تکنیک انباشت فوکوس |چه مواقعی ازاین تکنیک استفاده‌کنیم؟-مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Dec 26Rating: 5.0استفاده از دیافراگم‌های کوچک‌تر، لزوما به این معنی نیست که تصویر واضح‌تری خواهید داشت. در اینجاست که فتوشاپ و تکنیک انباشت فوکوس به کار می‌آید.برای عکاسی از سوژه‌های ثابت و عکاسی از محصول، لازم است تمام سوژه واضح باشد. دسترسی به چنین مهمی هنگام عکاسی کار سختی است، زیرا نمی‌توانید تمام سوژه خودتان را در فوکوس نگه دارید. استفاده از دیافراگم‌های کوچک‌تر، لزوما به این معنی نیست که تصویر واضح‌تری خواهید داشت. در اینجاست که فتوشاپ و تکنیک انباشت فوکوس به کار می‌آید. .چه مواقعی از تکنیک انباشت فوکوس استفاده کنیم؟

انباشت فوکوس، یکی از تکنیک‌های پس از عکاسی است. در این تکنیک چند عکس با چند نقطه فوکوس متفاوت با یکدیگر ترکیب می‌شوند و تصویری را تولید می‌کنند که واضح است و تمام سوژه در فوکوس است. این روش یکی از بهترین راه‌ها برای گرفتن تصاویر واضح است و برای عکاسی از سوژه‌های ثابت، آشنایی با این تکنیک ضروری است.

 

تکنیک انباشت فوکوس

 

چرا نمی‌توانید تصاویر خیلی واضح بگیرید؟

 

دهانه دیافراگم، فاصله کانونی و فاصله از سوژه، همگی بر روی وضوح تصویر شما تاثیرگذار هستند. عکاسی با استفاده از اعداد F-stop بزرگتر مانند f/22، به دلیل انکسار لنز، کمکی به شما نمی‌کند و باعث نمی‌شود تصاویر واضحی بگیرید.انکسار لنز پدیده‌ای در فیزیک نور است که در لنز و سنسور دوربین رخ می‌دهد. هنگامی که با استفاده از f/2.8 یا f/4 عکاسی می‌کنید، نور زیادی به صورت مستقیم به سنسور شما می‌تابد. در دیافراگم‌هایی مانند f/16 نور با دقت کمتری به سوژه می‌رسد و باعث کاهش وضوح تصویر می‌شود.مهم نیست لنز شما چقدر خوب است. تصاویر شما در f/16 و بیشتر به دلیل این قانون فیزیک، از وضوح کمتری برخوردار خواهند بود.

 

به دلیل اینکه لنز‌های زوم نسبت به لنزهای پرایم، قطعات متحرک بیشتری دارند، انکسار نور در این لنزها چشمگیرتر خواهد بود.

 

تکنیک انباشت فوکوس

 

مشکل عمق میدان

 

در عکاسی از دنیای ثابت و محصول، باید به سوژه خودتان خیلی نزدیک شوید. به همین دلیل عمق میدان کمتری خواهید داشت. اگر از محصولات کوچکی مانند جواهرات عکاسی می‌کنید و یا از سوژه‌هایی عکاسی می‌کنید که باید تمام فریم را پر کند، معمولا باید به اندازه‌ای به سوژه نزدیک شوید که تمام عمق میدان نمی‌تواند در فوکوس باشد. همچنین استفاده از لنزهای ماکرو مانند لنز ۱۰۰ میلی‌متر و یا ۱۱۰ میلی‌متر استفاده کنید نیز باعث می‌شود که عمق میدان کاهش یابد.

 

اگر از غذا عکاسی می‌کنید، این قابلیت می‌تواند به کمک شما بیاید و از پس‌زمینه تاری که در این سبک طرفداران زیادی دارد، بهره ببرید ولی برای سبک‎‌های دیگر عکاسی ثابت، این موضوع باعث مشکلاتی می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:اندازه سنسور چه تأثیری روی عمق میدان دارد؟

 

تکنیک انباشت فوکوس

 

عکاسی برای انباشت فوکوس

 

برای استفاده از تکنیک انباشت فوکوس در فتوشاپ، باید به یک روش خاص و با استفاده از ابزارهای خاصی اقدام به عکاسی کنید.

