کامل روی تنظیمات دوربین، خروجی با کیفیتی دریافت نمی‌کنند؛ بنابراین قبل از هر چیز مطمئن شوید که تنظیمات روشنایی، فوکوس، کیفیت فیلم‌برداری و … را به‌درستی انجام داده‌اید.

• تنظیمات فنی دوربین و موبایل

تبدیل درست فرمت ویدئو برای آپلود در اینستاگرام

اینستاگرام از برخی از فرمت‌های ویدئویی پشتیبانی نمی‌کند و به همین دلیل باید فرمت آن را برای آپلود در اینستاگرام تغییر دهید. گاهی اوقات تبدیل نادرست فرمت کیفیت آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد!

• تبدیل درست فرمت ویدئو برای آپلود در اینستاگرام

برای آن که ویدئوی خود را با بالاترین کیفیت در اینستاگرام منتشر کنید، فرمت ویدئوی شما باید MP4 باشد! همچنین اگر ویدئوی شما صدا دارد، فرمت صدا هم باید AAC باشد تا بتوانید بهترین کیفیت را داشته باشید.

فریم ریت ویدئو

اگر تا کنون در بخش تدوین ویدئو فعالیت کرده باشید، حتماً مفهومی به نام فریم ریت به گوشتان خورده است! فریم ریت در واقع تعداد فریم‌هایی است که در واحد زمانی در یک ویدئو مشاهده می‌کنید. برای درک بهتر این موضوع، فرض کنید ویدئوی شما از چند عکس تشکیل شده که پشت‌سرهم نمایش داده می‌شود.

فریم ریت ویدئو

اگر تعداد این نمایش عکس‌ها در هر ثانیه تنها 30 عدد باشد، سرعت و کیفیت ویدئو پایین‌تر است نسبت به زمانی که 300 عکس در ثانیه نمایش داده شود واحد فریم ریت FPS یا تعداد فریم بر ثانیه است. با این توضیحات، هرچقدر تعداد فریم‌های هر ثانیه ویدئو بیشتر باشد، کیفیت آن ویدئو هم بیشتر خواهد بود.

البته فریم ریت ۳۰ برای اینستاگرام کافی است.

چگونه دوربین خود را برای حفظ کیفیت ویدئو در اینستاگرام تنظیم کنیم؟

اگر شما هم جزء آن دسته از کاربرانی هستید که با استفاده از دوربین حرفه‌ای یا دوربین گوشی تولید محتوا می‌کنید، باید حتماً با تنظیمات آن آشنا باشید. در این بخش از مقاله می‌خواهیم چند مورد از تنظیمات دوربین و موبایل که روی کیفیت ویدئو در اینستاگرام تأثیر دارند را با هم بررسی کنیم:

1. زمان ویدئو متناسب با نوع محتوا

اولین چیزی که برای تولید محتوای ویدئویی باید در نظر بگیرید، این است که قرار است در چه بخشی از اینستاگرام منتشر کنید! حداکثر زمان ویدئو برای هر قسمت از اینستاگرام متفاوت است؛ مثلاً شما در بخش استوری نمی‌توانید بیشتر از 15 ثانیه ویدئو تولید کنید اما در بخش IGtv می‌توانید تا یک ساعت هم ویدئو منتشر کنید.

هرچقدر زمان ویدئو بیشتر باشد، حجم بیشتری هم دارد! بنابراین اگر می‌خواهید ویدئوی شما کیفیت بالایی داشته باشد، سعی کنید زمان آن کمتر باشد تا حجم زیادی نگیرد. هرچقدر حجم ویدئو بیشتر باشد، اینستاگرام کیفیت آن را بیشتر کاهش می‌دهد تا بارگذاری آن برای کاربران راحت‌تر شود.

