021-7356

فیلتر کلوز آپ چیست؟ + کاربردها و نحوه استفاده

فیلتر کلوز آپ چیست؟ + کاربردها و نحوه استفاده

فیلتر کلوز آپ چیست؟

فیلترهای کلوز آپ فیلترهایی هستند که در جلوی لنز پیچ‌خورده و شبیه به یک ذره‌بین عمل می‌کنند. فیلتر کلوز آپ که بین سوژه و لنز دوربین قرار گرفته است، فاصله کانونی مؤثر لنز را کاهش داده و حداقل فاصله فوکوس لنز را کاهش می‌دهد و امکان بزرگ‌نمایی بیشتر را ایجاد می‌کند. این لنزها معادل لنزهای اصلاحی چشم هستند. کسانی که با عینک یا لنزهای تماسی آشنا دارند با تشابه قدرت این دو با فیلترهای کلوز آپ آشنا هستند.

البته نام فیلتر برای این ابزار درست نیست، چون فیلتر هیچ تصفیه‌ای روی تصویر انجام نمی‌دهد و باعث می‌شود که لنز حداقل فاصله فوکوس کوتاه‌تری (MFD) داشته باشد و در نتیجه بزرگ‌نمایی سوژه بیشتر شود. فیلترهای کلوز آپ به این دلیل فیلتر نامیده می‌شوند که مانند سایر فیلترها، روی لنز دوربین قرار می‌گیرند. برای بزرگ‌نمایی بیشتر از فیلترهای کلوز آپ روی لنزهای ماکرو خود هم می‌توانید استفاده کنید.

مزایای فیلترهای کلوز آپ چیست؟

 • هزینه و قابلیت حمل از مزایای اصلی فیلترهای کلوز آپ محسوب می‌شوند. این فیلترها را می‌توان به‌راحتی در کیف دوربین، کوله‌پشتی، کیف دستی یا حتی در جیب حمل کرد. شما می‌توانید تنها با یک لنز در یک سفر اکتشافی شرکت کرده و در طبیعت از جزئیات کوچک عکاسی کنید.
 • اکثر فیلترهای کلوز آپ نسبت به لنزهای ماکرو نسبتاً ارزان‌تر هستند، اگرچه ممکن است در برندهای مختلف استثنا هم وجود داشته باشد.
 • فیلترهای کلوز آپ اثر تیره کنندگی نداشته و کاهش نور آنها ناچیز است. این موضوع در عکاسی ماکرو اهمیت زیادی داشته چون لازم است در سرعت شاتر بالا از تار شدن سوژه جلوگیری شود.

مزایای فیلترهای کلوز آپ چیست؟

معایب فیلترهای کلوز آپ چیست؟

 • افزودن لایه های شیشه ای بیشتر بین لنز و سوژه همیشه تصویر را به نوعی تضعیف می کند. فیلتر کلوز آپ یکی از این سطوح اضافی است که بین دوربین و سوژه قرار می گیرد. حتی بالاترین کیفیت اپتیک ها نیز به نوعی تصویر را تضعیف می‌کنند. بنابراین ، اگر به دنبال وضوح و کیفیت بیشتر هستید، فیلترهای کلوز آپ برای شما مناسب نیستند.
 • یکی دیگر از نکات منفی فیلترهای  close up، این است که نمی‌توانید با آنها عکاسی «معمولی» انجام دهید. یعنی بدون برداشتن این فیلترها از روی لنز نمی‌توانید فوراً بین گرفتن عکس از نمای نزدیک و عکس‌های دور جابه‌جا شوید.

معایب فیلترهای کلوز آپ چیست؟

بزرگ‌نمایی فیلترهای کلوز آپ

اندازه‌گیری قدرت نوری فیلترهای کلوز آپ با دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود؛ هر چه این عدد بیشتر باشد، بزرگ‌نمایی نیز بیشتر خواهد شد. اگر یک فیلتر +2 دیوپتر را با یک فیلتر +4 دیوپتر کنار هم قرار دهید، یک بزرگ‌نمایی +6 دیوپتر دریافت می‌کنید.

فیلترهای ماکرو در محدوده +2 تا +4 دیوپتر در دسترس هستند. افرادی که از عینک استفاده می‌کنند با این اعداد آشنا هستند زیرا برای نشان‌دادن میزان بزرگ‌نمایی مثبت یا منفی مورد نیاز برای اصلاح چشم استفاده می‌شود.

هرچه تعداد فیلتر ماکرو بیشتر باشد، قدرت بزرگ‌نمایی آن بیشتر می‌شود. همچنین می‌توانید چندین فیلتر را روی‌هم قرار داده تا بزرگ‌نمایی بیشتر شود. برخی از فیلترهای ماکرو تخصصی بزرگ‌نمایی‌شان تا +10 افزایش می‌یابد.

اندازه‌های فیلتر Close up

فیلترهای کلوز آپ در اندازه‌های مختلف موجودند که می‌توانید فیلتر با اندازه مناسب لنز خود را تهیه کنید. اندازه فیلتر لنز شما معمولاً از روی لنز مشخص می‌شود. برای انتخاب و خرید فیلترهای کلوز آپ به فروشگاه نورنگار مراجعه کنید.

اندازه‌های فیلتر Close up

نحوه استفاده از فیلتر کلوز آپ

استفاده از فیلتر کلوز آپ بسیار ساده است. با این حال، مواردی وجود دارد که برای ثبت بهتر تصاویر باید به آنها توجه داشته باشید.

