مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیعمومیویدئوویدئو/پادکست

آشنایی با فیلترهای اسکای لایت

مجموع بازدید : 1953 زمان مطالعه : 5
آشنایی با فیلترهای اسکای لایت

بسیار اشتباه است که فکر کنیم فیلتر های عکاسی، قدیمی و استفاده از آن ها غیر ضروری است، . هنوز چیزهای زیادی درباره تاثیرات استفاده از فیلترهای قدیمی می توان گفت.

 

بعضی از فیلترهای عکاسی مانند فیلتر پُلاریزه و ND، می توانند اثراتی را ایجاد کنند که ایجاد آن ها بسیار زمان بر است و یا حتی به صورت دیجیتالی امکان ایجاد آن ها وجود ندارد، از طرف دیگر برخی دیگر از فیلترها شما را قادر به عکاسی در شرایطی می کنند که در شرایط عادی گرفتن این عکس ها به لنز دوربین آسیب وارد می کند.

 

بنابراین برای به دست آوردن تمام جلوه ها تنها به فوتوشاپ تکیه نکنید، از آن فاصله بگیرید و لذت استفاده از پنج فیلتری که هر عکاسی باید داشته باشد را تجربه کنید. آن ها تصاویر شما را به معنای واقعی کلمه خوش نور خواهند کرد.

 

در قسمت قبلی به تفاوت فیلترهای مربعی و دایره ای پرداختیم و در این قسمت به شما فیلترهای اسکای لایت را معرفی می‌کنیم.

 

فیلترهای ضروری عکاسی 1 : فیلتر اسکای لایت

 

برای چه کاری است؟

 

حفاظت از قسمت جلوی لنز در برابر آسیب و گرد و خاک

 

چه تکنیکی به کار رفته است ؟

 

یک فیلتر اسکای لایت یا ماورای بنفش اصلی ترین فیلتری است که برای محافظت از قسمت جلویی لنز مورد استفاده قرار می گیرد، و از گرد و خاکی و خیس شدن (که تمیز کردن آن مشکل است) جلوی لنز جلوگیری می کند.

 

تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که این فیلتر را هر زمان که می خواهید از دوربین استفاده کنید بر روی لنز قرار دهید. این کار مخصوصاً زمانی که در هوای بارانی، مه یا گرد و غبار عکاسی می کنید بسیار مهم تر می شود.

 

فیلتر UV و فیلتر اسکای لایت از اثرات مخرب امواج ماورای بنفش نیز جلوگیری می کنند. بر خلاف فیلتر UV در فیلتر اسکای لایت یک لایه صورتی رنگ بسیار ظریف نیز بر روی آن وجود دارد.

 

فیلتر اسکای لایت

 

این فیلتر در اصل برای این طراحی شده بود که اثر رنگ آبی فیلم را کمی کاهش دهد، اما با ظهور دوربین های دیجیتال این مشکل کاملاً برطرف شده است.

 

البته با وجود اینکه این فیلتر از رسیدن رطوبت و گرد و غبار به قسمت جلوی لنز جلوگیری می کند، هنوز برای اینکه از تاثیرات رطوبت و گرد و غبار بر روی عکس های خود جلوگیری نمایید، لازم است که این فیلتر را تمیز نمایید.

 

برای پاک کردن گرد و غبار بر روی فیلتر، بهترین گزینه استفاده از یک دمنده است که از آسیب رساندن به فیلتر جلوگیری می کند

 

اگر سعی کنید که فیلتر را تمیز نمایید این امکان وجود دارد که بر روی سطح آن خراشیدگی ایجاد نمایید.

 

برای تمیز کردن سطح فیلتر نیاز است که حداکثر احتیاط اعمال شود، این احتمال وجود دارد که گرد و خاک موجود بر روی پارچه ای که با آن فیلتر را تمیز می کنید، سبب ایجاد خراشیدگی بر روی آن شود.

 

دایره ای یا مربعی ؟

 

از آنجایی که از این فیلترها در اصل برای حفاظت از قسمت جلویی لنز استفاده می شود بهترین گزینه برای فیلترهای UV و Skylight طراحی دایره ای می باشد.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک پاسخ به “آشنایی با فیلترهای اسکای لایت”

  1. مسعود گفت:

    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.