021-7356

هفت اشتباه رایج در استفاده از سه‌پایه

هفت اشتباه رایج در استفاده از سه‌پایه

1-به همراه نیاوردن سه پایه عکاسی

 

اولین اشتباه هر عکاسی به همراه نداشتن سه‌پایه است. به همراه نیاوردن سه پایه عکاسی ای را که با حجم و وزنش سرعت حرکت شما را پایین آورده و خسته‌تان می‌کند، وسوسه کننده‌است. اما اگر قصد گرفتن بهترین عکس‌های ممکن با دوربینتان را دارید، بهتر است این کار را نکنید.

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ دلیل برای اینکه عاشق سه‌پایه‌ باشید

 

هنگام کار با دوربین هایی مانند Nikon D850 و 5D mark IV که مگاپیکسل بالایی دارند، بهتر است برای نهایت استفاده آن‌ها را ثابت کرده و قفل نوردهی را برای زمانی که قصد به کارگیری سرعت شاتری بیشتر از 125/1 ثانیه دارید را فعال کنید.

 

اگر به همراه داشتن سه‌پایه‌تان خیلی شما را اذیت می‌کند، احتمالاً انتخاب اشتباه داشته‌اید و وقت آن رسیده تا روی خرید مدلی که حمل و نقلش آسان‌تر است، فکر کنید. البته شاید بتوانید با کیف یا بندی که حمل سه پایه عکاسی را آسان‌تر می‌کند مشکل خود را برطرف سازید.

 

سه پایه عکاسی

 

2-سه‌پایه ضعیف

 

بیشتر عکاسان قسمت اعظم بودجه خود را برای خرید دوربین اختصاص می‌دهند و به همین دلیل طبیعی است که هنگام خرید سه‌پایه به دنبال مدل‌های ارزان قیمت باشند. ما پیشنهاد می‌کنیم خرید سه‌پایه را کمی عقب بیاندازید مدت بیشتری را صرف پس انداز کنید و محصولی مناسب بخرید. زیرا بسیاری از سه‌پایه‌های ارزان قیمت استحکام و پایداری لازم برای ثابت نگاه داشتن یک دوربین DSLR را ندارند.

 

اگر سه‌پایه مناسبی نخرید پس از مدتی با وزش اندکی باد متوجه می‌شوید که سه‌پایه‌تان استحکام لازم را ندارد.

 

البته هر سه‌پایه‌ برای کاری ساخته شده است و لزوما سه‌پایه ارزانقیمت سه‌پایه بدی نیست. برای مثال اگر قصد عکاسی از مناظر را دارید و برای هر بار عکاسی باید مسیری طولانی را پیاده طی کنید، بهتر است سراغ سه پایه ای ارزان و سبک بروید البته در این شرایط نیز می‌توانید سه‌پایه‌ای با استحکام بخرید که وزن کمی هم داشته باشد، اما باید پول بیشتری پرداخت کنید.

 

3-قرار دادن سه پایه روی شن خیس

 

کاملا منطقی است که برای کسب بهترین نتیجه از سه‌پایه باید آن را روی زمینی سفت قرار دهیم تا هنگام نوردهی طولانی مدت تغییر ارتفاع ندهد. این قضیه زمانی که در ساحل عکاسی می‌کنید مشکل ساز می‌شود به ویژه اگر آنقدر به دریا نزدیک باشید که موج هم به شما برسد، در این حالت مشخص نیست که چقدر از سه پایه زیر آب برود.

 

سه پایه عکاسی

 

در خوش‌بینانه ترین حالت شما عکس‌های تاری ثبت خواهید کرد اما ممکن است حتی دوربین به زمین بیافتد. تا جایی که مقدور است سعی کنید از روی صخره‌ها عکس بگیرید و از لنزی تله استفاده کنید.

 

سه پایه عکاسی

 

بعضی تولید کننده‌ها کفشک‌هایی برای سه‌پایه می‌سازند تا به توزیع وزنش در سطوح نرم کمک کند.

 

 

4-باز کردن ستون میانی سه‌پایه

 

اکثر سه پایه‌ها ستونی در وسط خود دارند که می‌توانید با بالا آوردن آن از ارتفاع بالاتری عکس بگیرید. البته بالا آوردن این ستون باعث کاهش استحکام سه پایه خواهد شد، و باید این کار را با احتیاط انجام دهید.

 

سعی کنید در صورتی که امکانش را دارید بدون باز کردن میله وسط و تنها با باز کردن پایه‌ها ارتفاع دوربین را بالا بیاورید.

 

سه پایه عکاسی

 

تنها زمانی باید ستون میانی سه پایه عکاسی را باز کنید که سه پایه کاملاً باز شده و شما هنوز ارتفاع بالاتری می خواهید، در چنین شرایطی از محکم بودن سه پایه باید مطمئن باشید.

 

5-باز کردن قسمت‌های پایینی در ابتدا

 

قسمت‌های پایینی سه پایه عکاسی داخل قسمت‌های بالایی می‌روند، در نتیجه باریک‌تر هستند. این یعنی پایداری‌شان کمتر است. در نتیجه هنگام کار با سه‌پایه از قسمت‌های بالایی که قطور‌تر هستند استفاده کنید تا از حداکثر پایداری بهره مند شوید.

 

6-حرکت سه‌پایه در حالی که دوربین به آن متصل است

 

حتما شما هم این کار را انجام داده‌اید. برای بسیاری از عکاسان تا وقتی آسیب نبینند این کار یک کار روتین است. اما این کار خطرات زیادی دارد.

 

سه پایه عکاسی

 

به عنوان مثال حرکت سه‌پایه در زاویه‌های مختلف وقتی در حال حرکت هستید ممکن است باعث شل شدن سر سه پایه شود و همیشه امکان این وجود دارد در لحظاتی در تخمین طول سه پایه اشتباه کنید و دوربینتان را به درخت کناری، دیوار یا عکاس دیگری که با شما است بکوبید.

 

صفحه بالایی اکثر سه پایه‌ها به راحتی قابل جدا شدن است و اینکه هربار که قصد جابه جایی دارید، دوربین را از آن جداکنید تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

 

7-تراز نکردن

 

برای بسیاری از سه پایه‌ها تراز تعبیه شده که به شما این امکان را می‌دهد ببینید که چه زمانی پایه‌ها برای سر سه پایه سطحی صاف می‌سازند. در واقع بهترین روش این است که با تنظیم پایه‌ها سر آن را تراز کنید.

 

سه پایه عکاسی

 

مهمترین دلیل برای این کار اطمینان یافتن از تراز بودن دقیق دوربین برای گرفتن عکس است. در کنار این اگر سر سه‌پایه به درستی تنظیم نشود ممکن است با بادی شدید یا هنگام عوض کردن لنز، دوربین تعادلش به هم خورده و روی زمین بیافتد.

 

شما نیز تجربیات خودتان را در استفاده از سه‌پایه در قسمت باکس نظرات با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.