 • فوکوس: فوکوس خودکار لنز شما با فیلترهای کلوز آپ به‌خوبی کار می‌کند. اگر حداکثر بزرگ‌نمایی را می‌خواهید، همیشه می‌توانید به صورت دستی روی حداقل فاصله فوکوس کرده و فاصله سوژه تا لنز را تنظیم کنید. برای فوکوس روی سوژه‌های کوچک و نسبتاً بزرگ‌تر و حتی سوژه‌هایی که در حال حرکت هستند باید با نحوه تنظیم فوکوس آشنایی کافی داشته باشید. در مقاله نحوه انجام فوکوس در عکاسی ماکرو در مورد این موضوع صحبت کرده‌ایم.
 • عمق میدان: با افزایش بزرگ‌نمایی لنز، عمق میدان آن برای دیافراگم و فاصله کانونی معین کم می‌شود. بسته به اهداف عکاسی، این می‌تواند یک مزیت هنری یا عیبی برای عکس شما باشد.
 • سرعت شاتر: یکی دیگر از مشکلات افزایش بزرگ‌نمایی، افزایش احتمال محو شدن به‌خاطر لرزش دوربین است. بهتر است نور خود را افزایش دهید، در نور روز عکاسی کنید یا دیافراگم و ISO خود را تنظیم کنید تا سرعت شاتر به‌اندازه کافی سریع باشد که عکستان تار نشود. در عکاسی ماکرو اگر بیش از حد به سوژه نزدیک شوید سایه روی آن تشکیل شده و عکستان خراب می‌شود پس لازم است که به نورپردازی توجه ویژه‌ای داشته باشید، برای آشنایی بیشتر با این موضوع حتماً مقاله نورپردازی در عکاسی ماکرو را مطالعه نمایید.

انواع فیلترهای کلوز آپ

دو نوع اصلی فیلتر کلوز آپ وجود دارد: تک عنصر و دو عنصر.

 1. فیلترهای تک عنصری دارای یک عنصر نوری واحد هستند. ارزان‌ترند، اما کیفیت تصویر با آنها کاهش می‌یابد، معمولاً با عدم وضوح در لبه تصاویر و انحراف رنگی همراه‌اند. با این حال، مانند بسیاری از لنزهای ارزان، این مشکلات تنها در صورت استفاده از فیلتر همراه با دیافراگم بالا قابل‌مشاهده‌اند.
 2. فیلترهای دو عنصری دارای یک عنصر دوگانه با دو عنصر نوری هستند. از فیلترهای تک عنصری گران‌ترند، دومین عنصر فیلتر دو عنصری نقایص ایجاد شده توسط عنصر اول را برطرف می‌کند.

نحوه استفاده از فیلترهای کلوز آپ

از نظر عملی، استفاده از فیلتر کلوز آپ بسیار ساده است. کافی است فیلتر را روی لنزتان نصب کنید.

البته باید هرگونه فیلتر UV یا سایر فیلترهایی را که روی لنز خود دارید بردارید. به یاد داشته باشید که هر فیلتر حداقل فاصله فوکوس لنز شما را کاهش می‌دهد، بنابراین باید به سوژه خود نزدیک شوید. اگر به کار با فاصله‌های استاندارد فوکوس عادت کرده‌اید، ممکن است در ابتدا با آن آشنا نباشید.

توماس شاهان عکاس متخصص ماکرو که از حشرات عکاسی می کند، در مقاله 10 ترفند عکاسی ماکرو از حشرات، به توضیح نکات مهمی در این حوزه پرداخته که اگر می خواهید در مورد ترفندها و مهارت های این ژانر بیشتر بدانید حتما مقاله او را مطالعه کنید.

در عکاسی ماکرو از جزئیات دنیای اطرافتان با چالش‌های متفاوت و جدیدی روبه‌رو می‌شوید که لازم است به تکنیک‌های این حوزه و البته ابزارهای مناسب دسترسی داشته باشید. با استفاده از فیلترهای کلوزاپ و داشتن نگاهی خلاقانه به اطرافتان می‌توانید تصاویر بی‌نظیری خلق کنید.

6 دیدگاه

 • بانوی آبان گفت:

  سلام وقت بخیر من دوربین Canon 850 d دارم با لنز 18_135 میتونم برای عکاسی از طلا از این فیلتر ها استفاده کنم عکس قشنگ و با کیفیت میده؟

  • پشتیبانی نورنگار گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله کیفیت خوبی داره نه به اندازه لنز ماکرو و لنز فیکس اما خیلی کارکردن بااش راحته و پرکاربرده

 • سارا گفت:

  وقت بخیر
  ببخشید میشه ازین فیلتر ها به جای لنز ماکرو در عکاسی صنعت غذا استفاده کرد؟

  • نورنگار - آ.ف گفت:

   سلام بله یک جایگزین ارزان قیمت تر برای عکاسی ماکرو است

 • ابراهیم مشروطه چی گفت:

  سلام
  ضمن تبریک سال نو من در سایت شما عضو هستم و اخبار و مطالب جدید برایم ایمیل می شود . اخبار و مطالب شما را مرتب مطالعه می کنم . آرزوی موفقیت برای همه شما دارم .
  با تشکر مشروطه چی

  • مهلا شریفان (کارشناس فروش) گفت:

   سلام سال نو شما هم مبارک
   ممنون از لطف و توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.