2. فرمت ویدئو

ویدئو فرمت‌های مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند! برخی از فرمت‌ها کیفیت و در نهایت حجم بالاتر و برخی دیگر، کیفیت و حجم پایین‌تری دارند. گاهی اوقات کاربران برای کاهش حجم، از فرمت‌هایی استفاده می‌کنند که در نهایت کیفیت ویدئو در اینستاگرام را کاهش می‌دهد.

فرمت ویدئو

بهترین فرمت برای انتشار ویدئو در اینستاگرام MP4 است تا به بالابردن کیفیت ویدئو در اینستاگرام کمک کند! MP4 دارای کیفیت‌های مختلفی است که پیشنهاد می‌کنیم متناسب با زمان ویدئوی خود آن را انتخاب کنید. برای ویدئوی کوتاه از کیفیت 1080P و برای ویدئوی بلند از کیفیت‌های پایین‌تر نظیر 720P استفاده کنید.

3. فرمت صدا

بخشی از حجم ویدئو را صدای آن تشکیل می‌دهد! صدا هم مانند ویدئو فرمت‌های مختلفی دارد که برخی از آن‌ها کیفیت و در نهایت حجم بسیار بالایی دارند. برای ویدئوهای معمولی و افرادی که در اینستاگرام تولید محتوا می‌کنند، نیازی به کیفیت خیلی عالی نیست و کیفیت خوب هم می‌تواند رضایت کاربران را جلب کند.

فرمت صدا

اگر به فکر بالابردن کیفیت ویدئو در اینستاگرام و حجم کمتر هستید، پیشنهاد می‌کنیم از فرمت ACC برای صدا استفاده کنید. این فرمت حجم پایین‌تری نسبت به فرمت‌های دیگر دارد، درحالی‌که کیفیت آن هم بسیار عالی است. با کاهش حجم صدا، حجم ویدئوی شما هم کمتر می‌شود و می‌توانید به‌جای حجم صدا، کیفیت ویدئو را افزایش دهید.

4. بیت‌ریت ویدئو

بیت‌ریت یکی دیگر از فاکتورهای تأثیرگذار روی کیفیت ویدئو در اینستاگرام است! اگر بخواهیم مفهوم بیت‌ریت را بررسی کنیم، باید بگوییم که بیت‌ریت در واقع همان نرخ انتقال است؛ به‌عبارت‌دیگر، به حجم دیتایی که در مدت‌زمان مشخص منتقل می‌شود را بیت‌ریت می‌گویند واحد بیت‌ریت bps و Kbit/s و Mbps است که اهمیت زیادی دارد.

بیت‌ریت ویدئو

هرچقدر بیت‌ریت یک ویدئو بالا باشد، حجم اطلاعات بیشتری در مدت‌زمان کمتر منتقل می‌شود و این مسئله به افزایش کیفیت ویدئو کمک زیادی می‌کند. برای بالابردن کیفیت ویدئو در اینستاگرام بیت‌ریت باید 3500 kbps باشد تا بهترین نتیجه را بگیرید.

5. فریم‌ریت ویدئو

فریم‌ریت یکی دیگر از مفاهیمی است که در بخش قبلی بررسی کردیم؛ در واقع فریم‌ریت همان تعداد فریم‌هایی است که در واحد زمان در یک ویدئو وجود دارد؛ بنابراین هرچقدر فریم‌ریت یک ویدئو بیشتر باشد، کیفیت آن هم بیشتر است و می‌تواند به بالابردن کیفیت ویدئو در اینستاگرام کمک زیادی کند.

فریم‌ریت ویدئو

بهترین حالت، 30 فریم بر ثانیه (fps) است. این فریم‌ریت نه‌تنها کیفیت ویدئوی شما را تا حد زیادی بالا می‌برد و بلکه حجم متوسطی هم دارد!