 

اول از همه به یک سه‌پایه قوی نیاز دارید. زیرا سوژه شما باید در همه تصاویر، دقیقا در یک نقطه باشد تا بعدا بتوانید آن‌ها را به خوبی در فتوشاپ ادغام کنید. در صورتی که به صورت تصادفی سه‌پایه خودتان را تکان دهید نیز باید از ابتدا شروع به عکاسی کنید. یک آزادکننده شاتر نیز برای فعال‌سازی شاتر توصیه می‌شود. استفاده از شاتر دستی دوربین ممکن است باعث یک لرزش کوچک شود که پس از آن در فتوشاپ نتوانید به خوبی تصاویر را روی یکدیگر قرار دهید.با این وجود فتوشاپ می‌تواند به خوبی لایه‌هایی که با یکدیگر تفاوت دارند را با یکدیگر هم‌راستا کند.

 

من به شخصه ترجیح می‌دهم دوربینم را به لایت‌روم یا کپچروان متصل کنم و شاتر را از طریق آن‌ها فعال کنم. به منظور عکاسی برای انباشت فوکوس، از ترکیب عکس‌ها و تعیین میزان نوردهی شروع کنید. شما باید از حالت دستی استفاده کنید تا میزان نوردهی در تمام عکس‌ها یکی باشد.

 

-یک نقطه روی سوژه انتخاب کنید، روی آن فوکوس کنید و یک عکس بگیرید.

-روی یک نقطه دیگر فوکوس کنید و بدون تکان دادن دوربین و یا تغییر دادن هرگونه تنظیم، عکس بعدی را بگیرید.

-نقطه بعدی را انتخاب کنید و عکس نهایی را بگیرید.

 

معمولا سه عکس برای پوشش دادن تمام عمق میدان کافی است ولی بسته به سوژه ممکن است این عدد متفاوت باشد.

 

بیشتر بخوانید: چگونه از تکنیک انباشت فوکوس(Focus Stacking) استفاده کنیم؟

 

تکنیک انباشت فوکوس

 

انباشت فوکوس در فتوشاپ

 

برای ترکیب عکس‌ها در فتوشاپ، فایل‌های پی‌اس‌دی را داخل یک پوشه بر روی دسکتاپ و یا هرجای دیگری که بتوانید به آسانی پیدا کنید، استخراج کنید.

 

-فتوشاپ را باز کنید.

-به منوی فایل بروید و گزینه اسکریپت را انتخاب کنید.

-گزینه Load Files into Stack را انتخاب کنید.

-بر روی Browse کلیک کنید و تمامی عکس‌هایی را که در ابتدا ذخیره کردید را انتخاب کنید.

-گزینه Attempt to Automatically Align Source Images را انتخاب کنید.

-پس از کلیک روی گزینه OK، هرکدام از عکس‌ها به عنوان یک لایه جدید در فتوشاپ باز می‌شوند.

-با نگه‌داشتن کلید Shift بر روی بالاترین لایه کلیک کنید تا تمامی لایه‌ها انتخاب شوند.

-در قسمت Edit، گزینه Auto Blend-Layers را انتخاب کنید.

-گزینه Stack Images و Seamless Tones and Colors را انتخاب کنید و گزینه Content Aware را از انتخاب بیرون بیاورید.

-تصویر نهایی را ذخیره کنید.

 

اگر تصاویر زیادی را آپلود کرده‌اید به منوی Layer -> Flatten Image -> Save تصویر نهایی را هم‌سطح کنید.

 

تکنیک انباشت فوکوس

 

جمع‌بندی

 

انباشت فوکوس برای عکاسی از محصول یک امر ضروری است ولی برای دیگر سبک‌های عکاسی از سوژه‌های ثابت (حتی عکاسی از غذا) کاربردی است. اگر با فتوشاپ نیز تازه آشنا شده‌اید، نیازی نیست بترسید. انباشت فوکوس از چیزی که فکر می‌کنید آسان‌تر است و بدون شک با نتیجه نهایی خوشحال می‌شوید.

 

آیا تا به ‌حال از تکنیک انباشت فوکوس استفاده کرده‌اید؟ اگر چنین است، نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.