6. سایز ویدئو

یکی دیگر از عواملی که روی کیفیت ویدئو تأثیر دارد، سایز آن است! اگر اندازه ویدئوی اصلی کوچک باشد و شما آن را در سایز بزرگ‌تری قرار دهید، کیفیت آن کاهش پیدا می‌کند. همچنین اگر اندازه یک ویدئو بزرگ باشد و شما آن را خیلی کوچک کنید، بازهم کیفیت آن کاهش پیدا می‌کند.

اینستاگرام استانداردهای خاص خود را برای انواع محتوا دارد! اندازه پست‌های آن 1080 در 1080 است و اندازه استوری آن 1080 در 1920 است. هنگام ویرایش ویدئو می‌توانید این اندازه را در نظر بگیرید تا هنگام آپلود مجبور به ویرایش از طریق اینستاگرام نباشید و کیفیت آن در بهترین حالت خود باقی بماند.

در تصویر بالا استاندارد عکس و ویدیوهای اینستاگرام را می‌بینید.

تجهیزات لازم برای تولید ویدئوی باکیفیت در اینستاگرام

یکی دیگر از عواملی که روی کیفیت ویدئو در اینستاگرام تأثیر زیادی دارد، تجهیزاتی است که استفاده می‌کنید! هرچقدر تجهیزات شما کامل و حرفه‌ای‌تر باشد، کیفیت ویدئو هنگام ضبط هم افزایش پیدا می‌کند. ابزارهای مختلفی برای تولید محتوای ویدئویی وجود دارند اما چند مورد از آن‌ها، ضروری هستند. 4 مورد از ابزارهای ضروری که برای تولید محتوای ویدئویی برای اینستاگرام به آن نیاز دارید، عبارت‌اند از:دوربین یا موبایل حرفه‌ای

اگر در ابتدای راه هستید، نیاز به خرید یک دوربین حرفه‌ای نیست و همان موبایل معمولی شما که کیفیت قابل قبولی دارد هم می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. پس از مدتی که فالوورهای زیادی جذب کردید، می‌توانید برای خرید دوربین حرفه‌ ای اقدام کنید!

دوربین / موبایل حرفه‌ای

در نورنگار انواع دوربین‌های نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای وجود دارد که متناسب با نیاز و بودجه خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

میکروفون حرفه‌ای

میکروفون حرفه‌ای از دیگر ابزارهایی است که برای تولید محتوای ویدئویی به آن نیاز دارید! نیازی به استفاده از میکروفون‌های استادیویی نیست، یک میکروفون نیمه‌حرفه‌ای هم می‌تواند کیفیت خوبی به شما ارائه کند.

میکروفون حرفه‌ای

میکروفون‌ها انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها باسیم و برخی دیگر بی‌سیم هستند! اینکه کدام یک بهتر است به نیاز و بودجه شما بستگی دارد. اگر قصد خرید میکروفون حرفه‌ای دارید، به فروشگاه نورنگار مراجعه کنید. شما می‌توانید متناسب با بودجه خود و از طریق لینک میکروفون و تجهیزات صدا یکی از آن‌ها را انتخاب و خریداری کنید.

نورپردازی حرفه‌ای

یکی دیگر از ابزارهایی که برای تولید محتوای ویدئویی به آن نیاز دارید تا بتوانید بهترین کیفیت ویدئو در اینستاگرام را منتشر کنید، تجهیزات نورپردازی است. هنگام ضبط ویدئوی اینستاگرامی شما باید حتماً نور مناسبی داشته باشید تا خودتان یا سوژه به بهترین شکل ممکن در ویدئو نمایش داده شود.

نورپردازی حرفه‌ای

تجهیزات نورپردازی هم باقیمت‌های مختلفی در دسترس هستند! شما می‌توانید با چند صدهزار تومان ابزار نورپردازی معمولی تهیه کنید یا اگر کیفیت خیلی بالایی نیاز دارید، از ابزارهای نورپردازی چند میلیون‌تومانی استفاده کنید. همه چیز بستگی به نیاز و بودجه شما دارد تا خرید مناسبی داشته باشید.

در نورنگار نجهیزات نورپردازی مختلفی وجود دارند که می‌توانید با توجه به ویژگی‌های موردنیاز، یکی از آن‌ها را انتخاب و خریداری کنید. رینگ لایت یکی از بهترین ابزارهای نورپردازی است که در انواع مختلف تولید شده و در نورنگار موجود است!

سه‌پایه

آخرین ابزاری که برای تولید محتوای ویدئویی نیاز دارید، سه‌پایه است! در واقع سه‌پایه ابزاری برای نگه‌داری دوربین یا موبایل است که با استفاده از آن دیگر نیازی به نگهداری موبایل یا دوربین با دست نیست. کافی است آن را روی سوژه یا خودتان تنظیم کنید و سپس ضبط محتوای ویدئویی خود را آغاز کنید! سه‌پایه به شما کمک می‌کند تا از انواع لرزش‌ها و تکان خوردن دوربین جلوگیری کنید.

سه پایه تصویربرداری

سه‌پایه هم انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها برای موبایل و برخی برای دوربین هستند! البته نمونه‌های حرفه‌ای سه‌پایه برای هم برای موبایل و هم برای دوربین قابل‌استفاده هستند. سه‌پایه هم انواع مختلفی از نظر کاربر دارد؛ برخی از سه‌پایه‌ها برای استفاده روی میز مناسب هستند اما برخی ارتفاع بلندی دارند که می‌توانید روی زمین قرار دهید.

در نورنگار سه‌پایه‌ها بر اساس نوع نیاز کاربران دسته‌بندی شده‌اند و می‌توانید در هر دسته‌، ده‌ها محصول مختلف را ببینید. در صفحه هر محصول می‌توانید مشخصات دقیق سه‌پایه‌ها را ببینید و متناسب با نیاز و نوع دستگاه فیلم‌برداری اقدام به خرید سه پایه کنید.

جلوگیری از کاهش کیفیت ویدئو هنگام آپلود در اینستاگرام

یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش کیفیت ویدئو در اینستاگرام می‌شود، نحوه آپلود آن است! در حالت کلی 3 راهکار برای جلوگیری از کاهش کیفیت ویدئو در اینستاگرام وجود دارد:

خاموش‌کردن Use Less Data در اینستاگرام

در اینستاگرام تنظیمات به نام Use Less Data وجود دارد که برای کاربرانی که اینترنت ضعیف یا حجم کمی دارند، مناسب است. این قابلیت حجم ویدئوها را کاهش می‌دهد که در نهایت کیفیت آن هم کاهش پیدا می‌کند! هنگام آپلود ویدئو باید حتماً این گزینه خاموش باشد تا ویدئو با بالاترین کیفیت آپلود شود.

خاموش‌کردن Use Less Data در اینستاگرام

برای دسترسی به این تنظیمات، کافی است وارد بخش پروفایل اینستاگرام خود شوید! در بخش تنظیمات گزینه‌ای به نام Cellular Data Use وجود دارد که با روشن‌کردن آن اینترنت کمی مصرف می‌شود! هنگام آپلود ویدئو، این گزینه را در صورت استفاده از اینترنت موبایل خاموش کنید. این گزینه برای اینترنت خانگی (Wifi) کار نمی‌کند و تنها برای اینترنت موبایل است.

عدم استفاده از فیلتر اینستاگرام

یکی دیگر از دلایلی مهمی که باعث کاهش کیفیت ویدئو در اینستاگرام می‌شود، استفاده از فیلتر است. فیلترها معمولاً روی فریم‌ریت، بیت‌ریت و در نهایت کیفیت ویدئو تأثیر دارند. اگر قصد دارید فیلتری بر روی ویدئو قرار دهید، آن را با کمک اپلیکیشن و نرم‌افزارهای کامپیوتر انجام دهید تا کیفیت ویدئو کاهش پیدا نکند.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.